C-bond-ը հրապարակել է հայկական անդերրայթերների վարկանիշը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը հաջողությամբ տեղաբաշխել է Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի (ՎԶԵԲ) 13 մլն.դոլար ծավալով դրամային արժեկտրոնային պարտատոմսերը, ընդգրկելով շուկայի 42.1%-ը, այդ ցուցանիշով զբաղեցնելով առաջին տեղը: ՎԶԵԲ պարտատոսերի առաջին թողարկման շահութաբերությունը, որոնք տեղաբաշվել են 2015 թվականի հուլիսի 29-ին, կազմել է 17%, թողարկման ծավալը կազմել է 2 մլրդ.դրամ, մեկ պարտատոմսերի անվանական արժեքը` 10 հազար դրամ, արժեկտրոնի պարբերաբար վճարումը` տարեկան մեկ անգամ: Երկրորդ թողարկման շահութաբերությունը, որը տեղաբաշխվել է 2015 թվականի օգոստոսի 10-ին, կազմել է 14.5%, թողարկման ծավալը, մեկ պարտատոմսերի անվանական արժեքը նման են առաջին թողարկմանը, բայց արժեկտրոնի պարբերաբար վճարումը նախատեսվում է կես տարին մեկ անգամ: Երրորդ թողարկման շահութաբերությունը, որը տեղաբաշխվել է 2015 թվականի փետրվարի 1-ին, ձևավորվել է 11.7828% մակարդակում, թողարկման ծավալը, մեկ պարտատոմսերի անվանական արժեքը և արժեկտրոնի պարբերաբար վճարումը նման են երկրորդ թողարկմանը:
Երկրորդ տեղում է ներդրումային բանկինգի ոլորտում մասնագիտացող Արմսվիսբանկը, որը հաջողությամբ տեղաբաշխել է 10 մլն.դոլար ծավալով իր առաջին երեք թողարկումների դոլարային պարտատոմսերը, ընդգրկելով շուկայի 33.53%-ը: Բոլոր երեք թողարկումների պարամետրերը նույնն են` մեկ պարտատոմսի անվանական արժեքը կազմում է 1000 դոլար, արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը`եռամսյակը մեկ անգամ, բայց թողարկման ծավալները տարբեր են` 2 մլն.դոլար, 3 մլն.դոլար և 5 մլն.դոլար:
Երրորդ տեղում է Արարատբանկը , որը տեղաբաշխել է 4 մլն.դոլար ծավալով իր դոլարային պարտատոմսերի 9-րդ և 10-րդ թողարկումները, ընդգրկելով շուկայի 13.41%-ը: Թողարկումների կազմակերպիչն է Արարատբանկը , իսկ մարկետ-մեյքերը` Renesa ներդրումային ընկերությունը: Բանկի 9-րդ և 10-րդ թողարկումների պարամերտերը միատեսակ են: Թողարկումները կատարվել են, համապատասխանաբար` 2015 թվականի մայիսի 5-ին և նոյեմբերի 25-ին, միատեսակ` 2 մլն.դոլար ծավալներով, իսկ մեկ պարտատոմսի անվանակն արժեքը կազմել է 25%, արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը`եռամսյակը մեկ անգամ:
Չորրորդ տեղում է Capital Investments ներդրումային ընկերոթյունը, որը տեղաբաշխել է «ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊՈՐՏՖԵԼԻ ԱՐԺԵԹՂԹԱՎՈՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄ 1»-ի 2 մլն.դոլար ծավալով դոլարային և դրամային բոնդերի երկու թողարկումները, ընդգրկելով շուկայի 6.91%-ը: Հայաստանի ֆինանսական պատմության մեջ առաջին անգամ տեղի է ունեցել ակտիվների արժեթղթավորում` հատուկ ստեղծված հիմնադրամի կողմից: Այդ ակտիվների պորտֆելով հիմնված արժեթղթերը (asset-backed securities - ABS) ապահովված են կանխիկ դրամական միջոցների հոսքերով, որոնք ստացվում են ակտիվներից: «ՎԱՐԿԱՅԻՆ ՊՈՐՏՖԵԼԻ ԱՐԺԵԹՂԹԱՎՈՐՄԱՆ ՀԻՄՆԱԴՐԱՄ 1»-ի կառավարիչն է «Կապիտալ Ինվեստմընթս» ՓԲԸ-ն, իսկ մարկետ-մեյքերը` Կոնվերս Բանկը: Այդ բոնդերը ՆԱՍԴԱՔ ՕԷՄԷՔՍ Արմենիա բորսայում ցուցակվել են 2016 թվականի հունվարի 27-ին և նույն օրը թույլտրվել բորսայական առևտրին: Հիմնադրամի առաջին թողարկման՝ 1,132,800 ԱՄՆ դոլար ընդանուր ծավալով, 100 ԱՄՆ դոլար անվանական արժեքով, 36 շրջանառության ժամկետով, արժեկտրոնի 8.5% տոկոսադրույքով պարտատոմսերը (ISIN - AMLPSFB21ER2) շրջանառվելու են Բորսայում LPSFB1 հապավմամբ, իսկ երկրորդ թողարկման՝ 446,260,000 ՀՀ դրամ ընդանուր ծավալով, 10,000 ՀՀ դրամ անվանական արժեքով, 36 ամիս շրջանառության ժամկետով, արժեկտրոնի 15% տոկոսադրույքով պարտատոմսերը (ISIN - AMLPSFB22ER0)՝ LPSFB2 հապավմամբ: Պարտատոմսերն ապահովված ենվարկային ռիսկի երեք մակարդակով պաշտպանությամբ: Ռիսկի 50%-ը երաշխավորում է Development Credit Authority (DCA) USAID:
Հինգերորդ տեղում է Renesa ներդրումային ընկերությունը, որը տեղաբաշել է «Global Credit» ունիվերսալ վարկային ընկերության 1 մլն.դոլար ծավալով դոլարային և դրամային պարտատոմսերի առաջին երկու թողարկումները, ընդգրկելով շուկայի 4.05%-ը: Մասնավորապես, դոլարային պարտատոմսերի թողարկման ծավալը կազմել է 1 մլն. դոլար, մեկ պարտատոմսերի անվանական արժեքը` 100 դոլար, արժեկտրոնի վճարման պարբերականությունը` կես տարին մեկ անգամ, իսկ դրամային պարտատմսերով, համապատասխանաբար` 100 մլն.դրամ, 10 հազար դրամ և եռամսյակը մեկ անգամ: Երկու տեղաբաշխումներն էլ տեղի են ունեցել 2015 թվականի նոյեմբերի 17-ին:

C-bond опубликовал рейтинг армянских андеррайтеров - Новости | Америабанк
Америабанк успешно разместил драмовые купонные облигации Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) на сумму 13 млн долларов, охватив 42,1% рынка, заняв по этому показателю первое место. Доходность первого выпуска облигаций ЕБРР, которые были размещены 29 июля 2015 года, составила 17%, объем выпуска 2 млрд драмов, номинальная стоимость одной облигации 10 тыс драмов, периодическая выплата купона был раз в год. Доходность второго выпуска, который был размещен 10 августа 2015 года, составила 14,5%, объем выпуска, номинал одной облигации аналогичен первому выпуску, но периодическая выплата купона планируется один раз в шесть месяцев. Доходность третьего выпуска, который был размещен 01 февраля 2015 года, составила 11,7828%, объем выпуска, номинальная стоимость одной облигации и периодическая выплата купона аналогичны второму выпуску.
На втором месте Армсвисбанк, специализирующийся в сфере инвестиционно-банковских услуг, успешно разместивший 10 млн долларов своих первых трех выпусков долларовых облигаций, охвативших 33,53% рынка. Параметры всех трех выпусков одинаковы: номинал одной облигации 1000 долларов, периодичность выплаты купона один раз в квартал, но объемы выпуска разные: 2 миллиона долларов, 3 миллиона долларов и 5 миллионов долларов. долларов.
На третьем месте Араратбанк, разместивший 9-й и 10-й выпуски своих долларовых облигаций в объеме 4 млн долларов, охватив 13,41% рынка. Организатором выпусков выступает Араратбанк, маркет-мейкером – инвестиционная компания Renesa. Настройки 9-го и 10-го выпуска банка одинаковы. Выпуски были осуществлены, соответственно, 5 мая и 25 ноября 2015 года, равномерно в объеме 2 млн долларов США, номинальная стоимость одной облигации составила 25%, периодичность выплаты купона – один раз в квартал.
На четвертом месте инвестиционная компания Capital Investments, разместившая два выпуска долларовых и драмовых облигаций "ФОНД СЕКЬЮРИТИЗАЦИИ КРЕДИТНОГО ПОРТФЕЛЯ 1" объемом 2 млн долларов, охватив 6,91% рынка. Впервые в финансовой истории Армении активы были секьюритизированы специально созданным фондом. Эти ценные бумаги, обеспеченные активами (ABS), обеспечены денежными потоками от активов. Управляющим "ФОНД СЕКЬЮРИТИЗАЦИИ КРЕДИТНОГО ПОРТФЕЛЯ 1" является ЗАО "Капитал Инвестментс", маркет-мейкером - Конверс Банк. Эти облигации были зарегистрированы на фондовой бирже NASDAQ OMX Armenia 27 января 2016 года и в тот же день были допущены к торгам на бирже. Облигации первого выпуска Фонда с уникальным объемом 1 132 800 долларов США, номинальной стоимостью 100 долларов США, сроком обращения 36, ставкой купона 8,5% (ISIN - AMLPSFB21ER2) будут торговаться на Бирже под аббревиатурой LPSFB1, а второго выпуск, уникальным объемом 446,260,000 драмов, номинальной стоимостью 10,000 драмов, сроком обращения 36 месяцев, ставкой купона 15% (ISIN - AMLPSFB22ER0) с аббревиатурой LPSFB2. Облигации обеспечены тремя уровнями защиты кредитного риска. 50% риска гарантировано Агентством по кредитованию развития (DCA) USAID.
На пятом месте инвестиционная компания Renesa, разместившая первые два выпуска долларовых и драмовых облигаций универсальной кредитной компании «Глобал Кредит» объемом 1 млн долларов, охватив 4,05% рынка. В частности, объем выпуска долларовых облигаций составил 1 млн. долл. США. долларов, номинальная стоимость одной облигации – 100 долларов, периодичность выплаты купона – один раз в полгода, а по драмовым облигациям – 100 млн драмов, 10 тыс драмов и один раз в квартал соответственно. Оба размещения состоялись 17 ноября 2015 года.