Նորարար փոխակերպումը կկանխորոշի ՀՀ բանկերի ապագան - Նորություններ | Ամերիաբանկ
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ Իննովացիաների և որակի բաժնի ղեկավար Արթուր Համբարձումյանի բացառիկ հարցազրույցը (շարունակություն) «ԱՌԿԱ» լրատվական գործակալությանը
ԱՌՔԱ՝ Ի՞նչ դեր է խաղում տեխնոլոգիական զարգացումը Հայաստանի բանկային համակարգում:
Ա. Համբարձումյան՝ Բանկային համակարգում նոր տեխնոլոգիաները երկակի դեր են խաղում: Մի կողմից, դրանք թույլ են տալիս լուծել բիզնեսի արդյունավետության խնդիրները՝ կրճատելով ինքնարժեքը և բացելով նորանոր հնարավորություններ, մյուս կողմից՝ բանկերին ստիպում են քայլել ժամանակին համընթաց: Երբ փոխվում են հաճախորդների վարքը և կենսակերպը, բանկերը պարզապես այլընտրանք չեն ունենում, քան փոխվել և փոխել սպասարկման ուղիները և եղանակները: Կա շուկայի մի որոշակի հատված, որտեղ հաճախորդներն իրենց կյանքը չեն պատկերացնում առանց նոր տեխնոլոգիաների, բայց կա նաև շատ ավելի մեծ մի հատված, որին այդ տեխնոլոգիաները հասանելի չեն: Այդ իսկ պատճառով սխալ կլինի պնդել, որ վաղը մենք ամբողջությամբ անցնելու ենք վիրտուալ սպասարկման, որը կդառնա հաճախորդների հետ շփման միակ եղանակը: Պետք է հաշվի առնել այսպես կոչված սերնդային նախասիրությունները և հարմարությունը, և դրա համար նոր տեխնոլոգիաների անցնելիս բանկերը չպետք է մոռանան հաճախորդների այն ստվար զանգվածի մասին, ովքեր սովոր են սպասարկման ավանդական եղանակներին և «կենդանի» շփմանը: Իսկ ինչ վերաբերում է բուն տեխնոլոգիաներին, ապա քանի որ դրանք բանկերի առջև բացում են մեծ հնարավորություններ, բանկերն ստիպված հետևում են դրանց՝ բավարարելու համար կարիքները նոր սերնդի այն հաճախորդների, ովքեր իրենց կյանքը չեն պատկերացնում առանց ժամանակակից տեխնոլոգիաների:
ԱՌՔԱ՝ Ի՞ նչ մակարդակում է բանկային տեխնոլոգիաների զարգացումը Հայաստանում այլ երկրների համեմատ:
Ա. Համբարձումյան՝ Եթե համեմատենք հայկական բանկերի տեխնոլոգիաները զարգացած և զարգացող երկրների, մասնավորապես Ռուսաստանի հետ, ապա կնկատենք, որ մեր բանկերը գտնվում են «հետևից ընկնողի» դերում: Իհարկե, եղել են դեպքեր, երբ որոշակի պրոդուկտներ Հայաստան մուտք են գործել ավելի շուտ, քան Ռուսաստան, օրինակ՝ ArCa առցանց ծառայությունը, վիրտուալ քարտերով վճարումները, բայց ընդհանուր առմամբ տեխնոլոգիապես մենք հետ ենք մնում: Վերցնենք, օրինակ, մոբայլ բանկային ծառայությունները, որոնք հայկական բանկերը նոր են սկսել ներդնել, մինչդեռ ԱՊՀ շատ երկրներում դրանք արդեն քանի տարի է՝ ակտիվորեն զարգանում են: Այսօր բջջային բանկային հավելվածներ ունեն շատ քիչ թվով հայկական բանկեր, ինչը վկայում է, որ մենք առայժմ հետնապահի դերում ենք՝ փորձելով հասնել առաջատարներին, այլ ոչ թե քայլում ժամանակին համընթաց: Մյուս կողմից, թվերը ցույց են տալիս, որ այսօր Հայաստանում առցանց և բջջային բանկային ծառայություններից պոտենցիալ օգտվողները համեմատաբար քիչ են: Իհարկե, բանկերը կարող են պնդել, որ շուկան դեռևս պատրաստ չէ հեռակառավարվող բանկային ծառայությունների զանգվածային ներդրմանը, սակայն մյուս կողմից՝ չկար որակյալ առաջարկ: Եթե մոբայլ բանկինգը ներդրվեր ավելի վաղ, հնարավոր է, որ այսօր դրանից օգտվողների թիվը մի քանի անգամ ավելի մեծ լիներ:
ԱՌՔԱ՝ Ո՞րն է հայկական բանկերի տեխնոլոգիական հետամնացության պատճառը:
Ա. Համբարձումյան՝ Խնդիրն առկա ենթակառուցվածքներն են: Մասնավորապես, մեր բանկերից շատերի տեխնոլոգիական թերզարգացածության պատճառը նրանց կախվածությունն է բանկային լուծումների որոշակի մատակարարներից: Այսպես, հայկական բանկերի մոտ կեսը որպես գործառնական հիմնական համակարգ կիրառում է «Հայկական ծրագրերը»: Որոշ բանկեր, այդ թվում՝ խոշորները կիրառում են մեկ այլ տեղական լուծում՝ «Էլսոֆթը», իսկ մի քանիսն օգտագործում են սեփական կամ մայր ընկերության մշակած ծրագրերը: Տեխնոլոգիական թերզարգացածության մեջ մեղքի իր բաժինն ունի նաև մեր պրոցեսինգային ընկերությունը: Չնայած նշված բոլոր ընկերությունները փորձում են զարգացնել իրենց լուծումները սեփական օրակարգի շրջանակներում, ամեն դեպքում ստեղծվում են որոշակի պայմաններ, որոնց պատճառով մենք ի վիճակի չենք լինում ժամանակին արձագանքել փոփոխություններին և ներդնել նոր տեխնոլոգիաներ: Պատմականորեն ձևավորվել է այնպիսի մոդել, երբ ՏՏ ոլորտում գործունեության ազատությունը կախված է շուկայում առկա մատակարարների զարգացման տեմպերից: Իսկ անցումը խոշոր միջազգային մատակարարների պահանջում է մեծ ներդրումներ, որոնց համար բանկերը չունեն բավականաչափ խոշոր բիզնես: Արդյունքում հայտնվում ենք փակուղում՝ թանկը չես գնի, քանի որ նման ծախսերը հիմնավորված չեն, իսկ տեղականը միշտ չէ, որ համապատասխանում է նորագույն տեխնոլոգիական պահանջներին: Այսպիսով հենց մեր բանկերում առկա տեխնոլոգիաներն են սահմանափակում նորարարական պրոդուկտների մուտքը շուկա: Ահա թե ինչու բիզնեսի չափը պետք է լինի այնպիսին, որ բանկը կարողանա իրեն թույլ տալ նորամուծություններ կատարել, իսկ շուկան պետք է լինի մեծ, որպեսզի այդ ներդրումները եկամտաբեր լինեն: Ահա այստեղ է, որ բախվում ենք բանկերի խոշորացման և նոր շուկաների որոնման խնդրին. քանի դեռ չկան շուկայական հնարավորություններ, չեն լինի նաև լուրջ ներդրումներ նորամուծություններում:
ԱՌՔԱ՝ Ո՞ր տեխնոլոգիաներն են այսօր Հայաստանի բանկային շուկայում առավել մեծ պահանջարկ վայելում: Այդ համատեքստում ի՞նչ նոր ծառայություններ կարող են ներդրվել մոտ ապագայում:
Ա. Համբարձումյան
՝ Ինչ վերաբերում է սպասարկման եղանակին, ապա կա մի հատված, որը ցանկանում է սպասարկվել հեշտ ու արագ, լուծել բոլոր բանկային խնդիրները տեղում, օրվա ցանկացած պահի՝ անկախ նրանից, թե այդ պահին գտնվում է աշխատասենյակում կամ հանգստավայրում: Տեխնոլոգիաներն այժմ զարգանում են հենց այդ ուղղությամբ: Հայաստանում այսօր լայն տարածում են գտնում ինքնասպասարկման համակարգերը, ինչպիսիք են ինտերնետ-բանկինգը, մոբայլ բանկինգը, կոնտակտային կենտրոնները, նոր տեխնոլոգիաներով հագեցած բանկոմատները և վճարային տերմինալները: Ի տարբերություն մեզ՝ ուրիշ երկրներում այս տեխնոլոգիաներն արդեն վաղուց է, ինչ օգտագործվում են և ունեն օգտատերերի մեծ թիվ: Հայկական շուկայի համար սա առայժմ նորություն է, բայց հուսով եմ, որ 2-3 տարում հեռակառավարվող բանկային համակարգերը կդառնան հաճախորդների սպասարկման հիմնական եղանակներից մեկը: Այսօր բավականին արագ զարգանում են վճարային գործիքները, էլեկտրոնային առևտուրը և առցանց վճարումների համակարգերը, մեր բանկերն ակտիվորեն առաջարկում են այդ ծառայությունները: Հիմնական մրցակցությունը ծավալվում է առցանց վճարումների ոլորտում: Այսօր բուռն զարգացում ապրող ուղղություններից մեկը վճարային գործիքներն են: Կա հույս, որ մոտ ապագայում կզարգանան նաև անհատական վճարումները, այսինքն դրամական փոխանցումները մի ֆիզիկական անձից մեկ ուրիշ ֆիզիկական անձի բջջային հեռախոսով՝ համարով կամ նույնականացման այլ միջոցով: Բայց այդ բիզնեսում բանկը պետք է որոշի իր դերը, երբ, մի կողմից, այն պարզապես քարտեր է տրամադրում, իսկ մյուս կողմից՝ հանդես գալիս որպես ենթակառուցվածք, որը շուկայում կատարում է առցանց և բջջային վճարումների իրականացման ուղեմուտի դեր: Այդ իսկ պատճառով վճարային բիզնեսը լայն տարածում կգտնի, և հենց դա կհանդիսանա փոխակերպման այն հիմնական ձևը, որը տեղի կունենա ՀՀ բանկային համակարգում:
ԱՌՔԱ՝ ԴիջիԹեք 2015 գործարար ֆորումի արդյունքներով Ամերիաբանկը ճանաչվել է տարվա նորարար ընկերություն: Ի՞նչ աշխատանք է կատարվել դրան հասնելու համար, ի՞նչ առաջադեմ տեխնոլոգիաներ են ներդրվել:
Ա. Համբարձումյան՝ Ամերիաբանկն արդեն մի քանի տարի է, ինչ շեշտը դնում է իմ նշած նորամուծությունների վրա: Ընդ որում բանկի տեխնոլոգիական զարգացումը սահմանափակվում էր վերոհիշյալ գործոններով, որոնք միշտ չէ, որ թույլ էին տալիս նորամուծություններ ներդնել: Այդ ամենով հանդերձ մենք ձգտել ենք անել հնարավոր ամեն բան, որ մեր հաճախորդներին հարմար լինի, և նրանք ստանան բանկային գործառնությունների իրականացման նորանոր հնարավորություններ:
Մեր հիմնական առանձնահատկությունը բազմակողմանի մոտեցումն է, երբ բանկը հաճախորդի համար ապահովում է սպասարկման բոլոր հնարավոր ձևերը: Մենք ներդրել ենք կանխիկի մուտքագրման հնարավորությամբ բանկոմատներ, ստեղծել ենք կոնտակտային կենտրոն, որի միջոցով ոչ միայն լուծում ենք հաճախորդների խնդիրները, այլև իրականացնում բանկային գործարքներ: Կոնտակտային կենտրոնն իրականում հեռախոսի միջոցով հաճախորդների սպասարկման վիրտուալ գործիք է, որը ծառայում է բանկի մասնաճյուղի տեղ: Այս տարի մարտին մենք ներդրեցինք մոբայլ բանկինգը IOS և Android, իսկ վերջերս նաև Windows գործառնական համակարգերի համար. այն ամբողջությամբ ինտեգրված է ինտերնետ-բանկինգին, որը մենք ներդրել էինք դեռևս 2009թ.: Ասեմ ավելին, մենք արդեն հասցրել ենք թարմացնել մեր բջջային հավելվածը, ավելացնել նոր գործառույթներ և հնարավորություններ: Գործարքներ իրականացնելու տեսանկյունից մեր մոբայլ բանկինգի համակարգը բավականին զարգացած է, դրա միջոցով կարելի է իրականացնել ցանկացած վճարային գործարք և կառավարել ինչպես քարտային, այնպես էլ ընթացիկ բանկային հաշիվները: Գաղտնաբառեր գեներացնող սարքերի փոխարեն մենք ներդրել ենք համապատասխան բջջային հավելված՝ Ամերիա Թոքեն: Մենք նաև ներդրել ենք քարտային զեղծարարության մոնիթորինգի ծառայություն, որը թույլ է տալիս ավտոմատ կերպով հայտնաբերել և բլոկավորել կասկածելի գործարքները շուրջօրյա ռեժիմում: Աշխարհի որ ծայրում էլ հաճախորդը լինի, ինչ խնդիր էլ ունենա, նա կարող է զանգահարել մեզ օրվա ցանկացած ժամի, և մեր մասնագետները կպատասխանեն նրա բոլոր հարցերին: Բացի դրանից, մենք ակտիվորեն առաջ ենք մղում վիրտուալ վճարային տերմինալները, որպեսզի երկրում զարգանա էլեկտրոնային առևտուրը, և գործարարները հնարավորություն ունենան՝ իրենց ծառայությունները վաճառելու առցանց: Այլ կերպ ասած՝ մենք փորձում ենք զարգացնել առևտրի կետերի սպասարկումը: Մեր երկրում այդ ամենը նոր է զարգանում, և մենք փորձում ենք ոչ միայն մատուցել նշված բոլոր ծառայությունները մեր հաճախորդներին, այլ դա անել առաջինը: Այդ իսկ պատճառով ԴիջիԹեքը մեզ ճանաչեց տարվա նորարար ընկերություն:
ԱՌՔԱ՝ Ի՞նչ է նախատեսում Ամերիաբանկն իր գործունեության հետագա նորարարական փոխակերպման համար:
Ա. Համբարձումյան՝ Մենք շարունակելու ենք զարգացնել հեռակառավարվող բանկային ծառայությունները, մանավանդ եթե հաշվի առնենք, որ այլ խոշոր բանկերի համեմատ մեր մասնաճյուղային ցանցն այնքան էլ մեծ չէ: Սակայն փաստը մնում է փաստ, որ Ամերիաբանկի համար առաջնային տեղ են զբաղեցնում սպասարկման այլընտրանքային ուղիները: Դա միայն մոբայլ բանկինգը չէ, դա նաև ինքնասպասարկման գործիքների ամբողջական ընտրանին է, ներառյալ լրիվ ինքնասպասարկման սկզբունքով գործող մասնաճյուղերը: Զարգացման մեկ այլ ուղղություն է մեր դերի մեծացումն իրական ու վիրտուալ վճարումների, քարտերի և վճարային ենթակառուցվածքների շուկայում: Վերջերս ներդրվել է նոր ծառայություն, որը թույլ է տալիս բանկի ինտերնետային կայքից ակնթարթային փոխանցումներ կատարել Visa, Master և Arca վճարային համակարգերի ցանկացած քարտից Ամերիաբանկում բացված հաշվին կամ քարտին: Սա արժանի այլընտրանք է արագ դրամական փոխանցումների, երբ արտերկրում բնակվող ընկերները և հարազատները կարող են աշխարհի ցանկացած կետից դրամական փոխանցումներ ուղարկել Ամերիաբանկի հաճախորդներին՝ առանց տնից դուրս գալու:
Մենք անելու ենք հնարավոր ամեն բան, որ բոլոր նոր ծառայություններն առաջադեմ տեխնոլոգիաների միջոցով հասանելի դառնան Հայաստանում մեր բոլոր հաճախորդներին, իսկ Ամերիաբանկը դառնա շուկայի այն հիմնական մասնակիցը, որը կապահովի դրա համար անհրաժեշտ ենթակառուցվածքը: Իհարկե, մեր շուկան փոքր է, և որոշ բաներ մեզ կհասնեն շատ ուշ, քանի որ խոշոր համաշխարհային շուկաների համար Հայաստանն առայժմ այնքան էլ գրավիչ չէ ներուժի առումով:
ԱՌՔԱ՝ Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է այսօր տեխնոլոգիապես լավ հագեցած բանկի մրցակցային առավելությունը:
Ա. Համբարձումյան՝ Կարևորագույն մրցակցային առավելությունը կունենա այն բանկը, որը կապահովի լուրջ և առաջադեմ ՏՏ լուծումներ: Կա կարծիք, որ բանկերը վերածվում են ՏՏ-ընկերությունների: Դրա համար մենք այսօր փորձում ենք գտնել մեր տեղեկատվական և տեխնոլոգիական ենթակառուցվածքի բոլոր այն այլընտրանքային լուծումները, որոնք կապահովեն ճկունություն, թույլ կտան ժամանակին արձագանքել հաճախորդների պահանջներին և ավելացնել բիզնեսի մասշտաբը: Եվ ուրեմն այն բանկերը, որոնք այսօր մեծ ուշադրություն են դարձնում ՏՏ և նորամուծությունների ոլորտում ներդրումներին, երկարաժամկետ հեռանկարում առավելություն կունենան:
Շատ կարևոր է, որ բանկային համակարգի նորամուծությունները չընկալվեն սոսկ հաճախորդների սպասարկման համատեքստում: Երբ ասում ենք նորարարական փոխակերպում, նկատի ունենք, որ այն վերաբերում է նաև բանկի ներքին համակարգերի տեխնոլոգիական զարգացմանը, կառավարման մեթոդներին և բիզնես-գործընթացներին, որոնք իրենց հերթին որոշում են բանկի արդյունավետության աստիճանը:
ԱՌՔԱ՝ Կարո՞ղ է արդյոք օրենսդրական կարգավորումը նպաստել բարձր տեխնոլոգիական բանկերի զարգացմանը:
Ա. Համբարձումյան՝ Կարգավորող մարմինը պետք է աջակցի այդ գործընթացին: Սկսած 2015թ. հունվարից՝ ՀՀ ԿԲ աստիճանաբար խստացնում է նորմատիվային կապիտալի պահանջները (համաձայն Բազել III-ի): 2018թ-ից բոլոր ոչ նյութական ակտիվները, այդ թվում՝ ՏՏ ներդրումները, նվազեցվելու են նորմատիվային կապիտալից: Իսկ եթե հաշվի առնենք, որ նվազագույն նորմատիվային կապիտալի շեմը բարձրացվել է մինչև 30 մլրդ ՀՀ դրամ, փոքր բանկերի՝ ենթակառուցվածքներում ներդրումներ կատարելու հնարավորություններն էլ ավելի են սահմանափակվում: Որքան էլ այս նոր պահանջը համապատասխանի բանկային կարգավորման միջազգային փորձին, մեր շուկայում այն չի նպաստի տեխնոլոգիաների ոլորտում ներդրումների աճին: Կարծում եմ՝ կարգավորող մարմինն այնուամենայնիվ կարող է գտնել խրախուսման որոշակի մեթոդներ և ձևեր: Հարցը ոչ միայն տեղական շուկան է, այլ բանկերի հնարավորությունը՝ մասնակցելու հանուն հաճախորդի ծավալվող համընդհանուր մրցակցությանը, քանի որ բանկային գործունեությունը վաղուց արդեն գլոբալ բնույթ ունի: Իսկ դրա համար հարկավոր է ունենալ համապատասխան տեխնոլոգիական լուծումներ: Իհարկե, կարգավորումը տեխնոլոգիական զարգացման ամենակարևոր կողմը չէ, բայց այն կարող է ինչպես զսպել ներդրումների աճը, այնպես էլ նպաստել դրանց ներհոսքին:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Innovative transformation will determine the future of RA banks - News | Ameriabank
25 Sep, 2015 | Interview, All | Return|
ARCA: What role does technological development play in Armenia's banking system?
A. Hambardzumyan: New technologies play a dual role in the banking system. On the one hand, they allow solving business efficiency problems by reducing cost and opening up new opportunities, on the other hand, they force banks to keep up with the times. As customer behavior and lifestyles change, banks simply have no choice but to change and change the ways and means of service. There is a certain segment of the market where customers cannot imagine their life without new technologies, but there is also a much larger segment to which these technologies are not available. That is why it would be wrong to claim that tomorrow we will completely switch to virtual service, which will become the only way to communicate with customers. It is necessary to take into account the so-called generational preferences and convenience, and for this, when switching to new technologies, banks should not forget about the large number of customers who are used to traditional methods of service and "live" contact. And as for the technologies themselves, since they open up great opportunities for banks, banks have to follow them to meet the needs of the new generation of customers who cannot imagine their life without modern technologies.
ARCA: At what level is the development of banking technologies in Armenia compared to other countries?
A. Hambardzumyan: If we compare the technologies of Armenian banks with developed and developing countries, particularly Russia, we will notice that our banks are in the role of "falling behind". Of course, there were cases when certain products entered Armenia earlier than Russia, for example, the ArCa online service, virtual card payments, but in general, technologically, we are lagging behind. Let's take, for example, mobile banking services, which Armenian banks have just started to introduce, while in many CIS countries they have been actively developing for several years. Today, very few Armenian banks have mobile banking applications, which proves that we are currently in the role of the rear guard, trying to catch up with the leaders, rather than keeping up with the times. On the other hand, the figures show that the potential users of online and mobile banking services in Armenia today are relatively few. Of course, banks may argue that the market is not yet ready for mass implementation of remote banking services, but on the other hand, there was no quality offer. If mobile banking had been introduced earlier, it is possible that today the number of users would be several times larger.
ARCA: What is the reason for the technological backwardness of Armenian banks?
A. Hambardzumyan: The problem is the existing infrastructure. In particular, the reason many of our banks are technologically underdeveloped is their dependence on certain banking solution providers. Thus, about half of Armenian banks use "Armenian programs" as their main operational system. Some banks, including large ones, use another local solution, Elsoft, and some use software developed by their own or their parent company. Our processing company is also to blame for technological underdevelopment. Although all the mentioned companies try to develop their solutions within the framework of their own agenda, in any case, certain conditions are created, due to which we are not able to respond to changes and introduce new technologies in time. Historically, a model has been formed where the freedom of activity in the IT sector depends on the pace of development of the suppliers available in the market. And the transition to large international suppliers requires large investments, for which banks do not have a large enough business. As a result, we find ourselves in a dead end: you will not buy the expensive one, because such costs are not justified, and the local one does not always meet the latest technological requirements. Thus, it is the technologies available in our banks that limit the entry of innovative products into the market. That is why the size of the business must be such that the bank can afford to innovate, and the market must be large enough to make these investments profitable. This is where we face the problem of expanding banks and searching for new markets. unless there are market opportunities, there will be no serious investment in innovation.
ARCA: Which technologies are in the greatest demand in the banking market of Armenia today? In that context, what new services can be introduced in the near future?
A. Hambardzumyan: As for the service method, there is a segment that wants to be served easily and quickly, to solve all banking problems on the spot, at any time of the day, regardless of whether they are in the office or at the resort. Technologies are now moving in just that direction. Self-service systems such as internet banking, mobile banking, contact centers, ATMs equipped with new technologies and payment terminals are widely spread in Armenia today. Unlike us, in other countries these technologies have been used for a long time and have a large number of users. This is new for the Armenian market for now, but I hope that in 2-3 years remote banking systems will become one of the main ways of customer service. Today, payment instruments, e-commerce and online payment systems are developing quite quickly, our banks actively offer these services. The main competition is in the field of online payments. Today, one of the rapidly developing directions is payment instruments. It is hoped that in the near future personal payments will also develop, that is, money transfers from one individual to another individual using a mobile phone number or other means of identification. But in that business, the bank has to decide its role when, on the one hand, it just issues cards, and on the other hand, it acts as an infrastructure that acts as a gateway to online and mobile payments in the market. That is why the payment business will be widespread, and this will be the main form of transformation that will take place in the RA banking system.
According to the results of the ARCA DigiTech 2015 business forum, Ameriabank was recognized as the innovative company of the year. What work has been done to achieve this, what advanced technologies have been implemented?
A. Hambardzumyan, Ameriabank has been emphasizing the innovations I mentioned for several years. Moreover, the technological development of the bank was limited by the aforementioned factors, which did not always allow to introduce innovations. With all that, we tried to do everything possible to make it convenient for our customers and give them new opportunities to perform banking operations.
Our main feature is a multifaceted approach, when the bank provides all possible forms of service for the client. We have introduced ATMs with the ability to deposit cash, created a contact center through which we not only solve customer problems, but also carry out banking transactions. A contact center is actually a virtual customer service tool over the phone that serves as a substitute for a bank branch. In March this year, we introduced mobile banking for IOS and Android, and recently also for Windows operating systems. it is fully integrated with Internet banking, which we introduced back in 2009. To say more, we have already managed to update our mobile application, add new functions and features. From the point of view of carrying out transactions, our mobile banking system is quite advanced, through it you can carry out any payment transaction and manage both card and current bank accounts. Instead of password generators, we have implemented a corresponding mobile application, Ameria Token. We have also implemented a card fraud monitoring service that allows you to automatically detect and block suspicious transactions around the clock. No matter where the client is in the world, no matter what problem he has, he can call us at any time of the day, and our specialists will answer all his questions. In addition, we are actively promoting virtual payment terminals so that e-commerce can develop in the country and businessmen have the opportunity to sell their services online. In other words, we are trying to improve the service of trading points. In our country, all this is just developing, and we try not only to provide all the mentioned services to our customers, but to do it first. That's why DigiTech recognized us as the Innovative Company of the Year.
ARCA: What does Ameriabank plan for the further innovative transformation of its activities?
A. Hambardzumyan: We will continue to develop remote banking services, especially considering that our branch network is not so big compared to other large banks. However, the fact remains that for Ameriabank alternative ways of service occupy a priority place. It's not just mobile banking, it's also a full range of self-service tools, including fully self-service branches. Another direction of development is increasing our role in the market of real and virtual payments, cards and payment infrastructure. Recently, a new service was introduced that allows instant transfers from the bank's website from any card of the Visa, Master and Arca payment systems to an account or card opened in Ameriabank. This is a worthy alternative to quick money transfers, where friends and relatives living abroad can send money transfers from anywhere in the world to Ameriabank customers without leaving home.
We will do everything possible to make all new services available to all our customers in Armenia through advanced technologies, and Ameriabank will become the main market participant that will provide the necessary infrastructure for this. Of course, our market is small, and some things will reach us very late, because Armenia is not so attractive in terms of potential for large global markets.
ARKA: In your opinion, what is the competitive advantage of a technologically well-equipped bank today?
A. Hambardzumyan: The most important competitive advantage will be the bank that will provide serious and advanced IT solutions. There is an opinion that banks are turning into IT companies. That's why today we are trying to find all the alternative solutions of our information and technological infrastructure that will provide flexibility, allow us to respond in time to customer demands and increase business scale. And so those banks that pay a lot of attention to investments in IT and innovation today will have an advantage in the long run.
It is very important that innovations in the banking system are not seen only in the context of customer service. When we say innovative transformation, we mean that it also refers to the technological development of the bank's internal systems, management methods and business processes, which in turn determine the degree of efficiency of the bank.
ARKA: Can legislative regulation promote the development of high-tech banks?
A. Hambardzumyan: The Regulatory Body should support that process. Since 2015 since January, the Central Bank of Armenia is gradually tightening the regulatory capital requirements (according to Basel III). From 2018, all intangible assets, including IT investments, will be deducted from regulatory capital. And if we take into account that the threshold of the minimum regulatory capital has been raised to 30 billion AMD, the opportunities of small banks to invest in infrastructure are even more limited. As much as this new requirement corresponds to the international experience of banking regulation, it will not contribute to the growth of investments in the field of technology in our market. I think the regulator can still find some methods and forms of incentives. The question is not only the local market, but the ability of banks to participate in the global competition unfolding for the sake of the customer, because banking has long been global in nature. And for that, you need to have appropriate technological solutions. Of course, regulation is not the most important aspect of technological development, but it can both restrain the growth of investment and facilitate its inflow.