Թարմացում: «Դարձիˊր փոփոխությունը» ուսանողական մրցույթ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը հայտարարում է «Դարձիˊր փոփոխությունը» մրցույթ ուսանողների համար, որի շրջանակում ուսանողները կարող են ներկայացնել փոփոխություն կատարելուն, կյանքի բարելավմանը և նորարար լուծումներին ուղղված նախագծեր, որոնցից լավագույնները կստանան ֆինանսավորում Ամերիաբանկի կողմից:
Մրցույթի շրջանակում նախագիծ կարող են ներկայացնել 4-6 հոգուց բաղկացած թիմերը, որոնց յուրաքանչյուր մասնակից Մրցույթի շրջանակում հայտ ներկայացնելու պահին պետք է միաժամանակ հանդիսանա․
Ա․ ՀՀ քաղաքացի,
Բ․ Հայաստանի կամ արտերկրի բուհի ուսանող,
Գ․ Ամերիաբանկի Visa Student քարտապան:
Մրցույթի շրջանակում դիտարկվելու համար անհրաժեշտ է ներկայացնել նախագծեր, որոնք միտված են մարդու/հասարակության որևէ խմբի կյանքում, գիտության ոլորտում, տնտեսության համար դրական փոփոխություն բերելուն:
Նախապատվություն է տրվելու այն նախագծերին, որոնք կներառեն նորարարական և արդյունավետ լուծումներ:
Մրցույթին մասնակցել ցանկացող 4-6 հոգուց բաղկացած ուսանողների խումբը պետք է մինչև 2022թ. մարտի 15-ը` Երևանի ժամանակով 16:00, ներկայացնի իր նախագիծը` լրացնելով հետևյալ օնլայն հայտը
Հաղթողներն ընտրվելու են 2 փուլով
Առաջին փուլում նախագծի ժյուրին ծանոթանալու է դիմումներին և քվեարկելու է յուրաքանչյուրի համար: 2-րդ փուլ են անցնելու առավելագույն միավոր ստացած 10 նախագծերը:
Երկրորդ փուլ անցած հաղթողների/թիմերի անունները կհրապարակվեն Ամերիաբանկի պաշտոնական կայքում մինչև 2022թ.  մարտի 31-ը ներառյալ:
Երկրորդ փուլ անցած խմբերը պետք է ներկայացնեն իրենց նախագիծը մինչև 10 րոպեանոց ելույթով (բանավոր և պրեզենտացիայի միջոցով) մինչև 2022թ. ապրիլի 14-ը, Ամերիաբանկի գլխամասային գրասենյակում, որից հետո ժյուրիի փակ քվեարկության հիման վրա վերոնշյալ նախագծերից/հայտերից մրցութային հանձնաժողովի ձայների մեծամասնությամբ կընտրվի մրցույթի հաղթողը:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Update: "Be the Change" student competition - News | Ameriabank
Update: "Be the Change" student competition
30 Nov, 2021 | Announcements, Campaigns, All | Return|
Teams consisting of 4-6 people can present a project within the framework of the competition, each participant of which at the time of submission of an application within the framework of the competition must simultaneously be:
A. Citizen of the Republic of Armenia,
B. A student of an Armenian or foreign university,
C. Ameriabank Visa Student card holder.
In order to be considered within the competition, it is necessary to present projects that are aimed at bringing a positive change in the life of any group of people/society, in the field of science, or for the economy.
Preference will be given to projects that include innovative and effective solutions.
The group of students, consisting of 4-6 people, who want to take part in the competition, must by 2022. March 15 at 16:00 Yerevan time, submit your project by completing the following online application.
Winners will be selected in 2 rounds.
In the first stage, the project jury will review the applications and vote for each one. The 10 projects with the maximum number of points will go to the 2nd stage.
The names of the winners/teams that passed the second round will be published on the official website of Ameriabank until 2022. March 31 inclusive.
The teams that passed the second round must present their project with a speech of up to 10 minutes (oral and presentation) by 2022. April 14, at Ameriabank's head office, after which the winner of the competition will be selected by the majority of votes of the competition committee from the above projects/bids based on the closed jury vote.
The competition will have a professional jury of up to 10 people from various fields.
Attention: the evaluation will be carried out by the members of the Tender Committee with their personal conviction.
The results of the competition will be summarized in 2022. on April 14 at 22:00 Yerevan time, and will be published on the Bank's official website and Facebook page.
The best project with the maximum number of votes of the tender committee will be awarded a prize of AMD 3 million (excluding taxes and other fees).
Participating groups of all projects in the top 5 will receive 100,000 drams (excluding taxes and other fees).