Կարևորելով անկանխիկ եղանակով կատարվող գործարքների նկատմամբ հետաքրքրվածությունը` Ամերիաբանկը VISA ընկերության հետ ներկայանում է հերթական առաջարկով /այսուհետ՝ «Արշավ»/:
Առաջարկին կարող են միանալ Հայաստանի մարզերում գործունեություն ծավալող այն բոլոր իրավաբանական անձինք, որոնք պատրաստվում են աշխատակիցների աշխատավարձը փոխանցել անկանխիկ եղանակով:
Այժմ Հայաստանի ավելի քան 1,500 ընկերությունների 150 հազարից ավելի աշխատակից աշխատավարձը ստանում է Ամերիաբանկի վճարային քարտերով` օգտվելով վճարումներ և գնումներ կատարելու պարզ, արագ և հարմար եղանակից:
Առաջարկի պայմաններն են.
- Ընկերությանը տրամադրվում է Օնլայն/Մոբայլ բանկինգ ծառայությունից 1 տարի ժամկետով անվճար օգտվելու հնարավորություն
- Visa Business տեսակի քարտ` տարեկան 5,000 ՀՀ դրամ սպասարկման վճարով
- Եթե ընկերությունը համագործակցությունը սկսում է 27.10.22-15.12.22թթ. ընկած ժամանակահատվածում, ապա, կախված ցուցանիշներից, այն է` աշխատակցիների թիվ և միջին աշխատավարձ, պայմանները հետևյալն են.
Ամերիաբանկի քարտապանները օգտվում են մի շարք այլ առավելություններից.
Հարցերի դեպքում խնդրում ենք զանգահարել (010) (012) 561111 հեռախոսահամարներով, այցելել Բանկի մոտակա մասնաճյուղ, ինչպես նաև Ամերիաբանկի պաշտոնական կայք` www.ameriabank.am կամ VISA ընկերության պաշտոնական կայք` cis.visa.com:
Բանկի սպասարկման ցանցին, մասնաճյուղերի հասցեներին և աշխատանքային ժամերին կարող եք ծանոթանալ Բանկի պաշտոնական կայքի «Մասնաճյուղեր» բաժնում: Բանկը վերահսկվում է ՀՀ կենտրոնական բանկի կողմից:
* Եթե քարտապանն իր աշխատավարձն այլևս չի ստանում Բանկի միջոցով, կամ վերջինս որևէ հիմքով ազատվել է աշխատանքից, ապա Բանկն իրավասու է ամբողջությամբ կամ մասնակիորեն դադարեցնելու աշխատավարձային նախագծերի ներքո տրամադրված քարտի և մյուս բանկային ծառայությունների հատուկ սակագները և պայմանները և այդ պահից սկսած` կիրառել Բանկում գործող քարտի և մյուս ծառայությունների սակագները և պայմանները կամ տվյալ քարտի, ծառայության կամ քարտապանի համար Բանկի հայեցողությամբ կիրառելի այլ հատուկ սակագներ: Աշխատանքից ազատված և/կամ այլևս Ամերիաբանկի միջոցով աշխատավարձ չստացող աշխատակիցների ցանկը տրամադրվում է գործընկեր կազմակերպության կողմից:
1 Եթե աշխատակիցների միջին աշխատավարձը գերազանցում է 200,000 դրամը և աշխատակցիների թիվը 30 և ավելի է, անգրավ վարկերի տարեկան տոկոսադրույքը կսահմանվի 15%:
2 ՎԱՐԿԻ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ՀԱՇՎԱՐԿՎՈՒՄ ԵՆ ԱՆՎԱՆԱԿԱՆ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԻ ՀԻՄԱՆ ՎՐԱ: ԻՍԿ ՏԱՐԵԿԱՆ ՓԱՍՏԱՑԻ ՏՈԿՈՍԱԴՐՈՒՅՔԸ ՑՈՒՅՑ Է ՏԱԼԻՍ, ԹԵ ՈՐՔԱՆ ԿԱՐԺԵՆԱ ՎԱՐԿԸ ՁԵԶ ՀԱՄԱՐ ՏՈԿՈՍԱԳՈՒՄԱՐՆԵՐԸ ԵՎ ՎԱՐԿԻ ՏՐԱՄԱԴՐՄԱՆ ԵՎ ՍՊԱՍԱՐԿՄԱՆ ԳԾՈՎ ԲՈԼՈՐ ՊԱՐՏԱԴԻՐ ՎՃԱՐՆԵՐԸ ՍԱՀՄԱՆՎԱԾ ԺԱՄԿԵՏՆԵՐՈՒՄ ԵՎ ՉԱՓԵՐՈՎ ԿԱՏԱՐԵԼՈՒ ԴԵՊՔՈՒՄ:

Payroll project campaign for companies operating in regions - News | Ameriabank
Ameriabank jointly with VISA company emphasizes growth in the volume of non-cash operations and its positive effect on digitalization of the economy. Therefore, the bank has a new offer for its clients (hereinafter “the Campaign”).
The offer is designed for all legal entities operating in the regions of Armenia who are going to pay salaries to their employees in a non-cash manner.
Currently, above 150 thousand employees at more than 1,500 Armenian companies get their salaries via payment cards of Ameriabank, availing from the simple, fast and convenient method of payments and shopping.
Terms of the offer:
1. Companies are offered the opportunity to use Online/Mobile Banking service for free, for a period of 1 year
2. A card of Visa Business or MasterCard Business type, at the annual service fee of AMD 5,000
3. If the company begins cooperating during the period from October 27, 2022 to December 15, 2022, then, depending on such indicators as the number of employees and average salary, the following terms apply:
Offer 1
Offer 2
Offer 3
Offer 41
Number of employees
10-30
30 and more
Salary (monthly)
Up to AMD 100,000
AMD 100,000 and more
Rates & Fees
Visa Classic
AMD 1,500
AMD 1,000
MyAmeria application
Unsecured consumer loans/line of credit/overdraft2
Nominal annual interest rate
16%
Annual percentage rate (APR)
16.06-18.92%
IV. If the company begins cooperating during the period from December 16, 2022 to January 31, 2023, then, depending on such indicators as the number of employees and average salary, the following terms apply:
AMD 2,000
Ameriabank cardholders are entitled to a number of benefits.
• Cashback for card payments at 180+ merchants
• Online loans within minutes, provided that you meet the requirements of the Bank and the Bank approves your application
• free-of-charge SMS alerts about card operations
• free card blocking/unblocking
Should you have questions, please call us at (010) (012) 561111, visit the nearest branch or the official website of Ameriabank www.ameriabank.am or the official website of VISA company - cis.visa.com.
To find out about the service network of the Bank, location and open hours of the branches, please visit the Branches section on the Bank’s official website. The Bank is supervised by the Central Bank of Armenia.
*If the cardholder no longer receives their salary via Ameriabank or has resigned or been dismissed for any reason, the Bank shall be entitled to cancel all or part of the special terms and rates of cards and other banking services under the payroll project, and begin to apply the standard terms and rates of the Bank for cards and other banking services, effective at each particular time, or any other special terms or rates applicable at the Bank’s discretion for that particular card, service, or client. The employer is expected to provide to the Bank the names of resigned/dismissed employees and employees no longer receiving salary via Ameriabank.
1 If the average salary of the employees is above AMD 200,000 and the number of employees is 30 and more, the annual interest rate of unsecured loans will be 15%.
2 LOAN INTEREST RATE IS CALCULATED AT THE NOMINAL INTEREST RATE. THE ANNUAL PERCENTAGE RATE (APR) SHOWS THE COST OF THE LOAN IN CASE OF DUE AND TIMELY PAYMENT OF INTEREST, LOAN DISBURSEMENT AND SERVICE FEES.