You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot 60 մլն ԱՄՆ դոլար․ Ամերիաբանկը միացել է ՀՀ-ում Firebird-ի արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի կառուցման ֆինանսավորմանը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
26Մրտ
60 մլն ԱՄՆ դոլար․ Ամերիաբանկը միացել է ՀՀ-ում Firebird-ի արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի կառուցման ֆինանսավորմանը
Ամերիաբանկը 60 մլն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում է տրամադրել Firebird AI ընկերության կողմից արհեստական բանականության տվյալների կենտրոնի կառուցման նախագծին՝ մեկնարկելով ՀՀ տնտեսության համար կարևորագույն նախագծի ֆինանսավորման գործընթացը։
Firebird, NVIDIA և Dell Technologies ընկերությունների, ինչպես նաև Հայաստանի կառավարության համագործակցության արդյունքում կառուցվող տվյալների կենտրոնը դառնալու է տարածաշրջանում ամենահզորը։ Այն հնարավորություն կտա գիտահետազոտական հաստատություններին, տեխնոլոգիական ընկերություններին և ձեռնարկություններին մեծ ծավալով գործարկելու ժամանակակից ԱԲ տեխնոլոգիաները՝ ամրապնդելով Հայաստանի առաջատար դիրքերը աշխարհի տեխնոլոգիական քարտեզում։
Ամերիաբանկը շարունակում է մնալ Հայաստանի ամենախոշոր կորպորատիվ ֆինանսավորողը՝ առաջարկելով անհատական ֆինանսական լուծումներ Հայաստանում գործող տեղական և միջազգային ընկերություններին։ Բանկի կորպորատիվ պարտավորությունների պորտֆելը՝ ներառյալ լիզինգը և ֆակտորինգը, գերազանցում է 1 տրիլիոն դրամը, ինչն աննախադեպ ցուցանիշ է Հայաստանի բանկային համակարգում:

60 миллионов долларов США: Америабанк присоединился к финансированию строительства дата-центра ИИ Firebird в Армении
26 мар, 2026 | Пресс релизы, Все | Return|
Америабанк предоставил финансирование в размере 60 млн долларов США для проекта по строительству дата-центра искусственного интеллекта компанией Firebird AI, запустив процесс финансирования ключевого проекта для экономики Армении.
Дата-центр, строящийся при сотрудничестве компаний Firebird, NVIDIA и Dell Technologies, а также правительства Армении, станет самым мощным в регионе. Он позволит научно-исследовательским учреждениям, технологическим компаниям и предприятиям масштабно внедрять современные технологии ИИ, укрепляя лидирующие позиции Армении на технологической карте мира.
Америабанк продолжает оставаться крупнейшим корпоративным кредитором в Армении, предлагая индивидуальные финансовые решения местным и международным компаниям, работающим в Армении. Корпоративный портфель банка, включая лизинг и факторинг, превышает 1 триллион драмов, что является беспрецедентным показателем для банковской системы Армении.