Հայտարարություն դոլարային կանաչ պարտատոմսերի հրապարակային առաջարկի վերաբերյալ
2022 թվականի փետրվարի 14-ից մինչև 2022 թվականի ապրիլի 22-ը ներառյալ «ԱՄԵՐԻԱԲԱՆԿ» ՓԲԸ հրապարակային առաջարկի միջոցով նախատեսում է տեղաբաշխել անվանական արժեկտրոնային ոչ փաստաթղթային պարտատոմսեր` հետևյալ պայմաններով.
3,5 %
ՄԻՋՈՑՆԵՐԻ ՕԳՏԱԳՈՐԾՈՒՄԸ
համաձայն «Կանաչ պարտատոմսերի համակարգի»
«ԱՄԵՐԻԱԲԱՆԿ» ՓԲԸ կանաչ պարտատոմսերի ծրագրային ազդագիրը գրանցվել է ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2021թ. մայիսի 05-ի Թիվ N 1/267Ա որոշմամբ, իսկ ազդագրի լրացումը՝ ՀՀ կենտրոնական բանկի նախագահի 2022թ. փետրվարի 04-ի N 1/46Ա որոշմամբ:
Պարտատոմսերի թողարկումն իրականացվում է «Կանաչ պարտատոմսերի համակարգի» ներքո: Դրանց տեղաբաշխումից ստացված միջոցները ուղղվելու են «ընդունելի կանաչ ակտիվների» ամբողջական կամ մասնակի ֆինանսավորմանը կամ վերաֆինանսավորմանը: «Կանաչ ակտիվներ» են հանդիսանում այն բանկային պրոդուկտները (վարկեր և/կամ Բանկի կողմից ըստ հաճախորդների տարբեր կատեգորիաների իրականացված ներդրումներ), որոնք ապահովում են բնապահպանական հստակ նվաճումներ և խթանում են անցումը դեպի ցածր ածխածնային, կլիմայադիմացկուն և էկոլոգիապես մաքուր տնտեսություն:
«Կանաչ պարտատոմսերի համակարգը» հասանելի է հետևյալ հղմամբ, իսկ վերջինիս իրագործելիության վերաբերյալ արտաքին կողմի կարծիքը հրապարակված է հետևյալ հղմամբ:

under the "Green Bond System"
"AMERIABANK" CJSC green bond program prospectus was registered in 2021 by the President of the Central Bank of RA. by the decision No. 1/267A of May 5, and the addition of the prospectus by the decision of the President of the Central Bank of RA in 2022. by decision N 1/46A of February 4.
Investors can purchase the printed versions of the bond program prospectus and its supplement at the head office of "AMERIABANK" CJSC (address: 2 Vazgen Sargsyan, RA, 0010 Yerevan).
Bonds are issued under the "Green Bond System". The funds received from their placement will be directed to the full or partial financing or refinancing of "eligible green assets". "Green assets" are banking products (loans and/or investments made by the Bank according to different categories of clients) that provide clear environmental achievements and promote the transition to a low-carbon, climate-resistant and environmentally friendly economy.
The Green Bond Scheme is available at the following link and an external opinion on its feasibility is published at the following link.
After filling out the application for the purchase of bonds and properly delivering it to the Underwriter, before the end of the bond purchase day, the person who wants to purchase a bond must make a payment for the purchased bonds to the account 1570043100494501 opened by the Underwriter at "AMERIABANK" CJSC for the purpose of issuance.