Ամերիաբանկն ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամից ներգրավել է 50 միլիոն ԱՄՆ դոլար՝ խթանելու ՓՄՁ ֆինանսավորումը Հայաստանում
Ամերիաբանկը և ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը (ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամ) 50 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր են ստորագրել։ Ստորագրման արարողությունը տեղի է ունեցել Վիեննայում ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի «Զարգացման ֆորում 2026»-ի շրջանակում, որով նաև նշանավորվեց կազմակերպության հիմնադրման 50-ամյակը։
Ներգրավված միջոցներն ուղղվելու են հայաստանյան փոքր և միջին ձեռնարկությունների (ՓՄՁ) ֆինանսավորմանը, ինչը նոր հնարավորություն կտա վերջիններիս` ստանալու անհրաժեշտ միջոցներ բիզնեսը զարգացնելու, նոր աշխատատեղեր ստեղծելու և գործունեությունը ընդլայնելու համար:
Պայմանագիրը ստորագրել են Ամերիաբանկի ֆինանսական ինստիտուտների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը և ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի նախագահ դոկտոր Աբդուլհամիդ Ալխալիֆան։
«ՕՊԵԿ-ի հիմնադրամի հետ այս համագործակցությունը մեր երկարամյա գործընկերության կարևորագույն ձեռքբերումներից է և մինչ օրս այս կառույցից ներգրավված ամենախոշոր ֆինանսավորումը։ Փոքր և միջին ձեռնարկությունների աջակցությունն Ամերիաբանկի ռազմավարության առանցքային ուղղություններից է, և մենք բարձր ենք գնահատում այս նոր համագործակցության ընձեռած հնարավորությունը։ Ծրագրի շրջանակում ներգրավվող միջոցները թույլ կտան ընդլայնել ՓՄՁ-ների ֆինանսավորման հնարավորությունները՝ աջակցելով ավելի մեծ թվով ձեռնարկությունների կայացմանը, զարգացմանն ու մրցունակության բարձրացմանը», - նշել է Ամերիաբանկի ֆինանսական ինստիտուտների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը:
ՕՊԵԿ-ի hիմնադրամը և Ամերիաբանկը համագործակցում են 2015 թվականից՝ նպաստելով Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը՝ փոքր և միջին ձեռնարկությունների և առևտրի ֆինանսավորման ուղղություններով։ Մասնավորապես, մինչև այժմ կնքվել են 125 մլն ԱՄՆ դոլարի պայմանագրեր, որոնց շրջանակներում ներգրավված միջոցներն ուղղվել են տնտեսության ամենատարբեր` արտադրության, սննդի արդյունաբերության, առևտրի և հյուրանոցային ոլորտներում գործող փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը:

Ameriabank Raises USD 50 Million from OPEC Fund for International Development to boost SME Financing in Armenia
The raised funds will be used for financing of small and medium enterprises (SMEs) in Armenia, enabling them to secure the necessary funds to develop their businesses, create new jobs, and expand operations.
The agreement was signed by Ara Sargsyan, Head of Financial Institutions Division of Ameriabank, and Dr. Abdulhamid Alkhalifa, OPEC Fund President.
“This cooperation with OPEC Fund is among the most important achievements of our long-term partnership and the largest funding secured from this institution to date. Supporting small and medium enterprises is one of core pillars of Ameriabank’s strategy, and we highly value the opportunities provided under this new collaboration. Funds raised through this project will allow us to expand financing opportunities for SMEs, supporting the establishment, development, and increased competitiveness of a larger number of enterprises,” – said Ara Sargsyan, Head of Financial Institutions Division of Ameriabank.
The OPEC Fund and Ameriabank have been cooperating since 2015, contributing to the development of Armenia’s economy through SME and trade finance. Specifically, agreements worth USD 125 million have been signed to date, funds raised under which have been used for financing SMEs in various sectors, such as manufacturing, food industry, trade, and hospitality.