Arca Classic քարտ` առանց սպասարկման վճարի
2026թ. ապրիլի 1-ից մինչև 2026թ. հունիսի 30-ը ներառյալ Ամերիաբանկի հաշվետեր և ոչ հաշվետեր հաճախորդները կարող ենք ձեռք բերել Arca Classic վճարային քարտ` առանց սպասարկման վճարի քարտի գործողության ամբողջ ժամկետի ընթացքում:
Առաջարկից օգտվելու համար անհրաժեշտ է արշավի գործողության ընթացքում պատվիրել Arca Classic քարտ Ամերիաբանկի ցանկացած մասնաճյուղում կամ MyAmeria հավելվածի միջոցով:
Հիշեցնենք, որ 2026 թվականի հունվարի 1-ից ՀՀ Ֆինանսների նախարարության և «Արմենիան Քարդ» ՓԲԸ-ի կողմից իրականացվող նախագծի շրջանակում Arca Classic քարտերով ֆիզիկական անձանց կողմից կատարված անկանխիկ վճարումների դիմաց կտրամադրվի կատարված վճարումների հանրագումարի 2%-ի չափով հետվճար։
Հետվճարի չափը կազմում է 2% և հաշվարկվում է 1,000 ՀՀ դրամը գերազանցող վճարումների դեպքում։ Մեկ գործարքի համար սահմանված է 6,000 ՀՀ դրամ՝ որպես հետվճարի առավելագույն շեմ, իսկ մեկ անձի համար հետվճարի ամսական առավելագույն շեմը սահմանված է 60,000 ՀՀ դրամ։
Հետվճար չի ձևավորվում հետևյալ դեպքերում.
- տեղեկատվության, կապի և կոմունալ ծառայությունների դիմաց վճարներ,
- ՀՀ պետական և համայնքների բյուջեների օգտին կատարվող վճարումներ,
- բարձր ռիսկային վաճառակետերում կատարված գործարքներ («Մեծահասակների համար նախատեսված բովանդակության», «Ծանոթությունների կայքերի և հարթակների», «Խաղատների և խաղային ծառայությունների», «Կրիպտո փոխանակման, կրիպտո դրամապանակների և այլ կրիպտո ծառայությունների», «Թվային ֆայլերի պահեստավորման և հեռակա օգտագործման ծառայությունների», «Ազարտային խաղերի», «Բարձր ռիսկային ֆինանսական առևտրային հարթակների», «Հեռախոսային մարքեթինգային ծառայությունների», «Ավտոմատ երկարաձգվող բաժանորդագրությունների», «Թանկարժեք մետաղների և քարերի առուվաճառք» սպասարկման կետերը, բացառությամբ՝ դեղատների),
- ֆինանսական կազմակերպությունների կողմից առաջարկվող ծառայությունների դիմաց ֆինանսական հաստատության օգտին գանձվող ցանկացած վճարումների և գործարքների,
- ԱՐՔԱ նվեր և մեկանգամյա օգտագործման համար նախատեսված քարտերով կատարված գործարքների,
- Գումարի վերադարձը, փոխհատուցումը և հետգանձումները: Ընդ որում, վերադարձների, փոխհատուցումների և հետգանձումների հիմքում ընկած գործարքների դիմաց նախկինում վճարված հետվճարները նվազեցվելու են ընթացիկ ամսվա ընթացքում վճարվելիք հետվճարներից։
Հարցերի դեպքում խնդրում ենք զանգահարել (010) (012) 561111 հեռախոսահամարներով կամ այցելել Բանկի մոտակա մասնաճյուղ:

To take advantage of the offer, the customers need to order an Arca Classic card at any branch of Ameriabank or via MyAmeria app during the campaign term.
Please be reminded that from January 1, 2026, within the framework of the project implemented jointly by the Ministry of Finance of the Republic of Armenia and Armenian Card CJSC, cashback of 2% of the total amount of non-cash payments made by individuals with Arca Classic cards will be provided.
The cashback amount is 2%, It applies to payments above AMD 1,000. The maximum cashback threshold per transaction is AMD 6,000 and the maximum monthly cashback threshold per person is AMD 60,000.
Cashback is not provided in the following cases:
- payments for information, communication services and utilities;
- payments to the state and community budgets of the RA;
- transactions at high-risk points of sale ("Adult content", "Dating websites and platforms", "Casinos and gaming services", "Crypto exchange, crypto wallets and other crypto services", "Digital file storage and remote access services", "Gambling", "High-risk financial trading platforms", "Telemarketing services", "Automatically renewable subscriptions", "Trading in precious metals and stones", service points, except for pharmacies);
- payments and transactions in favor of a financial institution for services offered by financial institutions;
- transactions with Arca gift cards and single-use cards;
- refund, compensation, and chargeback. To be noted that cashback previously paid for transactions underlying refund, compensation, and chargeback will be deducted from the cashback amount due for the current month.