Նոր անտառ՝ հայկական դրամի 30-ամյակի առթիվ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Նոր ստեղծվող անտառի 20 հեկտարը լինելու է Ջրաշեն 2-ում, ևս 30 հեկտարը՝ Ուրասարում։ Համայնքային հողի օգտագործման ժամկետի ավարտին հողերը և դրա վրա ձևավորված անտառային էկոհամակարգը կվերադարձվեն համայնքին: Հայաստանը սակավանտառ երկիր է, և անտառածածկույթի ներկա տոկոսը բավարար չէ երկրի բնական էկոլոգիական հավասարակշռությունը պահպանելու համար։ Այս միջոցառումը ֆինանսաբանկային համակարգի կողմից  մնայուն արժեքներ ստեղծելու, սոցիալական պատասխանատվության և բնության պահպանման բացառիկ դերի գնահատման լավագույն օրինակներից է:
Ապրիլի 29-ին անտառհիմնման աշխատանքներին Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի գլխավորությամբ իրենց անհատական մասնակցությունն ունեցան նաև Հայաստանի բանկերի միության խորհրդի նախագահ Մհեր Անանյանը, գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը, առևտրային բանկերի ղեկավարներն ու աշխատակիցները,  Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանը, «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը և այլ հյուրեր։ Ջրաշեն համայնքում գտնվող «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական կազմակերպության անտառտնկման տարածքում՝ Ջրաշեն 2-ում, բոլոր հյուրերի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ խորհրդանշական ծառատունկ, և տնկվեցին հայկական տեղական անտառային ծառատեսակներ։
Ծառատունկից հետո հյուրերն այցելեցին նաև «Իմ անտառ Հայաստան»-ի Գուգարքի «Պենժամին Գումուշճեան» տնկարան, որտեղ կարճ շրջայց կատարելուց հետո Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ՀԲՄ խորհրդի նախագահ Մհեր Անանյանը և «Իմ անտառ Հայաստան»-ի հիմնադիր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր։
«Այսօր սկսում ենք Հայկական դրամի 30-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որոնք տեղի կունենան 2023 թվականի ընթացքում։ Շատ խորհրդանշական է, որ առաջինը հենց ծառատունկի միջոցառումն է։ Կենտրոնական բանկը մեծապես կարևորում է մեր երկրի բնապահպանական խնդիրների լուծմանն աջակցությունը, և ուրախ ենք, որ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում, առևտրային բանկերի և «Իմ անտառ Հայաստանի» ծրագրի հետ միասին, կարող ենք մեր նպաստումն ունենալ շրջակա միջավայրի բարելավմանը։ Միևնույն ժամանակ, մենք հավատարիմ ենք «կանաչ» օրակարգին և հնարավորինս ներդնում ենք այն նաև մեր առօրյա գործունեության և նույնիսկ ֆինանսական կարգավորման մեր մոտեցումներում»,- ասաց Մարտին Գալստյանը։
«Շրջակա միջավայրին ուղղված ծրագրերը ոչ պակաս կարևոր են մեզ համար։ Տարիներ շարունակ՝ առավելապես վերջին 50 տարվա ընթացքում, մարդն անընդհատ վնաս է հասցրել բնությանը։ Ժամանակն է գիտակցել, որ բնության մաս ենք կազմում և պահպանելով բնությունը՝ պահպանում ենք ինքներս մեզ։ Ուստի, 50 հեկտար մակերեսով անտառհիմնման նախաձեռնության կողքին կանգնելը բնության պահպանմանն ուղղված մեր համեստ ջանքերն են», - նշել է Հայաստանի բանկերի միության Խորհրդի նախագահ Մհեր Անանյանը:
«Դրամի ներդրման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքում նոր անտառի հիմնումն ու ծառատունկը թերևս կլինի ամենահիշարժան նախաձեռնություններից մեկը, որն այսօր միավորել է ԿԲ և բոլոր առևտրային բանկերին: Բնապահպանական կարևորություն ունեցող այս նախաձեռնությանը մեր մասնակցությունը աջակցություն է՝ միտված մնայուն արժեքի և կայուն ապագայի ստեղծմանը: Այսօր տնկվող յուրաքանչյուր ծառ մեր հոգատարության դրսևորումն է շրջակա միջավայրի պահպանման հանդեպ և ապագային միտված սոցիալական պատասխանատվության երկարաժամկետ ներդրում։ Ֆինանսավորելով ապագան՝ մենք այսօր արդեն փորձ ենք անում ապահովել մեր ներկա և ապագա սերունդների կանաչ ապագան»,- ասաց Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը։
«Մեզ համար մեծ նշանակություն ունի այս համագործակցությունը, քանի որ ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են սկսում գիտակցել անտառների կենսական կարևորությունը մեր երկրի և մարդկանց համար չէ՞ որ մենք բոլորս կարիք ունենք թթվածնի ու խմելու ջրի, իսկ անտառներն անում են շատ ավելին, քան պարզապես մթնոլորտը մաքրելն ու ջրի պաշարները պահպանելն է, դրանք դիմակայում են մեր երկրի անապատացմանը, պայքարում են հողի էրոզիայի դեմ, դառնում են կենսաբազմազանության պահպանության անփոխարինելի գործոններ, նվազեցնում են ջերմաստիճանն ու օգնում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում»,- ասաց Անտրէ Գումուշճեանը։
********
Հայկական դրամի ծնունդը նոյեմբերի 22–ին է։ 1993թ.–ին հենց այդ օրը Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հայտարարեց խորհրդային ռուբլու փոխարեն սեփական ազգային արժույթի շրջանառության մեկնարկի մասին։ Եվ հանրապետության բնակչությունն արդեն 30 տարի օգտվում է հայկական արժույթից` դրամից։
1992 թվականի մարտի 27-ին հատուկ հանձնաժողովի կողմից որոշվեց ՀՀ ազգային արժույթի անվանումը՝ «դրամ», արտադրյալ միավորինը՝ «լումա»: Ձայների մեծամասնությամբ «դրամն» ու «լուման» ընտրվեցին որպես հիմնական և փոխանակվող արժույթ:
«Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը ստեղծվել է 2019 թվականին՝ նպատակ ունենալով ավելացնել Հայաստանի անտառածածկ տարածքները։ Հզորացնելով տեղական համայնքները՝ կազմակերպության առաքելությունն է գիտնականների և փորձառու անտառագետների ղեկավարությամբ կայուն կերպով մեծացնել անտառային ծածկույթը և միայն տեղական ծառատեսակներ տնկելու շնորհիվ պահպանել կենսաբազմազանությունը: Գործունեության 4 տարիների ընթացքում իրականացվել է ավելի քան 1360000 ծառերի անտառտնկման աշխատանքներ Լոռու մարզում՝ 387 հա տարածքում, և անտառվերականգնման աշխատանքներ «Դիլիջան» ազգային պարկում։ Կազմակերպության մշտական աշխատողների թիվը 49 է, որոնց անտառտնկման և խնամքի սեզոնին միանում են ևս 200 աշխատողներ տեղական համայնքներից։

По случаю 30-летия армянского драма Центральный банк РА, Союз банков Армении и 18 коммерческих банков, в сотрудничестве с организацией “Мой лес Армения”, закладывают новый лес площадью 50 га в общинах Джрашен и Урасар Лорийской области, с посадкой 160,000 деревьев (дуб, клен, бук, липа, дикая груша, дикая яблоня, ореховое дерево, береза и другие породы деревьев). Таким образом, создаваемый лес, в качестве неизменной ценности, направленной на созидание будущего, будет символизировать долговременною стабильность национальной валюты.
20 га создаваемого леса будут расположены в общине Джрашен-2, еще 30 га - в общине Урасар. По окончании срока пользования общинной земли, земля и образовавшаяся на ней лесная экосистема будут возвращены общине. Армения является малолесистой страной, и нынешний процент лесного покрова недостаточен для поддержания естественного экологического баланса страны. Данное мероприятие является одним из лучших примеров создания долговременных ценностей финансово-банковской системой, осознания социальной ответственности и исключительной важности охраны природы.
29 апреля под руководством председателя Центрального банка Мартина Галстяна в работах по закладке леса лично приняли участие председатель совета Союза банков Армении Мгер Ананян, исполнительный директор Союза банков Армении Сейран Саркисян, руководители и сотрудники коммерческих банков, губернатор Лорийской области Арам Хачатрян, директор-учредитель природоохранной организации “Мой лес Армения” Антрэ Гумушчеан и другие гости. С участием всех гостей на территории лесопосадки Джрашен 2 природоохранной организации “Мой лес Армения”, расположенной в общине Джрашен, состоялась символическая посадка деревьев, и были посажены местные армянские лесные породы деревьев.
После посадки деревьев гости посетили также питомник “Пенджамин Гумушчеан” организации “Мой лес Армения”, находящийся в Гугарке, где после краткого осмотра территории председатель Совета Центрального банка Мартин Галстян, председатель совета СБА Мгер Ананян и директор-учредитель организации “Мой лес Армения” Антрэ Гумушчеан подписали меморандум о сотрудничестве.
“Сегодня мы начинаем мероприятия, посвященные 30-летию армянского драма, запланированные на 2023 год. Очень символично, что первым стало мероприятие по посадке деревьев. Центральный банк придает большое значение оказанию содействия процессу решения экологических проблем в нашей стране, и мы рады, что в рамках социальной ответственности, совместно с коммерческими банками и программой “Мой лес Армения”, можем внести свой вклад в дело улучшения состояния окружающей среды. В то же время, мы верны “зеленой” повестке дня и по возможности внедряем ее в нашу повседневную деятельность и даже в методы финансового урегулирования”, - отметил Мартин Галстян.
«Экологические программы не менее важны для нас. Многие годы, особенно в течение последних 50 лет, человек постоянно наносил вред природе. Пора осознать, что мы часть природы и, сохраняя природу, мы сохраняем себя. Поэтому, поддержка инициативы по созданию леса площадью 50 га - наше скромное усилие по сохранению природы», — заявил Мгер Ананян, председатель совета Союза банков Армении.
«В череде мероприятий, посвященных 30-летию внедрения драма, закладка нового леса и посадка деревьев, пожалуй, станут одной из самых запоминающихся инициатив, объединивших сегодня Центральный банк и все коммерческие банки. Наше участие в данной экологически значимой инициативе является вкладом в создание непреходящей ценности и устойчивого будущего. Каждое посаженное сегодня дерево является демонстрацией нашей заботы об окружающей среде и долгосрочным вложением в будущее в рамках социальной ответственности. Финансируя будущее, мы уже сегодня пытаемся обеспечить зеленое будущее для нашего нынешнего и будущих поколений», - отметил исполнительный директор Союза банков Армении Сейран Саркисян.
«Это сотрудничество очень важно для нас, поскольку все больше людей начинают осознавать жизненно важное значение лесов для нашей страны и людей. Ведь всем нам необходимы кислород и питьевая вода, а леса делают гораздо больше, чем просто очищают атмосферу и сохраняют запасы воды - они противостоят опустыниванию нашей страны, борются с эрозией почвы, становятся незаменимыми факторами в деле сохранения биоразнообразия, снижают температуру воздуха и помогают в борьбе с изменением климата», - заявил Антрэ Гумушчеан.
********
День рождения армянского драма отмечают 22 ноября. Именно в этот день в 1993г. Центральный банк Армении объявил о вводе в обращение собственной национальной валюты вместо советского рубля. Население республики уже 30 лет использует армянскую валюту - драм.
27 марта 1992г. специальная комиссия выбрала название для национальной валюты РА – «драм» и название для производной единицы – «лума». Большинством голосов «драм» и «лума» были выбраны в качестве основной и обмениваемой валюты.
Природоохранная общественная организация «Мой Лес Армения» была основана в 2019г. с целью увеличения площади лесов в Армении. Миссия организации, расширяющая возможности местных общин, заключается в устойчивом увеличении лесного покрова под руководством ученых и опытных лесоводов и в сохранении биоразнообразия путем посадки только местных пород деревьев. За 4 года деятельности организации в Лорийской области на площади 387 га было посажено более 1,360,000 деревьев, а также были проведены лесовосстановительные работы в Национальном парке «Дилижан». Численность постоянных сотрудников организации составляет 49 человек, к которым во время сезона посадки и ухода за лесом присоединяются еще 200 работников из местных общин.