You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot S&P գործակալությունը բարելավել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «դրական» - Նորություններ | Ամերիաբանկ
S&P Global Ratings վարկանիշային գործակալությունը բարելավել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով այն «դրական» նախկին «կայունի» փոխարեն և վերահաստատել է բանկին շնորհված B+/B երկարաժամկետ և կարճաժամկետ վարկանիշը:
Ամերիաբանկին տրված այս վարկանիշը ևս մեկ անգամ վկայում է Բանկի կայունության, ճանաչելիության, գործընկերների և հաճախորդների շրջանում ունեցած վստահության և պրոֆեսիոնալ կորպորատիվ կառավարման մասին:
Ամերիաբանկի վարկանիշի վերանայմանը նախորդել է Հայաստանի Հանրապետության սուվերեն վարկանիշի վերանայումը. S&P գործակալությունը Հայաստանին շնորհել է «B+» երկարաժամկետ սուվերեն վարկանիշը` դրական հեռանկարով: Սա վարկանիշային գործակալության կողմից Հայաստանի Հանրապետությանը շնորհած առաջին սուվերեն վարկանիշն է:
Ամերիաբանկի սեփական վարկարժանության (SACP) «bb-» ցուցանիշը մեկ քայլով բարձր է երկարաժամկետ «B+» վարկանիշից, քանի որ վերջինս սահմանափակված է Հայաստանի սուվերեն վարկունակությամբ:
Ամերիաբանկի հեռանկարի վերանայումը «կայունից» «դրականի» պայմանավորված է 2021թ. առաջին կիսամյակի ընթացքում Հայաստանի տնտեսության զգալի կայունացմամբ:  S&P-ն բարելավել է Հայաստանի իրական ՀՆԱ-ի աճի տեմպի կանխատեսումը. 2021թ. համար կանխատեսվող աճը կազմում է 6.3%, իսկ 2022-2023թթ.` միջինում 4.3%: S&P-ի կարծիքով, Հայաստանում մակրոտնտեսական և հարկաբյուջետային միջավայրի կայունացումը պետք է նվազեցնի  Հայաստանի բանկային համակարգում առկա ռիսկերը և ավելի բարենպաստ պայմաններ ստեղծի Ամերիաբանկի գործունեության և ֆինանսական դիրքի համար` նպաստելով նոր բիզնես ուղղությունների ընդլայնմանը և ակտիվների որակի բարելավմանը:
S&P վարկանիշային գործակալության գնահատականի համաձայն, Ամերիաբանկը Հայաստանում առաջատար դիրքերը պահպանելու լավ հնարավորություններ ունի` մակրոտնտեսական աճի հեռանկարների, տեղական շուկայում բանկի ճանաչելիության, պրոֆեսիոնալ ղեկավար անձնակազմի, թվայնացման համապարփակ ռազմավարության և պատշաճ կորպորատիվ կառավարման շնորհիվ:

13 Oct, 2021 | Press release, All | Return|
This rating given to Ameriabank once again proves the Bank's stability, recognition, trust among partners and clients, and professional corporate management.
The review of Ameriabank's rating was preceded by the review of the sovereign rating of the Republic of Armenia. The S&P agency awarded Armenia a "B+" long-term sovereign rating with a positive outlook. This is the first sovereign rating awarded to the Republic of Armenia by the rating agency.
Ameriabank's own creditworthiness (SACP) index "bb-" is one step higher than the long-term "B+" rating, as the latter is limited by Armenia's sovereign creditworthiness.
The revision of Ameriabank's outlook from "stable" to "positive" is due to 2021. with significant stabilization of Armenia's economy during the first half of the year. S&P has improved the forecast of Armenia's real GDP growth rate. 2021 the forecasted growth for 2022-2023 is 6.3%, and for 2022-2023 - 4.3% on average. According to S&P, the stabilization of the macroeconomic and fiscal environment in Armenia should reduce the risks in Armenia's banking system and create more favorable conditions for Ameriabank's operations and financial position, contributing to the expansion of new business lines and improving the quality of assets.
According to the rating agency S&P, Ameriabank has a good chance of maintaining its leading position in Armenia due to macroeconomic growth prospects, recognition of the bank in the local market, professional management staff, comprehensive digitalization strategy and proper corporate governance.