You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ամերիաբանկն առաջինը Հայաստանում հրապարակային առաջարկի միջոցով տեղաբաշխում է կանաչ պարտատոմսեր - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկն առաջինը Հայաստանում հրապարակային առաջարկի միջոցով տեղաբաշխում է կանաչ պարտատոմսեր
14.02.22 Ամերիաբանկը փետրվարի 14-ից ապրիլի 22-ը ներառյալ իրականացնում է 8 մլն ԱՄՆ դոլար և 3 մլրդ ՀՀ դրամ ծավալներով անվանական, արժեկտրոնային, ոչ փաստաթղթային պարտատոմսերի հրապարակային տեղաբաշխում: Սա Հայաստանում կանաչ պարտատոմսերի` հրապարակային առաջարկի միջոցով իրականացվող առաջին տեղաբաշխումն է:
Պարտատոմսերի շրջանառության ժամկետը 27 ամիս է, արժեկտրոնային տոկոսադրույքը դոլարային պարտատոմսերի դեպքում կազմում է 3.5 %, իսկ դրամային պարտատոմսերի դեպքում` 9.5 %: Պարտատոմսերի անվանական արժեքն է  100 ԱՄՆ դոլար և 100,000 ՀՀ դրամ: Տեղեկացնենք նաև, որ արժեկտրոնների վճարման պարբերականությունը 3 ամիս է:
Կանաչ պարտատոմսերի տեղաբաշխումից ստացված միջոցները ուղղվելու են «կանաչ ակտիվների» ֆինանսավորմանը: Խոսքը վերաբերում է մասնավորապես այնպիսի ծրագրերին, որոնք կապահովեն բնապահպանական հստակ ձեռքբերումներ՝ խթանելով անցումը դեպի ցածր ածխածնային, կլիմայադիմացկուն և էկոլոգիապես մաքուր տնտեսություն: Հավատարիմ մնալով էկոլոգիական ռիսկերի կառավարման քաղաքականությանը` Ամերիաբանկը շարունակաբար ավելացնում է կանաչ ակտիվների պորտֆելը և ֆինանսավորում նախագծեր, որոնք ուղղված են երկարաժամկետ կայուն լուծուﬓերի մշակմանը:
Կենտրոնական բանկի կողմից գրանցված ծրագրային ազդագրին, դրա լրացումներին, ինչպես նաև թողարկման վերջնական պայմաններին կարող եք ծանոթանալ հետևյալ հղումներով.
դրամային պարտատոմսերի դեպքում` այստեղ
իսկ դոլարային դեպքում` այստեղ
Տեղեկացնենք նաև, որ ներդրողները պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը և դրա լրացման տպագիր տարբերակները կարող են ձեռք բերել «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ գլխամասային գրասենյակում (հասցե` ՀՀ, 0010 Երևան, Վազգեն Սարգսյան 2):
Հիշեցնենք, որ 2020թ. Ամերիաբանկն առաջինը Հայաստանում թողարկեց և տեղաբաշխեց կանաչ պարտատմոսեր` 42 մլն եվրո ընդհանուր ծավալով:
Ամերիաբանկը Հայաստանի դինամիկ զարգացող բանկերից է: Այն դասվում է երկրի ամենակայուն և խոշոր ֆինանսական հաստատությունների շարքին և ունի հստակ ձևակերպված թվայնացման օրակարգ: «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն ունիվերսալ բանկ է, որը մատուցում է կորպորատիվ, ներդրումային և մանրածախ բանկային ծառայություններ` տրամադրելով բանկային լուծումների ամբողջական փաթեթ: 2021 թվականի արդյունքներով Ամերիաբանկը շուկայի առաջատարն է` բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով: Բանկի ակտիվները գերազանցում են 1 տրիլիոն ՀՀ դրամը:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Америабанк первым в Армении разместил зеленые облигации посредством публичной подписки - Новости | Америабанк
14.02.22 Америабанк осуществляет публичное размещение именных, купонных, бездокументарных облигаций на сумму 8 млн долларов США и 3 млрд драмов с 14 февраля по 22 апреля включительно. Это первое публичное размещение зеленых облигаций в Армении.
Срок обращения облигаций составляет 27 месяцев, ставка купона составляет 3,5% по долларовым облигациям и 9,5% по драмовым облигациям. Номинальная стоимость облигаций составляет 100 долларов США и 100 000 драмов РА. Также сообщаем, что периодичность выплаты купонов составляет 3 месяца.
Средства от размещения зеленых облигаций будут направлены на финансирование «зеленых активов». Это относится, в частности, к проектам, которые обеспечат очевидную пользу для окружающей среды, способствуя переходу к низкоуглеродной, устойчивой к изменению климата и экологически чистой экономике. Придерживаясь политики управления экологическими рисками, Америабанк постоянно увеличивает портфель зеленых активов и финансирует проекты, направленные на разработку долгосрочных устойчивых решений.
Ознакомиться с зарегистрированным ЦБ проспектом программы, его дополнениями, а также окончательными условиями выпуска можно по следующим ссылкам:
в случае драмовых облигаций - здесь
а в случае с долларами - здесь
Сообщаем также, что инвесторы могут приобрести проспект программы облигаций и печатную версию ее заполнения в головном офисе ЗАО "Америабанк" (адрес: РА, 0010 Ереван, Вазгена Саргсяна 2).
Напомним, что в 2020 г. Америабанк первым в Армении выпустил и разместил зеленые облигации общим объемом 42 млн евро.
Америабанк – один из динамично развивающихся банков Армении. Он входит в число самых стабильных и крупных финансовых учреждений страны и имеет четко сформулированную программу цифровизации. ЗАО "Америабанк" - универсальный банк, предоставляющий корпоративные, инвестиционные и розничные банковские услуги, предоставляющий полный набор банковских решений. По состоянию на 2021 год Америабанк является лидером рынка по всем ключевым финансовым показателям. Активы банка превышают 1 трлн драмов.