2016թ. Հայաստանի բանկային համակարգի համար կդառնա կառուցվածքային փոփոխությունների, բանկային համակարգի կոնսոլիդացման և ամրապնդման տարի: Այս մասին «Tert.am»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում պատմեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
- Պարոն Հանեսյան, դատելով ամենից՝ 2016թ-ը կնշանավորվի Հայաստանի բանկային համակարգի համար: Որքա՞ն դինամիկ կլինի բանկային շուկայի փոփոխությունը, և Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն կլինի Հայաստանի բանկային համակարգը տարեվերջին:
2015թ. բավականին բարդ տարի էր Հայաստանի բանկային համակարգի համար: Դժվարությունները պայմանավորված էին նրանով, որ բանկային համակարգը ձգտում էր աճ ապահովել, որն այդպես էլ տեղի չունեցավ և դժվարությունները կապված էին բանկերի ակտիվների որակի հետ, որը դարձավ նախորդ տարվա գլխավոր խնդիրը: Բանկերը մեծ ծախսեր էին կրում՝ կատարելով մասհանումներ վարկերի հնարավոր կորուստների համար, և որպես հետևանք առաջացավ անհրաժեշտություն՝ լուծելու կապիտալի համարժեքության խնդիրը:
Անցյալ տարի մենք ականատես եղանք բանկերի միաձուլման երկու գործարքի, մի քանի բանկ համալրեցին իրենց կապիտալը: Այս գործընթացում կարևոր դեր խաղաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի որոշումը` 2017թ.-ից նորմատիվային կապիտալի նվազագույն չափի բարձրացման վերաբերյալ:
Չնայած բոլոր դժվարություններին՝ իմ կարծիքով 2015թ-ին բանկերը լավ հիմք նախապատրաստեցին հետագա գործունեության համար: 2016թ.-ին մենք ակնկալում ենք ակտիվների որակի առումով առավել կայուն իրավիճակ: Չեմ կարծում, որ 2016թ.-ին արժե սպասել բանկային համակարգի աճի բարձր ցուցանիշներ, այս տարվա խնդիրն ամենևին դա չէ, այլ բանկային համակարգի կոնսոլիդացումն ու ամրապնդումը: Դրական շարժ կնկատվի խնդրահարույց ակտիվների իրացման և լիկվիդացման ուղղությամբ, կարագանա բանկերի խոշորացման գործընթացը, քանի որ բանկերի կեսի կապիտալը չի համապատասխանում Կենտրոնական բանկի նոր նորմատիվի պահանջներին, կաճեն ձեռքբերումների և միաձուլումների գործարքները: Արդյունքում` 2016թ.-ի վերջին բանկերի կապիտալի նվազագույն չափի ցուցանիշը կաճի, բանկային համակարգը հաճախորդների ու բաժնետերերի համար կդառնա ավելի հուսալի, թափանցիկ և հասկանալի:
- Չնայած բարդ տնտեսական իրավիճակին՝ Ամերիաբանկը 2015թ.-ին բոլոր հիմնական ցուցանիշներով աճ դրսևորեց, իսկ բանկի ակտիվները գերազանցեցին 1 մլրդ դոլարը: Ինչպե՞ս է դա ձեզ հաջողվում, և աճի ի՞նչ նոր հնարավորություններ է ստեղծում ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի մասնակցությունն Ամերիաբանկի կապիտալում:
Մենք միշտ գնահատում ենք շուկայում տիրող իրավիճակը երկարաժամկետ զարգացման տեսանկյունից և փորձում ենք լուծել բոլոր կարճաժամկետ հարցերն ու խնդիրները՝ հաշվի առնելով այն նպատակային ցուցանիշները, որոնց ցանկանում ենք հասնել երկարաժամկետ հեռանկարում: Նման բարդ իրավիճակներում ամենակարևոր առավելությունը թիմի համախմբվածությունն ու պրոֆեսիոնալիզմն է: Չնայած՝ բանկի հիմքում միայն թիմը չէ, այլև ներքին նորմատիվային բազան, ռիսկերի կառավարումը, կորպորատիվ կառավարումը, որոշումների ընդունման կարգը: Իհարկե, բարենպաստ տարիներին դժվար չէ աճ ապահովել, արագ տեմպով զարգանալ, ավելացնել ակտիվներն ու պարտավորությունները, սակայն ընկերության իրական արժեքը երևում է ճգնաժամի ժամանակ: Հենց այդ ժամանակ է պարզ դառնում, թե որքանով է կայուն բանկի հիմքը, և արդյոք այն թույլ է տալիս դիմակայել տարբեր մարտահրավերների: Չնայած նրան, որ 2015թ. ամենահաջող տարին չէր, մենք շարունակեցինք վարկավորումը և ֆինանսավորեցինք գրավիչ ու մեր կարծիքով ցածր ռիսկային նախագծեր:
Մեր ակտիվները հատել են 1 մլրդ դոլարի սահմանը, ինչը շատ կարևոր է մեզ համար, և կարծում եմ, որ սա խորհրդանշական է ընդհանուր բանկային համակարգի համար: Մենք նաև շարունակեցինք միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ մեր համագործակցությունը: Նախորդ տարի կնքեցինք ֆինանսավորման ներգրավման երկու գործարք՝ 20 մլն դոլար՝ ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի (OFID) հետ, և 25 մլն դոլար՝ Նիդեռլանդների զարգացման բանկի (FMO) հետ: Այդպիսով, մենք 45 մլն դոլար ներգրավեցինք Հայաստանի տնտեսության հետագա վարկավորման համար: Իսկ ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ կնքված գործարքների շնորհիվ այդ թիվն աճեց 90 մլն դոլարով, որից 40 մլն դոլարն Ամերիաբանկի կապիտալում ՎԶԵԲ-ի ուղղակի ներդրումն է, իսկ 50 մլն դոլարը՝ IFC-ի կողմից դեռ 2015թ.-ի դեկտեմբերին ամբողջությամբ տրամադրված ստորադաս փոխառությունը: Մենք ստեղծել ենք բոլոր նախապայմանները բանկի հետագա աճի և Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման համար:
- Բիզնեսի զարգացման ի՞նչ պլաններ ունեք նշված գործարքների հետ կապված:
ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ գործարքների կնքումից հետո բանկի կապիտալն աճեց 90 մլն դոլարով, այսինքն՝ գրեթե կրկնակի, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս ներգրավել 500 մլն դոլար, այդ թվում նաև միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից: Դա իհարկե չի նշանակում, որ մենք մտադիր ենք ներգրավել այդ 500 մլն դոլարն ընթացիկ տարում, քանի որ նշված միջոցները դեռ պետք է տեղաբաշխել շուկայում: Միջոցների ներգրավմանը զուգահեռ՝ մենք պետք է ավելացնենք իրական հատվածի վարկավորումը: Մենք պլանավորում ենք վարկավորել ամենախոշոր հարկատուներին, մեծացնել ՓՄՁ-ների, ինչպես նաև մանրածախ վարկավորման ծավալները:
- Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ ձեր համագործակցությունը որքանո՞վ կարող է ազդել վարկավորման ոլորտում բանկի գնային քաղաքականության վրա:
Բանկի գնային քաղաքականությունը կախված է մի քանի գործոններից: Առաջին հերթին, եթե խոսենք արտաքին շուկաներում փոխառությունների մասին, դա ԼԻԲՈՐ տոկոսադրույքն է, երկրորդ գործոնը՝ սուվերեն վարկային վարկանիշը (երկրի ռիսկ), իսկ երրորդ գործոնը՝ կորպորատիվ ռիսկը: ՎԶԵԲ-ի բաժնեմասնակցությունը Ամերիաբանկի կապիտալում և IFC-ի հետ կնքված գործարքը դրականորեն են ազդում իմ թվարկած գնագոյացման բաղադրիչներից երրորդի՝ կորպորատիվ ռիսկի վրա: ԼԻԲՈՐ տոկոսադրույքը ներկայումս աճում է, իսկ երկրի ռիսկն անփոփոխ է: Այդ պատճառով բանկի գնային քաղաքականության մեջ կտրուկ փոփոխություններ չեն սպասվում՝ ոչ աճի և ոչ էլ նվազման ուղղությամբ:
- Նշված գործարքներից հետո Բանկի ընդհանուր կապիտալը հնարավորություն է տալիս զգալիորեն մեծացնել վարկային պորտֆելը: Միաժամանակ, վարկավորման շուկայի ներկայիս իրավիճակն այնքան էլ բարենպաստ չէ: Հայկական շուկան ձեզ համար նեղ չի՞ դառնում, նախատեսում եք արդյոք դուրս գալ այլ շուկաներ:
Ներքին շուկայում նման ծավալի ֆինանսական միջոցների տեղաբաշխումն այն պարագայում, երբ դեռևս ակտուալ են հայկական ընկերությունների վարկունակության, կենսունակության խնդիրները, իհարկե, բարդ է: Բայց դա չի նշանակում, որ ներքին շուկա չկա: Այն կա, և մենք կենտրոնանում ենք վարկավորման ներքին շուկայի զարգացման վրա: Կան մի քանի խոշոր նախագծեր, որոնք պետք է իրականացվեն Հայաստանում, այդ թվում նաև մեր վարկերի միջոցով: Մենք նաև մտադիր ենք պայմաններ ստեղծել ՓՄՁ վարկավորման աճի համար: Դա հնարավոր է իրականացնել ոչ միայն տոկոսադրույքների իջեցման հաշվին, այլև պոտենցիալ վարկառուների նկատմամբ պահանջների վերանայման, մասնավորապես՝ ապահովության միջոցի, ընկերության հաշվետվողականության նկատմամբ ներկայացվող պահանջների մեղմացման, վարկային հայտերի ուսումնասիրության ժամկետների կրճատման և այլ քայլերի միջոցով: Մեխանիզմներն առկա են, և ես վստահ եմ, որ դրանք կհանգեցնեն դրական արդյունքի: Շնորհիվ նշված քաղաքականության՝ մենք կմեծացնենք մեր վարկային պորտֆելը նվազագույնը 100 մլն դոլարով: Բացի այդ, մենք նախատեսում ենք այլ բանկի ձեռք բերման գործարք իրականացնել և կարող ենք օգտագործել առկա ռեսուրսները նաև այդ նպատակով:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային շուկա մուտք գործելուն, մենք ունենք և միշտ էլ ունեցել ենք նման ծրագրեր: Բայց ամեն ինչ կախված է իրավիճակից, շուկայի զարգացման միտումներից և առկա առաջարկներից: Եթե ստանանք տարածաշրջանում՝ մասնավորապես Վրաստանում բանկ գնելու առաջարկ, մենք պատրաստ ենք դիտարկել նաև այդ հնարավորությունը: Մեզ համար այդ հարցը փակված չէ: Բայց մենք նախընտրում ենք ներքին շուկայում բանկ ձեռք բերել և հետո միայն դուրս գալ տարածաշրջանային շուկա:

Банковская система станет надежной, прозрачной и понятной - Новости | Америабанк
2016 Это будет год структурных изменений, консолидации и укрепления банковской системы для банковской системы Армении. Об этом в беседе с корреспондентом "Tert.am" сообщил председатель-генеральный директор Дирекции ЗАО "Америабанк" Артак Анесян.
- Господин Анесян, судя по всему, 2016 год будет знаковым для банковской системы Армении. Насколько динамичными будут изменения на банковском рынке, и какой, по Вашему мнению, будет банковская система Армении в конце года?
2015 Это был довольно сложный год для банковской системы Армении. Трудности были связаны с тем, что банковская система стремилась обеспечить рост, чего не произошло, а трудности были связаны с качеством активов банков, что стало главной проблемой предыдущего года. Банки несли высокие затраты на создание поправок на возможные потери по ссудам, и в результате возникла необходимость решить проблему достаточности капитала.
В прошлом году мы стали свидетелями двух слияний банков, несколько банков пополнили свой капитал. Важную роль в этом процессе сыграло решение ЦБ РА об увеличении минимального размера регулятивного капитала с 2017 года.
Несмотря на все трудности, на мой взгляд, в 2015 году банки подготовили хороший фундамент для дальнейшей деятельности. В 2016 году мы ожидаем более стабильной ситуации с точки зрения качества активов. Не думаю, что стоит ждать высоких показателей роста банковской системы в 2016 году, проблема этого года вовсе не в этом, а в консолидации и укреплении банковской системы. Будет наблюдаться положительное движение в сторону продажи и ликвидации проблемных активов, ускорится процесс укрупнения банков, так как капитал половины банков не соответствует требованиям нового постановления ЦБ, сделок по поглощению и слияния будут увеличиваться. В результате по итогам 2016 года показатель минимального размера капитала банков увеличится, банковская система станет более надежной, прозрачной и понятной для клиентов и акционеров.
- Несмотря на сложную экономическую ситуацию, Америабанк в 2015 году показал рост по всем основным показателям, а активы банка превысили 1 миллиард долларов. Как вы справляетесь с этим и какие новые возможности для роста создает долевое участие ЕБРР и IFC в Америабанке?
Мы всегда оцениваем рыночную ситуацию с точки зрения долгосрочного развития и стараемся решать все краткосрочные вопросы и проблемы, учитывая целевые показатели, которых хотим достичь в долгосрочной перспективе. Самым главным преимуществом в таких сложных ситуациях является сплоченность и профессионализм команды. Однако в основе банка лежит не только команда, но и внутренняя нормативная база, управление рисками, корпоративное управление, процедура принятия решений. Конечно, в благоприятные годы несложно обеспечить рост, развиваться быстрыми темпами, наращивать активы и пассивы, но реальная стоимость компании видится во время кризиса. Вот тогда и станет ясно, насколько прочна основа банка и выдержит ли она различные вызовы. Несмотря на то, что в 2015 г. был не самым удачным годом, мы продолжали кредитовать и финансировать привлекательные и, на наш взгляд, малорисковые проекты.
Наши активы перешагнули отметку в 1 миллиард долларов, что очень важно для нас, и я думаю, что это символично для банковской системы в целом. Мы также продолжили наше сотрудничество с международными финансовыми институтами. В прошлом году мы подписали два соглашения о финансировании: 20 миллионов долларов с Фондом международного развития ОПЕК (OFID) и 25 миллионов долларов с Голландским банком развития (FMO). Таким образом, мы привлекли 45 миллионов долларов для дальнейшего кредитования экономики Армении. А благодаря сделкам, заключенным с ЕБРР и IFC, эта цифра увеличилась на 90 млн долларов, из которых 40 млн долларов — прямые инвестиции ЕБРР в капитал Америабанка, а 50 млн долларов — субординированный кредит, полностью предоставленный IFC в декабре 2015 года. кредит. Мы создали все предпосылки для дальнейшего роста банка и кредитования реального сектора экономики Армении.
- Какие у вас планы развития бизнеса в связи с указанными сделками?
После заключения сделок с ЕБРР и IFC капитал банка увеличился на 90 млн долларов, то есть почти в два раза, что позволяет нам привлечь 500 млн долларов, в том числе от международных финансовых организаций. Конечно, это не означает, что мы намерены привлечь эти 500 миллионов долларов в текущем году, потому что указанные средства еще нужно разместить на рынке. Наряду с привлечением средств нужно увеличивать кредитование реального сектора. Мы планируем кредитовать крупнейших налогоплательщиков, увеличивать объемы МСБ и розничного кредитования.
- Насколько ваше сотрудничество с международными финансовыми организациями может повлиять на ценовую политику банка в сфере кредитования?
Ценовая политика банка зависит от нескольких факторов. Прежде всего, если говорить о заимствованиях на внешних рынках, это ставка LIBOR, второй фактор — суверенный кредитный рейтинг (страновой риск), третий фактор — корпоративный риск. Долевое участие ЕБРР в Америабанке и сделка с IFC оказывают положительное влияние на третий компонент ценообразования, который я перечислил: корпоративный риск. Ставка LIBOR в настоящее время растет, а страновой риск не изменился. Поэтому кардинальных изменений в ценовой политике банка не ожидается ни в сторону роста, ни в сторону снижения.
- После указанных сделок общий капитал Банка позволяет значительно увеличить кредитный портфель. В то же время текущая ситуация на рынке кредитования не очень благоприятна. Армянский рынок для вас не сужается, планируете выходить на другие рынки?
Размещение финансовых ресурсов такого объема на внутреннем рынке, когда еще актуальны вопросы кредитоспособности и жизнеспособности армянских компаний, конечно, затруднительно. Но это не значит, что внутреннего рынка нет. Он есть, и мы ориентируемся на развитие внутреннего кредитного рынка. В Армении предстоит реализовать несколько крупных проектов, в том числе за счет наших кредитов. Мы также намерены создать условия для роста кредитования малого и среднего бизнеса. Сделать это можно не только за счет снижения процентных ставок, но и за счет пересмотра требований к потенциальным заемщикам, в частности меры обеспечения, смягчения требований к ответственности компании, сокращения сроков рассмотрения кредитных заявок и других шагов. Механизмы есть, и я уверен, что они приведут к положительному результату. Благодаря указанной политике мы увеличим наш кредитный портфель как минимум на 100 миллионов долларов. Кроме того, мы планируем приобрести еще один банк и также можем использовать для этой цели имеющиеся ресурсы.
Что касается выхода на региональный рынок, то такие планы у нас были и есть всегда. Но все зависит от ситуации, тенденций развития рынка и имеющихся предложений. Если нам поступит предложение купить банк в регионе, в частности в Грузии, мы готовы рассмотреть и такую ​​возможность. Этот вопрос для нас не закрыт. Но мы предпочитаем приобретать банк на внутреннем рынке и только потом выходить на региональный рынок.