“Fitch” վարկանշային կազմակերպության կողմից Ամերիաբանկին տրվել է վարկանիշ
Fitch” միջազգային վարկանշային հեղինակավոր կազմակերպությունն Ամերիաբանկին շնորհել է Արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշ` բացասական հեռանկարով (Long-term Issuer Default Rating (IDR)), հաշվի առնելով տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումները: Այսպիսով` առաջին անգամ հայկական ընկերությանը տրվում է իր երկրի վարկանշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, որը համաշխարհային պրակտիկայում համարվում է յուրաքանչյուր ընկերության վարկանիշի գնահատման լավագույն ցուցանիշ: Նման վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և բանկի հանդեպ վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:
Նշենք, որ ներկայումս Հայաստանում սակավաթիվ ընկերություններ ունեն միջազգային վարկանշային ընկերությունների կողմից ստացված վարկանիշ, իսկ մասնավորապես “Fitch” կազմակերպության վարկանիշ ունի միայն Ամերիաբանկը: Այն տրվել է` հաշվի առնելով մի շարք կարևոր ցուցանիշներ, մասնավորապես` բարձր մրցակցության պայմաններում ընկերության առաջատար դիրքը և մասնաբաժինը շուկայում, վարկային ներդրումների, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների կայուն աճը, առևտրի ֆինանսավորման, ավանդների ցուցանիշները, վարկային պորտֆելի որակը, ակտիվների և կապիտալի շահութաբերության մակարդակը, ինչպես նաև մի շարք այլ ցուցանիշներ:
Վարկանիշի ստացումը վկայում է Ամերիաբանկի բաց ու թափանցիկ գործունեության մասին:
Նշենք, որ “Fitch” վարկանշային կազմակերպությունն աշխարհի 3 խոշոր վարկանշային ընկերություններից մեկն է, որը վարկանիշ է շնորհում պետություններին, միջազգային կառույցներին և տարբեր ոլորտի ընկերություններին ողջ աշխարհում: ԱՊՀ երկրների շարքում “Fitch”-ը վարկանիշ է սահմանել 116 ֆինանսական կազմակերպությունների և մի շարք այլ ընկերությունների համար:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Америабанку присвоен рейтинг рейтинговой организации "Fitch" - Новости | Америабанк
Международная рейтинговая организация «Fitch» присвоила Америабанку рейтинг долгосрочного эмитента долгосрочных обязательств в иностранной валюте «В плюс» с «негативным» прогнозом (Long-term Emist Default Rating (IDR)), принимая во внимание экономическую ситуацию. события в регионе. Таким образом, впервые армянской компании присваивается рейтинг, равный уровню рейтинга ее страны, что в мировой практике считается лучшим рейтинговым показателем для каждой компании. Получение такого рейтинга будет способствовать повышению узнаваемости Америабанка на международной арене и уровня доверия к банку, расширению партнерских отношений с иностранными инвесторами в Армении.
Следует отметить, что в настоящее время немногие компании в Армении имеют рейтинг, полученный международными рейтинговыми компаниями, и, в частности, только Америабанк имеет рейтинг от организации "Fitch". Приведен с учетом ряда важных показателей, в частности, лидирующего положения компании и доли рынка в условиях высокой конкуренции, стабильного роста кредитных вложений, обязательств перед клиентами, показателей торгового финансирования, депозитов, качества кредита. портфеля, уровень рентабельности активов и капитала, а также ряд других показателей.
Получение рейтинга свидетельствует об открытой и прозрачной деятельности Америабанка.
Следует отметить, что рейтинговая организация «Фитч» входит в число 3-х крупнейших рейтинговых компаний мира, которая дает рейтинги государствам, международным структурам и компаниям различных сфер деятельности по всему миру. «Fitch» присвоило рейтинг 116 финансовым организациям и ряду других компаний из стран СНГ.