You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ամերիաբանկն արժանանում է IFC-ի «Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում 2017թ. լավագույն թողարկող գործընկեր-բանկ» մրցանակին - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկն արժանանում է IFC-ի «Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում 2017թ. լավագույն թողարկող գործընկեր-բանկ» մրցանակին
IFC-ն (Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան) Հայաստանի խոշորագույն բանկ Ամերիաբանկին շնորհեց «Կովկասում և Կենտրոնական Ասիայում 2017թ. լավագույն թողարկող գործընկեր-բանկ» մրցանակը:
Ամերիաբանկի Առևտրի ֆինանսավորման վարչության ղեկավար Սուրեն Քոչարյանը նշեց. «Մենք կարևորում ենք այս մրցանակը և բարձր ենք գնահատում IFC-ի հետ մեր երկարամյա և արդյունավետ համագործակցությունը: Առևտրի ֆինանսավորման ուղղությամբ մենք համագործակցում ենք դեռևս 2009թ-ից և շնորհիվ դրա կարողացել ենք էապես մեծացնել Հայաստանում առևտրի ֆինանսավորման ծավալը՝ խթանելով տնտեսության տարբեր ոլորտների զարգացումը: Վստահ ենք, որ այս տարի ևս աճը զգալի կլինի, հատկապես եթե հաշվի առնենք Fitch Ratings-ի՝ հունիսին Հայաստանի համար սահմանած վարկանիշի դրական հեռանկարը»:
Նշենք, որ սա թվով երրորդ մրցանակն է, որ IFC-ն շնորհում է Ամերիաբանկին: Նախկինում բանկն արժանացել է «Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում ամենաակտիվ վարկավորող բանկը կովկասյան տարածաշրջանում» մրցանակին և «Առևտրի ֆինանսավորման համաշխարհային ծրագրի շրջանակներում էներգաարդյունավետության գծով լավագույն վարկավորող բանկ՝ Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում» մրցանակին:
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիա
Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան Համաշխարհային բանկի քույր կազմակերպությունն է և Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ: Այն աշխարհում զարգացման ֆինանսավորման խոշորագույն կազմակերպությունն է, որի թիրախային ոլորտը զարգացող շուկաների մասնավոր հատվածն է: Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան համագործակցում է տարբեր երկրների ավելի քան 2,000 կազմակերպությունների հետ՝ օգտագործելով իր կապիտալը, փորձը և ազդեցությունը աշխարհի ամենադժվար տարածաշրջաններում նոր շուկաներ և հնարավորություններ ստեղծելու համար: 2017թ. Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի՝ զարգացող երկրներին ուղղված ֆինանսավորումը հասավ ռեկորդային նիշի՝ 19.3 մլրդ ԱՄՆ դոլար՝ ուղղված մասնավոր հատվածի զարգացմանը, աղքատության դեմ պայքարին և ընդհանուր բարեկեցությանը: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար կարող եք այցելել www.ifc.org:

Ameriabank receives IFC's "Caucasus and Central Asia 2017" award. to the best issuing partner-bank" award - News | Ameriabank
10 Jul, 2018 | Press release, All | Return|
Suren Kocharyan, head of Ameriabank's Trade Financing Department, noted. "We appreciate this award and appreciate our long-standing and fruitful partnership with IFC. We have been cooperating in the field of trade financing since 2009 and thanks to this, we have been able to significantly increase the volume of trade financing in Armenia, promoting the development of various sectors of the economy. We are sure that the growth will be significant this year as well, especially if we take into account the positive perspective of the rating set by Fitch Ratings for Armenia in June."
It should be noted that this is the third prize awarded by IFC to Ameriabank. Previously, the bank received the award "The most active lending bank in the Caucasus region under the Global Trade Finance Program" and the award "The best lending bank in terms of energy efficiency in the framework of the Global Trade Finance Program in Europe and Central Asia".
International Finance Corporation
The International Finance Corporation is a sister organization of the World Bank and a member of the World Bank Group. It is the world's largest development finance organization targeting the private sector in emerging markets. International Finance Corporation partners with more than 2,000 organizations in different countries, using its capital, expertise and influence to create new markets and opportunities in the world's most challenging regions. 2017 International Finance Corporation's financing to developing countries reached a record $19.3 billion for private sector development, poverty reduction and general well-being. You can visit www.ifc.org for more information.