“Fitch” վարկանշային կազմակերպության կողմից Ամերիաբանկին տրվել է վարկանիշ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
“Fitch” վարկանշային կազմակերպության կողմից Ամերիաբանկին տրվել է վարկանիշ
Fitch” միջազգային վարկանշային հեղինակավոր կազմակերպությունն Ամերիաբանկին շնորհել է Արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշ` բացասական հեռանկարով (Long-term Issuer Default Rating (IDR)), հաշվի առնելով տարածաշրջանի տնտեսական զարգացումները: Այսպիսով` առաջին անգամ հայկական ընկերությանը տրվում է իր երկրի վարկանշային մակարդակին հավասար վարկանիշ, որը համաշխարհային պրակտիկայում համարվում է յուրաքանչյուր ընկերության վարկանիշի գնահատման լավագույն ցուցանիշ: Նման վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և բանկի հանդեպ վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:
Նշենք, որ ներկայումս Հայաստանում սակավաթիվ ընկերություններ ունեն միջազգային վարկանշային ընկերությունների կողմից ստացված վարկանիշ, իսկ մասնավորապես “Fitch” կազմակերպության վարկանիշ ունի միայն Ամերիաբանկը: Այն տրվել է` հաշվի առնելով մի շարք կարևոր ցուցանիշներ, մասնավորապես` բարձր մրցակցության պայմաններում ընկերության առաջատար դիրքը և մասնաբաժինը շուկայում, վարկային ներդրումների, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների կայուն աճը, առևտրի ֆինանսավորման, ավանդների ցուցանիշները, վարկային պորտֆելի որակը, ակտիվների և կապիտալի շահութաբերության մակարդակը, ինչպես նաև մի շարք այլ ցուցանիշներ:
Վարկանիշի ստացումը վկայում է Ամերիաբանկի բաց ու թափանցիկ գործունեության մասին:
Նշենք, որ “Fitch” վարկանշային կազմակերպությունն աշխարհի 3 խոշոր վարկանշային ընկերություններից մեկն է, որը վարկանիշ է շնորհում պետություններին, միջազգային կառույցներին և տարբեր ոլորտի ընկերություններին ողջ աշխարհում: ԱՊՀ երկրների շարքում “Fitch”-ը վարկանիշ է սահմանել 116 ֆինանսական կազմակերպությունների և մի շարք այլ ընկերությունների համար:

Ameriabank was given a rating by "Fitch" rating organization - News | Ameriabank
"Fitch" international rating organization has awarded Ameriabank a "B plus" rating of a long-term issuer of long-term obligations in foreign currency with a negative outlook (Long-term Issuer Default Rating (IDR)), taking into account the economic developments in the region. Thus, for the first time, an Armenian company is given a rating equal to the rating level of its country, which in global practice is considered the best rating indicator for each company. Obtaining such a rating will contribute to increasing the recognition of Ameriabank in the international arena and the level of trust in the bank, and the expansion of partnership relations with foreign investors in Armenia.
It should be noted that currently few companies in Armenia have a rating obtained by international rating companies, and in particular, only Ameriabank has a rating from the "Fitch" organization. It was given taking into account a number of important indicators, in particular, the company's leading position and market share in conditions of high competition, stable growth of credit investments, liabilities to customers, indicators of trade financing, deposits, the quality of the loan portfolio, the level of profitability of assets and capital, as well as as well as a number of other indicators.
Obtaining the rating testifies to the open and transparent activity of Ameriabank.
It should be noted that the "Fitch" rating organization is one of the 3 largest rating companies in the world, which gives ratings to states, international structures and companies of various fields throughout the world. "Fitch" has rated 116 financial organizations and a number of other companies among the CIS countries.