Բանկային համակարգը արդյունավետության բարձրացման խնդիր ունի. Տիգրան Ջրբաշյան - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Բանկային համակարգը արդյունավետության բարձրացման խնդիր ունի. Տիգրան Ջրբաշյան
ԵՐԵՎԱՆ, 17 ՓԵՏՐՎԱՐԻ, ԱՐՄԵՆՊՐԵՍ: Հայաստանում բանկային համակարգի արդյունավետության ցուցանիշն այսօր բավականին ցածր է, հետևաբար բանկերի հետագա զարգացումը պայմանավորված է լինելու արդյունավետության բարձրացմամբ: Արդյունավետության ցածր ցուցանիշով բանկերի համար բարդ է լինելու կապիտալի ներգրավումը և մրցակցությանը դիմակայելը: Այս մասին լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նշեց «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը` ներկայացնելով Հայաստանի բանկային համակարգի ցուցանիշները 2014 թվականի ընթացքում: Առաջին անգամ ներկայանալով նոր ձևաչփով` «Ամերիաբանկ»-ի ղեկավարությունն ամփոփեց վերջին 3 տարիների ընթացքում ոչ միայն իրենց բանկի, այլ ողջ բանկային համակարգի գրանցած արդյունքները:
«Ընդհանուր առմամբ, անցյալ 3 տարում համակարգը զարգացել է էքստենսիվ ձևով: Ակտիվ վարկավորումն ուղղորդվել է եկամտաբերության նվազմամբ, ինչի մասին վկայում են մի քանի կարևոր ֆինանսական ցուցանիշներ: Այստեղ ակտիվներ/ՀՆԱ ցուցանիշը կազմել է շուրջ 75.8 տոկոս, իսկ ավանդներ/ՀՆԱ հարաբերությունը` ավելի քան 37 տոկոս: Դրանով մենք դեռ զիջում ենք շատ երկրների, թեև որոշակի աճ նկատվում է: Մեր ակտիվներն ավելի քիչ շահութաբեր են, քան այլ երկրներում»,- «Արմենպրես»-ի հաղորդմամբ` ասաց Ջրբաշյանը:
«Ամերիաբանկ»-ի զարգացման գծով տնօրենը հայտնեց, որ կապիտալ ներգրավելու համար կարևորագույն համարվող ցուցանիշը` կապիտալի եկամտաբերությունը նույնպես Հայաստանում ցածր մակարդակի վրա է: «Եթե մեր հարևան երկրները երկնիշ թվերի մասին են խոսում, Հայաստանում դա միայն 6.9 տոկոս է: Հայաստանում բանկերի ծախսերը «ուտում են» եկամուտների մեծ մասը, իսկ բանկերը որքան մեծանում են, այնքան նվազում են ծախսերը, որը բնական է, քանի որ այդ պարագայում ծախսերը դառնում են ավելի արդյունավետ»,- ընդգծեց նա:
Տիգրան Ջրբաշյանը տեղեկացրեց, որ բանկային համակարգը Հայաստանում վերջին 3 տարիների զարգացման տեմպերով առաջ է անցել համախառն ներքին արդյունքի (ՀՆԱ) զարգացման տեմպերից, ինչի արդյունքում բանկերը դուրս են եկել հետաքրքիր ցուցանիշների` ի տարբերություն ԱՊՀ և Արևելյան Եվրոպայի երկրների: «Երբ ենք նայում ենք ամենակարևոր ցուցանիշը, որը ցույց է տալիս բանկային համակարգ դերակատարումը տնտեսության մեջ (վարկեր/ՀՆԱ ցուցանիշը), 2012 թվականին Հայաստանը զիջում էր երկրների մեծ մասին, իսկ 2014 թվականի արդյունքում արդեն ունենք 47.7 տոկոս ցուցանիշ: Համեմատություն համար ասեմ, որ դա մոտ է Ռուսաստանի ցուցանիշին և առաջ է անցնում Վրաստանի ցուցանիշից»,- նշեց նա:
Ջրբաշյանը հայտնեց, որ ի տարբերություն Վրաստանի, որտեղ երկու խոշոր բանկերը գրավում են բանկային շուկայի գրեթե 80 տոկոսը, Հայաստանում առաջին 5 բանկերը միասին գրավում են համակարգի միայն 46 տոկոսը:

Перед банковской системой стоит задача повышения эффективности. Тигран Джрбашян - Новости | Америабанк
Перед банковской системой стоит задача повышения эффективности. Тигран Джрбашян
18 фев, 2015 | Пресс релизы, Все | Return|
ЕРЕВАН, 17 ФЕВРАЛЯ, АРМЕНПРЕСС. На сегодняшний день показатель эффективности банковской системы Армении достаточно низкий, поэтому дальнейшее развитие банков будет зависеть от повышения эффективности. Банкам с низкой эффективностью будет трудно привлечь капитал и столкнуться с конкуренцией. Об этом заявил директор по развитию ЗАО "Америабанк" Тигран Джрбашян в ходе встречи с журналистами, представляя показатели банковской системы Армении за 2014 год. Представляя впервые в новом формате, руководство «Америабанка» подвело итоги, зафиксированные не только своим банком, но и всей банковской системой за последние 3 года.
«В целом за последние 3 года система сильно развилась. Активное кредитование было вызвано снижением доходности, о чем свидетельствуют несколько ключевых финансовых показателей. Здесь отношение активов к ВВП составляло около 75,8 процента, а отношение депозитов к ВВП превышало 37 процентов. Мы пока отстаем в этом от многих стран, хотя и есть некоторый рост. Наши активы менее рентабельны, чем в других странах", - сказал Джрбашян, сообщает Арменпресс.
Директор по развитию "Америабанка" сообщил, что важнейший показатель привлечения капитала - рентабельность капитала - в Армении также находится на низком уровне. «Если наши соседние страны говорят о двузначных числах, то в Армении это всего 6,9 процента. В Армении расходы банков "съедают" большую часть доходов, и чем крупнее банки, тем больше уменьшаются расходы, что естественно, потому что в этом случае расходы становятся более эффективными", - подчеркнул он.
Тигран Джрбашян сообщил, что темпы развития банковской системы Армении за последние 3 года превзошли темпы развития валового внутреннего продукта (ВВП), в результате чего банки добились интересных показателей, в отличие от стран СНГ. и странах Восточной Европы. «Если мы посмотрим на самый важный показатель, который показывает роль банковской системы в экономике (показатель кредиты/ВВП), то в 2012 году Армения уступала большинству стран, а по итогам 2014 года мы уже имеем показатель 47,7 процента. . Для сравнения должен сказать, что он близок к показателю России и опережает показатель Грузии", - отметил он.
Джрбашян сказал, что в отличие от Грузии, где два крупных банка занимают почти 80 процентов банковского рынка, в Армении первые 5 банков вместе занимают только 46 процентов системы.