You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Մարդկային ռեսուրսներն առաջվա պես որոշիչ դեր են խաղում - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկի Մարդկային ռեսուրսների կառավարման բաժնի Աշխատակիցների համալրման և ադապտացման խմբի գլխավոր մասնագետ-խմբի ղեկավար Օֆելյա Քամալյանի, Սան Ֆրանցիսկոյում Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցչության (AIWA-SF Armenian International Women's Association San Francisco Affiliate) հիմնադիր և խորհրդի անդամ Գայանե Խաչատրյանի և Սան Ֆրանցիսկոյում Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցչության գործադիր խորհրդի անդամ Սյուզաննա Խաչատրյանի բացառիկ հարցազրույցը «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությանը:
Ofelya Kamalyan Human resources head interview with Gayane Khachatryan and Suzanna Khachatryan
«ԱՌԿԱ». Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի ֆինանսաբանկային ոլորտի ներկայիս աշխատաշուկան: Ինչպիսի՞ փոփոխություններ են տեղի ունեցել աշխատաշուկայում բանկերի խոշորացման գործընթացից հետո:
Օ. Քամալյան. Հայաստանի ֆինանսաբանկային ոլորտի աշխատաշուկան միշտ ակտիվ և դինամիկ է եղել: Վերջերս Հայաստանի բանկային համակարգում տեղի ունեցան լուրջ փոփոխություններ (խոսքը մասնավորապես բանկերի խոշորացման գործընթացի մասին է), որոնք անդրադարձան նաև աշխատաշուկայի վրա: Եթե հաշվի առնենք, որ նշված գործընթացի արդյունքում շուկայում գործող 21 բանկից մնաց 17-ը, պարզ է դառնում, որ բանկային համակարգի աշխատակիցների մի զգալի մաս կորցրեց աշխատանքը, ինչն իր հերթին որակապես ազդեց շուկայում տիրող իրավիճակի վրա: Աշխատանք են փնտրում ոչ միայն սկսնակ մասնագետները, այլև բանկային համակարգում փորձառու մարդիկ: Հետևաբար, մեր՝ գործատուներիս համար բարձրակարգ և փորձառու մասնագետներ ընտրելու լայն հնարավորություն ստեղծվեց: Ի դեպ, բանկերի քանակի կրճատումն ամենևին էլ չի նշանակում բարձրակարգ մասնագետների պահանջարկի կրճատում: Այն բանկերը, որոնք շուկայում տիրող ճգնաժամն օգտագործում են որպես բիզնեսի զարգացման և սեփական դիրքերն ամրապնդելու հնարավորություն, հետաքրքրված են որակյալ կադրերով:
«ԱՌԿԱ». Վերջին տարիներին բանկային համակարգն ավելի տեխնոլոգիական ուղղվածություն է ձեռք բերել: Ի՞նչ նոր թափուր հաստիքներ են հայտնվել բանկում վերջին տարիների ընթացքում, և ինչպիսի՞ մասնագետների պահանջարկ կա այսօր:
Օ. Քամալյան. Բանկային տեխնոլոգիաների և հեռահար բանկային ծառայությունների զարգացումը, թերևս, բանկային համակարգի աշխատաշուկայի վրա անխուսափելիորեն անդրադարձող ևս մեկ տենդենց է, որը թափ է հավաքում հատկապես զարգացած երկրներում. փոփոխվում է անձնակազմի հմտությունների և քանակի պահանջարկը, գնալով աճում է բանկերի շրջանում ՏՏ ոլորտի մասնագետների պահանջարկը: Հայաստանում նշված գործընթացները դեռևս սկզբնական փուլում են և այս պահին գուցե հստակ տեսանելի չեն, սակայն դրանք արդեն իսկ դրսևորվում են բանկային համակարգում ՏՏ մասնագետների պահանջարկի աճի տեսքով:
Նշված գործընթացը կարելի է դիտարկել մեր բանկի օրինակով: Փոխակերպելով գործունեության գաղափարային հենքը՝ Ամերիաբանկն այժմ իրականացնում է թվային տեխնոլոգիաների ներդրման ռազմավարություն՝ ավանդական բանկային ծառայություններից անցում կատարելով թվային ծառայությունների: Այսօր մենք արդեն իսկ առաջարկում ենք հեռահար բանկային ծառայությունների լայն ընտրանի, ունենք ժամանակակից բանկոմատների զարգացած ցանց, որոնք թույլ են տալիս տարաբնույթ բանկային գործառնություններ իրականացնել, սակայն երբ ամբողջությամբ անցում կատարենք թվային բանկային գործառնություններին, սեփական միջոցներն ինքնուրույն (առանց բանկ այցելելու) կառավարելու հաճախորդների հնարավորությունները բոլորովին այլ հարթակ դուրս կգան: Այդ իսկ պատճառով այսօր մենք ջանում ենք ներգրավել հնարավորինս շատ մասնագետների, ովքեր ունեն ՏՏ ոլորտի կրթություն և կարող են իրականացնել բանկի գործունեության թվայնացումը: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նշել, որ մենք հայտարարել ենք մրցույթ թվային բանկինգի ղեկավարի թափուր աշխատատեղի համար և այժմ ուսումնասիրում ենք թե՛ Հայաստանից և թե՛ արտերկրից ստացված հայտերը: Մեզ անհրաժեշտ է հմուտ մասնագետ, ով կկարողանա իրագործել բանկի ռազմավարական համարձակ ծրագրերը:
Ofelya Kamalyan Human recourses head at Ameria bank
«ԱՌԿԱ». Ի՞նչ բարդությունների է հանդիպում բանկն այսօր աշխատող փնտրելիս և ինչպե՞ս եք դուք ընդհանուր առմամբ հաղթահարում այդ դժվարությունները:
Օ. Քամալյան. Աշխատակիցներ ներգրավելու խնդիրը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ՏՏ ոլորտի մասնագետների պահանջարկը բարձր է հենց Հայաստանի ՏՏ ոլորտում, որը մեզ մոտ շատ զարգացած է: Բացի այդ, ՏՏ ոլորտի բազմաթիվ մասնագետներ փորձում են աշխատանք գտնել արտերկրում, ուստի Հայաստանում նշված մասնագետների պակաս կա: Այդ պատճառով առկա թափուր աշխատատեղերի համար մենք դիտարկում ենք ոչ միայն Հայաստանից, այլև սփյուռքից ստացված հայտերը, հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ մենք արդեն ունենք արտերկրից աշխատակից ներգավելու փորձ:
Կցանկանայի նշել, որ բանկն իրականացնում է բազմապլանային կադրային քաղաքականություն: Մենք մեզ համար արհեստական սահմանափակումներ չենք ստեղծում: Այո, Ամերիաբանկը ձգտում է ներգրավել շուկայում առկա լավագույն մասնագետներին: Մեզ մոտ աշխատել ցանկացողների թիվն ավելի քան բավարար է: Միջինում բանկը տարեկան ունենում է 70 թափուր աշխատատեղ: Մեկ թափուր աշխատատեղի համար մենք ստանում ենք 300-350 հայտ և, բնականաբար, ընտրում լավագույններին: Միևնույն ժամանակ համաձայն Ամերիաբանկի կադրային քաղաքականության՝ մենք ընտրում ենք զարգացման մեծ ներուժ ունեցող երիտասարդ մասնագետների և ինքներս էլ սովորեցնում ենք նրանց: Մենք կարծում ենք, որ առանձնահատուկ կորպորատիվ մշակույթ ունեցող իրական ուժեղ թիմ ստեղծելու համար անհրաժեշտ է ներգրավել ինչպես հմուտ, այնպես էլ սկսնակ երիտասարդ մասնագետների: Մեր աշխատակիցների 52%-ը 25-ից 35 տարեկան մարդիկ են, իսկ 14%-ը՝ 25-ից ցածր տարիքի: Մեր թիմը շատ երիտասարդ ու եռանդուն է: Բանկն իրականացնում է «Ամերիա սերունդ» ծրագիրը, որը թույլ է տալիս ներգրավել 20-25 տարեկան նպատակասլաց երիտասարդ մասնագետների: Այս տարի մենք իրականացնում ենք թվով յոթերորդ «Ամերիա սերունդ» ծրագիրը: Ծրագրի իրականացման արդյունքում մեր թիմը հաջողությամբ համալրվել է մոտ 150 երիտասարդ մասնագետներով: Մենք Հայաստանի առաջատար բուհերի հատ համագործակցության երկարատև փորձ ունենք, ներգրավում և ուսուցանում ենք Հայաստանի բուհերի տնտեսագիտական և ֆինանսական ֆակուլտետների լավագույն ուսանողներին: Ամեն տարի մոտ 100 ուսանող հնարավություն է ստանում ուսումնական պրակտիկան անցնել Ամերիաբանկում:
Մենք շատ ենք կարևորում հայրենադարձության հարցը և շահագրգռված ենք արտերկրում կրթություն ստացող երիտասարդների Հայաստան վերադառնալով: Այս նպատակով Ամերիաբանկն ակտիվորեն համագործակցում է այն կազմակերպությունների հետ, որոնք զբաղվում են հայրենադարձության հարցերով: Մենք համագործակցում ենք «Դեպի Հայք» (Birthright Armenia) կազմակերպության հետ, որը թույլ է տալիս արտերկրում ուսում ստացող ուսանողներին ինտեգրվել Հայաստանում և «Լույս» հիմնադրամի հետ: Վերջերս մենք սկսեցինք համագործակցել նաև «Սան Ֆրանցիսկոյում Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիա» (AIWA-SF Armenian International Women's Association San Francisco Affiliate) ոչ առևտրային կազմակերպության հետ:
«ԱՌԿԱ». Ինչպե՞ս եք մոտիվացնում ձեր աշխատակիցներին:
Օ. Քամալյան. Մենք ջանում ենք դառնալ շուկայի լավագույն գործատուն և հետևում ենք մեր յուրաքանչյուր աշխատակցի համար մասնագիտական աճի հնարավորություն ստեղծելու կանոնին: Մենք հասկանում ենք խթանման համակարգի կարևորությունը. որքան ուժեղ են խթանները, այնքան բարձր է նվիրվածությունը Բանկի առաքելությանն ու խնդիրներին: Ներկայումս Ամերիաբանկում գործում է աշխատակցիների համար նախատեսված արտոնությունների փաթեթ, որով սահմանված են հատուկ պայմաններ բանկային գործառնությունների համար, ինչպես նաև ապահովագրական ծառայությունների փաթեթ, ստեղծված է մասնագիտական վերապատրաստման և ուսուցման հնարավորություն, գործում են նաև բազմաթիվ այլ արտոնություններ: Բանկում գործում է կադրային սանդղակով բարձրանալու ճկուն քաղաքականություն: Ամերիաբանկը բաց է իր աշխատակիցների հետ հարաբերություններում, այդ իսկ պատճառով նրանք միշտ բարձրացնում են իրենց հուզող հարցերը և նախաձեռնողականություն դրսևորում: Մեզ համար ողջունելի է նոր գաղափարներ ներդնելու նորեկների ազատությունը, և ինքներս էլ պատրաստ ենք անընդհատ փոխակերպվել՝ ժամանակի պահանջներին համապատասխան:
Gayane Khachatryan founder and board member of AIWA-SF
«ԱՌԿԱ». Կցանկանայինք հարց ուղղել նաև Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի հիմնադիրներին: Ինչո՞վ է զբաղվում Ձեր կազմակերպությունը և որքա՞ն ժամանակ եք աշխատում Հայաստանում:
Գ. Խաչատրյան. Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիան հիմնվել է երեք հայ կանանց կողմից Բոստոնում 1991թ-ին: Հետագայում բացվել են ասոցիացիայի ներկայացուցչությունները Լոս-Անջելեսում, Սան-Ֆրանցիսկոյում, Չիկագոյում, Նյու-Ջերսիում, Նոր Անգլիայում, Դեթրոյիթում, Հայաստանում ևԱրգենտինայում:
Այսօր Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիան մեծ ներդրում ունի հայ կանանց նոր սերնդի զարգացման գործում: Մեր նպատակն է օգնել նրանց հավատալ սեփական ուժերին, գիտակցել իրենց յուրահատուկ առաջնորդական հմտությունները, սեփական ներուժն ամբողջությամբ օգտագործելու հնարավորություն ստանալ և մասնակցել հասարակական կյանքի բոլոր ասպեկտներին: Մենք արդեն իսկ հաջողությամբ իրականացրել ենք մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես՝ աջակցություն ենք տրամադրել կարիքավոր ընտանիքների աղջիկներին՝ Երևանում գործող երեխաների աջակցության «Նաղաշյան» կենտրոնի կողմից իրականացվող «Մեր հույսը» ծրագրի միջոցով: Ծրագրի շրջանակներում երեխաները կրթություն ստանալու հնարավորություն են ձեռք բերել: Մենք համագործակցում ենք Հայաստանում գործող կանանց ռեսուրսային կենտրոնի հետ. երիտասարդ կին մասնագետներին հնարավորություն ենք տալիս աշխատանք ստանալ, իսկ դեռահաս աղջիկների համար դասընթացներ ենք կազմակերպում: Կանանց աջակցության կենտրոնի հետ համագործակցության շրջանակներում աջակցություն է տրամադրվել ընտանեկան և սեռական բռնության ենթարկված անձանց: Մենք նաև հովանավորել ենք Դսեղ գյուղում անգլերեն լեզվի ուսուցման ծրագիրը, որը ոչ միայն երիտասարդներին անգլերեն սովորելու հնարավորություն տվեց, այլև թույլ տվեց գյուղի ուսուցչուհուն զբաղվել սիրելի գործով: «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF) հետ համատեղ կազմակերպվել են դասընթացներ Հայաստանի գյուղական համայնքներում առողջապահության ոլորտի աշխատակիցների համար, մշակվել է ուսումնական ծրագիր Երևան քաղաքի «Ավետիսյան» ավագ դպրոցի աշակերտուհիների համար: Եվ վերջապես Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի բոլոր կառույցները նպաստում են կանանց ձեռներեցության ծրագրի ընդլայնմանն ու զարգացմանը: Այս ծրագիրը հիմնվել է ավելի քան 10 տարի առաջ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հետ համատեղ: Ծրագրի նպատակն է կանանց տալ հենակետային հմտություններ ու գիտելիքներ, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանում հաջողությամբ բիզնես վարելու համար:
Suzanna Khachatryan a member of Arka news agency
«ԱՌԿԱ». Ի՞նչ ուղղություններով եք համագործակցում Ամերիաբանկի հետ, և հետագա համագործակցության ինչպիսի՞ ծրագրեր կան:
Ս. Խաչատրյան. Ամերիաբանկի Մարդկային ռեսուրսների կառավարման բաժնի նախաձեռնությամբ Սան-Ֆրանցիսկոյում սիլիկոնի հարթավայրում իրականացվող շրջագայության շրջանակներում տեղի ունեցավ հանդիպում նշված բաժնի և Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցիչների միջև: Մենք զրուցեցինք և շփման ընդհանուր եզրեր գտանք: Պարզվեց, որ մեր նպատակները համընկնում են, և մենք որոշեցինք համագործակցել: Չնայած այն փաստին, որ մեր համագործակցությունն սկսվել է բոլորովին վերջերս, այն արդեն իր արդյունքն է տվել. Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողուհիներից մեկը, ում ուսումը հովանավորում էր Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիան, ընդունվել է Ամերիաբանկ որպես ուսնակ: Հույս ունենք, որ նա կկարողանա դրսևորել իրեն և հաջողության հասնել:
Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի, Ամերիաբանկի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի համագործակցության նպատակն է կրթաթոշակների հատկացման միջոցով ուսանողներին հնարավորություն տալ արևմտյան որակյալ կրթություն ստանալ Հայաստանում և ուսումնական պրակտիկան անցնել Ամերիաբանկում: Վերջնական նպատակն է օգնել հեռանկարային ուսանողուհիներին ձեռք բերել կարևորագույն գործնական հմտություններ մասնագիտական ասպարեզում, հաջողությամբ դրսևորել իրենց ուսումն ավարտելուց հետո և որ ամենակարևորն է, հետագայում օգտագործել առաջնորդելու և ղեկավարելու իրենց հմտությունները Հայաստանում իրենց հայրենի քաղաքների և ընդհանրապես հանրության կյանքի բարելավմանը նպաստող առանցքային որոշումներ կայացնելիս:
«ԱՌԿԱ». Ինչպիսի՞ն են Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի հետագա ծրագրերը:
Գ. Խաչատրյան. Նախատեսում ենք շարունակել աշխատել մեր նպատակային ծրագրերի ուղղությամբ՝ աջակցելով կանանց կրթություն ստանալու և աշխատանք գտնելու հարցում: Բացի այդ, կշարունակենք փնտրել նոր գործընկեր՝ մեր ծրագրերն իրականացնելու համար: Կարծում ենք, որ կրթության ոլորտում իրականացվող ծրագրերը ամենաարդյունավետն են Հայաստանում, քանի որ թույլ են տալիս փոխել մարդկանց գիտակցությունը, օգնում են նրանց դառնալ ինքնուրույն և կայանալ որպես մասնագետ:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Человеческие ресурсы по-прежнему играют решающую роль - Новости | Америабанк
Офелия Камалян, главный специалист-руководитель группы управления персоналом Америабанка, основатель и член правления Армянской международной женской ассоциации AIWA-SF в Сан-Франциско, Гаяне Хачатрян и Международной армянской женской ассоциации в Сан-Франциско, эксклюзивное интервью Сюзанны Хачатрян, член правления представительства, информационному агентству "АРКА".
Ofelya Kamalyan Human resources head interview with Gayane Khachatryan and Suzanna Khachatryan
"ДОСТУПНЫЙ". Как Вы оцениваете нынешний рынок труда финансово-банковского сектора Армении? Какие изменения произошли на рынке труда после процесса укрупнения банков?
О. Камалян. Рынок труда финансово-банковского сектора Армении всегда был активным и динамичным. В последнее время в банковской системе Армении произошли серьезные изменения (в частности, речь идет о процессе укрупнения банков), затронувшие и рынок труда. Если учесть, что в результате упомянутого процесса 17 банков из 21, действующих на рынке, остались, то станет ясно, что значительная часть работников банковской системы потеряла работу, что, в свою очередь, оказало качественное влияние. на ситуацию на рынке. Работу ищут не только начинающие специалисты, но и опытные люди в банковской системе. Поэтому для нас, наших работодателей, была создана широкая возможность выбора качественных и опытных специалистов. Кстати, сокращение количества банков вовсе не означает снижение спроса на качественных специалистов. Те банки, которые используют рыночный кризис как возможность для развития бизнеса и укрепления собственных позиций, заинтересованы в квалифицированных кадрах.
"ДОСТУПНЫЙ". В последние годы банковская система стала более технологичной. Какие новые вакансии появились в банке за последние годы и какие специалисты сегодня востребованы?
О. Камалян. Развитие банковских технологий и дистанционного банковского обслуживания, пожалуй, еще одна тенденция, неизбежно влияющая на рынок труда банковской системы, которая набирает обороты, особенно в развитых странах. меняется спрос на навыки и количество персонала, растет спрос на ИТ-специалистов среди банков. Упомянутые процессы в Армении пока находятся в начальной стадии и, возможно, в настоящий момент не просматриваются четко, но они уже проявляются в виде увеличения спроса на ИТ-специалистов в банковской системе.
Упомянутый процесс можно наблюдать на примере нашего банка. Трансформируя идеологическую базу операций, Америабанк в настоящее время реализует стратегию внедрения цифровых технологий, переходя от традиционных банковских услуг к цифровым услугам. Сегодня мы уже предлагаем широкий выбор дистанционных банковских услуг, имеем развитую сеть современных банкоматов, позволяющих проводить различные банковские операции, но при полном переходе на цифровые банковские операции возможность клиентов самостоятельно распоряжаться собственными средствами (без посещения банка) будет на совсем другой платформе. Именно поэтому сегодня мы стараемся привлечь как можно больше специалистов, имеющих ИТ-образование и способных осуществить цифровизацию деятельности банка. Пользуясь случаем, хочу отметить, что мы объявили тендер на вакансию руководителя отдела цифрового банкинга и в настоящее время рассматриваем заявки как из Армении, так и из-за рубежа. Нам нужен квалифицированный специалист, который сможет реализовать смелые стратегические планы банка.
Ofelya Kamalyan Human recourses head at Ameria bank
"ДОСТУПНЫЙ". С какими трудностями сегодня сталкивается банк при поиске сотрудника и как вы в целом преодолеваете эти трудности?
О. Камалян. Проблема с привлечением сотрудников связана с тем, что спрос на ИТ-специалистов высок в ИТ-секторе Армении, который очень развит в нашей стране. Кроме того, многие специалисты в сфере IT пытаются найти работу за границей, поэтому в Армении таких специалистов не хватает. По этой причине мы рассматриваем заявки не только из Армении, но и из диаспоры на имеющиеся вакансии, особенно учитывая тот факт, что у нас уже есть опыт импорта сотрудников из-за рубежа.
Хочу отметить, что банк реализует многоплановую кадровую политику. Мы не создаем себе искусственных ограничений. Да, Америабанк стремится привлекать лучших специалистов, доступных на рынке. Желающих работать у нас более чем достаточно. В среднем в банке открывается 70 вакансий в год. Мы получаем 300-350 заявок на вакансию и естественно отбираем лучшие. В то же время, согласно кадровой политике Америабанка, мы отбираем молодых специалистов с большим потенциалом развития и обучаем их сами. Мы считаем, что для создания действительно сильной команды с особой корпоративной культурой необходимо привлекать как опытных, так и начинающих молодых специалистов. 52% наших сотрудников в возрасте от 25 до 35 лет, а 14% моложе 25 лет. Наша команда очень молодая и энергичная. Банк реализует программу «Поколение Америки», которая позволяет привлекать целеустремленных молодых специалистов в возрасте 20-25 лет. В этом году мы реализуем седьмую программу «Поколение Америя». В результате реализации проекта наша команда успешно пополнилась около 150 молодыми специалистами. У нас многолетний опыт сотрудничества с ведущими вузами Армении, мы привлекаем и обучаем лучших студентов экономических и финансовых факультетов армянских вузов. Ежегодно около 100 студентов получают возможность пройти стажировку в Америабанке.
Мы придаем большое значение вопросу репатриации и заинтересованы в возвращении в Армению молодых людей, получающих образование за рубежом. С этой целью Америабанк активно сотрудничает с организациями, занимающимися вопросами репатриации. Мы сотрудничаем с организацией «Birthright Armenia», которая позволяет студентам, обучающимся за границей, интегрироваться в Армении, и с фондом «Луйс». Недавно мы также начали сотрудничать с некоммерческой организацией AIWA-SF Армянская международная женская ассоциация San Francisco Affiliate.
"ДОСТУПНЫЙ". Как вы мотивируете своих сотрудников?
О. Камалян. Мы стремимся стать лучшим работодателем на рынке и придерживаемся правила создания возможностей профессионального роста для каждого нашего сотрудника. Мы понимаем важность системы продвижения. чем сильнее стимулы, тем выше приверженность миссии и задачам Банка. В настоящее время в Америабанке действует пакет привилегий для сотрудников, определяющий особые условия проведения банковских операций, а также пакет страховых услуг, создана возможность профессионального обучения и обучения, а также действуют многие другие привилегии. В банке действует гибкая политика продвижения. Америабанк открыт в отношениях со своими сотрудниками, поэтому они всегда высказывают свои опасения и проявляют инициативу. Мы приветствуем свободу новичков в представлении новых идей, и мы сами готовы постоянно трансформироваться, чтобы соответствовать требованиям времени.
Gayane Khachatryan founder and board member of AIWA-SF
"ДОСТУПНЫЙ". Хотим также задать вопрос учредителям Международной ассоциации армянских женщин. Чем занимается ваша организация и как давно вы работаете в Армении?
С. Хачатрян. Международная ассоциация армянских женщин была основана тремя армянками в Бостоне в 1991 году. Позже представительства ассоциации были открыты в Лос-Анджелесе, Сан-Франциско, Чикаго, Нью-Джерси, Новой Англии, Детройте, Армении и Аргентине.
Сегодня Международная ассоциация армянских женщин вносит большой вклад в развитие нового поколения армянских женщин. Наша цель — помочь им поверить в себя, реализовать свои уникальные лидерские качества, полностью раскрыть свой потенциал и участвовать во всех аспектах общественной жизни. Мы уже успешно реализовали ряд проектов, в частности, оказали поддержку девочкам из малообеспеченных семей в рамках программы «Наша надежда», реализуемой Центром поддержки детей имени Нагашяна в Ереване. В рамках программы дети получили возможность получить образование. Мы сотрудничаем с Женским ресурсным центром, действующим в Армении. мы предоставляем возможность трудоустройства молодым женщинам-специалистам и организуем курсы для девочек-подростков. В рамках сотрудничества с Центром поддержки женщин оказывалась поддержка лицам, подвергшимся домашнему и сексуальному насилию. Мы также спонсировали программу обучения английскому языку в селе Дсех, которая не только дала молодым людям возможность выучить английский язык, но и позволила деревенской учительнице заниматься любимым делом. В сотрудничестве с фондом «Дети Армении» (COAF) были организованы тренинги для медицинских работников сельских общин Армении, разработана учебная программа для учениц средней школы «Аветисян» в Ереване. И, наконец, все структуры Международной ассоциации армянских женщин способствуют расширению и развитию программы женского предпринимательства. Эта программа была создана более 10 лет назад в партнерстве с Американским университетом Армении. Цель программы – дать женщинам базовые навыки и знания, необходимые для успешного ведения бизнеса в Армении.
Suzanna Khachatryan a member of Arka news agency
"ДОСТУПНЫЙ". В каких направлениях вы сотрудничаете с Америабанком и какие планы на дальнейшее сотрудничество?
С. Хачатрян. По инициативе управления человеческих ресурсов Америабанка в рамках поездки в Силиконовую долину в Сан-Франциско состоялась встреча между упомянутым управлением и представителями Международной ассоциации армянских женщин. Мы поговорили и нашли общий язык. Оказалось, что наши цели совпали и мы решили сотрудничать. Несмотря на то, что наше сотрудничество началось совсем недавно, оно уже дало свои результаты. Одна из студенток Американского университета Армении, учебу которой спонсировала Международная ассоциация армянских женщин, была принята в Америабанк в качестве студентки. Надеемся, что он сможет проявить себя и добиться успеха.
Целью сотрудничества между Международной ассоциацией армянских женщин, Америабанком и Американским университетом Армении является предоставление студентам возможности получить качественное западное образование в Армении и пройти стажировку в Америабанке посредством выделения стипендий. Конечная цель состоит в том, чтобы помочь будущим студенткам приобрести важные практические навыки в профессиональной сфере, продемонстрировать успех после окончания учебы и, что наиболее важно, в дальнейшем использовать свои лидерские и управленческие навыки для принятия ключевых решений, улучшающих жизнь их родных городов и общества в целом. Армения.
"ДОСТУПНЫЙ". Каковы дальнейшие планы Международной ассоциации армянских женщин?
С. Хачатрян. Мы планируем и дальше работать над нашими целевыми программами, поддерживая женщин в получении образования и трудоустройстве. Кроме того, мы продолжим поиск нового партнера для реализации наших планов. Мы считаем, что программы, реализуемые в сфере образования, наиболее эффективны в Армении, потому что они позволяют людям изменить свое сознание, помогают им стать независимыми и зарекомендовать себя как специалисты.