You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է B1 վարկանիշ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Հեղինակավոր Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է հետևյալ վարկանիշները.
• ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշ,
• արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշ,
• կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ Ba3 վարկանիշ:
Արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշը հայկական բանկերի համար առավելագույն հնարավոր վարկանիշն է` սահմանափակված է Հայաստանի Հանրապետության արտարժույթով ավանդների առավելագույն շեմով: Վարկանիշն ունի կայուն հեռանկար:
Վարկանշման հիմնավորումները
Ամերիաբանկին շնորհված ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշն արտացոլում է.
• բանկի դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները և ամուր դիրքերը տեղական շուկայում
• ակտիվների բարելավված որակը և հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների, բարձր շահութաբերության և խնդրահարույց վարկերի բավարար ծածկույթի,
• իրացվելիության բավարար մակարդակը և միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրները: Միաժամանակ, Ամերիաբանկի վարկանիշը սահմանափակված է Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշներով և արտարժույթով վարկերի էական տեսակարար կշռով:
Ըստ Moody's-ի՝ Ամերիաբանկի ակտիվների որակը կանխատեսելի ապագայում ընդհանուր առմամբ կայուն կմնա՝ հաշվի առնելով տնտեսական պայմանների բարելավումն ու Moody's-ի սպասումները, որ 2018-2019թթ. ազգային արժույթը կլինի կայուն:
Վարկանիշները սահմանելիս` Moody's-ը հիմք է ընդունել մի շարք կարևոր ցուցանիշներ: Մասնավորապես, նվազել է չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռն ընդհանուր վարկային պորտֆելում: 31.03.2018 դրությամբ այդ ցուցանիշը կազմել է 3.9%՝ 2017թ. տարեվերջի 4.1%-ի համեմատ, խնդրահարույց վարկերի ծածկման գործակիցը 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 87%՝ 2017թ. տարեվերջի 57%-ի համեմատ: Միաժամանակ, տարեվերջին արտարժութային վարկերի տեսակարար կշիռը եղել է բարձր՝ 82%, ինչը բերում է ակտիվների որակի զգայունությանը փոխարժեքային տատանումների նկատմամբ: Սակայն մյուս կողմից, այդ վարկառուների էական մասն արտահանողներ են, որոնք ապահովում են արտարժութային հասույթ, որն էլ մասամբ նվազեցնում է փոխարժեքային տատանումներից բխող վարկային ռիսկը:
Moody's-ը կարևորել է նաև այն համգամանքը, որ Ամերիաբանկն ունի դիվերսիֆիկացված բաժնետիրական կառուցվածք և անհրաժեշտության դեպքում կարող է ներգրավել լրացուցիչ կապիտալ: Մասնավորապես, Ասիական Զարգացման Բանկի ներդրման շնորհիվ 2018 թ. Բանկի սեփական կապիտալը համալրվել է 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարով: Կապիտալի համարժեքության նորմատիվային ցուցանիշը 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 14.05%, իսկ Բազել I-ի պահանջներին համապատասխան՝ շուրջ 19%: 2018թ. առաջին եռամսյակում բանկի զուտ շահույթը կազմել է 2.56 մլրդ ՀՀ դրամ (56% աճ՝ 2017թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ): Արդյունքում` ակտիվների միջին եկամտաբերությունը տարեկան կտրվածքով կազմել է 1.5%, եկամտաբերությունն ըստ կապիտալի ՝ 13.4%:
Moody's-ն ակնկալում է, որ կանխատեսելի ապագայում` մոտակա 12-18 ամսում Բանկի եկամտաբերության աճի միտումը կպահպանվի՝ շնորհիվ այն բանի, որ Բանկի վարկային ռազմավարությունը կենտրոնացած կլինի ավելի եկամտաբեր մանրածախ բանկային գործառնությունների զարգացման վրա:
Moody's-ը նշել է նաև, որ Բանկի իրացվելիության ցուցանիշները և միջոցների նեգրավումը մոտակա 12-18 ամսում կլինեն կայուն՝ շնորհիվ լավ դիվերսիֆիկացված պարտավորությունների, իրացվելի ակտիվների մեծ պաշարի և այլընտրանքային իրացվելիության աղբյուրների (օրինակ՝ միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ստացվող միջոցների): Moody's-ը կարևորում է նաև, որ հաճախորդների միջոցները Բանկի պարտավորությունների շուրջ 64% են, որոնց կեսը մանրածախ ավանդներ են: Բանկն ունի իրացվելիության բավարար պաշար՝ կազմված դրամական միջոցներից և պետական արժեթղթերից, որոնք 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել են ընդհանուր ակտիվների ավելի քան 22%-ը:
Ամերիաբանկի ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների գլոբալ B1 վարկանիշը (GLC) ներառում է Moody's-ի գնահատականն առ այն, որ անհրաժեշտության դեպքում պետական աջակցության հավանականությունը բարձր է՝ շնորհիվ այն հանգամանքի, որ Ամերիաբանկը հանդիսանում է համակարգային կարևորության բանկ, ունի հաճախորդների մեծ բազա և շուկայի մեծ մասնաբաժին (17% ըստ հաճախորդներին տված վակերի, 13% ըստ հաճախորդների ավանդների): Մյուս կողմից, այս աջակցությունն ազգային արժույթով գլոբալ վարկանիշի բարձրացում չի ենթադրում, քանի որ բանկի վարկունակության բազային գնահատականն (BCA) արդեն իսկ հավասար է Հայաստանի B1 վարկանիշին:
Վարկանիշի դրական հեռանկար
Բանկի ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշն ունի դրական հեռանկար, ինչը համընկնում է ՀՀ պետական պարտքի B1 վարկանիշի դրական հեռանկարի հետ:

06 Aug, 2018 | Press release, All | Return|
The B1 rating of long-term deposits in national currency has a positive outlook based on the positive outlook of the B1 rating of government debt.
B2 rating of long-term foreign currency deposits is the maximum possible rating for Armenian banks, limited by the maximum threshold of foreign currency deposits of the Republic of Armenia. The rating has a stable outlook.
Rating justifications
The rating of long-term deposits in national currency awarded to Ameriabank reflects:
the bank's diversified business directions and strong positions in the local market
improved asset quality and ability to absorb potential losses due to adequate capital buffers, high profitability and adequate NPL coverage;
sufficient level of liquidity and diversified sources of attracting funds. At the same time, Ameriabank's rating is limited by Armenia's macroeconomic indicators and the significant share of loans in foreign currency.
According to Moody's, Ameriabank's asset quality will remain generally stable for the foreseeable future, given the improvement in economic conditions and Moody's expectations that in 2018-2019 the national currency will be stable.
When setting the ratings, Moody's based a number of important indicators. In particular, the share of non-performing loans in the total loan portfolio decreased. As of 31.03.2018, that indicator was 3.9%, compared to 2017. compared to 4.1% at the end of the year, the coverage ratio of problem loans in 2018 in the first quarter was 87%, in 2017 compared to 57% at the end of the year. At the same time, the share of foreign currency loans at the end of the year was high at 82%, which leads to the sensitivity of asset quality to exchange rate fluctuations. But on the other hand, a significant part of these borrowers are exporters who provide foreign currency income, which partially reduces the credit risk arising from exchange rate fluctuations.
Moody's also highlighted the fact that Ameriabank has a diversified shareholding structure and can attract additional capital if necessary. In particular, thanks to the investment of the Asian Development Bank in 2018 The bank's equity capital was replenished with USD 30 million. Normative index of capital adequacy in 2018. in the first quarter was 14.05%, and in accordance with the requirements of Basel I - around 19%. 2018 in the first quarter, the bank's net profit was AMD 2.56 billion (56% increase compared to the same period in 2017). As a result, the average annual return on assets was 1.5%, the return on capital was 13.4%.
Moody's expects that the Bank's profitability growth trend will be maintained in the foreseeable future, in the next 12-18 months, due to the fact that the Bank's credit strategy will be focused on the development of more profitable retail banking operations.
Moody's also noted that the Bank's liquidity and leverage will be stable over the next 12-18 months due to well-diversified liabilities, a large pool of liquid assets and alternative sources of liquidity (such as funds from international financial organizations). Moody's also highlights that customer funds are around 64% of the Bank's liabilities, half of which are retail deposits. The bank has a sufficient liquidity reserve consisting of funds and government securities, which in 2018 accounted for more than 22% of total assets in the first quarter.
Ameriabank's national currency long-term deposit global B1 rating (GLC) includes Moody's assessment that the probability of government support if necessary is high due to the fact that Ameriabank is a systemically important bank with a large customer base and large market share ( 17% according to loans to customers, 13% according to customer deposits). On the other hand, this support does not imply an increase in the global rating in national currency, as the bank's basic credit rating (BCA) is already equal to Armenia's B1 rating.
Positive rating outlook
The B1 rating of long-term deposits in the national currency of the bank has a positive outlook, which coincides with the positive outlook of the B1 rating of the RA state debt.