Նոր անտառ՝ հայկական դրամի 30-ամյակի առթիվ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Նոր ստեղծվող անտառի 20 հեկտարը լինելու է Ջրաշեն 2-ում, ևս 30 հեկտարը՝ Ուրասարում։ Համայնքային հողի օգտագործման ժամկետի ավարտին հողերը և դրա վրա ձևավորված անտառային էկոհամակարգը կվերադարձվեն համայնքին: Հայաստանը սակավանտառ երկիր է, և անտառածածկույթի ներկա տոկոսը բավարար չէ երկրի բնական էկոլոգիական հավասարակշռությունը պահպանելու համար։ Այս միջոցառումը ֆինանսաբանկային համակարգի կողմից  մնայուն արժեքներ ստեղծելու, սոցիալական պատասխանատվության և բնության պահպանման բացառիկ դերի գնահատման լավագույն օրինակներից է:
Ապրիլի 29-ին անտառհիմնման աշխատանքներին Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանի գլխավորությամբ իրենց անհատական մասնակցությունն ունեցան նաև Հայաստանի բանկերի միության խորհրդի նախագահ Մհեր Անանյանը, գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը, առևտրային բանկերի ղեկավարներն ու աշխատակիցները,  Լոռու մարզպետ Արամ Խաչատրյանը, «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական կազմակերպության հիմնադիր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը և այլ հյուրեր։ Ջրաշեն համայնքում գտնվող «Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական կազմակերպության անտառտնկման տարածքում՝ Ջրաշեն 2-ում, բոլոր հյուրերի մասնակցությամբ տեղի ունեցավ խորհրդանշական ծառատունկ, և տնկվեցին հայկական տեղական անտառային ծառատեսակներ։
Ծառատունկից հետո հյուրերն այցելեցին նաև «Իմ անտառ Հայաստան»-ի Գուգարքի «Պենժամին Գումուշճեան» տնկարան, որտեղ կարճ շրջայց կատարելուց հետո Կենտրոնական բանկի նախագահ Մարտին Գալստյանը, ՀԲՄ խորհրդի նախագահ Մհեր Անանյանը և «Իմ անտառ Հայաստան»-ի հիմնադիր տնօրեն Անտրէ Գումուշճեանը ստորագրեցին համագործակցության հուշագիր։
«Այսօր սկսում ենք Հայկական դրամի 30-ամյակին նվիրված միջոցառումները, որոնք տեղի կունենան 2023 թվականի ընթացքում։ Շատ խորհրդանշական է, որ առաջինը հենց ծառատունկի միջոցառումն է։ Կենտրոնական բանկը մեծապես կարևորում է մեր երկրի բնապահպանական խնդիրների լուծմանն աջակցությունը, և ուրախ ենք, որ սոցիալական պատասխանատվության շրջանակներում, առևտրային բանկերի և «Իմ անտառ Հայաստանի» ծրագրի հետ միասին, կարող ենք մեր նպաստումն ունենալ շրջակա միջավայրի բարելավմանը։ Միևնույն ժամանակ, մենք հավատարիմ ենք «կանաչ» օրակարգին և հնարավորինս ներդնում ենք այն նաև մեր առօրյա գործունեության և նույնիսկ ֆինանսական կարգավորման մեր մոտեցումներում»,- ասաց Մարտին Գալստյանը։
«Շրջակա միջավայրին ուղղված ծրագրերը ոչ պակաս կարևոր են մեզ համար։ Տարիներ շարունակ՝ առավելապես վերջին 50 տարվա ընթացքում, մարդն անընդհատ վնաս է հասցրել բնությանը։ Ժամանակն է գիտակցել, որ բնության մաս ենք կազմում և պահպանելով բնությունը՝ պահպանում ենք ինքներս մեզ։ Ուստի, 50 հեկտար մակերեսով անտառհիմնման նախաձեռնության կողքին կանգնելը բնության պահպանմանն ուղղված մեր համեստ ջանքերն են», - նշել է Հայաստանի բանկերի միության Խորհրդի նախագահ Մհեր Անանյանը:
«Դրամի ներդրման 30-ամյակին նվիրված միջոցառումների շարքում նոր անտառի հիմնումն ու ծառատունկը թերևս կլինի ամենահիշարժան նախաձեռնություններից մեկը, որն այսօր միավորել է ԿԲ և բոլոր առևտրային բանկերին: Բնապահպանական կարևորություն ունեցող այս նախաձեռնությանը մեր մասնակցությունը աջակցություն է՝ միտված մնայուն արժեքի և կայուն ապագայի ստեղծմանը: Այսօր տնկվող յուրաքանչյուր ծառ մեր հոգատարության դրսևորումն է շրջակա միջավայրի պահպանման հանդեպ և ապագային միտված սոցիալական պատասխանատվության երկարաժամկետ ներդրում։ Ֆինանսավորելով ապագան՝ մենք այսօր արդեն փորձ ենք անում ապահովել մեր ներկա և ապագա սերունդների կանաչ ապագան»,- ասաց Հայաստանի բանկերի միության գործադիր տնօրեն Սեյրան Սարգսյանը։
«Մեզ համար մեծ նշանակություն ունի այս համագործակցությունը, քանի որ ավելի ու ավելի շատ մարդիկ են սկսում գիտակցել անտառների կենսական կարևորությունը մեր երկրի և մարդկանց համար չէ՞ որ մենք բոլորս կարիք ունենք թթվածնի ու խմելու ջրի, իսկ անտառներն անում են շատ ավելին, քան պարզապես մթնոլորտը մաքրելն ու ջրի պաշարները պահպանելն է, դրանք դիմակայում են մեր երկրի անապատացմանը, պայքարում են հողի էրոզիայի դեմ, դառնում են կենսաբազմազանության պահպանության անփոխարինելի գործոններ, նվազեցնում են ջերմաստիճանն ու օգնում կլիմայի փոփոխության դեմ պայքարում»,- ասաց Անտրէ Գումուշճեանը։
********
Հայկական դրամի ծնունդը նոյեմբերի 22–ին է։ 1993թ.–ին հենց այդ օրը Հայաստանի Կենտրոնական բանկը հայտարարեց խորհրդային ռուբլու փոխարեն սեփական ազգային արժույթի շրջանառության մեկնարկի մասին։ Եվ հանրապետության բնակչությունն արդեն 30 տարի օգտվում է հայկական արժույթից` դրամից։
1992 թվականի մարտի 27-ին հատուկ հանձնաժողովի կողմից որոշվեց ՀՀ ազգային արժույթի անվանումը՝ «դրամ», արտադրյալ միավորինը՝ «լումա»: Ձայների մեծամասնությամբ «դրամն» ու «լուման» ընտրվեցին որպես հիմնական և փոխանակվող արժույթ:
«Իմ անտառ Հայաստան» բնապահպանական հասարակական կազմակերպությունը ստեղծվել է 2019 թվականին՝ նպատակ ունենալով ավելացնել Հայաստանի անտառածածկ տարածքները։ Հզորացնելով տեղական համայնքները՝ կազմակերպության առաքելությունն է գիտնականների և փորձառու անտառագետների ղեկավարությամբ կայուն կերպով մեծացնել անտառային ծածկույթը և միայն տեղական ծառատեսակներ տնկելու շնորհիվ պահպանել կենսաբազմազանությունը: Գործունեության 4 տարիների ընթացքում իրականացվել է ավելի քան 1360000 ծառերի անտառտնկման աշխատանքներ Լոռու մարզում՝ 387 հա տարածքում, և անտառվերականգնման աշխատանքներ «Դիլիջան» ազգային պարկում։ Կազմակերպության մշտական աշխատողների թիվը 49 է, որոնց անտառտնկման և խնամքի սեզոնին միանում են ևս 200 աշխատողներ տեղական համայնքներից։

New Forest on the Occasion of the 30th Anniversary of the Armenian Dram - News | Ameriabank
On the occasion of the 30th anniversary of the Armenian dram, the Central Bank of Armenia, the Union of Banks of Armenia, and 18 commercial banks, in cooperation with My Forest Armenia, are establishing 50 ha of new forest in Jrashen and Urasar communities of Lori region, planting 160,000 trees (oak, maple, beech, linden, wild pear, wild apple, walnut, birch, and other tree species). The forest thus established will symbolize viability of the national currency as an enduring and future-oriented asset.
20 hectares of the newly established forest will be in Jrashen 2, 30 more hectares - in Urasar. Upon expiry of the community land use term, the land and the forest ecosystem created on it will be returned to the community. Armenia is a sparsely forested country, and the present level of forest cover is not sufficient to maintain the natural eco balance of the country. This event is among the best examples of the financial and banking system’s appreciation of the unique role of creating lasting values, social responsibility, and nature preservation.
On April 29, under the leadership of Martin Galstyan, Governor of the Central Bank, Mher Ananyan, Chairman of the Board of the Union of Banks of Armenia, Seyran Sargsyan, Executive Director of the Union of Banks of Armenia, managers and employees of commercial banks, Aram Khachatryan, Governor of Lori region, and Andre Gumuchdjian, Founder and Executive Director of My Forest Armenia, and other guests personally took part in the forest establishment activities. With participation of all guests, a symbolic tree planting event took place in the afforestation area of Jrashen 2 of My Forest Armenia environmental organization located in Jrashen community. Endemic Armenian forest tree species were planted.
After tree planting, the guests visited Benjamin Gumuchdjian afforestation area in Gugark. After a short tour, Martin Galstyan, Governor of the Central Bank, Mher Ananyan, Chairman of the Board of the Union of Banks of Armenia, and Andre Gumuchdjian, Founder and Executive Director of My Forest Armenia, signed a memorandum of cooperation.
“Today, we are launching the events dedicated to the 30th anniversary of the Armenian dram, to be held in 2023. It is very symbolic that the first event is tree planting. The Central Bank attaches great importance to supporting environmental initiatives in our country. Within the framework of social responsibility, we, together with commercial banks and My Forest Armenia, are happy to contribute to improvement of the environment. At the same time, we are committed to the “green” agenda and we incorporate it as much as possible into our daily activities and even our approaches to financial regulation,” - Martin Galstyan said.
“Environmental programs are no less important for us. For years, especially during the past 50 years, people have been continuously damaging the nature. It is now time to understand that we are part of the nature and we preserve ourselves by preserving it. Therefore, supporting the 50-hectare forest establishment initiative is our modest effort to preserve the nature,” - said Mher Ananyan, Chairman of the Board of the Union of Banks of Armenia.
“Among the events dedicated to the 30th anniversary of introduction of the dram, the establishment of a new forest and tree planting will perhaps be one of the most memorable initiatives implemented jointly by the Central Bank and all commercial banks. Our participation in this environmental initiative is a contribution to creating a lasting value and sustainable future. Every tree planted today is the demonstration of our care for the environment and a long-term social responsibility contribution towards the future. By financing the future, we are already trying to secure a green future for the present and future generations,” - said Seyran Sargsyan, Executive Director of the Union of Banks of Armenia.
“This cooperation is of great importance to us, since more and more people are starting to realize the vital importance of forests for our country and people. After all, we all need oxygen and drinking water; forests do much more than simply cleaning the atmosphere and preserving the water supplies - they prevent desertification and soil erosion, serve as irreplaceable factors for biodiversity preservation, reduce air temperature, and help in the combat against climate change,” - Andre Gumuchdjian said.
********
November 22 is the birthday of the Armenian dram. On that very day in 1993, the Central Bank of Armenia announced the start of circulation of the national currency instead of the Soviet ruble. The population of the republic has been using the Armenian currency – AMD, for 30 years by now.
On March 27, 1992, a special committee determined the name of the national currency of the RA – “dram” and its product unit – “luma”. By the majority of votes, “dram” and “luma” were chosen as the main and exchangeable currency.
My Forest Armenia environmental non-governmental organization was founded in 2019 with the aim to increase forest areas in Armenia. By empowering local communities, under the direction of scientists and expert foresters, the mission of the organization is to sustainably increase forest coverage and to preserve biodiversity by planting endemic tree species. During the 4 years of operation, more than 1,360,000 trees were planted in Lori region, on an area of 387 hectares, and reforestation activities were performed in Dilijan National Park. The number of permanent employees of the organization is 49, joined by another 200 employees from local communities during the afforestation and preservation season.