You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Անդրեյ Մկրտչյան. «Ապագային մենք նայում ենք լավատեսությամբ» - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ameriabank's Chairman Andrey Mkrtchyan interviewԻ՞նչ է սպասվում ՀՀ բանկային համակարգին 2016 թվականին, բացվում են արդյոք նոր հնարավորություններ դժվար իրավիճակներում, և ինչու է չափն այդքան կարևոր բանկի համար՝ այս ամենի մասին իր հարցազրույցում ներկայացրեց Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը: Հարցազրույցի առիթ հանդիսացավ Ամերիաբանկի կողմից երկու խոշորագույն միջազգային ֆինանսական հաստատությունների՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ գործարքների կնքումը: Մասնավորապես՝ ՎԶԵԲ-ի 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումը Ամերիաբանկի կապիտալում, և IFC-ի՝ 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառության տրամադրումը Ամերիաբանկին:
Պ-ն Մկրտչյան, հաճախ ասում են, որ ճգնաժամը նոր հնարավորությունների ժամանակ է: Ըստ Ձեզ, ներկայիս ճգնաժամը որքանո՞վ է նոր հնարավորություններ բացում:
Ես չէի շտապի ներկայիս ժամանակահատվածը բնորոշել որպես ճգնաժամ: Սակայն, կասկած չկա, որ այժմ, իրոք, շատ ծանր ժամանակաշրջան է Հայաստանի, տարածաշրջանի, և արդեն ակնհայտ է, որ նաև ողջ աշխարհի համար: Նման իրավիճակը մոբիլիզացնում, կենտրոնացնում և ստիպում է բոլորին՝ թե՛ տնտեսվարող սուբյեկտներին, և թե՛ տնային տնտեսություններին հանգամանքները դիտարկել, գնահատել քննադատորոն, «գույքագրել» ստատուս քվոն, հրաժարվել ոչ այնքան կարևոր ինչ-որ բաներից, կայացնել դժվար որոշումներ, որոնք նախկինում հետաձգվում էին: Սա, իրոք որ, հնարավորությունների պատուհան է՝ մաքրվելու, ավելորդ բեռից ազատվելու, արդյունավետությունը բարձրացնելու, ընկերությունը վերակառուցելու՝ առկա մարտահրավերներին առավել ադեկվատ պատասխան ունենալու նպատակով: Միևնույն ժամանակ դա նաև ընկերությունների համար հնարավորություն է՝ պրոակտիվ և շուկայական մասնաբաժինը ագրեսիվ ավելացնելու, մուտք գործելու ընկերության համար նոր նիշաներ, ինչպես նաև հնարավորություն է միաձուլումների և ձեռքբերումների գործարքների հավանականության բարձրացման համար, քանի որ դժվար ժամանակներում կառավարման կամ ոչ արդյունավետ կամ խնդրահարույց համակարգեր ունեցող ընկերությունները կանգնում են դժվարությունների առջև, չեն կարողանում դիմակայել դրանց և, ի վերջո, ավելի ճկուն են դառնում կարևոր ռազմավարական որոշումների կայացման հարցում:
Տնտեսական և քաղաքական անկանխատեսելիության այս ժամանակաշրջանում որքանո՞վ է տեղին ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ գործարքների կնքումը:
Ես չեմ կարծում, որ իրավիճակն անկանխատեսելի է: Տնտեսական տեսանկյունից այն բարդ է, բայց կանխատեսելի: Քաղաքական տեսանկյունից, առհասարակ, հանգիստ շրջան կամ հարաբերականորեն կանխատեսելի տարի չի լինում, առավել ևս, որ մենք գտնվում ենք բարդ աշխարհաքաղաքական տարածաշրջանում: Ինչ վերաբերում է ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ ունեցած գործարքներին, ապա մենք դրանք չենք կնքել առավել կայունության համար, մենք առանց այդ էլ ամենակայուն բանկերից մեկն ենք: Այդ գործարքները մեզ հնարավորություն են տալիս կապիտալն օգտագործել մեր գործունեության ընդլայնման համար` և' օրգանական և' ոչ օրգանական աճի համար: Մենք մտադիր ենք մեր միջոցներն օգտագործել ինչպես միաձուլումների և ձեռքբերումների գործարքների համար, այնպես էլ լրացուցիչ ռեսուրսների ներգրավման համար: Երկարաժամկետ հեռանկարում այդ ներդրումները մեզ կօգնեն բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխմանը (IPO) նախապատրաստվելու ժամանակ:
Ամերիաբանկի ակտիվներն արդեն հատել են 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի շեմը, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է մեր բանկային համակարգի համար: ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ գործարքների կնքումից հետո կապիտալի ավելացումն աճի նոր հնարավորություններ է տալիս: Բիզնեսի զարգացման ի՞նչ ծրագրեր եք կապում այդ գործարքների հետ:
Այն, որ Ամերիաբանկի ակտիվները գերազանցել են 1 մլրդ դոլարի շեմը, ես համարում եմ պատմական իրադարձություն մեր բանկային համակարգում. Հայաստանի անկախության 25 տարիների ընթացքում առաջին անգամ է, որ հայկական բանկը հասնում է նման ցուցանիշի: Դա շատ կարևոր և խորհրդանշական է մեզ համար: ՎԶԵԲ-ի և IFC -ի հետ գործարքների կնքման արդյունքում Ամերիաբանկի նորմատիվային կապիտալը կրկնապատկվել է, ինչը մեր առջև բացում է աճի նոր հնարավորություններ, նախ և առաջ նրանով, որ այժմ մենք կարող ենք վարկավորել խոշոր կորպորատիվ նախագծեր, ինչը նախկինում ոչ մի հայկական բանկ միայնակ ի վիճակի չէր իրականացնել: Մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում մենք կարող ենք կրկնապատկել բանկի ակտիվները: Ինչպես արդեն ասացի, մեզ համար ակտուալ է ոչ օրգանական աճի ռազմավարությունը, և այժմ, կապիտալի ավելացման շնորհիվ, մենք հույս ունենք այս տարի կնքել միաձուլման և ձեռքբերման գործարքներ, որոնց արդյունքում Ամերիաբանկի կապիտալն էլ ավելի կաճի: Մեր հավակնությունների, IPO-ի մեր ծրագրերի տեսանկյունից սա հերթական կարևոր քայլն է: Պետք է գիտակցել, որ աշխարհում ինստիտուցիոնալ շատ ներդրողների համար, անկախ երկրի կամ տարածաշրջանի նկատմամբ նրանց վերաբերմունքից, ընկերության չափը կարևոր է: Բանկի չափը նշանակություն ունի նաև միջազգային ֆինանսական շուկաներին առավել հասանելի լինելու տեսանկյունից: Մեզ համար սա կարևոր է, չնայած, որ մենք միշտ էլ ակտիվորեն համագործակցել ենք միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ և այժմ Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարն ենք օտարերկրյա կապիտալի ներգրավմամբ: Միջազգային ֆինանսական հաստատություններից մենք ներգրավել ենք շուրջ 500 մլն ԱՄՆ դոլար, մի շարք խոշոր խաղացողներ մեզ համար բացել են վարկային գծեր, և հատկապես կարևոր է, որ այդ վարկային գծերը բացվել են առանց ապահովության միջոցի: Ի դեպ, մենք առաջին հայկական բանկն ենք, որը եվրոպական և ամերիկյան բանկերի հետ աշխատում է գործնականորեն առանց ապահովության միջոցի: Նշեմ որ ապահովություն չունեցող հարյուրավոր միլիոն դոլարի վարկային գծերը վկայում են մեր բանկի հանդեպ վստահության և մեր աշխատանքի որակի բարձր գնահատականի մասին:
Ըստ Ձեզ, ո՞ր խնդիրներն են, այսօր առավել արդիական բանկային համակարգի համար: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Հայաստանի բանկային հատվածի խոշորացման գործընթացին:
Այսօր հայկական բանկերի գլխավոր խնդիրը վարկային պորտֆելի որակն է: Ցավոք, նման դժվարին ժամանակներում բանկերի վարկային պորտֆելի վատթարացումն անխուսափելի է: Որքան էլ մենք համարենք, որ Հայաստանն ինտեգրված չէ համաշխարհային տնտեսությանը, մենք այս աշխարհի մաս ենք կազմում, աշխարհի, որը գլոբալացված է և փոխկապակցված: Ուստի ակնհայտ է, որ նավթի գների անկումը, ռուսական ռուբլու արժեզրկումը բերեցին այն բանին, որ հայ արտահանողներից շատ-շատերը չեն կարողանում արտահանումից իրական շահույթ ստանալ, արդյունավետ և հաջողությամբ կազմակերպել իրենց արտադրանքի արտահանումը Ռուսաստան և ԱՊՀ երկրների շուկաներ: Բնականաբար, արտահանող ընկերությունների խնդիրներն անդրադառնում են հայկական բանկերի ակտիվների որակի վրա: Եվ իմ կարծիքով, բանկային համակարգի հիմնական խնդիրն ակտիվների որակի վատթարացմանը դիմակայելն է, որը շատ լուրջ մարտահրավեր է: Դրա հետ մեկտեղ, մասնավոր փոխանցումների ծավալի կրճատումը ավելի քան մեկ երրորդով, գործնականում վերացրեց լոկալ պահանջարկը և տեղական շուկայի ֆինանսական ներուժը, իսկ պղնձի և ոսկու գների լուրջ անկումը դարձավ երկրորդ ալիքի արդյունքը:
Վարկերի հնարավոր կորուստների պահուստավորման աճը և անհուսալի պարտքերի դուրսգրումը հաշվեկշռից հանգեցնում են կապիտալի համարժեքության գործակցի նվազմանը, և դա այն պարագայում, երբ վերջին տարիների ընթացքում հայկական բանկերի կապիտալի համարժեքության ցուցանիշներն առանց այն էլ ցածր են:
Հիմա այդ խնդիրը կարող է դառնալ էլ ավելի շոշափելի և ակտուալ՝ խոչընդոտելով նոր կապիտալի ու ներդրողների ներգրավմանը: Եվ դրա համար երկրորդ կիսամյակում ՀՀ ԿԲ-ի կողմից նվազագույն նորմատիվային կապիտալի սահմանաչափի բարձրացման համատեքստում տեղական շուկայում կոնսոլիդացման գործընթացը նոր թափ կստանա: Մենք ականատես կլինենք միաձուլումների ու ձեռքբերումների գործարքների, և որոշ մասնակիցներ դուրս կգան շուկայից: Անդրադառնալով խոշորացման նկատմամբ իմ վերաբերմունքին՝ ասեմ, որ, իմ կարծիքով, նման չափ և ՀՆԱ-ի նման կառուցվածք ունեցող երկրի համար բանկերի օպտիմալ քանակը ոչ ավել է տասից:
Մեր տնտեսությունը բավականին կենտրոնացված բնույթ ունի, և փոքր բանկերն ի վիճակի չեն ադեկվատ կերպով արտացոլել իրական հատվածի պահանջներն ու կարիքները: Մեր տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտների առաջին երկու-երեք խաղացողները չափով ավելի մեծ են, քան ցանկացած հայկական բանկ, այդ իսկ պատճառով ոչ մի բանկ միայնակ ի վիճակի չէ սպասարկել նման խոշոր հաճախորդների, իսկ բանկային միավորումներ կամ սինդիկատներ ձևավորելը, ցավոք, չի հաջողվում՝ առաջին հերթին գրավի ապահովման և ֆինանսական հոսքերի բաժանման դժվարությունների պատճառով:
Երկրորդ փաստարկը հօգուտ խոշորացման այն է, որ փոքր բանկերն արտաքին շուկաների երկարաժամկետ և էժան ռեսուրսներին հասանելիություն չունեն: Բացի այդ, դժվար ժամանակներում, հաշվի առնելով ակտիվների որակի վատթարացումը, բանկերին անհրաժեշտ է կապիտալ, որը կօգնի դիմակայել դժվարություններին: Եվ դարձյալ, պետք է լինել խոշոր բանկ` լուրջ պահուստներ և մեծ հնարավորություններ ունենալու համար: Եվս մեկ փաստարկ հօգուտ խոշորացման՝ ներկայումս հայկական բանկերը ետ են մնում իրենց տարածաշրջանային հարևաններից համաշխարհային ծրագրային պրոդուկտների օգտագործման, ռիսկերի և բիզնեսի կառավարման համակարգերի առումով: Բանկերի ծրագրային ապահովման ներդնումը պահանջում է լուրջ ներդրումներ, և այս առումով ևս բանկի չափը նշանակություն ունի:
Բանկային համակարգի զարգացման ի՞նչ միտումներ եք ակնկալում այս տարի:
Ներկայումս բանկային համակարգում ակտիվ բանակցություններ են ընթանում ձեռքբերումների շուրջ: Կարծում եմ՝ 2016 թվականը կլինի բանկային համակարգի առողջացման, զտման տարի, բանկերը կմիաձուլվեն, կխոշորանան և կթևակոխեն զարգացման նոր փուլ: 2016թ. բոլոր բանկերը կկենտրոնանան մանրածախ բանկային գործառնությունների և փոքր ու միջին բիզնեսի վրա` որպես առավել քիչ ռիսկային հատվածներ:
Ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ մենք պետք է սովորենք այն մտքին, որ համաշխարհային և տարածաշրջանային գործընթացներն ուղղակիորեն անդրադառնում են մեր երկրի տնտեսության վրա: Մենք համաշխարհային համակարգի մի մասն ենք, հետևաբար՝ Չինաստանի տնտեսական խնդիրները, ԱՄՆ-ում դաշնային պահուստի տոկոսադրույքի բարձրացումը կամ Ռուսաստանում ռուբլու արժեզրկումն անխուսափելիորեն կազդեն մեր տնտեսության վրա: Ուստի մենք պետք է կառուցենք մեր մոդելը համաշխարհային տնտեսության ցիկլային բնույթի տրամաբանությամբ, որպեսզի կարողանանք թե՛ անկման, թե՛ աճի ժամանակ ադեկվատ կերպով կառավարել ռիսկերը: Միաժամանակ մենք շատ դրականորեն ենք նայում ապագային, հավատում ենք Հայաստանի տնտեսության աճի պոտենցիալին, այլապես մենք ռեսուսրսներ չէինք ներդնի, չէինք կառուցի երկարաժամկետ ծրագրեր: Գնահատելով իրավիճակը երկարաժամկետ հեռանկարում՝ հասկանում ես, որ պարզապես պետք է հաղթահարել որոշակի ժամանակահատվածներ: Մենք սկսել ենք աշխատել 2008 թվականին՝ ճգնաժամի գագաթնակետին: Եթե հոռետեսորեն գնահատեինք իրավիճակը և մեր ծրագրերը չկազմեինք գալիք տարիների համար, մենք հիմա չէինք լինի այնտեղ, որտեղ գտնվում ենք: Ուրեմն պետք է միշտ լավատեսությամբ նայել ապագային և ադեկվատ կերպով արձագանքել մարտահրավերներին, որոնք միշտ էլ լինելու են:

Андрей Мкртчян. «Мы смотрим в будущее с оптимизмом» - Новости | Америабанк
Ameriabank's Chairman Andrey Mkrtchyan interviewЧто ожидается от банковской системы РА в 2016 году, открываются ли новые возможности в сложных ситуациях и почему размер так важен для банка – обо всем этом рассказал в своем интервью председатель Совета директоров Америабанка Андрей Мкртчян. Поводом для интервью стало подписание Америабанком сделок с двумя крупнейшими международными финансовыми институтами, Европейским банком реконструкции и развития (ЕБРР) и Международной финансовой корпорацией (IFC). В частности, инвестиции ЕБРР в размере 40 миллионов долларов США в капитал Америабанка и субординированный кредит IFC в размере 50 миллионов долларов США для Америабанка.
Господин Мкртчян, часто говорят, что кризис – это время новых возможностей. На ваш взгляд, насколько нынешний кризис открывает новые возможности?
Я бы не спешил характеризовать нынешний период как кризисный. Однако можно не сомневаться, что сейчас действительно очень тяжелое время для Армении, региона, и уже очевидно, что и для всего мира. Такая ситуация мобилизует, концентрирует и заставляет всех, как хозяйствующих субъектов, так и домохозяйств, наблюдать за обстоятельствами, критически оценивать, «инвентаризировать» сложившееся положение, отказываться от каких-то менее важных дел, принимать трудные решения, которые ранее откладывались. Это действительно окно возможностей навести порядок, избавиться от лишней нагрузки, повысить эффективность, реструктурировать компанию, чтобы более адекватно реагировать на существующие вызовы. В то же время это также возможность для компаний активно и агрессивно увеличивать долю рынка, выходить в новые для компании ниши, а также возможность повысить вероятность сделок слияния и поглощения, как компаний с плохим управлением или неэффективных или проблемные системы выделяются, сталкиваются с трудностями, не в состоянии с ними справиться и в итоге становятся более гибкими в принятии важных стратегических решений.
В этот период экономической и политической непредсказуемости насколько актуальна сделка с ЕБРР и IFC?
Я не думаю, что ситуация непредсказуема. С экономической точки зрения это сложно, но предсказуемо. С политической точки зрения, как правило, не бывает спокойного периода или относительно предсказуемого года, тем более что мы находимся в сложном геополитическом регионе. Что касается сделок с ЕБРР и IFC, то мы их не подписывали для большей стабильности, мы и так являемся одним из самых стабильных банков. Эти сделки позволяют нам использовать капитал для расширения нашей деятельности как для органического, так и для неорганического роста. Мы намерены использовать наши средства как для сделок по слияниям и поглощениям, так и для привлечения дополнительных ресурсов. В долгосрочной перспективе эти инвестиции помогут нам подготовиться к первичному публичному размещению акций (IPO).
Активы Америабанка уже перешагнули рубеж в 1 миллиард долларов США, что является рекордным показателем для нашей банковской системы. Увеличение капитала после сделок с ЕБРР и IFC открывает новые возможности для роста. Какие планы развития бизнеса вы связываете с этими сделками?
То, что активы Америабанка превысили порог в 1 миллиард долларов, я считаю историческим событием в нашей банковской системе. За 25 лет независимости Армении армянский банк впервые достигает такого показателя. Для нас это очень важно и символично. В результате заключения сделок с ЕБРР и МФК регулятивный капитал Америабанка увеличился в два раза, что открывает для нас новые возможности роста, в первую очередь потому, что теперь мы можем кредитовать крупные корпоративные проекты, чего раньше ни один армянский банк не мог делать в одиночку. осуществлять. Мы можем удвоить активы банка в ближайшие несколько лет. Как я уже говорил, для нас актуальна стратегия неорганического роста, и сейчас, благодаря увеличению капитала, мы надеемся заключить в этом году сделки по слиянию и поглощению, в результате которых капитал Америабанка вырастет еще больше. С точки зрения наших амбиций, наших планов IPO, это еще один важный шаг. Следует признать, что для многих институциональных инвесторов по всему миру, вне зависимости от их отношения к стране или региону, важен размер компании. Размер банка также имеет значение с точки зрения более широкого доступа к международным финансовым рынкам. Для нас это важно, несмотря на то, что мы всегда активно сотрудничали с международными финансовыми институтами и сейчас являемся лидером банковской системы Армении по привлечению иностранного капитала. Мы привлекли около 500 миллионов долларов США от международных финансовых институтов, ряд крупных игроков открыли для нас кредитные линии, и особенно важно, что эти кредитные линии были открыты без меры обеспечения. Кстати, мы первый армянский банк, который работает с европейскими и американскими банками практически без мер безопасности. Должен отметить, что беззалоговые кредитные линии на сотни миллионов долларов свидетельствуют о доверии к нашему банку и высокой оценке качества нашей работы.
Какие проблемы, на Ваш взгляд, сегодня наиболее актуальны для банковской системы? Как Вы относитесь к процессу укрупнения банковского сектора в Армении?
На сегодняшний день основной проблемой армянских банков является качество кредитного портфеля. К сожалению, в такое непростое время ухудшение кредитного портфеля банков неизбежно. Как бы мы ни думали, что Армения не интегрирована в мировую экономику, мы являемся частью этого мира, мира, который глобализирован и взаимосвязан. Поэтому очевидно, что падение цен на нефть и девальвация российского рубля привели к тому, что многие армянские экспортеры не в состоянии получать реальную прибыль от экспорта, эффективно и успешно организовать экспорт своей продукции на рынки. России и стран СНГ. Естественно, проблемы компаний-экспортеров сказываются на качестве активов армянских банков. И, на мой взгляд, главная задача банковской системы – противостоять ухудшению качества активов, что является очень серьезным вызовом. При этом сокращение объема частных переводов более чем на треть практически ликвидировало местный спрос и финансовый потенциал местного рынка, а результатом второй волны стало серьезное падение цен на медь и золото.
Увеличение резерва на возможные потери по ссудам и списание безнадежных долгов с баланса приводят к снижению коэффициента достаточности капитала, и это в том случае, если показатели достаточности капитала банков Армении в последние годы уже низкие .
Теперь эта проблема может стать еще более ощутимой и актуальной, препятствуя привлечению нового капитала и инвесторов. И для этого во второй половине года, в условиях повышения минимального лимита регулятивного капитала Центральным банком Армении, процесс консолидации на местном рынке получит новый импульс. Мы увидим слияния и поглощения, некоторые игроки уйдут с рынка. Что касается моего отношения к укрупнению, то, на мой взгляд, оптимальное количество банков для страны такого размера и такой структуры ВВП — не более десяти.
Наша экономика носит достаточно централизованный характер, и мелкие банки не в состоянии адекватно отражать запросы и потребности реального сектора. Первые два-три игрока почти во всех секторах нашей экономики крупнее любого армянского банка, поэтому ни один банк в отдельности не в состоянии обслуживать таких крупных клиентов, а формирование банковских ассоциаций или синдикатов, к сожалению, не удается, прежде всего, привлечь из-за трудностей с обеспечением и разделением финансовых потоков.
Второй аргумент в пользу масштабирования заключается в том, что мелкие банки не имеют доступа к долгосрочным и дешевым ресурсам на внешних рынках. Кроме того, в трудные времена, учитывая ухудшение качества активов, банкам нужен капитал, который поможет им пережить трудности. И опять же, нужно быть большим банком, чтобы иметь серьезные резервы и большие возможности. Еще одним аргументом в пользу масштабирования является то, что армянские банки в настоящее время отстают от своих региональных соседей в использовании глобальных программных продуктов, систем управления рисками и бизнесом. Внедрение банковского программного обеспечения требует серьезных вложений, и в этом отношении размер банка также имеет значение.
Какие тенденции развития банковской системы вы ожидаете в этом году?
В настоящее время банковская система активно ведет переговоры о поглощениях. Думаю, 2016 год будет годом восстановления и совершенствования банковской системы, банки будут объединяться, расширяться и выходить на новый этап развития. 2016 все банки сосредоточатся на розничном бизнесе и малом и среднем бизнесе как на наименее рискованных сегментах.
В целом, я думаю, мы должны привыкнуть к тому, что глобальные и региональные процессы напрямую влияют на экономику нашей страны. Мы являемся частью глобальной системы, поэтому экономические проблемы в Китае, повышение процентных ставок Федеральной резервной системой в США или девальвация рубля в России неизбежно отразятся на нашей экономике. Поэтому мы должны строить нашу модель с логикой цикличности мировой экономики, чтобы мы могли адекватно управлять рисками как во время спадов, так и во время подъемов. В то же время мы очень позитивно смотрим в будущее, верим в потенциал роста экономики Армении, иначе мы бы не вкладывали ресурсы, не строили бы долгосрочных планов. Оценивая ситуацию в долгосрочной перспективе, понимаешь, что просто надо преодолевать определенные периоды. Мы начали работать в 2008 году в разгар кризиса. Если бы мы пессимистично оценивали ситуацию и не строили планов на ближайшие годы, мы бы не были там, где мы сейчас. Поэтому мы всегда должны смотреть в будущее с оптимизмом и адекватно реагировать на вызовы, которые всегда будут существовать.