You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot S&P գործակալությունը բարելավել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «դրական» - Նորություններ | Ամերիաբանկ
S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունը բարելավել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «դրական» նախկին «կայունի» փոխարեն և վերահաստատել է բանկին շնորհված B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշը:
Ամերիաբանկին տրված այս վարկանիշը ևս մեկ անգամ վկայում է Բանկի կայունության, ճանաչելիության, գործընկերների և հաճախորդների շրջանում ունեցած վստահության և պրոֆեսիոնալ կորպորատիվ կառավարման մասին:
Ամերիաբանկի վարկանիշի վերանայմանը նախորդել է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն վարկանիշի վերանայումը. S&P գործակալությունը Հայաստանին շնորհել է «B+» երկարաժամկետ սուվերեն վարկանիշը` դրական հեռանկարով: Սա վարկանիշային գործակալության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը շնորհած առաջին սուվերեն վարկանիշն է:
Ամերիաբանկի սեփական վարկարժանության (SACP) «bb-» ցուցանիշը մեկ քայլով բարձր է երկարաժամկետ «B+» վարկանիշից, քանի որ վերջինս սահմանափակված է Հայաստանի սուվերեն վարկունակությամբ:
Ամերիաբանկի հեռանկարի վերանայումը «կայունից» «դրականի» պայմանավորված է 2021թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում Հայաստանի տնտեսության զգալի կայունացմամբ:  S&P-ն բարելավել է Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ի աճի տեմպի կանխատեսումը. 2021թ. համար կանխատեսվող աճը կազմում է 6.3%, իսկ 2022-2023թթ.` միջինում 4.3%: S&P-ի կարծիքով, Հայաստանում մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային միջավայրի կայունացումը պետք է նվազեցնի  Հայաստանի բանկային համակարգում առկա ռիսկերը և ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծի Ամերիաբանկի գործունեության և ֆինանսական դիրքի համար` նպաստելով նոր բիզնես ուղղությունների ընդլայնմանը և ակտիվների որակի բարելավմանը:
S&P վարկանիշային գործակալության գնահատականի համաձայն, Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար դիրքերը պահպանելու լավ հնարավորություններ ունի` մակրոտնտեսական աճի հեռանկարների, տեղական շուկայում բանկի ճանաչելիության, պրոֆեսիոնալ ղեկավար անձնակազմի, թվայնացման համապարփակ ռազմավարության և պատշաճ կորպորատիվ կառավարման շնորհիվ:

Агентство S&P повысило прогноз Америабанка до "позитивного" - Новости | Америабанк
Рейтинговое агентство S&P Global Ratings повысило прогноз Америабанка до «позитивного» вместо прежнего «стабильного» и подтвердило долгосрочный и краткосрочный рейтинги банка B+/B.
Данный рейтинг, присвоенный Америабанку, еще раз свидетельствует о стабильности банка, признании, доверии партнеров и клиентов, профессиональном корпоративном управлении.
Пересмотру рейтинга Америабанка предшествовал пересмотр суверенного рейтинга Республики Армения. Агентство S&P присвоило Армении долгосрочный суверенный рейтинг "B+" с позитивным прогнозом. Это первый суверенный рейтинг, присвоенный Республике Армения рейтинговым агентством.
Индекс собственной кредитоспособности Америабанка (SACP) "bb-" на одну ступень выше долгосрочного рейтинга "B+", так как последний ограничен суверенной кредитоспособностью Армении.
Пересмотр прогноза Америабанка со «стабильного» на «позитивный» намечен на 2021 год. со значительной стабилизацией экономики Армении в первом полугодии. S&P улучшило прогноз темпов роста реального ВВП Армении. 2021 прогнозируемый рост на 2022-2023 годы составляет 6,3%, а на 2022-2023 годы - в среднем 4,3%. По мнению S&P, стабилизация макроэкономической и фискальной среды в Армении должна снизить риски в банковской системе Армении и создать более благоприятные условия для деятельности и финансового положения Америабанка, способствуя расширению новых направлений бизнеса и улучшению качества активов.
По оценке рейтингового агентства S&P, у Америабанка есть хорошие шансы сохранить лидирующие позиции в Армении благодаря перспективам макроэкономического роста, узнаваемости банка на местном рынке, профессиональному управленческому персоналу, комплексной стратегии цифровизации и надлежащему корпоративному управлению.
Америабанк является одним из динамично развивающихся банков Армении и входит в число самых стабильных и крупных финансовых учреждений страны. ЗАО "Америабанк" - универсальный банк, предоставляющий корпоративные, инвестиционные и розничные банковские услуги, предоставляющий полный набор банковских решений. 2020 по результатам Америабанк является лидером банковской системы РА по основным финансовым показателям (активы, обязательства, кредитный портфель, капитал). Для получения полной информации вы можете посетить сайт www.ameriabank.am или позвонить по телефону +37410 56 11 11;