Ամերիաբանկը OFID-ի տրամադրած 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկը կուղղի ՓՄՁ-ների զարգացմանը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը OFID-ի տրամադրած 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկը կուղղի ՓՄՁ-ների զարգացմանը
ՕՊԵԿ-ի Միջազգային զարգացման հիմնադրամը (OPEC Fund for International Development (OFID)) և Ամերիաբանկը ստորագրեցին պայմանագիր 20 մլն ԱՄՆ դոլարի չափով Ամերիաբանկին վարկ տրամադրելու մասին: Վարկը տրամադրվում է 7 տարի ժամկետով և ուղղվելու է Հայաստանի Հանրապետությունում փոքր և միջին ձեռնարկությունների ֆինանսավորմանը, որոնք ապահովում են երկրի համախառն ներքին արդյունքի 35-40%-ը:
Նշենք, որ նման ծավալի միանվագ ֆինանսավորմամբ OFID-ն առաջին անգամ է հանդես գալիս Հայաստանում:
«Ամերիաբանկը բարձր է գնահատում OFID-ի հետ նոր գործընկերական հարաբերությունների ստեղծումը: Ֆինանսավորման նոր միջոցների ներգրավումը մեզ հնարավորություն կտա մեծացնել ՓՄՁ-ների վարկավորման ծավալները, կապահովի երկարաժամկետ ֆինանսավորման հնարավորություն ՓՄՁ-ներ համար, ինչն էապես կնպաստի նրանց գործունեության ընդլայնմանը, մրցունակության բարձրացմանը, նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը, Հայաստանի տնտեսության հետագա զարգացմանը»,-նշեց Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Ամերիաբանկն ընդլայնելով համագործակցությունը միջազգային հեղինակավոր կառույցների հետ` արդյունավետ համագործակցության արդյունքում ներգրավել է 320մլն ԱՄՆ դոլար ընդհանուր գումարով ֆինանսական միջոցներ:

Америабанк направит кредит в размере 20 млн долларов США, предоставленный OFID, на развитие малого и среднего бизнеса - Новости | Америабанк
Америабанк направит кредит в размере 20 млн долларов США, предоставленный OFID, на развитие малого и среднего бизнеса
09 июн, 2015 | Пресс релизы, Все | Return|
Фонд международного развития ОПЕК (OFID) и Америабанк подписали соглашение о предоставлении Америабанку кредита в размере 20 млн долларов США. Кредит предоставляется сроком на 7 лет и будет направлен на финансирование малых и средних предприятий в Республике Армения, которые обеспечивают 35-40% валового внутреннего продукта страны.
Следует отметить, что OFID впервые действует в Армении с таким разовым финансированием.
«Америабанк высоко ценит установление новых партнерских отношений с OFID. Привлечение новых средств финансирования позволит нам увеличить объемы кредитования МСБ, предоставит возможность долгосрочного финансирования МСБ, что будет существенно способствовать расширению их деятельности, повышению конкурентоспособности, созданию новых рабочих мест, дальнейшему развитию. экономики Армении», - сказал председатель правления Америабанка директор Артак Анесян.
Америабанк расширил сотрудничество с международными авторитетными структурами, и в результате эффективного сотрудничества привлек финансовые ресурсы на общую сумму 320 миллионов долларов США.