2016թ. Հայաստանի բանկային համակարգի համար կդառնա կառուցվածքային փոփոխությունների, բանկային համակարգի կոնսոլիդացման և ամրապնդման տարի: Այս մասին «Tert.am»-ի թղթակցի հետ հարցազրույցում պատմեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
- Պարոն Հանեսյան, դատելով ամենից՝ 2016թ-ը կնշանավորվի Հայաստանի բանկային համակարգի համար: Որքա՞ն դինամիկ կլինի բանկային շուկայի փոփոխությունը, և Ձեր կարծիքով, ինչպիսի՞ն կլինի Հայաստանի բանկային համակարգը տարեվերջին:
2015թ. բավականին բարդ տարի էր Հայաստանի բանկային համակարգի համար: Դժվարությունները պայմանավորված էին նրանով, որ բանկային համակարգը ձգտում էր աճ ապահովել, որն այդպես էլ տեղի չունեցավ և դժվարությունները կապված էին բանկերի ակտիվների որակի հետ, որը դարձավ նախորդ տարվա գլխավոր խնդիրը: Բանկերը մեծ ծախսեր էին կրում՝ կատարելով մասհանումներ վարկերի հնարավոր կորուստների համար, և որպես հետևանք առաջացավ անհրաժեշտություն՝ լուծելու կապիտալի համարժեքության խնդիրը:
Անցյալ տարի մենք ականատես եղանք բանկերի միաձուլման երկու գործարքի, մի քանի բանկ համալրեցին իրենց կապիտալը: Այս գործընթացում կարևոր դեր խաղաց ՀՀ Կենտրոնական բանկի որոշումը` 2017թ.-ից նորմատիվային կապիտալի նվազագույն չափի բարձրացման վերաբերյալ:
Չնայած բոլոր դժվարություններին՝ իմ կարծիքով 2015թ-ին բանկերը լավ հիմք նախապատրաստեցին հետագա գործունեության համար: 2016թ.-ին մենք ակնկալում ենք ակտիվների որակի առումով առավել կայուն իրավիճակ: Չեմ կարծում, որ 2016թ.-ին արժե սպասել բանկային համակարգի աճի բարձր ցուցանիշներ, այս տարվա խնդիրն ամենևին դա չէ, այլ բանկային համակարգի կոնսոլիդացումն ու ամրապնդումը: Դրական շարժ կնկատվի խնդրահարույց ակտիվների իրացման և լիկվիդացման ուղղությամբ, կարագանա բանկերի խոշորացման գործընթացը, քանի որ բանկերի կեսի կապիտալը չի համապատասխանում Կենտրոնական բանկի նոր նորմատիվի պահանջներին, կաճեն ձեռքբերումների և միաձուլումների գործարքները: Արդյունքում` 2016թ.-ի վերջին բանկերի կապիտալի նվազագույն չափի ցուցանիշը կաճի, բանկային համակարգը հաճախորդների ու բաժնետերերի համար կդառնա ավելի հուսալի, թափանցիկ և հասկանալի:
- Չնայած բարդ տնտեսական իրավիճակին՝ Ամերիաբանկը 2015թ.-ին բոլոր հիմնական ցուցանիշներով աճ դրսևորեց, իսկ բանկի ակտիվները գերազանցեցին 1 մլրդ դոլարը: Ինչպե՞ս է դա ձեզ հաջողվում, և աճի ի՞նչ նոր հնարավորություններ է ստեղծում ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի մասնակցությունն Ամերիաբանկի կապիտալում:
Մենք միշտ գնահատում ենք շուկայում տիրող իրավիճակը երկարաժամկետ զարգացման տեսանկյունից և փորձում ենք լուծել բոլոր կարճաժամկետ հարցերն ու խնդիրները՝ հաշվի առնելով այն նպատակային ցուցանիշները, որոնց ցանկանում ենք հասնել երկարաժամկետ հեռանկարում: Նման բարդ իրավիճակներում ամենակարևոր առավելությունը թիմի համախմբվածությունն ու պրոֆեսիոնալիզմն է: Չնայած՝ բանկի հիմքում միայն թիմը չէ, այլև ներքին նորմատիվային բազան, ռիսկերի կառավարումը, կորպորատիվ կառավարումը, որոշումների ընդունման կարգը: Իհարկե, բարենպաստ տարիներին դժվար չէ աճ ապահովել, արագ տեմպով զարգանալ, ավելացնել ակտիվներն ու պարտավորությունները, սակայն ընկերության իրական արժեքը երևում է ճգնաժամի ժամանակ: Հենց այդ ժամանակ է պարզ դառնում, թե որքանով է կայուն բանկի հիմքը, և արդյոք այն թույլ է տալիս դիմակայել տարբեր մարտահրավերների: Չնայած նրան, որ 2015թ. ամենահաջող տարին չէր, մենք շարունակեցինք վարկավորումը և ֆինանսավորեցինք գրավիչ ու մեր կարծիքով ցածր ռիսկային նախագծեր:
Մեր ակտիվները հատել են 1 մլրդ դոլարի սահմանը, ինչը շատ կարևոր է մեզ համար, և կարծում եմ, որ սա խորհրդանշական է ընդհանուր բանկային համակարգի համար: Մենք նաև շարունակեցինք միջազգային ֆինանսական կառույցների հետ մեր համագործակցությունը: Նախորդ տարի կնքեցինք ֆինանսավորման ներգրավման երկու գործարք՝ 20 մլն դոլար՝ ՕՊԵԿ-ի միջազգային զարգացման հիմնադրամի (OFID) հետ, և 25 մլն դոլար՝ Նիդեռլանդների զարգացման բանկի (FMO) հետ: Այդպիսով, մենք 45 մլն դոլար ներգրավեցինք Հայաստանի տնտեսության հետագա վարկավորման համար: Իսկ ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ կնքված գործարքների շնորհիվ այդ թիվն աճեց 90 մլն դոլարով, որից 40 մլն դոլարն Ամերիաբանկի կապիտալում ՎԶԵԲ-ի ուղղակի ներդրումն է, իսկ 50 մլն դոլարը՝ IFC-ի կողմից դեռ 2015թ.-ի դեկտեմբերին ամբողջությամբ տրամադրված ստորադաս փոխառությունը: Մենք ստեղծել ենք բոլոր նախապայմանները բանկի հետագա աճի և Հայաստանի տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման համար:
- Բիզնեսի զարգացման ի՞նչ պլաններ ունեք նշված գործարքների հետ կապված:
ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ գործարքների կնքումից հետո բանկի կապիտալն աճեց 90 մլն դոլարով, այսինքն՝ գրեթե կրկնակի, ինչը մեզ հնարավորություն է տալիս ներգրավել 500 մլն դոլար, այդ թվում նաև միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից: Դա իհարկե չի նշանակում, որ մենք մտադիր ենք ներգրավել այդ 500 մլն դոլարն ընթացիկ տարում, քանի որ նշված միջոցները դեռ պետք է տեղաբաշխել շուկայում: Միջոցների ներգրավմանը զուգահեռ՝ մենք պետք է ավելացնենք իրական հատվածի վարկավորումը: Մենք պլանավորում ենք վարկավորել ամենախոշոր հարկատուներին, մեծացնել ՓՄՁ-ների, ինչպես նաև մանրածախ վարկավորման ծավալները:
- Միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունների հետ ձեր համագործակցությունը որքանո՞վ կարող է ազդել վարկավորման ոլորտում բանկի գնային քաղաքականության վրա:
Բանկի գնային քաղաքականությունը կախված է մի քանի գործոններից: Առաջին հերթին, եթե խոսենք արտաքին շուկաներում փոխառությունների մասին, դա ԼԻԲՈՐ տոկոսադրույքն է, երկրորդ գործոնը՝ սուվերեն վարկային վարկանիշը (երկրի ռիսկ), իսկ երրորդ գործոնը՝ կորպորատիվ ռիսկը: ՎԶԵԲ-ի բաժնեմասնակցությունը Ամերիաբանկի կապիտալում և IFC-ի հետ կնքված գործարքը դրականորեն են ազդում իմ թվարկած գնագոյացման բաղադրիչներից երրորդի՝ կորպորատիվ ռիսկի վրա: ԼԻԲՈՐ տոկոսադրույքը ներկայումս աճում է, իսկ երկրի ռիսկն անփոփոխ է: Այդ պատճառով բանկի գնային քաղաքականության մեջ կտրուկ փոփոխություններ չեն սպասվում՝ ոչ աճի և ոչ էլ նվազման ուղղությամբ:
- Նշված գործարքներից հետո Բանկի ընդհանուր կապիտալը հնարավորություն է տալիս զգալիորեն մեծացնել վարկային պորտֆելը: Միաժամանակ, վարկավորման շուկայի ներկայիս իրավիճակն այնքան էլ բարենպաստ չէ: Հայկական շուկան ձեզ համար նեղ չի՞ դառնում, նախատեսում եք արդյոք դուրս գալ այլ շուկաներ:
Ներքին շուկայում նման ծավալի ֆինանսական միջոցների տեղաբաշխումն այն պարագայում, երբ դեռևս ակտուալ են հայկական ընկերությունների վարկունակության, կենսունակության խնդիրները, իհարկե, բարդ է: Բայց դա չի նշանակում, որ ներքին շուկա չկա: Այն կա, և մենք կենտրոնանում ենք վարկավորման ներքին շուկայի զարգացման վրա: Կան մի քանի խոշոր նախագծեր, որոնք պետք է իրականացվեն Հայաստանում, այդ թվում նաև մեր վարկերի միջոցով: Մենք նաև մտադիր ենք պայմաններ ստեղծել ՓՄՁ վարկավորման աճի համար: Դա հնարավոր է իրականացնել ոչ միայն տոկոսադրույքների իջեցման հաշվին, այլև պոտենցիալ վարկառուների նկատմամբ պահանջների վերանայման, մասնավորապես՝ ապահովության միջոցի, ընկերության հաշվետվողականության նկատմամբ ներկայացվող պահանջների մեղմացման, վարկային հայտերի ուսումնասիրության ժամկետների կրճատման և այլ քայլերի միջոցով: Մեխանիզմներն առկա են, և ես վստահ եմ, որ դրանք կհանգեցնեն դրական արդյունքի: Շնորհիվ նշված քաղաքականության՝ մենք կմեծացնենք մեր վարկային պորտֆելը նվազագույնը 100 մլն դոլարով: Բացի այդ, մենք նախատեսում ենք այլ բանկի ձեռք բերման գործարք իրականացնել և կարող ենք օգտագործել առկա ռեսուրսները նաև այդ նպատակով:
Ինչ վերաբերում է տարածաշրջանային շուկա մուտք գործելուն, մենք ունենք և միշտ էլ ունեցել ենք նման ծրագրեր: Բայց ամեն ինչ կախված է իրավիճակից, շուկայի զարգացման միտումներից և առկա առաջարկներից: Եթե ստանանք տարածաշրջանում՝ մասնավորապես Վրաստանում բանկ գնելու առաջարկ, մենք պատրաստ ենք դիտարկել նաև այդ հնարավորությունը: Մեզ համար այդ հարցը փակված չէ: Բայց մենք նախընտրում ենք ներքին շուկայում բանկ ձեռք բերել և հետո միայն դուրս գալ տարածաշրջանային շուկա:

The banking system will become reliable, transparent and understandable - News | Ameriabank
2016 It will be a year of structural changes, consolidation and strengthening of the banking system for the banking system of Armenia. Artak Hanesyan, the chairman-general director of the Directorate of "Ameriabank" CJSC, told about this in an interview with "Tert.am" reporter.
- Mr. Hanesyan, judging by everything, 2016 will be marked for the banking system of Armenia. How dynamic will the change in the banking market be, and what do you think the Armenian banking system will look like at the end of the year?
2015 It was quite a difficult year for the banking system of Armenia. The difficulties were due to the fact that the banking system sought to provide growth, which did not happen, and the difficulties were related to the quality of the banks' assets, which became the main problem of the previous year. Banks were incurring high costs in making allowances for potential loan losses, and as a result there was a need to address the capital adequacy problem.
Last year we witnessed two bank mergers, several banks replenished their capital. An important role in this process was played by the decision of the RA Central Bank regarding the increase of the minimum amount of regulatory capital from 2017.
Despite all the difficulties, in my opinion, in 2015, the banks prepared a good foundation for further activities. In 2016, we expect a more stable situation in terms of asset quality. I do not think that it is worth waiting for high indicators of growth of the banking system in 2016, the problem of this year is not that at all, but the consolidation and strengthening of the banking system. A positive movement will be observed in the direction of the sale and liquidation of problematic assets, the process of bank expansion will accelerate, as the capital of half of the banks does not meet the requirements of the new Central Bank regulation, the transactions of acquisitions and mergers will increase. As a result, at the end of 2016, the indicator of the minimum capital size of banks will increase, the banking system will become more reliable, transparent and understandable for customers and shareholders.
- Despite the difficult economic situation, Ameriabank showed growth in all main indicators in 2015, and the bank's assets exceeded 1 billion dollars. How do you manage this and what new growth opportunities does the EBRD and IFC equity participation in Ameriabank create?
We always evaluate the market situation from the perspective of long-term development and try to solve all short-term issues and problems, taking into account the target indicators that we want to achieve in the long-term. The most important advantage in such difficult situations is the team's cohesion and professionalism. However, at the base of the bank is not only the team, but also the internal normative base, risk management, corporate management, decision-making procedure. Of course, in favorable years it is not difficult to ensure growth, to develop at a fast pace, to increase assets and liabilities, but the real value of the company is seen during the crisis. That's when it becomes clear how stable the bank's foundation is and whether it can withstand various challenges. Despite the fact that in 2015 was not the most successful year, we continued lending and financed attractive and, in our opinion, low-risk projects.
Our assets crossed the $1 billion mark, which is very important for us, and I think this is symbolic for the banking system as a whole. We also continued our cooperation with international financial institutions. Last year, we signed two financing deals: $20 million with the OPEC Fund for International Development (OFID) and $25 million with the Dutch Development Bank (FMO). Thus, we attracted 45 million dollars for further lending to the Armenian economy. And thanks to the deals concluded with the EBRD and IFC, that number increased by $90 million, of which $40 million is the direct investment of the EBRD in the capital of Ameriabank, and $50 million is the subordinated loan fully provided by IFC in December 2015. the loan. We have created all the preconditions for the further growth of the bank and lending to the real sector of the Armenian economy.
- What business development plans do you have in connection with the mentioned transactions?
After concluding transactions with EBRD and IFC, the bank's capital increased by $90 million, that is, almost twice, which enables us to attract $500 million, including from international financial organizations. Of course, it does not mean that we intend to attract those 500 million dollars in the current year, because the mentioned funds still need to be allocated in the market. Along with raising funds, we need to increase lending to the real sector. We plan to lend to the largest taxpayers, increase the volumes of SME and retail lending.
- To what extent can your cooperation with international financial organizations affect the bank's pricing policy in the field of lending?
The bank's pricing policy depends on several factors. First of all, if we talk about borrowing in foreign markets, it is the LIBOR rate, the second factor is the sovereign credit rating (country risk), and the third factor is the corporate risk. EBRD's equity participation in Ameriabank and the deal with IFC have a positive impact on the third of the pricing components I listed: corporate risk. The LIBOR rate is currently rising and country risk is unchanged. Therefore, no drastic changes are expected in the bank's price policy, neither in the direction of increase nor decrease.
- After the mentioned transactions, the Bank's total capital enables to significantly increase the loan portfolio. At the same time, the current situation of the lending market is not very favorable. Is the Armenian market not getting narrow for you, do you plan to enter other markets?
The allocation of financial resources of such a volume in the domestic market, when the issues of creditworthiness and viability of Armenian companies are still relevant, is of course difficult. But that doesn't mean there is no domestic market. It exists, and we are focusing on the development of the domestic lending market. There are several large projects to be implemented in Armenia, including through our loans. We also intend to create conditions for the growth of SME lending. This can be done not only by reducing interest rates, but also by revising the requirements for potential borrowers, in particular, the security measure, softening the requirements for the company's accountability, shortening the terms of examining loan applications, and other steps. The mechanisms are in place and I am confident that they will lead to a positive outcome. Thanks to the mentioned policy, we will increase our credit portfolio by at least $100 million. In addition, we plan to acquire another bank and may use existing resources for this purpose as well.
As for entering the regional market, we have and have always had such plans. But everything depends on the situation, market development trends and available offers. If we receive an offer to buy a bank in the region, particularly in Georgia, we are ready to consider that possibility as well. That question is not closed for us. But we prefer to acquire a bank in the domestic market and only then enter the regional market.