You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Մարդկային ռեսուրսներն առաջվա պես որոշիչ դեր են խաղում - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկի Մարդկային ռեսուրսների կառավարման բաժնի Աշխատակիցների համալրման և ադապտացման խմբի գլխավոր մասնագետ-խմբի ղեկավար Օֆելյա Քամալյանի, Սան Ֆրանցիսկոյում Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցչության (AIWA-SF Armenian International Women's Association San Francisco Affiliate) հիմնադիր և խորհրդի անդամ Գայանե Խաչատրյանի և Սան Ֆրանցիսկոյում Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցչության գործադիր խորհրդի անդամ Սյուզաննա Խաչատրյանի բացառիկ հարցազրույցը «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությանը:
Ofelya Kamalyan Human resources head interview with Gayane Khachatryan and Suzanna Khachatryan
«ԱՌԿԱ». Ինչպե՞ս եք գնահատում Հայաստանի ֆինանսաբանկային ոլորտի ներկայիս աշխատաշուկան: Ինչպիսի՞ փոփոխություններ են տեղի ունեցել աշխատաշուկայում բանկերի խոշորացման գործընթացից հետո:
Օ. Քամալյան. Հայաստանի ֆինանսաբանկային ոլորտի աշխատաշուկան միշտ ակտիվ և դինամիկ է եղել: Վերջերս Հայաստանի բանկային համակարգում տեղի ունեցան լուրջ փոփոխություններ (խոսքը մասնավորապես բանկերի խոշորացման գործընթացի մասին է), որոնք անդրադարձան նաև աշխատաշուկայի վրա: Եթե հաշվի առնենք, որ նշված գործընթացի արդյունքում շուկայում գործող 21 բանկից մնաց 17-ը, պարզ է դառնում, որ բանկային համակարգի աշխատակիցների մի զգալի մաս կորցրեց աշխատանքը, ինչն իր հերթին որակապես ազդեց շուկայում տիրող իրավիճակի վրա: Աշխատանք են փնտրում ոչ միայն սկսնակ մասնագետները, այլև բանկային համակարգում փորձառու մարդիկ: Հետևաբար, մեր՝ գործատուներիս համար բարձրակարգ և փորձառու մասնագետներ ընտրելու լայն հնարավորություն ստեղծվեց: Ի դեպ, բանկերի քանակի կրճատումն ամենևին էլ չի նշանակում բարձրակարգ մասնագետների պահանջարկի կրճատում: Այն բանկերը, որոնք շուկայում տիրող ճգնաժամն օգտագործում են որպես բիզնեսի զարգացման և սեփական դիրքերն ամրապնդելու հնարավորություն, հետաքրքրված են որակյալ կադրերով:
«ԱՌԿԱ». Վերջին տարիներին բանկային համակարգն ավելի տեխնոլոգիական ուղղվածություն է ձեռք բերել: Ի՞նչ նոր թափուր հաստիքներ են հայտնվել բանկում վերջին տարիների ընթացքում, և ինչպիսի՞ մասնագետների պահանջարկ կա այսօր:
Օ. Քամալյան. Բանկային տեխնոլոգիաների և հեռահար բանկային ծառայությունների զարգացումը, թերևս, բանկային համակարգի աշխատաշուկայի վրա անխուսափելիորեն անդրադարձող ևս մեկ տենդենց է, որը թափ է հավաքում հատկապես զարգացած երկրներում. փոփոխվում է անձնակազմի հմտությունների և քանակի պահանջարկը, գնալով աճում է բանկերի շրջանում ՏՏ ոլորտի մասնագետների պահանջարկը: Հայաստանում նշված գործընթացները դեռևս սկզբնական փուլում են և այս պահին գուցե հստակ տեսանելի չեն, սակայն դրանք արդեն իսկ դրսևորվում են բանկային համակարգում ՏՏ մասնագետների պահանջարկի աճի տեսքով:
Նշված գործընթացը կարելի է դիտարկել մեր բանկի օրինակով: Փոխակերպելով գործունեության գաղափարային հենքը՝ Ամերիաբանկն այժմ իրականացնում է թվային տեխնոլոգիաների ներդրման ռազմավարություն՝ ավանդական բանկային ծառայություններից անցում կատարելով թվային ծառայությունների: Այսօր մենք արդեն իսկ առաջարկում ենք հեռահար բանկային ծառայությունների լայն ընտրանի, ունենք ժամանակակից բանկոմատների զարգացած ցանց, որոնք թույլ են տալիս տարաբնույթ բանկային գործառնություններ իրականացնել, սակայն երբ ամբողջությամբ անցում կատարենք թվային բանկային գործառնություններին, սեփական միջոցներն ինքնուրույն (առանց բանկ այցելելու) կառավարելու հաճախորդների հնարավորությունները բոլորովին այլ հարթակ դուրս կգան: Այդ իսկ պատճառով այսօր մենք ջանում ենք ներգրավել հնարավորինս շատ մասնագետների, ովքեր ունեն ՏՏ ոլորտի կրթություն և կարող են իրականացնել բանկի գործունեության թվայնացումը: Օգտվելով առիթից՝ ցանկանում եմ նշել, որ մենք հայտարարել ենք մրցույթ թվային բանկինգի ղեկավարի թափուր աշխատատեղի համար և այժմ ուսումնասիրում ենք թե՛ Հայաստանից և թե՛ արտերկրից ստացված հայտերը: Մեզ անհրաժեշտ է հմուտ մասնագետ, ով կկարողանա իրագործել բանկի ռազմավարական համարձակ ծրագրերը:
Ofelya Kamalyan Human recourses head at Ameria bank
«ԱՌԿԱ». Ի՞նչ բարդությունների է հանդիպում բանկն այսօր աշխատող փնտրելիս և ինչպե՞ս եք դուք ընդհանուր առմամբ հաղթահարում այդ դժվարությունները:
Օ. Քամալյան. Աշխատակիցներ ներգրավելու խնդիրը պայմանավորված է այն հանգամանքով, որ ՏՏ ոլորտի մասնագետների պահանջարկը բարձր է հենց Հայաստանի ՏՏ ոլորտում, որը մեզ մոտ շատ զարգացած է: Բացի այդ, ՏՏ ոլորտի բազմաթիվ մասնագետներ փորձում են աշխատանք գտնել արտերկրում, ուստի Հայաստանում նշված մասնագետների պակաս կա: Այդ պատճառով առկա թափուր աշխատատեղերի համար մենք դիտարկում ենք ոչ միայն Հայաստանից, այլև սփյուռքից ստացված հայտերը, հատկապես հաշվի առնելով այն փաստը, որ մենք արդեն ունենք արտերկրից աշխատակից ներգավելու փորձ:
Կցանկանայի նշել, որ բանկն իրականացնում է բազմապլանային կադրային քաղաքականություն: Մենք մեզ համար արհեստական սահմանափակումներ չենք ստեղծում: Այո, Ամերիաբանկը ձգտում է ներգրավել շուկայում առկա լավագույն մասնագետներին: Մեզ մոտ աշխատել ցանկացողների թիվն ավելի քան բավարար է: Միջինում բանկը տարեկան ունենում է 70 թափուր աշխատատեղ: Մեկ թափուր աշխատատեղի համար մենք ստանում ենք 300-350 հայտ և, բնականաբար, ընտրում լավագույններին: Միևնույն ժամանակ համաձայն Ամերիաբանկի կադրային քաղաքականության՝ մենք ընտրում ենք զարգացման մեծ ներուժ ունեցող երիտասարդ մասնագետների և ինքներս էլ սովորեցնում ենք նրանց: Մենք կարծում ենք, որ առանձնահատուկ կորպորատիվ մշակույթ ունեցող իրական ուժեղ թիմ ստեղծելու համար անհրաժեշտ է ներգրավել ինչպես հմուտ, այնպես էլ սկսնակ երիտասարդ մասնագետների: Մեր աշխատակիցների 52%-ը 25-ից 35 տարեկան մարդիկ են, իսկ 14%-ը՝ 25-ից ցածր տարիքի: Մեր թիմը շատ երիտասարդ ու եռանդուն է: Բանկն իրականացնում է «Ամերիա սերունդ» ծրագիրը, որը թույլ է տալիս ներգրավել 20-25 տարեկան նպատակասլաց երիտասարդ մասնագետների: Այս տարի մենք իրականացնում ենք թվով յոթերորդ «Ամերիա սերունդ» ծրագիրը: Ծրագրի իրականացման արդյունքում մեր թիմը հաջողությամբ համալրվել է մոտ 150 երիտասարդ մասնագետներով: Մենք Հայաստանի առաջատար բուհերի հատ համագործակցության երկարատև փորձ ունենք, ներգրավում և ուսուցանում ենք Հայաստանի բուհերի տնտեսագիտական և ֆինանսական ֆակուլտետների լավագույն ուսանողներին: Ամեն տարի մոտ 100 ուսանող հնարավություն է ստանում ուսումնական պրակտիկան անցնել Ամերիաբանկում:
Մենք շատ ենք կարևորում հայրենադարձության հարցը և շահագրգռված ենք արտերկրում կրթություն ստացող երիտասարդների Հայաստան վերադառնալով: Այս նպատակով Ամերիաբանկն ակտիվորեն համագործակցում է այն կազմակերպությունների հետ, որոնք զբաղվում են հայրենադարձության հարցերով: Մենք համագործակցում ենք «Դեպի Հայք» (Birthright Armenia) կազմակերպության հետ, որը թույլ է տալիս արտերկրում ուսում ստացող ուսանողներին ինտեգրվել Հայաստանում և «Լույս» հիմնադրամի հետ: Վերջերս մենք սկսեցինք համագործակցել նաև «Սան Ֆրանցիսկոյում Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիա» (AIWA-SF Armenian International Women's Association San Francisco Affiliate) ոչ առևտրային կազմակերպության հետ:
«ԱՌԿԱ». Ինչպե՞ս եք մոտիվացնում ձեր աշխատակիցներին:
Օ. Քամալյան. Մենք ջանում ենք դառնալ շուկայի լավագույն գործատուն և հետևում ենք մեր յուրաքանչյուր աշխատակցի համար մասնագիտական աճի հնարավորություն ստեղծելու կանոնին: Մենք հասկանում ենք խթանման համակարգի կարևորությունը. որքան ուժեղ են խթանները, այնքան բարձր է նվիրվածությունը Բանկի առաքելությանն ու խնդիրներին: Ներկայումս Ամերիաբանկում գործում է աշխատակցիների համար նախատեսված արտոնությունների փաթեթ, որով սահմանված են հատուկ պայմաններ բանկային գործառնությունների համար, ինչպես նաև ապահովագրական ծառայությունների փաթեթ, ստեղծված է մասնագիտական վերապատրաստման և ուսուցման հնարավորություն, գործում են նաև բազմաթիվ այլ արտոնություններ: Բանկում գործում է կադրային սանդղակով բարձրանալու ճկուն քաղաքականություն: Ամերիաբանկը բաց է իր աշխատակիցների հետ հարաբերություններում, այդ իսկ պատճառով նրանք միշտ բարձրացնում են իրենց հուզող հարցերը և նախաձեռնողականություն դրսևորում: Մեզ համար ողջունելի է նոր գաղափարներ ներդնելու նորեկների ազատությունը, և ինքներս էլ պատրաստ ենք անընդհատ փոխակերպվել՝ ժամանակի պահանջներին համապատասխան:
Gayane Khachatryan founder and board member of AIWA-SF
«ԱՌԿԱ». Կցանկանայինք հարց ուղղել նաև Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի հիմնադիրներին: Ինչո՞վ է զբաղվում Ձեր կազմակերպությունը և որքա՞ն ժամանակ եք աշխատում Հայաստանում:
Գ. Խաչատրյան. Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիան հիմնվել է երեք հայ կանանց կողմից Բոստոնում 1991թ-ին: Հետագայում բացվել են ասոցիացիայի ներկայացուցչությունները Լոս-Անջելեսում, Սան-Ֆրանցիսկոյում, Չիկագոյում, Նյու-Ջերսիում, Նոր Անգլիայում, Դեթրոյիթում, Հայաստանում ևԱրգենտինայում:
Այսօր Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիան մեծ ներդրում ունի հայ կանանց նոր սերնդի զարգացման գործում: Մեր նպատակն է օգնել նրանց հավատալ սեփական ուժերին, գիտակցել իրենց յուրահատուկ առաջնորդական հմտությունները, սեփական ներուժն ամբողջությամբ օգտագործելու հնարավորություն ստանալ և մասնակցել հասարակական կյանքի բոլոր ասպեկտներին: Մենք արդեն իսկ հաջողությամբ իրականացրել ենք մի շարք ծրագրեր, մասնավորապես՝ աջակցություն ենք տրամադրել կարիքավոր ընտանիքների աղջիկներին՝ Երևանում գործող երեխաների աջակցության «Նաղաշյան» կենտրոնի կողմից իրականացվող «Մեր հույսը» ծրագրի միջոցով: Ծրագրի շրջանակներում երեխաները կրթություն ստանալու հնարավորություն են ձեռք բերել: Մենք համագործակցում ենք Հայաստանում գործող կանանց ռեսուրսային կենտրոնի հետ. երիտասարդ կին մասնագետներին հնարավորություն ենք տալիս աշխատանք ստանալ, իսկ դեռահաս աղջիկների համար դասընթացներ ենք կազմակերպում: Կանանց աջակցության կենտրոնի հետ համագործակցության շրջանակներում աջակցություն է տրամադրվել ընտանեկան և սեռական բռնության ենթարկված անձանց: Մենք նաև հովանավորել ենք Դսեղ գյուղում անգլերեն լեզվի ուսուցման ծրագիրը, որը ոչ միայն երիտասարդներին անգլերեն սովորելու հնարավորություն տվեց, այլև թույլ տվեց գյուղի ուսուցչուհուն զբաղվել սիրելի գործով: «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի (COAF) հետ համատեղ կազմակերպվել են դասընթացներ Հայաստանի գյուղական համայնքներում առողջապահության ոլորտի աշխատակիցների համար, մշակվել է ուսումնական ծրագիր Երևան քաղաքի «Ավետիսյան» ավագ դպրոցի աշակերտուհիների համար: Եվ վերջապես Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի բոլոր կառույցները նպաստում են կանանց ձեռներեցության ծրագրի ընդլայնմանն ու զարգացմանը: Այս ծրագիրը հիմնվել է ավելի քան 10 տարի առաջ Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի հետ համատեղ: Ծրագրի նպատակն է կանանց տալ հենակետային հմտություններ ու գիտելիքներ, որոնք անհրաժեշտ են Հայաստանում հաջողությամբ բիզնես վարելու համար:
Suzanna Khachatryan a member of Arka news agency
«ԱՌԿԱ». Ի՞նչ ուղղություններով եք համագործակցում Ամերիաբանկի հետ, և հետագա համագործակցության ինչպիսի՞ ծրագրեր կան:
Ս. Խաչատրյան. Ամերիաբանկի Մարդկային ռեսուրսների կառավարման բաժնի նախաձեռնությամբ Սան-Ֆրանցիսկոյում սիլիկոնի հարթավայրում իրականացվող շրջագայության շրջանակներում տեղի ունեցավ հանդիպում նշված բաժնի և Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի ներկայացուցիչների միջև: Մենք զրուցեցինք և շփման ընդհանուր եզրեր գտանք: Պարզվեց, որ մեր նպատակները համընկնում են, և մենք որոշեցինք համագործակցել: Չնայած այն փաստին, որ մեր համագործակցությունն սկսվել է բոլորովին վերջերս, այն արդեն իր արդյունքն է տվել. Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի ուսանողուհիներից մեկը, ում ուսումը հովանավորում էր Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիան, ընդունվել է Ամերիաբանկ որպես ուսնակ: Հույս ունենք, որ նա կկարողանա դրսևորել իրեն և հաջողության հասնել:
Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի, Ամերիաբանկի և Հայաստանի ամերիկյան համալսարանի համագործակցության նպատակն է կրթաթոշակների հատկացման միջոցով ուսանողներին հնարավորություն տալ արևմտյան որակյալ կրթություն ստանալ Հայաստանում և ուսումնական պրակտիկան անցնել Ամերիաբանկում: Վերջնական նպատակն է օգնել հեռանկարային ուսանողուհիներին ձեռք բերել կարևորագույն գործնական հմտություններ մասնագիտական ասպարեզում, հաջողությամբ դրսևորել իրենց ուսումն ավարտելուց հետո և որ ամենակարևորն է, հետագայում օգտագործել առաջնորդելու և ղեկավարելու իրենց հմտությունները Հայաստանում իրենց հայրենի քաղաքների և ընդհանրապես հանրության կյանքի բարելավմանը նպաստող առանցքային որոշումներ կայացնելիս:
«ԱՌԿԱ». Ինչպիսի՞ն են Հայ կանանց միջազգային ասոցիացիայի հետագա ծրագրերը:
Գ. Խաչատրյան. Նախատեսում ենք շարունակել աշխատել մեր նպատակային ծրագրերի ուղղությամբ՝ աջակցելով կանանց կրթություն ստանալու և աշխատանք գտնելու հարցում: Բացի այդ, կշարունակենք փնտրել նոր գործընկեր՝ մեր ծրագրերն իրականացնելու համար: Կարծում ենք, որ կրթության ոլորտում իրականացվող ծրագրերը ամենաարդյունավետն են Հայաստանում, քանի որ թույլ են տալիս փոխել մարդկանց գիտակցությունը, օգնում են նրանց դառնալ ինքնուրույն և կայանալ որպես մասնագետ:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Human resources play a decisive role as before - News | Ameriabank
29 Aug, 2017 | Interview, All | Return|
Ofelia Kamalyan, chief specialist-group leader of the Human Resources Management Department of Ameriabank, founder and board member of AIWA-SF Armenian International Women's Association San Francisco Affiliate, Gayane Khachatryan and International Armenian Women's Association in San Francisco the exclusive interview of Suzanna Khachatryan, a member of the executive board of the representative office, to "ARKA" news agency.
Ofelya Kamalyan Human resources head interview with Gayane Khachatryan and Suzanna Khachatryan
"AVAILABLE". How do you assess the current labor market of the financial and banking sector in Armenia? What changes have occurred in the labor market after the process of bank enlargement?
O. Kamalyan. The labor market of the financial and banking sector of Armenia has always been active and dynamic. Recently, serious changes took place in the banking system of Armenia (in particular, we are talking about the process of enlargement of banks), which also affected the labor market. If we take into account that as a result of the mentioned process, 17 of the 21 banks operating in the market remained, it becomes clear that a significant part of the employees of the banking system lost their jobs, which in turn had a qualitative impact on the market situation. Not only novice professionals are looking for work, but also experienced people in the banking system. Therefore, a wide opportunity was created for us, our employers, to choose high-quality and experienced professionals. By the way, reducing the number of banks does not at all mean reducing the demand for high-quality professionals. Those banks that use the market crisis as an opportunity for business development and strengthening their own positions are interested in qualified personnel.
"AVAILABLE". In recent years, the banking system has become more technologically oriented. What new vacancies have appeared in the bank in recent years, and what kind of professionals are in demand today?
O. Kamalyan. The development of banking technologies and remote banking services is perhaps another trend inevitably affecting the labor market of the banking system, which is gathering momentum especially in developed countries. the demand for staff skills and quantity is changing, the demand for IT specialists among banks is increasing. The mentioned processes in Armenia are still in the initial stage and may not be clearly visible at the moment, but they are already manifested in the form of an increase in the demand for IT specialists in the banking system.
The mentioned process can be observed with the example of our bank. Transforming the ideological base of operations, Ameriabank is now implementing a digital technology implementation strategy, transitioning from traditional banking services to digital services. Today we already offer a wide selection of remote banking services, we have a developed network of modern ATMs that allow us to carry out various banking operations, but when we completely transition to digital banking operations, the ability of customers to manage their own funds independently (without visiting the bank) will be on a completely different platform. will come out. That is why today we are trying to attract as many specialists as possible who have IT education and can carry out the digitalization of the bank's activities. I would like to take this opportunity to mention that we have announced a tender for the vacancy of Head of Digital Banking and are currently reviewing applications from both Armenia and abroad. We need a skilled specialist who will be able to implement the bold strategic plans of the bank.
Ofelya Kamalyan Human recourses head at Ameria bank
"AVAILABLE". What difficulties does the bank face today when looking for an employee and how do you generally overcome these difficulties?
O. Kamalyan. The problem of attracting employees is due to the fact that the demand for IT specialists is high in the IT sector of Armenia, which is very developed in our country. In addition, many specialists in the field of IT are trying to find work abroad, so there is a shortage of these specialists in Armenia. For this reason, we consider applications not only from Armenia, but also from the diaspora for the available vacancies, especially considering the fact that we already have the experience of importing employees from abroad.
I would like to mention that the bank implements a multi-plan personnel policy. We do not create artificial limitations for ourselves. Yes, Ameriabank strives to attract the best professionals available in the market. The number of people who want to work for us is more than enough. On average, the bank has 70 vacancies per year. We receive 300-350 applications per vacancy and naturally select the best ones. At the same time, according to Ameriabank's personnel policy, we select young professionals with great development potential and train them ourselves. We believe that in order to create a truly strong team with a special corporate culture, it is necessary to involve both skilled and novice young professionals. 52% of our employees are between the ages of 25 and 35, and 14% are under 25. Our team is very young and energetic. The bank implements the "Ameria Generation" program, which allows to attract purposeful young professionals aged 20-25. This year we are implementing the seventh "Ameria Generation" program. As a result of the implementation of the project, our team was successfully filled with about 150 young professionals. We have a long experience of cooperation with the leading universities of Armenia, we attract and train the best students of economics and finance faculties of Armenian universities. Every year, about 100 students get the opportunity to do an internship at Ameriabank.
We attach great importance to the issue of repatriation and are interested in the return to Armenia of young people receiving education abroad. For this purpose, Ameriabank actively cooperates with organizations dealing with repatriation issues. We cooperate with the "Birthright Armenia" organization, which allows students studying abroad to integrate in Armenia, and with the "Luys" Foundation. Recently, we also started cooperating with the non-profit organization AIWA-SF Armenian International Women's Association San Francisco Affiliate.
"AVAILABLE". How do you motivate your employees?
O. Kamalyan. We strive to become the best employer in the market and adhere to the rule of creating opportunities for professional growth for each of our employees. We understand the importance of the promotion system. the stronger the incentives, the higher the commitment to the Bank's mission and tasks. Currently, Ameriabank has a package of privileges for employees, which defines special conditions for banking operations, as well as a package of insurance services, an opportunity for professional training and education has been created, and many other privileges are also in place. The bank has a flexible promotion policy. Ameriabank is open in its relations with its employees, that's why they always raise their concerns and show initiative. We welcome the freedom of newcomers to introduce new ideas, and we ourselves are willing to constantly transform to meet the demands of the times.
Gayane Khachatryan founder and board member of AIWA-SF
"AVAILABLE". We would also like to ask a question to the founders of the International Association of Armenian Women. What does your organization do and how long have you been working in Armenia?
G. Khachatryan. The International Association of Armenian Women was founded by three Armenian women in Boston in 1991. Later, representative offices of the association were opened in Los Angeles, San Francisco, Chicago, New Jersey, New England, Detroit, Armenia and Argentina.
Today, the International Association of Armenian Women makes a great contribution to the development of the new generation of Armenian women. Our goal is to help them believe in themselves, realize their unique leadership skills, reach their full potential, and participate in all aspects of public life. We have already successfully implemented a number of projects, in particular, we have provided support to girls from needy families through the "Our Hope" program implemented by the Nagashyan Child Support Center in Yerevan. Within the framework of the program, children have gained an opportunity to get an education. We cooperate with the Women's Resource Center operating in Armenia. we provide opportunities for young female professionals to get a job, and we organize courses for teenage girls. Within the framework of cooperation with the Women's Support Center, support was provided to persons subjected to domestic and sexual violence. We also sponsored an English language training program in Dsegh village, which not only gave young people the opportunity to learn English, but also allowed the village teacher to do what she loves. In cooperation with "Children of Armenia" Foundation (COAF), trainings were organized for healthcare workers in rural communities of Armenia, a curriculum was developed for female students of "Avetisyan" high school in Yerevan. And finally, all structures of the International Armenian Women's Association contribute to the expansion and development of the women's entrepreneurship program. This program was established more than 10 years ago in partnership with the American University of Armenia. The goal of the program is to provide women with the foundational skills and knowledge needed to successfully run a business in Armenia.
Suzanna Khachatryan a member of Arka news agency
"AVAILABLE". In what directions do you cooperate with Ameriabank, and what are the plans for further cooperation?
S. Khachatryan. On the initiative of the Human Resources Management Department of Ameriabank, a meeting was held between the mentioned department and the representatives of the Armenian Women's International Association within the framework of the trip to the Silicon Valley in San Francisco. We talked and found common ground. It turned out that our goals coincided and we decided to collaborate. Despite the fact that our cooperation started quite recently, it has already produced results. One of the students of the American University of Armenia, whose studies were sponsored by the International Armenian Women's Association, was admitted to Ameriabank as a student. We hope that he will be able to prove himself and succeed.
The goal of the cooperation between the International Association of Armenian Women, Ameriabank and the American University of Armenia is to provide students with the opportunity to receive a quality Western education in Armenia and to complete an internship at Ameriabank through the allocation of scholarships. The ultimate goal is to help prospective female students acquire critical practical skills in the professional arena, demonstrate success after graduation, and most importantly, further utilize their leadership and management skills in making key decisions that improve the lives of their hometowns and society in general in Armenia.
"AVAILABLE". What are the future plans of the Armenian Women's International Association?
G. Khachatryan. We plan to continue working towards our targeted programs, supporting women in getting an education and finding a job. In addition, we will continue to look for a new partner to implement our plans. We believe that the programs implemented in the field of education are the most effective in Armenia, because they allow people to change their consciousness, help them become independent and establish themselves as specialists.