Դարեր շարունակ մարդու առաջնային մոտիվացիաներից մեկը պատրանքներն իրականություն դարձնելն է եղել։ Ու եթե կար ժամանակ, երբ պատրանքները շփոթում էին իրականության հետ, հիմա այդ ամենն ավելի քան շոշափելի է։ Ու դրան նպաստել են հենց VR տեխնոլոգիաները։ Հազարավոր կիլոմետրերի վրա հաջողվում է ստեղծել ոչ միայն վիզուալ ներկայություն, այլև փոխանցել զգացողություններ։
Ավելին, հազարավոր կիլոմետրերի վրա մարդիկ բավականին հաջող կերպով կազմակերպում են հեռավար ուսուցում, գտել են վիրահատություններ անցկացնելու ձևը, իսկ 3D դիզայնը VR-ի շնորհիվ բոլորովին նոր մակարդակի է հասել։ Եկեք տեսնենք, թե էլ ի՞նչ ոլորտներում են կիրառվում VR տեխնոլոգիաները։
Հիշողության բարելավում
Կալիֆոռնիայի համալսարանը հետազոտություն է անցկացրել 27 երիտասարդների և 49 տարեցների շրջանում: Հետազոտության հարցն է` արդյոք Labyrinth-VR հավելվածը կբարելավի հարցման մասնակիցների հիշողությունը: Մասնակիցները պետք է լաբիրինթոսից ելք փնտրեն: Նշենք, որ այսպես նրանք մարզվել են ուղիղ մեկ ամիս։
Ավագ խումբը երիտասարդների համեմատ կարողանում է բարելավել երկարաժամկետ հիշողության միջին միավորները:
Վերահսկող խումբը խաղում է նմանատիպ խաղ, բայց առանց VR-ի: Պարզվում է, որ VR-ն ավելի արդյունավետ տարբերակ է հիշողությունը ամրապնդելու համար։
Հեռավար ուսուցում
Սթենֆորդի համալսարանը ստեղծել է «Վիրտուալ մարդկանց» դասընթաց, որը փորձարկվել է 2020թ.՝ ինքնամեկուսացման ժամանակ։
2021թ. ամռանը դասընթացի մասնակից ուսուցիչներն ու ուսանողները վիրտուալ իրականության մեջ անցկացրել են 1000 ժամ։ Նրանք ուսումնասիրում էին համակարգչային գիտություն, կենսաբանություն, սոցիոլոգիա, հոգեբանություն, գրականություն և արվեստ:
Ուսանողները նշել են, որ դասընթացի փորձն անսովոր էր, բայց VR-ով նրանք նույնն էին զգում, ինչ իրական դասերին:
VR շարժիչի դիզայն
Սամարայում՝ Կորոլևի համալսարանում, ապագա ինժեներներն ու դիզայներները կսկսեն նախագծել շարժիչներ VR-ում՝ ուսուցիչների կողմից պատրաստված դասընթացի համաձայն: VR հավելվածը թույլ կտա ուսումնասիրել NK-8 շարժիչը, մոդելավորել այն, վերանորոգել և թեստեր անցկացնել։
Սամարայի պետական բժշկական համալսարանում նաև օգտագործվում են տարբեր սիմուլյատորներ, օրինակ` հետազոտելու, տրախեոստոմիա կատարելու համար:
Վերջերս համալսարանի համար մշակվել է ինսուլտի և սրտի կաթվածի առաջին օգնության VR սիմուլյատորը, որը սովորեցնում է ուսանողներին հաղթահարել սթրեսային իրավիճակները:
Վիրաբուժության առաջընթաց
Յեյլի համալսարանն իրականացրել է հետևյալ հետազոտությունը. ինչպե՞ս VR-ի ուսուցումը կազդի լեղապարկի վիրահատության հաջողության վրա:
Հետազոտությանը մասնակցել է 16 ասպիրանտ վիրաբույժ: Մի խումբը վերապատրաստվել է ստանդարտ ծրագրով, իսկ մյուսը՝ վիրտուալ իրականության լրացուցիչ ուսուցմամբ։
Արդյունքները. VR-ով վերապատրաստված վիրաբույժները վիրահատությունն ավարտել են 29%-ով ավելի արագ: Այն մարդկանց դեպքերում, որոնք չեն մասնակցել VR վերապատրաստմանը, սխալվելու հավանականությունը 9 անգամ ավելի բարձր էր: Ավելի մեծ էր նաև լեղապարկի վնասվածքի կամ որևէ հյուսվածքի այրման հավանականությունը՝ շուրջ 5 անգամ:
Վիրտուալ շրջագայություններ Ալթայում
AlSU-ի կենսաբանները Ալթայում կատարած արշավի ժամանակ ձայնագրել են 26 տեսանյութ՝ 360 աստիճան ֆորմատով։ Բոլորը կարող են այցելել գեղեցիկ վայրեր՝ առանց տանից դուրս գալու: Տեսանյութերը վերբեռնվում են YouTube-ում, և այն ամենը, ինչ հարկավոր է, VR ակնոց և սմարթֆոն։ Հեղինակներն իրենց նյութերն օգտագործում են նաև «Համակարգչային տեխնոլոգիաները կենսաբանության մեջ» առցանց դասընթացում։
Լուրջ վիրահատությունների նախապատրաստում
Բրազիլիայում VR-ի օգնությամբ կատարել են բավականին բարդ վիրահատություն ՝ բաժանել են սիամական երկվորյակներին։
Լոնդոնի վիրաբույժները VR ինժեներների հետ մշակել են երկվորյակների անատոմիայի ճշգրիտ 3D մոդել՝ օգտագործելով CT և MRI մեխանիզմները: Դրա վրա բուժաշխատողները վերապատրաստվել են վիրահատությունից առաջ և փնտրել ամենաարդյունավետ և անվտանգ միջոցը։
Իրական վիրահատությունը տևել է ընդհանուր առմամբ 27 ժամ, բաղկացած է եղել յոթ առանձին վիրահատություններից, որոնցում ներգրավվել է ավելի քան 100 բժիշկ: Երեխաների գլուխները հաջողությամբ բաժանվել են:
Կարթ՝ ձկան փոխարեն․ 9 գործիք փոքր բիզնեսի համար
Ավտոմատացնել կարելի է գրեթե ամեն ինչ, ընդ որում, բիզնեսը հիմնելու հենց առաջին օրվանից։ Սակայն լինում են դեպքեր, երբ փոքր բիզնեսի ավտոմատացումը ծայրահեղ անհրաժեշտություն է։
Ընտանիքի ֆինանսական պլան. ինչո՞ւ և ինչպե՞ս
Ընտանիքի ֆինանսական պլանը ընտանեկան եկամուտների և ծախսերի մասին երկարաժամկետ տեսություն է։  Այն թույլ կտա հստակ իմանալ, թե ինչի համար որքան գումար ես ծախսում, կօգնի պլանավորել ծախսերը և խնայել գումար նոր նպատակների իրագործման համար։
Իմ առաջին պորտֆելը. Ինչպե՞ս նվազեցնել ներդրումային ռիսկերը
«Որտե՞ղ ներդրում կատարեմ, ի՞նչ արժեթուղթ գնեմ, որ շատ եկամուտ ստանամ», «Իսկ եթե չստացվի՞»․ երևի հաճախ ես քեզ այս հարցերը տալիս, հատկապես եթե նոր ես մուտք գործում ներդրումների աշխարհ: