Ամերիաբանկն արժանացել է FEAS Չեմպիոնների լիգա մրցանակաբաշխության բրոնզե մրցանակին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Եվրո-ասիական կապիտալի շուկաների միության ամենամյա ConFEAS 2025 միջազգային հեղինակավոր համաժողովի շրջանակում անցկացվող Չեմպիոնների լիգա մրցանակաբաշխությանն Ամերիաբանկն արժանացել է պարտատոմսերի շուկայում ակտիվության համար տրվող բրոնզե մրցանակին՝ Bronze Award in Fixed Income Market։ Սա առաջին անգամն է, որ հայաստանյան ֆինանսաբանկային ոլորտի որևէ կազմակերպություն արժանանում է Չեմպիոնների լիգայի մրցանակին։
«Մեզ համար մեծ պատիվ է ստանալ այս հեղինակավոր մրցանակը։ Այն պարտատոմսերի շուկայում տարածաշրջանի մակարդակով ակտիվության համար տրվող մրցանակ է ու նշանակալի է ոչ միայն Ամերիաբանկի, այլև Հայաստանի կապիտալի շուկայի և տնտեսության համար։ Վստահ ենք, որ այս մրցանակը նպաստելու է Հայաստանի կապիտալի շուկայի նկատմամբ վստահության և հետաքրքրության աճին թե՛ միջազգային, թե՛ տեղական ներդրողների կողմից»,- նշեց Ամերիաբանկի արտարժութային և բրոքերային գործառնությունների գծով համատնօրեն Դիանա Հակոբյանը։
Նա հավելեց, որ մրցանակը ստանալուն նպաստել է նաև բանկի MyInvest ներդրումային հարթակը, որը հասանելիություն է ապահովում միաժամանակ 30-ից ավելի միջազգային ֆինանսական շուկաների և 20,000-ից ավելի բաժնետոմսերի ու պարտատոմսերի: Այն բանկի հաճախորդներին հնարավորություն է ընձեռում իրականացնել բազմաթիվ գործարքներ այդ թվում պարտատոմսերի շուկայում, ցուցաբերել մեծ ակտիվություն և դրանով իսկ նպաստել բորսայի ակտիվության բարձրացմանը։
ConFEAS 2025 հոբելյանական 30-րդ համաժողովն անցկացվեց Երևանում մայիսի 30-ից 31-ը։ Այն հյուրընկալեց ոլորտի շուրջ 300 առաջատար մասնագետի եվրասիական երկրների ֆոնդային բորսաներից, կենտրոնական դեպոզիտարիաներից, բանկերից, կարգավորող մարմիններից, ներդրումային ընկերություններից և միջազգային ֆինանսական հաստատություններից:
«Մեզ համար հպարտության մեծ առիթ և հիմք է, որ առաջին անգամ հայկական շուկայից Ամերիաբանկն արժանացավ այս մրցանակին։ Նշեմ, որ Ամերիաբանկը մրցում էր Աբու Դաբիի, Իրանի, Եգիպտոսի և նման այլ զարգացած կապիտալի շուկաների ընկերությունների հետ, և ստացավ մրցանակ նման մրցակցության պարագայում»,- նշեց Եվրո-ասիական կապիտալի շուկաների միության գլխավոր քարտուղար Կոնստանտին Սարոյանը։
Չեմպիոնների լիգա մրցանակաբաշխության շրջանակում մասնակիցներին տրվում են մրցանակներ երկու անվանակարգում՝ բաժնետոմսերի (Stock Market) և պարտատոմսերի շուկաներում (Fixed Income Market) ակտիվության համար։ Երկրորդ անվանակարգում հաղթողների ընտրությունը կատարվում է՝ հիմք ընդունելով վերջիններիս կողմից ապահովվող գործարքների ծավալները, քանակները, բորսայում ակտիվ օրերը, կարգավորող պահանջների պահպանումը և այլն։ Վերլուծվում են թե՛ առաջնային, թե՛ երկրորդային շուկաներում իրականացված գործունեության արդյունքները:
«Այս մրցանակները բարձրացնում են ինչպես մրցանակակիր ընկերությունների, այնպես էլ ընդհանուր շուկաների ճանաչելիությունը։ Դրանք օգնում են մեզ ավելի լավ ճանաչել միմյանց՝ խթանելով համագործակցությունը և հետաքրքրությունը»,- նշեց Բուխարեստի ֆոնդային բորսայի նախագահ և Եվրո-ասիական կապիտալի շուկաների միության նախագահ Ռադու Հանգան։
ConFEAS 2025-ի մասնակիցները համաժողովի շրջանակում հնարավորություն ունեցան ուսումնասիրելու ժամանակակից կապիտալի շուկաները ձևավորող վերջին միտումները, մարտահրավերներն ու նորարարությունները:

Америабанк удостоился бронзовой награды Лиги чемпионов FEAS - Новости | Америабанк
На церемонии награждения Лиги чемпионов, состоявшейся в рамках престижной ежегодной международной конференции ConFEAS 2025, Америабанк удостоился бронзовой награды за активность на рынке облигаций (Bronze Award in Fixed Income Market). Компания, представляющая финансово-банковский сектор Армении, впервые получает награду Лиги чемпионов.
«Получить эту престижную награду - большая честь для нас. Это премия, вручаемая за активность на рынке облигаций на региональном уровне, что значимо не только для Америабанка, но и для рынка капитала и экономики Армении в целом. Мы уверены, что эта награда будет способствовать повышению доверия и интереса к рынку капитала Армении со стороны как международных, так и местных инвесторов», - отметила содиректор по валютным и брокерским операциям Америабанка Диана Акопян.
Она добавила, что получению награды также способствовала инвестиционная платформа банка MyInvest, которая обеспечивает одновременный доступ к более чем 30 международным финансовым рынкам и более чем 20,000 акций и облигаций. Платформа позволяет клиентам банка производить множество транзакций, в том числе на рынке облигаций, демонстрировать высокую активность и тем самым содействовать повышению активности биржи.
Юбилейная 30-я конференция ConFEAS 2025 прошла в Ереване 30-31 мая. В конференции приняли участие около 300 ведущих экспертов, представляющих фондовые биржи, центральные депозитарии, банки, регулирующие органы, инвестиционные компании из евроазиатских стран, а также международные финансовые организации.
«То, что впервые на армянском рынке эту премию получил Америабанк, для нас является существенным поводом и основанием для гордости. Отмечу, что Америабанк соревновался с компаниями, представляющими рынки Абу-Даби, Ирана, Египта и прочие развитые рынки капитала, и получил премию в условиях такой конкуренции», - отметил генеральный секретарь Федерации евро-азиатских рынков капитала Константин Сароян.
В рамках церемонии награждения Лиги чемпионов участникам вручаются награды в двух номинациях: за активность на фондовом рынке (Stock Market) и на рынке облигаций (Fixed Income Market). Отбор победителей во второй номинации производится на основании обеспечиваемых ими объемов и количества транзакций, активных дней на бирже, соблюдения регулирующих требований и пр. Анализируются результаты деятельности как на первичном, так и на вторичном рынках.
«Эти премии повышают узнаваемость как компаний-победителей, так и рынков в целом. Они помогают нам узнать друг друга лучше, способствуя расширению сотрудничества и повышению интереса», - отметил председатель Фондовой биржи Бухареста и глава Федерации евро-азиатских рынков капитала Раду Ханга.
В рамках конференции участники ConFEAS 2025 получили возможность изучить последние тенденции, формирующие современные рынки капитала, а также вызовы и инновации.