Բաժնետոմսերի թողարկում
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2023թ. մայիսի 31-ի Թիվ 1/288Ա որոշմամբ գրանցվել է «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ անվանական բաժնետոմսերի ազդագիրը: Ազդագրի էլեկտրոնային տարբերակը կարելի է բեռնել ստորև ներկայացված հղումով:
Բաժնետոմսերի տեղաբաշխումն սկսվում է 2023թ. հունիսի 07-ից: Տեղաբաշխումն ավարտվելու է 2023թ. հոկտեմբերի 31-ին կամ ավելի վաղ` այն օրը, երբ վաճառվի վերջին բաժնետոմսը:
Բաժնետոմսերի թողարկման պայմանները
Ի՞նչ է բաժնետոմսը:
Բաժնետոմս է համարվում այն արժեթուղթը, որը հավաստում է դրա տիրոջ (բաժնետիրոջ)` ընկերության շահույթից շահութաբաժնի ձևով մաս ստանալու և բաժնետիրական ընկերության կառավարմանը մասնակցելու իրավունքը:>
Ո՞ւմ է ուղղված բաժնետոմսերի հրապարակային առաջարկը:
Առաջարկն ուղղված է ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց:
Ի՞նչ բաժնետոմս է առաջարկվում Ընկերության կողմից:
Ընկերությունն առաջարկում է նոր թողարկվող «Ա» դասի հասարակ (սովորական) անվանական բաժնետոմսեր:
Ընկերությունը թողարկված ի՞նչ այլ բաժնետոմսեր ունի:
Ընկերությունը թողարկել է նաև «Բ» դասի հասարակ (սովորական) անվանական բաժնետոմսեր, որոնք 100%-ով պատկանում են «Թիմ» ՓԲԸ-ին:
Ո՞րն է «Ա» և «Բ» դասի բաժնետոմսերի տարբերությունը:
Ընկերության «Ա» և «Բ» դասի հասարակ բաժնետոմսերը իրենց սեփականատերերին տալիս են միևնույն իրավունքները` բացառությամբ մեկ բաժնետոմսի գծով տրվող ձայնի իրավունքի: Առաջարկվող «Ա» դասի յուրաքանչյուր բաժնետոմս իր սեփականատիրոջը տրամադրում է 1 (մեկ) ձայնի իրավունք, իսկ «Բ» դասի յուրաքանչյուր բաժնետոմս՝ 10 (տասը) ձայնի իրավունք:
«Ա» դասի բաժնետոմսերի տեղաբաշխումից հետո որքա՞ն կկազմի «Ա» և «Բ» դասի բաժնետոմսերի մասնաբաժինը Ընկերության բաժնետիրական կապիտալում:
•«Ա» դասի հասարակ բաժնետոմսերի ամբողջական ծավալի տեղաբաշխման դեպքում Ընկերության «Բ» դասի հասարակ բաժնետոմսերի սեփականատիրոջը բաժին կընկնի Ընկերության հասարակ բաժնետոմսերի 82.49%-ը, իսկ «Ա» դասի հասարակ բաժնետոմսերի սեփականատերերին՝ 17.51%-ը:
•Հաշվի առնելով նաև բաժնետոմսերի յուրաքանչյուր դասի գծով տրվող ձայների քանակը` «Բ» դասի հասարակ բաժնետոմսերի սեփականատիրոջը բաժին կընկնի Ընկերության տեղաբաշխված քվեարկող բաժնետոմսերի ձայների քանակի 97.92%-ը, իսկ «Ա» դասի հասարակ բաժնետոմսերի սեփականատերերին՝ 2.08%-ը:
Կարո՞ղ եմ արդյոք ձեռք բերել «Բ» դասի բաժնետոմս:
Ոչ, առաջարկը վերաբերում է միայն «Ա» դասի բաժնետոմսերին:
Բաժնետոմսերը ձեռք բերելուց հետո ե՞րբ կկարողանամ իրացնել բաժնետոմսերից բխող իրավունքները (օրինակ՝ ստանալ շահութաբաժիններ և մասնակցել Ընկերության կառավարմանը):
Բաժնետոմսերից բխող իրավունքները հնարավոր կլինի իրացնել միայն տեղաբաշխման ավարտից հետո, երբ Թողարկողի կանոնադրական կապիտալի փոփոխությունն արտացոլող կանոնադրությունը կգրացնվի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի կողմից:
Ի՞նչ եկամուտներ կարող եմ ստանալ Բաժնետոմսերից:
Ներդրողները բաժնետոմսերից եկամուտներ կարող են ստանալ կամ շահութաբաժնի տեսքով կամ ավելի բարձր գնով վաճառելու (օտարելու) դեպքում:
Առաջարկվող «Ա» դասի բաժնետոմս ձեռք բերելու դեպքում որքա՞ն շահութաբաժին կստանա բաժնետոմսի սեփականատերը:
ՀՀ օրենսդրության համաձայն` հասարակ (սովորական) բաժնետոմսերի դիմաց շահութաբաժինների վճարումներն Ընկերության կողմից չեն կարող երաշխավորվել: Բաժնետոմսերի դիմաց շահութաբաժնի վճարման հարցերը կարգավորվում են ՀՀ օրենսդրությամբ և Ընկերության կանոնադրությամբ: Ընկերությունը կարող է որոշում կայացնել (հայտարարել) տեղաբաշխված բաժնետոմսերի դիմաց եռամսյակային, կիսամյակային կամ տարեկան շահութաբաժինների վճարման մասին:
Արդյոք կկարողանա՞մ ավելի բարձր գնով վաճառել բաժնետոմսերը:
Բաժնետոմսերի գինը կախված է բաժնետոմսերի նկատմամբ շուկայական առաջարկից և պահանջարկից: Բաժնետոմսերի գինը կարող է բարձրանալ կամ իջնել՝ ներդրողի համար առաջացնելով օգուտ կամ վնաս:
Արդյոք բաժնետոմսերից ստացվող եկամուտները ենթակա՞ են հարկման:
•Ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի կողմից ստացվող շահութաբաժինները ենթակա չեն շահութահարկով հարկման:
•Ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողները ցուցակված բաժնետոմսերից ստացվող շահութաբաժինների, ինչպես նաև նշյալ բաժնետոմսերի օտարումից ստացվող եկամուտների մասով ազատվում են շահութահարկի վճարումից:
•Ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց կողմից բաժնետոմսերի օտարումից ստացվող եկամուտը ենթակա չէ հարկման, ինչպես նաև ցուցակված բաժնետոմսերից ստացվող շահութաբաժինները ազատվում են եկամտային հարկից:
Ինչպե՞ս կկարողանամ մասնակցել Ընկերության կառավարմանը:
•Բաժնետերերը կարող են մասնակցել Ընկերության կառավարմանը բաժնետերերի ընդհանուր ժողովներին մասնակցության միջոցով:
•Ընկերությունը յուրաքանչյուր տարի գումարում է բաժնետերերի մեկ ընդհանուր տարեկան ժողով։ Բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովներից բացի, Ընկերության մյուս բոլոր ընդհանուր ժողովները համարվում են արտահերթ։ Ընկերության բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի որոշումներն ընդունվում են ժողովին մասնակցող քվեարկող բաժնետոմսերի սեփականատերերի ձայների պարզ մեծամասնությամբ:
•Ընկերության բաժնետերերն Ընկերության ընդհանուր ժողովում մասնակցելու իրենց իրավունքը կարող են իրականացնել անձամբ կամ լիազորված ներկայացուցչի միջոցով:
Որտե՞ղ կարող եմ ամբողջական տեղեկատվություն ստանալ Ընկերության և առաջարկվող բաժնետոմսերի վերաբերյալ:
Ընկերության և առաջարկվող բաժնետոմսերի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը ներկայացված է բաժնետոմսերի թողարկման Ազդագրով, որը հասանելի է «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ և «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ պաշտոնական կայքէջերում:
Ինչպե՞ս կարող եմ ձեռք բերել առաջարկվող բաժնետոմսերը:
•Բաժնետոմսերի վաճառքն իրականացվում է տեղաբաշխողի` «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի կողմից: Բաժնետոմսերը ձեռքբերման հնարավոր տարբերակներն են.
i.Օնլայն եղանակով`
1.Ամերիաբանկի MyAmeria հավելվածի MyInvest հարթակի միջոցով բաժնետոմսերի ձեռքբերման էլեկտրոնային հայտ ներկայացնելու միջոցով:
2.Ամերիաբանկի Ինտերնետ բանկինգ համակարգով հայտ-հանձնարարականը ներկայացնելու միջոցով:
ii.Առձեռն` այցելելով Ամերիաբանկի որևէ մասնաճյուղ և հաճախորդի մենեջերների միջոցով լրացնելով բաժնետոմսերի ձեռքբերման հայտը:
iii.Բաժնետոմսերի ձեռքբերման հայտի ձևը լրացված ուղարկելով Ամերիաբանկի համապատասխան էլ. հասցեին` capitalmarkets@ameriabank.am:
Բաժնետոմսերը ձեռք բերելու համար արդյոք անհրաժե՞շտ է դառնալ Ամերիաբանկի հաճախորդ:
Ոչ, սակայն MyInvest հարթակի միջոցով էլեկտրոնային հայտ ներկայացնել կարող են միայն Ամերիաբանկի` ֆիզիկական անձ հանդիսացող հաճախորդները:
Ինչպե՞ս կարող եմ դառնալ Ամերիաբանկի հաճախորդ:
•Ամերիաբանկի որևէ մասնաճյուղում:
•Ֆիզիկական անձինք բանկային հաշվի բացման գործընթացը կարող են իրականացնել նաև առցանց` https://smart-apply.ameriabank.am/
•Ֆիզիկական անձինք, ներբեռնելով MyAmeria հավելվածը, կարող են ներկայացնել հաշվի բացման հայտ, որից հետո Ամերիաբանկի աշխատակիցները կապ կհաստատեն` տեսազանգի միջոցով նույնականացում իրականացնելու համար:
Բանկային հաշվից բացի, ի՞նչ այլ հաշիվ պետք է ունենա ներդրողը:
•Բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով ներդրողը պետք է ունենա նաև արժեթղթերի հաշիվ:
•Ամերիաբանկի MyInvest հարթակի միջոցով բաժնետոմսերի ձեռքբերման էլեկտրոնային հայտ ներկայացնող ներդրողները հնարավորություն ունեն բացելու արժեթղթերի հաշիվն առցանց եղանակով:
Արդյոք կա՞ հաշվի բացման վճար:
•Ամերիաբանկում առցանց եղանակով բանկային հաշվի բացումն անվճար է, սակայն արժեթղթերի հաշիվ բացելու դեպքում գործում է տարեկան 5,000 ՀՀ դրամ արժեթղթերի (դեպո) հաշվի սպասարկման վճար:
•Թողարկողը կկրի արժեթղթերի (դեպո) հաշվի սպասարկման վճարի գծով 1 տարվա ծախսերը ֆիզիկական անձ այն ներդրողների համար, որոնք Բաժնետոմսերը ձեռք բերելու նպատակով կբացեն արժեթղթերի հաշիվ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ արժեթղթերի պահառության ծառայությունների ներքո:
•Ամերիաբանկից բացի, այլ լիցենզավորված ընկերության մոտ բանկային և/կամ արժեթղթերի հաշվի բացման նետ կապված վճարների առկայության մասին տեղեկատվություն ներդրողները կարող են ստանալ տվյալ ընկերություններից: :
Արդյոք բաժտնետոմսեր ձեռք բերելիս առկա՞ են այլ ծախսեր:
•Տեղաբաշխման ժամանակ բաժնետոմսերը ձեռք բերող անձանցից հավելյալ ծախսեր և հարկեր չեն գանձվելու: Եթե ներդրողը բաժնետոմսերի ձեռքբերումը իրականացնելու է իր բրոքերային ընկերության միջոցով, ապա վճարման գործընթացի մանրամասները պետք է հստակեցնի իրեն սպասարկող բրոքերային ընկերության հետ:
Կարո՞ղ եմ վաճառել բաժնետոմսերը:
•Բաժնետոմսերը հնարավոր է վաճառել Հայաստանի ֆոնդային բորսայում դրանց ցուցակումից և առևտրին թույլատրումից հետո:
Ե՞րբ կցուցակվեն բաժնետոմսերը:
•Բաժնետոմսերի տեղաբաշխման ավարտից հետո` 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում, Ընկերությունը կդիմի «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ին բաժնետոմսերի ցուցակման և առևտրին թույլատրման նպատակով: Տեղաբաշխողի գնահատմամբ բաժնետոմսերը կցուցակվեն տեղաբաշխման ավարտից հետո` 1 ամսվա ընթացքում:
Ի՞նչ է անհրաժեշտ բորսայում բաժնետոմսերով առուվաճառք իրականացնելու համար:
•Բորսայում բաժնետոմսերով գործարք իրականացնելու համար ներդրողը պետք է օգտվի բրոքերային ծառայությունից: Բրոքերային ծառայությունները մատուցվում են տեղական մի շարք բանկերի և ներդրումային ընկերությունների կողմից:
•Ամերիաբանկի բրոքերային ծառայություններից օգտվող ֆիզիկական անձինք կարող են բորսայում բաժնետոմսերով գործարք իրականացնել առցանց՝ MyInvest հարթակի միջոցով:
Ի՞նչ ծախսեր են առաջանում Բորսայում բաժնետոմսերով գործարք իրականացնելիս:
•Բաժնետոմսերով գործարք իրականացնելիս կիրառվում է բորսայական միջնորդավճար, որը կազմում է գործարքի 0.1%-ը:
•Բորսայական միջնորդավճարից զատ, բրոքերի կողմից կարող է կիրառվել հավելյալ միջնորդավճար, որի մասին ներդրողը կարող է տեղեկանալ իր բորքերից: Ամերիաբանկի կողմից բորսայական գործարքների համար կիրառվում է բրոքերային միջնորդավճար՝ 0.1% գործարքի արժեքից, նվազագույնը` 2,000 ՀՀ դրամ:

Публичное предложение акций Класса “А” выпущенным ОАО “Телеком Армения”
Постановлением председателя Центрального банка РА от 31 мая 2023г. N 1/288А был зарегистрирован проспект номинальных акций ОАО “Телеком Армения”. Электронную версию проспекта можно скачать по нижеприведенной ссылке.
Акции будут размещены в период с 07 июня 2023г. до 31 октября 2023г., или раньше – в день, когда акции будут полностью размещены.:
* Согласно Тарифам открытия счета ценных бумаг/предоставления депозитарных услуг ЗАО ”Америабанк”, годовая плата за обслуживание счета ценных бумаг (счета депо) составляет 5,000 драмов РА.
Условия эмиссии
ОАО “ТЕЛЕКОМ АРМЕНИЯ”
Обыкновенные акции Класса “А”
40,000,000
КОЛИЧЕСТВО АКЦИЙ
206 драмов
ЦЕНА ЗА АКЦИЮ
8,240,000,000 драмов
ОБЩАЯ СУММА
200
МИНИМАЛЬНЫЙ ОБЬЕМ ПОКУПКИ
41,200 драмов
ЗАО “АМЕРИАБАНК”
Часто задаваемые вопросы
Что такое акция?
•Акция– это ценная бумага, удостоверяющая право ее владельца (акционера) на получение доли от прибыли компании в виде дивиденда и на участие в управлении акционерным обществом.
Для кого предназначено публичное размещение акций?
•Предложение предназначено для физических и юридических лиц резидентов и нерезидентов.
Какие акции предлагает Компания?
•Компания предлагает обыкновенные именные акции класса «А», подлежащие выпуску.
Какие еще акции выпустила компания?
•Компания выпустила обыкновенные именные акции класса «Б», 100% которых принадлежат ЗАО «ТИМ».
В чем разница между акциями класса «А» и класса «Б»?
•Обыкновенные акции Компании классов «А» и «Б» предоставляют их владельцам одинаковые права, за исключением права голоса на акцию. Каждая предлагаемая акция класса «А» дает ее владельцу 1 (Один) голос, а каждая акция «Б» – 10 (Десять) голосов.
Какую долю составят акции классов «А» и «Б» в уставном капитале Компании после размещения акций класса «А»?
•В случае полного размещения обыкновенных акций класса «А», доля держателей обыкновенных акций класса «Б» в акционерном капитале Компании составит 82,49%, а доля держателей обыкновенных акций класса «А» – 17,51%.
•Также, с учетом количества голосов, предоставляемых по каждому классу акций, держателю обыкновенных акций класса «Б» будет принадлежать 97,92% размещенных голосующих акций Компании, а держателям обыкновенных акций класса «А» – 2,08% размещенных голосующих акций Компании.
Могу ли я приобрести акции класса «Б»?
•Нет, предложение распространяется только на акции класса «А».
После приобретения акций, когда я смогу пользоваться правами, вытекающими из акций (например, получать дивиденды и участвовать в управлении Компанией)?
•Правами, вытекающими из акций, можно воспользоваться только после того, как по окончании размещения, устав, отражающий изменения в уставном капитале Эмитента, будет зарегистрирован в Государственном регистре юридических лиц.
Сколько составит мой доход от Акций?
•Инвесторы могут получать доход от акций либо в виде дивидендов, либо путем продажи (реализации) акций по более высокой цене.
Сколько дивидендов получит акционер при покупке акций класса «А»?
•В соответствии с законодательством Республики Армения (РА) Компания не может гарантировать выплату дивидендов по обыкновенным акциям. Вопросы касательно выплаты дивидендов по акциям регулируются законодательства РА и уставом Компании. Компания может принять решение (заявить) о выплате дивидендов по размещенным акциям в квартальном, полугодовом и годовом разрезе.
Смогу ли я продать акции по более высокой цене?
•Цена акций зависит от рыночного спроса и предложения на акции. Цена акций может вырасти или упасть, таким образом генерируя прибыль или убыток для инвестора.
Облагаются ли доходы от акций налогом?
•Дивиденды, выплачиваемые плательщикам налога на прибыль, являющимся резидентами, не облагаются налогом на прибыль.
•Плательщики налога на прибыль, не являющиеся резидентами, освобождаются от уплаты налога на прибыль по части дивидендов, полученных по размещенным акциям, а также доходов от реализации указанных акций.
•Доход от реализации акций физическими лицами-резидентами и нерезидентами не облагается налогом. Дивиденды, выплачиваемые по акциям, прошедшим листинг, не облагаются подоходным налогом.
Каким образом я буду участвовать в управлении Компанией?
•Акционеры могут участвовать в управлении Компанией присутствуя на общих собраниях акционеров.
•Компания созывает общее собрание акционеров раз в год. Помимо годовых общих собраний акционеров, все другие общие собрания Компании являются внеочередными. Решения общего собрания акционеров Компании принимаются простым большинством голосов держателей голосующих акций, принимающих участие в собрании.
•Акционеры Компании могут воспользоваться своим правом на участие в общем собрании акционеров Компании лично или через уполномоченного представителя.
Где можно получить полную информацию о Компании и предлагаемых акциях?
•Полная информация о компании и предлагаемых акциях представлена в проспекте эмиссии, который доступен на официальных веб-страницах ОАО «Телеком Армения» и ЗАО «Америабанк».
Как можно приобрести предлагаемые акции?
•Продажа акций осуществляется организатором, т.е. ЗАО «Америабанк». Акции можно приобрести
I. Онлайн
1.подав электронную заявку на приобретение акций через платформу MyInvest приложения MyAmeria Америабанка
2.подав электронную заявку на приобретение акций через систему «Онлайн Банкинг» Америабанка
II.Лично
путем посещения какого-либо из филиалов Банка и заполнения заявки на приобретение акций при помощи клиентских менеджеров
III.Отправив заполненную заявку на приобретение акций на соответствующий адрес электронной почты Америабанка capitalmarkets@ameriabank.am:
Нужно ли становиться клиентом Америабанка, чтобы приобрести акции?
Нет, но подать электронную заявку через платформу MyInvest могут только клиенты-физические лица Америабанка.
Как стать клиентом Америабанка?
•Чтобы стать клиентом Америабанка, необходимо посетить любой из филиалов Америабанка.
•Физические лица также могут открыть банковский счет онлайн по следующей ссылке: https://smart-apply.ameriabank.am/
•Физические лица могут подать заявку на открытие счета, загрузив приложение MyAmeria, после чего сотрудники Америабанка свяжутся с ними для идентификации посредством видеозвонка.
Какой счет инвестор должен иметь, кроме банковского счета?
•Для приобретения акций инвестор также должен иметь счет ценных бумаг.
•Инвесторы, подавшие электронную заявку на приобретение акций через платформу MyInvest Америабанка, могут открыть счет ценных бумаг онлайн.
Взимается ли комиссия за открытие счета?
•Открытие банковского счета в Америабанке в режиме онлайн бесплатно, но в случае открытия счета ценных бумаг взимается годовая комиссия за обслуживание счета ценных бумаг в размере 5,000 драмов РА.
•Эмитент покроет расходы по обслуживанию счета ценных бумаг за 1 год тех инвесторов-физических лиц, которые, для приобретения Акций, откроют счет ценных бумаг в рамках услуг по хранению ценных бумаг ЗАО «Америабанк».
•Инвесторы могут получить информацию о наличии комиссий, связанных с открытием банковского счета и/или счета ценных бумаг в лицензированной компании, отличной от Америабанка, от данной компании.
Имеются ли какие-либо другие расходы, связанные с приобретением акций?
•Дополнительные платы или налоги, с лиц, приобретающих акции, при размещении не взимаются. В случае приобретения акций через брокерскую фирму, инвесторы должны уточнить детали процесса оплаты у соответствующей брокерской фирмы.
Могу ли я продать акции?
•Акции могут быть проданы после их листинга и допуска к торгам на фондовой бирже Армении.
Когда акции пройдут листинг?
•В течение 5 рабочих дней после окончания размещения акций Компания обратится в ОАО «Фондовая биржа Армении», для листинга и допуска акций к торгам. По оценкам организатора, акции пройдут листинг в течение 1 месяца после завершения процесса размещения.
Что требуется для торговли акциями на бирже?
•Для совершения биржевых сделок инвестору необходимо воспользоваться брокерскими услугами. Брокерские услуги предоставляются рядом местных банков и инвестиционных компаний.
•Физические лица, пользующиеся брокерскими услугами Америабанка, могут торговать акциями на фондовой бирже в режиме онлайн через платформу MyInvest.
Какие затраты требуются для торговли акциями на фондовой бирже?
•При сделке с акциями взимается биржевой сбор в размере 0,1% от сделки.
•Помимо биржевого сбора, брокер может взимать дополнительную комиссию, о которой инвестор может узнать у брокера. Америабанк взимает брокерскую комиссию за биржевые сделки в размере 0,1% от стоимости сделки (минимум 2,000 драмов РА).