You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Անդրեյ Մկրտչյան. «Ապագային մենք նայում ենք լավատեսությամբ» - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ameriabank's Chairman Andrey Mkrtchyan interviewԻ՞նչ է սպասվում ՀՀ բանկային համակարգին 2016 թվականին, բացվում են արդյոք նոր հնարավորություններ դժվար իրավիճակներում, և ինչու է չափն այդքան կարևոր բանկի համար՝ այս ամենի մասին իր հարցազրույցում ներկայացրեց Ամերիաբանկի Տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը: Հարցազրույցի առիթ հանդիսացավ Ամերիաբանկի կողմից երկու խոշորագույն միջազգային ֆինանսական հաստատությունների՝ Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) և Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ գործարքների կնքումը: Մասնավորապես՝ ՎԶԵԲ-ի 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրումը Ամերիաբանկի կապիտալում, և IFC-ի՝ 50 մլն ԱՄՆ դոլարի ստորադաս փոխառության տրամադրումը Ամերիաբանկին:
Պ-ն Մկրտչյան, հաճախ ասում են, որ ճգնաժամը նոր հնարավորությունների ժամանակ է: Ըստ Ձեզ, ներկայիս ճգնաժամը որքանո՞վ է նոր հնարավորություններ բացում:
Ես չէի շտապի ներկայիս ժամանակահատվածը բնորոշել որպես ճգնաժամ: Սակայն, կասկած չկա, որ այժմ, իրոք, շատ ծանր ժամանակաշրջան է Հայաստանի, տարածաշրջանի, և արդեն ակնհայտ է, որ նաև ողջ աշխարհի համար: Նման իրավիճակը մոբիլիզացնում, կենտրոնացնում և ստիպում է բոլորին՝ թե՛ տնտեսվարող սուբյեկտներին, և թե՛ տնային տնտեսություններին հանգամանքները դիտարկել, գնահատել քննադատորոն, «գույքագրել» ստատուս քվոն, հրաժարվել ոչ այնքան կարևոր ինչ-որ բաներից, կայացնել դժվար որոշումներ, որոնք նախկինում հետաձգվում էին: Սա, իրոք որ, հնարավորությունների պատուհան է՝ մաքրվելու, ավելորդ բեռից ազատվելու, արդյունավետությունը բարձրացնելու, ընկերությունը վերակառուցելու՝ առկա մարտահրավերներին առավել ադեկվատ պատասխան ունենալու նպատակով: Միևնույն ժամանակ դա նաև ընկերությունների համար հնարավորություն է՝ պրոակտիվ և շուկայական մասնաբաժինը ագրեսիվ ավելացնելու, մուտք գործելու ընկերության համար նոր նիշաներ, ինչպես նաև հնարավորություն է միաձուլումների և ձեռքբերումների գործարքների հավանականության բարձրացման համար, քանի որ դժվար ժամանակներում կառավարման կամ ոչ արդյունավետ կամ խնդրահարույց համակարգեր ունեցող ընկերությունները կանգնում են դժվարությունների առջև, չեն կարողանում դիմակայել դրանց և, ի վերջո, ավելի ճկուն են դառնում կարևոր ռազմավարական որոշումների կայացման հարցում:
Տնտեսական և քաղաքական անկանխատեսելիության այս ժամանակաշրջանում որքանո՞վ է տեղին ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ գործարքների կնքումը:
Ես չեմ կարծում, որ իրավիճակն անկանխատեսելի է: Տնտեսական տեսանկյունից այն բարդ է, բայց կանխատեսելի: Քաղաքական տեսանկյունից, առհասարակ, հանգիստ շրջան կամ հարաբերականորեն կանխատեսելի տարի չի լինում, առավել ևս, որ մենք գտնվում ենք բարդ աշխարհաքաղաքական տարածաշրջանում: Ինչ վերաբերում է ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ ունեցած գործարքներին, ապա մենք դրանք չենք կնքել առավել կայունության համար, մենք առանց այդ էլ ամենակայուն բանկերից մեկն ենք: Այդ գործարքները մեզ հնարավորություն են տալիս կապիտալն օգտագործել մեր գործունեության ընդլայնման համար` և' օրգանական և' ոչ օրգանական աճի համար: Մենք մտադիր ենք մեր միջոցներն օգտագործել ինչպես միաձուլումների և ձեռքբերումների գործարքների համար, այնպես էլ լրացուցիչ ռեսուրսների ներգրավման համար: Երկարաժամկետ հեռանկարում այդ ներդրումները մեզ կօգնեն բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխմանը (IPO) նախապատրաստվելու ժամանակ:
Ամերիաբանկի ակտիվներն արդեն հատել են 1 մլրդ ԱՄՆ դոլարի շեմը, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է մեր բանկային համակարգի համար: ՎԶԵԲ-ի և IFC-ի հետ գործարքների կնքումից հետո կապիտալի ավելացումն աճի նոր հնարավորություններ է տալիս: Բիզնեսի զարգացման ի՞նչ ծրագրեր եք կապում այդ գործարքների հետ:
Այն, որ Ամերիաբանկի ակտիվները գերազանցել են 1 մլրդ դոլարի շեմը, ես համարում եմ պատմական իրադարձություն մեր բանկային համակարգում. Հայաստանի անկախության 25 տարիների ընթացքում առաջին անգամ է, որ հայկական բանկը հասնում է նման ցուցանիշի: Դա շատ կարևոր և խորհրդանշական է մեզ համար: ՎԶԵԲ-ի և IFC -ի հետ գործարքների կնքման արդյունքում Ամերիաբանկի նորմատիվային կապիտալը կրկնապատկվել է, ինչը մեր առջև բացում է աճի նոր հնարավորություններ, նախ և առաջ նրանով, որ այժմ մենք կարող ենք վարկավորել խոշոր կորպորատիվ նախագծեր, ինչը նախկինում ոչ մի հայկական բանկ միայնակ ի վիճակի չէր իրականացնել: Մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում մենք կարող ենք կրկնապատկել բանկի ակտիվները: Ինչպես արդեն ասացի, մեզ համար ակտուալ է ոչ օրգանական աճի ռազմավարությունը, և այժմ, կապիտալի ավելացման շնորհիվ, մենք հույս ունենք այս տարի կնքել միաձուլման և ձեռքբերման գործարքներ, որոնց արդյունքում Ամերիաբանկի կապիտալն էլ ավելի կաճի: Մեր հավակնությունների, IPO-ի մեր ծրագրերի տեսանկյունից սա հերթական կարևոր քայլն է: Պետք է գիտակցել, որ աշխարհում ինստիտուցիոնալ շատ ներդրողների համար, անկախ երկրի կամ տարածաշրջանի նկատմամբ նրանց վերաբերմունքից, ընկերության չափը կարևոր է: Բանկի չափը նշանակություն ունի նաև միջազգային ֆինանսական շուկաներին առավել հասանելի լինելու տեսանկյունից: Մեզ համար սա կարևոր է, չնայած, որ մենք միշտ էլ ակտիվորեն համագործակցել ենք միջազգային ֆինանսական հաստատությունների հետ և այժմ Հայաստանի բանկային համակարգի առաջատարն ենք օտարերկրյա կապիտալի ներգրավմամբ: Միջազգային ֆինանսական հաստատություններից մենք ներգրավել ենք շուրջ 500 մլն ԱՄՆ դոլար, մի շարք խոշոր խաղացողներ մեզ համար բացել են վարկային գծեր, և հատկապես կարևոր է, որ այդ վարկային գծերը բացվել են առանց ապահովության միջոցի: Ի դեպ, մենք առաջին հայկական բանկն ենք, որը եվրոպական և ամերիկյան բանկերի հետ աշխատում է գործնականորեն առանց ապահովության միջոցի: Նշեմ որ ապահովություն չունեցող հարյուրավոր միլիոն դոլարի վարկային գծերը վկայում են մեր բանկի հանդեպ վստահության և մեր աշխատանքի որակի բարձր գնահատականի մասին:
Ըստ Ձեզ, ո՞ր խնդիրներն են, այսօր առավել արդիական բանկային համակարգի համար: Ինչպե՞ս եք վերաբերվում Հայաստանի բանկային հատվածի խոշորացման գործընթացին:
Այսօր հայկական բանկերի գլխավոր խնդիրը վարկային պորտֆելի որակն է: Ցավոք, նման դժվարին ժամանակներում բանկերի վարկային պորտֆելի վատթարացումն անխուսափելի է: Որքան էլ մենք համարենք, որ Հայաստանն ինտեգրված չէ համաշխարհային տնտեսությանը, մենք այս աշխարհի մաս ենք կազմում, աշխարհի, որը գլոբալացված է և փոխկապակցված: Ուստի ակնհայտ է, որ նավթի գների անկումը, ռուսական ռուբլու արժեզրկումը բերեցին այն բանին, որ հայ արտահանողներից շատ-շատերը չեն կարողանում արտահանումից իրական շահույթ ստանալ, արդյունավետ և հաջողությամբ կազմակերպել իրենց արտադրանքի արտահանումը Ռուսաստան և ԱՊՀ երկրների շուկաներ: Բնականաբար, արտահանող ընկերությունների խնդիրներն անդրադառնում են հայկական բանկերի ակտիվների որակի վրա: Եվ իմ կարծիքով, բանկային համակարգի հիմնական խնդիրն ակտիվների որակի վատթարացմանը դիմակայելն է, որը շատ լուրջ մարտահրավեր է: Դրա հետ մեկտեղ, մասնավոր փոխանցումների ծավալի կրճատումը ավելի քան մեկ երրորդով, գործնականում վերացրեց լոկալ պահանջարկը և տեղական շուկայի ֆինանսական ներուժը, իսկ պղնձի և ոսկու գների լուրջ անկումը դարձավ երկրորդ ալիքի արդյունքը:
Վարկերի հնարավոր կորուստների պահուստավորման աճը և անհուսալի պարտքերի դուրսգրումը հաշվեկշռից հանգեցնում են կապիտալի համարժեքության գործակցի նվազմանը, և դա այն պարագայում, երբ վերջին տարիների ընթացքում հայկական բանկերի կապիտալի համարժեքության ցուցանիշներն առանց այն էլ ցածր են:
Հիմա այդ խնդիրը կարող է դառնալ էլ ավելի շոշափելի և ակտուալ՝ խոչընդոտելով նոր կապիտալի ու ներդրողների ներգրավմանը: Եվ դրա համար երկրորդ կիսամյակում ՀՀ ԿԲ-ի կողմից նվազագույն նորմատիվային կապիտալի սահմանաչափի բարձրացման համատեքստում տեղական շուկայում կոնսոլիդացման գործընթացը նոր թափ կստանա: Մենք ականատես կլինենք միաձուլումների ու ձեռքբերումների գործարքների, և որոշ մասնակիցներ դուրս կգան շուկայից: Անդրադառնալով խոշորացման նկատմամբ իմ վերաբերմունքին՝ ասեմ, որ, իմ կարծիքով, նման չափ և ՀՆԱ-ի նման կառուցվածք ունեցող երկրի համար բանկերի օպտիմալ քանակը ոչ ավել է տասից:
Մեր տնտեսությունը բավականին կենտրոնացված բնույթ ունի, և փոքր բանկերն ի վիճակի չեն ադեկվատ կերպով արտացոլել իրական հատվածի պահանջներն ու կարիքները: Մեր տնտեսության գրեթե բոլոր ոլորտների առաջին երկու-երեք խաղացողները չափով ավելի մեծ են, քան ցանկացած հայկական բանկ, այդ իսկ պատճառով ոչ մի բանկ միայնակ ի վիճակի չէ սպասարկել նման խոշոր հաճախորդների, իսկ բանկային միավորումներ կամ սինդիկատներ ձևավորելը, ցավոք, չի հաջողվում՝ առաջին հերթին գրավի ապահովման և ֆինանսական հոսքերի բաժանման դժվարությունների պատճառով:
Երկրորդ փաստարկը հօգուտ խոշորացման այն է, որ փոքր բանկերն արտաքին շուկաների երկարաժամկետ և էժան ռեսուրսներին հասանելիություն չունեն: Բացի այդ, դժվար ժամանակներում, հաշվի առնելով ակտիվների որակի վատթարացումը, բանկերին անհրաժեշտ է կապիտալ, որը կօգնի դիմակայել դժվարություններին: Եվ դարձյալ, պետք է լինել խոշոր բանկ` լուրջ պահուստներ և մեծ հնարավորություններ ունենալու համար: Եվս մեկ փաստարկ հօգուտ խոշորացման՝ ներկայումս հայկական բանկերը ետ են մնում իրենց տարածաշրջանային հարևաններից համաշխարհային ծրագրային պրոդուկտների օգտագործման, ռիսկերի և բիզնեսի կառավարման համակարգերի առումով: Բանկերի ծրագրային ապահովման ներդնումը պահանջում է լուրջ ներդրումներ, և այս առումով ևս բանկի չափը նշանակություն ունի:
Բանկային համակարգի զարգացման ի՞նչ միտումներ եք ակնկալում այս տարի:
Ներկայումս բանկային համակարգում ակտիվ բանակցություններ են ընթանում ձեռքբերումների շուրջ: Կարծում եմ՝ 2016 թվականը կլինի բանկային համակարգի առողջացման, զտման տարի, բանկերը կմիաձուլվեն, կխոշորանան և կթևակոխեն զարգացման նոր փուլ: 2016թ. բոլոր բանկերը կկենտրոնանան մանրածախ բանկային գործառնությունների և փոքր ու միջին բիզնեսի վրա` որպես առավել քիչ ռիսկային հատվածներ:
Ընդհանուր առմամբ, կարծում եմ, որ մենք պետք է սովորենք այն մտքին, որ համաշխարհային և տարածաշրջանային գործընթացներն ուղղակիորեն անդրադառնում են մեր երկրի տնտեսության վրա: Մենք համաշխարհային համակարգի մի մասն ենք, հետևաբար՝ Չինաստանի տնտեսական խնդիրները, ԱՄՆ-ում դաշնային պահուստի տոկոսադրույքի բարձրացումը կամ Ռուսաստանում ռուբլու արժեզրկումն անխուսափելիորեն կազդեն մեր տնտեսության վրա: Ուստի մենք պետք է կառուցենք մեր մոդելը համաշխարհային տնտեսության ցիկլային բնույթի տրամաբանությամբ, որպեսզի կարողանանք թե՛ անկման, թե՛ աճի ժամանակ ադեկվատ կերպով կառավարել ռիսկերը: Միաժամանակ մենք շատ դրականորեն ենք նայում ապագային, հավատում ենք Հայաստանի տնտեսության աճի պոտենցիալին, այլապես մենք ռեսուսրսներ չէինք ներդնի, չէինք կառուցի երկարաժամկետ ծրագրեր: Գնահատելով իրավիճակը երկարաժամկետ հեռանկարում՝ հասկանում ես, որ պարզապես պետք է հաղթահարել որոշակի ժամանակահատվածներ: Մենք սկսել ենք աշխատել 2008 թվականին՝ ճգնաժամի գագաթնակետին: Եթե հոռետեսորեն գնահատեինք իրավիճակը և մեր ծրագրերը չկազմեինք գալիք տարիների համար, մենք հիմա չէինք լինի այնտեղ, որտեղ գտնվում ենք: Ուրեմն պետք է միշտ լավատեսությամբ նայել ապագային և ադեկվատ կերպով արձագանքել մարտահրավերներին, որոնք միշտ էլ լինելու են:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Andrey Mkrtchyan. "We look to the future with optimism" - News | Ameriabank
22 Feb, 2016 | Interview, All | Return|
Ameriabank's Chairman Andrey Mkrtchyan interviewWhat is expected of the RA banking system in 2016, are new opportunities opening up in difficult situations, and why is size so important for the bank? Andrey Mkrtchyan, Chairman of the Board of Directors of Ameriabank, presented all this in his interview. The reason for the interview was the signing of transactions by Ameriabank with the two largest international financial institutions, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the International Finance Corporation (IFC). Specifically, EBRD's $40 million investment in Ameriabank's capital, and IFC's $50 million subordinated loan to Ameriabank.
Mr. Mkrtchyan, it is often said that a crisis is a time of new opportunities. In your opinion, to what extent does the current crisis open up new opportunities?
I would not rush to characterize the current period as a crisis. However, there is no doubt that now is really a very difficult time for Armenia, the region, and it is already obvious that it is also for the whole world. Such a situation mobilizes, concentrates and forces everyone, both business entities and households, to observe the circumstances, evaluate critically, "inventory" the status quo, give up on some less important things, make difficult decisions that were previously postponed. This is indeed a window of opportunity to clean up, get rid of excess burden, increase efficiency, restructure the company in order to have a more adequate response to existing challenges. At the same time, it is also an opportunity for companies to proactively and aggressively increase market share, enter new niches for the company, as well as an opportunity to increase the likelihood of mergers and acquisition deals, as companies with poor management or inefficient or problematic systems stand out. faced with difficulties, are unable to cope with them and ultimately become more flexible in making important strategic decisions.
In this period of economic and political unpredictability, how relevant is the deal with EBRD and IFC?
I don't think the situation is unpredictable. From an economic point of view, it is complex but predictable. From a political perspective, there is generally no such thing as a quiet period or a relatively predictable year, especially since we are in a complex geopolitical region. As for the deals with EBRD and IFC, we didn't sign them for more stability, we are already one of the most stable banks. These transactions enable us to use capital to expand our operations for both organic and inorganic growth. We intend to use our funds both for mergers and acquisition transactions and for raising additional resources. In the long term, these investments will help us prepare for an initial public offering (IPO).
Ameriabank's assets have already crossed the threshold of 1 billion US dollars, which is a record indicator for our banking system. Capital increase following deals with EBRD and IFC provides new opportunities for growth. What business development plans do you associate with those deals?
I consider the fact that Ameriabank's assets exceeded the threshold of 1 billion dollars a historical event in our banking system. During the 25 years of Armenia's independence, it is the first time that the Armenian bank reaches such an indicator. It is very important and symbolic for us. As a result of concluding transactions with EBRD and IFC, Ameriabank's regulatory capital has doubled, which opens up new growth opportunities for us, primarily because now we can lend to large corporate projects, which no Armenian bank was able to do alone before. did not implement. We can double the bank's assets in the next few years. As I have already said, the non-organic growth strategy is relevant for us, and now, thanks to the capital increase, we hope to conclude merger and acquisition deals this year, as a result of which Ameriabank's capital will grow even more. In terms of our ambitions, our IPO plans, this is another important step. It should be recognized that for many institutional investors around the world, regardless of their attitude towards the country or region, the size of the company is important. The size of the bank also matters in terms of greater access to international financial markets. This is important for us, despite the fact that we have always actively cooperated with international financial institutions and are now the leader of the banking system of Armenia in attracting foreign capital. We have attracted about 500 million USD from international financial institutions, a number of major players have opened credit lines for us, and it is especially important that these credit lines have been opened without a security measure. By the way, we are the first Armenian bank that works with European and American banks practically without a security measure. I should mention that unsecured credit lines of hundreds of millions of dollars testify to the trust in our bank and high assessment of the quality of our work.
According to you, which problems are the most relevant for the banking system today? How do you feel about the process of enlargement of the banking sector in Armenia?
Today, the main problem of Armenian banks is the quality of the loan portfolio. Unfortunately, in such difficult times, the deterioration of the banks' loan portfolio is inevitable. As much as we think that Armenia is not integrated into the world economy, we are part of this world, a world that is globalized and interconnected. Therefore, it is obvious that the drop in oil prices and the devaluation of the Russian ruble led to the fact that many of the Armenian exporters are unable to make real profit from exports, to effectively and successfully organize the export of their products to the markets of Russia and the CIS countries. Naturally, the problems of exporting companies affect the quality of assets of Armenian banks. And in my opinion, the main task of the banking system is to resist the deterioration of asset quality, which is a very serious challenge. At the same time, the reduction in the volume of private transfers by more than a third virtually eliminated local demand and the financial potential of the local market, and a serious fall in the prices of copper and gold became the result of the second wave.
The increase in provisioning for possible loan losses and the write-off of bad debts from the balance sheet lead to a decrease in the capital adequacy ratio, and this is in the event that the capital adequacy indicators of Armenian banks are already low in recent years.
Now that problem can become even more tangible and relevant, hindering the attraction of new capital and investors. And for that, in the second half of the year, in the context of raising the minimum regulatory capital limit by the Central Bank of Armenia, the consolidation process in the local market will gain new momentum. We will see mergers and acquisitions, and some players will exit the market. Turning to my attitude towards enlargement, I should say that, in my opinion, the optimal number of banks for a country of this size and GDP structure is no more than ten.
Our economy is quite centralized in nature and small banks are unable to adequately reflect the demands and needs of the real sector. The first two or three players in almost all sectors of our economy are larger than any Armenian bank, that's why no single bank is able to serve such large customers, and forming banking associations or syndicates, unfortunately, is not successful, first of all, to attract due to difficulties in securing and separating financial flows.
A second argument in favor of scaling up is that small banks do not have access to long-term and cheap resources in foreign markets. In addition, in difficult times, given the deterioration in asset quality, banks need capital to help them weather the difficulties. And again, you have to be a big bank to have serious reserves and big opportunities. Another argument in favor of scaling up is that Armenian banks currently lag behind their regional neighbors in the use of global software products, risk and business management systems. Bank software implementation requires serious investments and in this respect the size of the bank also matters.
What trends in the development of the banking system do you expect this year?
Currently, the banking system is actively negotiating acquisitions. I think 2016 will be the year of recovery and refinement of the banking system, banks will merge, expand and enter a new stage of development. 2016 all banks will focus on retail banking and small and medium businesses as the least risky segments.
In general, I think we should get used to the idea that global and regional processes directly affect our country's economy. We are part of the global system, so economic problems in China, an increase in interest rates by the Federal Reserve in the United States, or a devaluation of the ruble in Russia will inevitably affect our economy. Therefore, we must build our model with the logic of the cyclical nature of the global economy, so that we can adequately manage risks in both downturns and booms. At the same time, we look very positively at the future, we believe in the growth potential of Armenia's economy, otherwise we would not invest resources, we would not build long-term plans. Evaluating the situation in the long term, you understand that you just have to overcome certain periods. We started working in 2008 at the height of the crisis. If we had been pessimistic about the situation and had not made our plans for the coming years, we would not be where we are now. So we should always look to the future with optimism and respond adequately to the challenges that will always be there.