Բաժնետոմսերի թողարկում
ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2023թ. մայիսի 31-ի Թիվ 1/288Ա որոշմամբ գրանցվել է «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ անվանական բաժնետոմսերի ազդագիրը: Ազդագրի էլեկտրոնային տարբերակը կարելի է բեռնել ստորև ներկայացված հղումով:
Բաժնետոմսերի տեղաբաշխումն սկսվում է 2023թ. հունիսի 07-ից: Տեղաբաշխումն ավարտվելու է 2023թ. հոկտեմբերի 31-ին կամ ավելի վաղ` այն օրը, երբ վաճառվի վերջին բաժնետոմսը:
Բաժնետոմսերի թողարկման պայմանները
Ի՞նչ է բաժնետոմսը:
Բաժնետոմս է համարվում այն արժեթուղթը, որը հավաստում է դրա տիրոջ (բաժնետիրոջ)` ընկերության շահույթից շահութաբաժնի ձևով մաս ստանալու և բաժնետիրական ընկերության կառավարմանը մասնակցելու իրավունքը:>
Ո՞ւմ է ուղղված բաժնետոմսերի հրապարակային առաջարկը:
Առաջարկն ուղղված է ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական և իրավաբանական անձանց:
Ի՞նչ բաժնետոմս է առաջարկվում Ընկերության կողմից:
Ընկերությունն առաջարկում է նոր թողարկվող «Ա» դասի հասարակ (սովորական) անվանական բաժնետոմսեր:
Ընկերությունը թողարկված ի՞նչ այլ բաժնետոմսեր ունի:
Ընկերությունը թողարկել է նաև «Բ» դասի հասարակ (սովորական) անվանական բաժնետոմսեր, որոնք 100%-ով պատկանում են «Թիմ» ՓԲԸ-ին:
Ո՞րն է «Ա» և «Բ» դասի բաժնետոմսերի տարբերությունը:
Ընկերության «Ա» և «Բ» դասի հասարակ բաժնետոմսերը իրենց սեփականատերերին տալիս են միևնույն իրավունքները` բացառությամբ մեկ բաժնետոմսի գծով տրվող ձայնի իրավունքի: Առաջարկվող «Ա» դասի յուրաքանչյուր բաժնետոմս իր սեփականատիրոջը տրամադրում է 1 (մեկ) ձայնի իրավունք, իսկ «Բ» դասի յուրաքանչյուր բաժնետոմս՝ 10 (տասը) ձայնի իրավունք:
«Ա» դասի բաժնետոմսերի տեղաբաշխումից հետո որքա՞ն կկազմի «Ա» և «Բ» դասի բաժնետոմսերի մասնաբաժինը Ընկերության բաժնետիրական կապիտալում:
•«Ա» դասի հասարակ բաժնետոմսերի ամբողջական ծավալի տեղաբաշխման դեպքում Ընկերության «Բ» դասի հասարակ բաժնետոմսերի սեփականատիրոջը բաժին կընկնի Ընկերության հասարակ բաժնետոմսերի 82.49%-ը, իսկ «Ա» դասի հասարակ բաժնետոմսերի սեփականատերերին՝ 17.51%-ը:
•Հաշվի առնելով նաև բաժնետոմսերի յուրաքանչյուր դասի գծով տրվող ձայների քանակը` «Բ» դասի հասարակ բաժնետոմսերի սեփականատիրոջը բաժին կընկնի Ընկերության տեղաբաշխված քվեարկող բաժնետոմսերի ձայների քանակի 97.92%-ը, իսկ «Ա» դասի հասարակ բաժնետոմսերի սեփականատերերին՝ 2.08%-ը:
Կարո՞ղ եմ արդյոք ձեռք բերել «Բ» դասի բաժնետոմս:
Ոչ, առաջարկը վերաբերում է միայն «Ա» դասի բաժնետոմսերին:
Բաժնետոմսերը ձեռք բերելուց հետո ե՞րբ կկարողանամ իրացնել բաժնետոմսերից բխող իրավունքները (օրինակ՝ ստանալ շահութաբաժիններ և մասնակցել Ընկերության կառավարմանը):
Բաժնետոմսերից բխող իրավունքները հնարավոր կլինի իրացնել միայն տեղաբաշխման ավարտից հետո, երբ Թողարկողի կանոնադրական կապիտալի փոփոխությունն արտացոլող կանոնադրությունը կգրացնվի իրավաբանական անձանց պետական ռեգիստրի կողմից:
Ի՞նչ եկամուտներ կարող եմ ստանալ Բաժնետոմսերից:
Ներդրողները բաժնետոմսերից եկամուտներ կարող են ստանալ կամ շահութաբաժնի տեսքով կամ ավելի բարձր գնով վաճառելու (օտարելու) դեպքում:
Առաջարկվող «Ա» դասի բաժնետոմս ձեռք բերելու դեպքում որքա՞ն շահութաբաժին կստանա բաժնետոմսի սեփականատերը:
ՀՀ օրենսդրության համաձայն` հասարակ (սովորական) բաժնետոմսերի դիմաց շահութաբաժինների վճարումներն Ընկերության կողմից չեն կարող երաշխավորվել: Բաժնետոմսերի դիմաց շահութաբաժնի վճարման հարցերը կարգավորվում են ՀՀ օրենսդրությամբ և Ընկերության կանոնադրությամբ: Ընկերությունը կարող է որոշում կայացնել (հայտարարել) տեղաբաշխված բաժնետոմսերի դիմաց եռամսյակային, կիսամյակային կամ տարեկան շահութաբաժինների վճարման մասին:
Արդյոք կկարողանա՞մ ավելի բարձր գնով վաճառել բաժնետոմսերը:
Բաժնետոմսերի գինը կախված է բաժնետոմսերի նկատմամբ շուկայական առաջարկից և պահանջարկից: Բաժնետոմսերի գինը կարող է բարձրանալ կամ իջնել՝ ներդրողի համար առաջացնելով օգուտ կամ վնաս:
Արդյոք բաժնետոմսերից ստացվող եկամուտները ենթակա՞ են հարկման:
•Ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողի կողմից ստացվող շահութաբաժինները ենթակա չեն շահութահարկով հարկման:
•Ոչ ռեզիդենտ շահութահարկ վճարողները ցուցակված բաժնետոմսերից ստացվող շահութաբաժինների, ինչպես նաև նշյալ բաժնետոմսերի օտարումից ստացվող եկամուտների մասով ազատվում են շահութահարկի վճարումից:
•Ռեզիդենտ և ոչ ռեզիդենտ ֆիզիկական անձանց կողմից բաժնետոմսերի օտարումից ստացվող եկամուտը ենթակա չէ հարկման, ինչպես նաև ցուցակված բաժնետոմսերից ստացվող շահութաբաժինները ազատվում են եկամտային հարկից:
Ինչպե՞ս կկարողանամ մասնակցել Ընկերության կառավարմանը:
•Բաժնետերերը կարող են մասնակցել Ընկերության կառավարմանը բաժնետերերի ընդհանուր ժողովներին մասնակցության միջոցով:
•Ընկերությունը յուրաքանչյուր տարի գումարում է բաժնետերերի մեկ ընդհանուր տարեկան ժողով։ Բաժնետերերի տարեկան ընդհանուր ժողովներից բացի, Ընկերության մյուս բոլոր ընդհանուր ժողովները համարվում են արտահերթ։ Ընկերության բաժնետերերի ընդհանուր ժողովի որոշումներն ընդունվում են ժողովին մասնակցող քվեարկող բաժնետոմսերի սեփականատերերի ձայների պարզ մեծամասնությամբ:
•Ընկերության բաժնետերերն Ընկերության ընդհանուր ժողովում մասնակցելու իրենց իրավունքը կարող են իրականացնել անձամբ կամ լիազորված ներկայացուցչի միջոցով:
Որտե՞ղ կարող եմ ամբողջական տեղեկատվություն ստանալ Ընկերության և առաջարկվող բաժնետոմսերի վերաբերյալ:
Ընկերության և առաջարկվող բաժնետոմսերի վերաբերյալ ամբողջական տեղեկատվությունը ներկայացված է բաժնետոմսերի թողարկման Ազդագրով, որը հասանելի է «Տելեկոմ Արմենիա» ԲԲԸ և «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ պաշտոնական կայքէջերում:
Ինչպե՞ս կարող եմ ձեռք բերել առաջարկվող բաժնետոմսերը:
•Բաժնետոմսերի վաճառքն իրականացվում է տեղաբաշխողի` «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի կողմից: Բաժնետոմսերը ձեռքբերման հնարավոր տարբերակներն են.
i.Օնլայն եղանակով`
1.Ամերիաբանկի MyAmeria հավելվածի MyInvest հարթակի միջոցով բաժնետոմսերի ձեռքբերման էլեկտրոնային հայտ ներկայացնելու միջոցով:
2.Ամերիաբանկի Ինտերնետ բանկինգ համակարգով հայտ-հանձնարարականը ներկայացնելու միջոցով:
ii.Առձեռն` այցելելով Ամերիաբանկի որևէ մասնաճյուղ և հաճախորդի մենեջերների միջոցով լրացնելով բաժնետոմսերի ձեռքբերման հայտը:
iii.Բաժնետոմսերի ձեռքբերման հայտի ձևը լրացված ուղարկելով Ամերիաբանկի համապատասխան էլ. հասցեին` capitalmarkets@ameriabank.am:
Բաժնետոմսերը ձեռք բերելու համար արդյոք անհրաժե՞շտ է դառնալ Ամերիաբանկի հաճախորդ:
Ոչ, սակայն MyInvest հարթակի միջոցով էլեկտրոնային հայտ ներկայացնել կարող են միայն Ամերիաբանկի` ֆիզիկական անձ հանդիսացող հաճախորդները:
Ինչպե՞ս կարող եմ դառնալ Ամերիաբանկի հաճախորդ:
•Ամերիաբանկի որևէ մասնաճյուղում:
•Ֆիզիկական անձինք բանկային հաշվի բացման գործընթացը կարող են իրականացնել նաև առցանց` https://smart-apply.ameriabank.am/
•Ֆիզիկական անձինք, ներբեռնելով MyAmeria հավելվածը, կարող են ներկայացնել հաշվի բացման հայտ, որից հետո Ամերիաբանկի աշխատակիցները կապ կհաստատեն` տեսազանգի միջոցով նույնականացում իրականացնելու համար:
Բանկային հաշվից բացի, ի՞նչ այլ հաշիվ պետք է ունենա ներդրողը:
•Բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով ներդրողը պետք է ունենա նաև արժեթղթերի հաշիվ:
•Ամերիաբանկի MyInvest հարթակի միջոցով բաժնետոմսերի ձեռքբերման էլեկտրոնային հայտ ներկայացնող ներդրողները հնարավորություն ունեն բացելու արժեթղթերի հաշիվն առցանց եղանակով:
Արդյոք կա՞ հաշվի բացման վճար:
•Ամերիաբանկում առցանց եղանակով բանկային հաշվի բացումն անվճար է, սակայն արժեթղթերի հաշիվ բացելու դեպքում գործում է տարեկան 5,000 ՀՀ դրամ արժեթղթերի (դեպո) հաշվի սպասարկման վճար:
•Թողարկողը կկրի արժեթղթերի (դեպո) հաշվի սպասարկման վճարի գծով 1 տարվա ծախսերը ֆիզիկական անձ այն ներդրողների համար, որոնք Բաժնետոմսերը ձեռք բերելու նպատակով կբացեն արժեթղթերի հաշիվ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ արժեթղթերի պահառության ծառայությունների ներքո:
•Ամերիաբանկից բացի, այլ լիցենզավորված ընկերության մոտ բանկային և/կամ արժեթղթերի հաշվի բացման նետ կապված վճարների առկայության մասին տեղեկատվություն ներդրողները կարող են ստանալ տվյալ ընկերություններից: :
Արդյոք բաժտնետոմսեր ձեռք բերելիս առկա՞ են այլ ծախսեր:
•Տեղաբաշխման ժամանակ բաժնետոմսերը ձեռք բերող անձանցից հավելյալ ծախսեր և հարկեր չեն գանձվելու: Եթե ներդրողը բաժնետոմսերի ձեռքբերումը իրականացնելու է իր բրոքերային ընկերության միջոցով, ապա վճարման գործընթացի մանրամասները պետք է հստակեցնի իրեն սպասարկող բրոքերային ընկերության հետ:
Կարո՞ղ եմ վաճառել բաժնետոմսերը:
•Բաժնետոմսերը հնարավոր է վաճառել Հայաստանի ֆոնդային բորսայում դրանց ցուցակումից և առևտրին թույլատրումից հետո:
Ե՞րբ կցուցակվեն բաժնետոմսերը:
•Բաժնետոմսերի տեղաբաշխման ավարտից հետո` 5 աշխատանքային օրվա ընթացքում, Ընկերությունը կդիմի «Հայաստանի ֆոնդային բորսա» ԲԲԸ-ին բաժնետոմսերի ցուցակման և առևտրին թույլատրման նպատակով: Տեղաբաշխողի գնահատմամբ բաժնետոմսերը կցուցակվեն տեղաբաշխման ավարտից հետո` 1 ամսվա ընթացքում:
Ի՞նչ է անհրաժեշտ բորսայում բաժնետոմսերով առուվաճառք իրականացնելու համար:
•Բորսայում բաժնետոմսերով գործարք իրականացնելու համար ներդրողը պետք է օգտվի բրոքերային ծառայությունից: Բրոքերային ծառայությունները մատուցվում են տեղական մի շարք բանկերի և ներդրումային ընկերությունների կողմից:
•Ամերիաբանկի բրոքերային ծառայություններից օգտվող ֆիզիկական անձինք կարող են բորսայում բաժնետոմսերով գործարք իրականացնել առցանց՝ MyInvest հարթակի միջոցով:
Ի՞նչ ծախսեր են առաջանում Բորսայում բաժնետոմսերով գործարք իրականացնելիս:
•Բաժնետոմսերով գործարք իրականացնելիս կիրառվում է բորսայական միջնորդավճար, որը կազմում է գործարքի 0.1%-ը:
•Բորսայական միջնորդավճարից զատ, բրոքերի կողմից կարող է կիրառվել հավելյալ միջնորդավճար, որի մասին ներդրողը կարող է տեղեկանալ իր բորքերից: Ամերիաբանկի կողմից բորսայական գործարքների համար կիրառվում է բրոքերային միջնորդավճար՝ 0.1% գործարքի արժեքից, նվազագույնը` 2,000 ՀՀ դրամ:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot 2023-June-8-mld-240-min-amd-amamtls11er3
Stocks Issued
8.240.000.000 AMD
June 2023
Public offering of Class “A” common stocks issued by Telecom Armenia OJSC
On May 31, 2023, the prospectus of Telecom Armenia OJSC nominal stocks was registered by the resolution of Chairman of the Central Bank of Armenia N 1/288A. The electronic version of the prospectus may be downloaded at the link below.
The stocks will be placed from June 07, 2023 to October 31, 2023, or earlier: on the day when the stocks will be fully placed.
To purchase stocks, the investors shall fill in the application-order (hereinafter the”order”) form and deliver it to the Lead Arranger in a due manner. Subject to the order, investors accept and agree to be bound by the terms and conditions of the issue.
Terms of Issue
FAQ
What is a share?
A share is a security that certifies the right of its owner (shareholder) to receive a portion of the company's profit in the form of a dividend and to participate in the management of the joint-stock company.>
Who is the target of the public offering?
Public offering is for resident and non-resident individuals and legal entities.
What kind of shares does the Company offer?
The Company offers newly issued ordinary registered shares of class A.
What other shares has the company issued?
The Company has issued also ordinary registered shares of class B, 100% of which are owned by TEAM CJSC.
What is the difference between class A and class B shares?
The Company's ordinary shares of class A and class B grant to their holders the same rights (other than the right to vote per share). Class A shares carry 1 (one) vote per share, while class B shares have 10 (ten) votes per share. :
After placement of class A shares, what will be the share of class A and class B shares in the Company's share capital?
•In the event of placement of the entire volume of class A ordinary shares, the holders of the Company's class B ordinary shares will own 82.49% of the Company's ordinary shares, and the holders of the class A ordinary shares will own 17.51% of the Company's ordinary shares.
•Considering the number of votes granted by each class of shares, the holder of Class B ordinary shares will be entitled to 97.92% of the allocated voting shares of the Company, and the holders of Class A ordinary shares will have 2.08% of the allocated voting shares of the Company.
Can I purchase class B shares?
No, the offering is for class A shares only.
8. When will I be able to exercise the rights under the shares (for instance, receive dividends and participate in management of the Company)?
•You will be able to exercise the rights under the shares only after the end of the placement and registration of the charter reflecting the change in the Issuer’s share capital in the State Register of Legal Entities.When will I be able to exercise the rights under the shares (for instance, receive dividends and participate in management of the Company)?
What income will I receive from the shares?
•Investors can receive income from shares either in the form of dividends or by selling (disposing of) the shares at a higher price.
What dividends will a shareholder receive in case of purchasing class A shares?
•According to the Republic of Armenia laws and regulations the Company cannot guarantee payment of dividends for ordinary registered shares. Issues related to payment of dividends for the shares are subject to the Republic of Armenia laws and regulations and the Company’s charter. The Company can make a decision (statement) about payment of quarterly, interim and annual dividends for the placed shares.
Will I be able to sell the shares at a higher price?
•Share price is determined by supply and demand in the market. It may increase or decrease generating a gain or loss for the investor.
Are the gains from the shares taxable?
•Dividends received by a resident profit tax payer are not subject to profit tax.
•Non-resident profit tax payers are exempted from profit tax accruing on dividends received from the listed shares and income generated from disposal of such shares.
•Income generated from disposal of the shares by resident and non-resident individuals is not taxable. Dividends from the listed shares are not subject to income tax.
How will I be able to participate in the management of the Company? :
•Shareholders can participate in the management of the Company by attending the general meetings of shareholders.
•The company convenes an annual general meeting of shareholders every year. Apart from the annual general meetings of shareholders, all other general meetings of the Company are considered extraordinary. Decisions of the Company’s general meeting of shareholders are adopted by a simple majority of the votes of the holders of voting shares participating in the meeting.
•Company’s shareholders may exercise their right to participate in the Company's general meeting in person or through an authorized representative.
Where can I receive complete information about the Company and the offered shares?
•Full information about the Company and the offered shares is presented in the prospectus which is available on the official websites of Telecom Armenia OJSC and Ameriabank CJSC.
How can I purchase the offered shares?
•The shares are sold by the lead arranger, i.e. Ameriabank CJSC. The shares can be purchased:
i.Online
1.By submitting a purchase order via MyInvest module of MyAmeria system
2. By submitting a purchase order via Online Banking system of Ameriabank
ii.In person
1.By visiting any of the Ameriabank’s branches and completing the relevant purchase order with the client manager
iii.By sending the completed purchase order to capitalmarkets@ameriabank.am:
Is it necessary to become a client of Ameriabank to purchase the shares?
No, but only individuals who are clients of Ameriabank can submit a purchase order via MyInvest module
How to become a client of Ameriabank?
•To be become a client you need to approach any of Ameriabank branches
•Individuals can open a bank account online https://smart-apply.ameriabank.am/
•Individuals can open a bank account by downloading MyAmeria app and submitting an account opening application via the app. After it Ameriabank employees make a video call to perform client identification.
What other account does an investor need?
•To purchase shares an investor must also have a securities account.
•Investors submitting share purchase orders via MyInvest module of Ameriabank can open a securities account online.
Is there an account opening fee?
•Opening a bank account online at Ameriabank is free, but for a securities account, there is an annual fee of AMD 5,000 for securities account maintenance.
•The Issuer will cover the securities account maintenance costs for 1 year for those individual investors who will open a securities account under the securities custody services of Ameriabank CJSC to purchase the Shares.
•Investors can obtain the information about other fees (if any) for opening a bank and/or securities account at a licensed company other than Ameriabank from such company.
Are there any other costs for purchasing shares?
No additional costs or taxes will be charged to the persons purchasing the shares during the placement. In case of purchasing the shares through a brokerage firm, the investor should clarify the details of the payment process with the respective brokerage firm.
Can I sell the shares?
•Shares can be sold after listing and admission to trading at the Armenia Securities Exchange.
When will the shares be listed?
•Within 5 business days after placement of shares, the Company will apply to Armenia Securities Exchange OJSC for listing and admission to trading of the shares. According to the estimations of the lead arranger the shares will be listed within 1 month after the end of placement.
What do I need to trade shares on the Securities Exchange?
•Investors must use brokerage services for trading shares on the Securities Exchange. Brokerage services are provided by a number of local banks and investment companies.
•Individuals using Ameriabank's brokerage services can trade shares on the Securities Exchange online through MyInvest platform.
What costs do I incur when trading shares on the Securities Exchange?
•For transactions with shares an exchange fee equal to 0.1% of the transaction amount is applied.
•Apart from the exchange fee, an additional commission may be applied by the broker. The Investor can obtain information about it from the broker. Ameriabank applies a brokerage fee of 0.1% of the transaction value (min. AMD 2,000) for stock exchange transactions.