You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot ՎԶԵԲ-ը «Ամերիաբանկի» կապիտալի բաժնեմաս է գնում - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 40 մլն ԱՄՆ դոլարի ներդրում է կատարում՝ «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ի բաժնետոմսերի ձեռքբերման նպատակով: «Ամերիաբանկը» Հայաստանում առաջատար մասնավոր բանկերից մեկն է: Այս գործարքը հանդիսանում է բաժնետոմսերի ձեռքբերման խոշորագույն գործարք, որը մինչ օրս ստորագրվել է ՎԶԵԲ-ի կողմից այս տարածաշրջանում:
Առաջին փուլում ՎԶԵԲ-ը ձեռք կբերի բաժնետոմսերի մոտ 20 տոկոսը 30 մլն ԱՄՆ դոլարով: Մնացած 10 մլն ԱՄՆ դոլարը կօգտագործվի կապիտալի հետագա ավելացման համար: Ներդրումների նպատակն է ամրապնդել «Ամերիաբանկը» և պատրաստել այն նախնական հրապարակային առաջարկին (IPO) ապագայում: 2016թ. «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդին կմիանա ՎԶԵԲ-ը ներկայացնող անկախ տնօրեն:
Հնարավոր լիստինգից առաջ ՎԶԵԲ-ի ներդրումները կսատարեն «Ամերիաբանկի» աճը՝ տրամադրելով լրացուցիչ ֆինանսական միջոցներ խոշոր կորպորատիվ և մասնավոր հաճախորդների, փոքր և միջին ձեռնարկությունների և մանրածախ հաճախորդների վարկավորման համար: Տնտեսության իրական հատվածի վարկավորման աճը կնպաստի Հայաստանի տնտեսական աճի ամրապնդմանը:
«Ամերիաբանկը» կայուն աճ է գրանցել տարիների ընթացքում: Բանկի ընդհանուր նորմատիվային կապիտալը ներկայումս կազմում է մոտավորապես 200 միլիոն ԱՄՆ դոլար: Ընդհանուր ակտիվները կազմել են 1 մլրդ. ԱՄՆ դոլար 2015թ. վերջում, ինչը ռեկորդային ցուցանիշ է Հայաստանի ֆինանսական ոլորտի համար: Սա նոր հնարավորություններ կընձեռի հետագա վարկավորման համար, ինչպես նաև տեղական շուկայում միաձուլումների և ձեռքբերումների հնարավոր գործարքներին մասնակցելու համար:
«Ամերիաբանկի» բաժնետեր դառնալու մասին ՎԶԵԲ-ի որոշումը վկայում է այն վառ հեռանկարների մասին, որոնք ՎԶԵԲ-ը տեսնում է «Ամերիաբանկի» համար, և ճանաչում է այն կարևոր ներդրումը, որը վերջինս ունի երկրի տնտեսության, բանկային հատվածի և հասարակության զարգացման գործընթացում:
Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի՝ երևանյան գրասենյակի ղեկավար Մարկ Դեյվիսն ասել է. «Մենք ուրախ ենք «Ամերիաբանկի» բաժնետեր դառնալու առիթով և դիտում ենք այս հնարավորությունը որպես ևս մեկ քայլ տեղական բանկային հատվածի ամրապնդման ուղղությամբ: Ֆինանսավորման հասանելիության բարելավումը կարևորագույն գործոն է, որը հնարավորություն կընձեռի տեղական ընկերություններին օգտագործել իրենց ներուժը: Որպես բաժնետեր՝ ՎԶԵԲ-ը կաջակցի «Ամերիաբանկի» զարգացմանը՝ շեշտը դնելով մասնավորապես կորպորատիվ կառավարման վրա»:
«Մենք բարձր ենք գնահատում ՎԶԵԲ-ի հետ համագործակցության այս նոր մակարդակը: Սա մեծ աջակցություն է «Ամերիաբանկին»՝ կապիտալի համաշխարհային շուկաների ուղղությամբ շարժվելու առումով՝ մեր ռազմավարական նպատակներին և ձգտումներին համահունչ: Ես վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը կնպաստեն Հայաստանի բանկային հատվածի և մեր երկրի տնտեսության աճին», - ասել է «Ամերիաբանկի» տնօրենների խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը:
1992թ. Հայաստանում իր գործունեության մեկնարկից ի վեր ՎԶԵԲ-ը ներդրել է ավելի քան 1.04 միլիոն եվրո 148 ծրագրերում՝ ֆինանսական և կորպորատիվ հատվածներում, ինչպես նաև Հայաստանի ենթակառուցվածքների և էներգետիկայի ոլորտներում: Ներդրումների 88 տոկոսն արվել է մասնավոր հատվածում:

ЕБРР покупает долю в капитале «Америабанка». - Новости | Америабанк
Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) инвестирует 40 миллионов долларов США для приобретения акций ЗАО «Америабанк». "Америабанк" - один из ведущих частных банков Армении. На сегодняшний день эта сделка является крупнейшей сделкой по приобретению акций, заключенной ЕБРР в этом регионе.
На первом этапе ЕБРР приобретет около 20 процентов акций за 30 миллионов долларов США. Оставшиеся 10 миллионов долларов США будут использованы для дальнейшего привлечения капитала. Целью инвестиций является укрепление Америабанка и подготовка его к первичному публичному размещению акций (IPO) в будущем. 2016 В совет директоров Америабанка войдет независимый директор, представляющий ЕБРР.
Инвестиции ЕБРР перед возможным листингом поддержат рост Америабанка, предоставив дополнительные финансовые ресурсы для кредитования крупных корпоративных и частных клиентов, малых и средних предприятий и розничных клиентов. Увеличение кредитования реального сектора экономики будет способствовать укреплению экономического роста Армении.
«Америабанк» на протяжении многих лет демонстрирует устойчивый рост. Общий регулятивный капитал банка в настоящее время составляет около 200 миллионов долларов. Общие активы составили 1 миллиард. долларов США в 2015 году в итоге, что является рекордным показателем для финансового сектора Армении. Это даст новые возможности для дальнейшего кредитования, а также участия в потенциальных слияниях и поглощениях на местном рынке.
Решение ЕБРР стать акционером «Америабанка» свидетельствует о блестящих перспективах, которые ЕБРР видит для «Америабанка», и признает тот важный вклад, который последний вносит в процесс развития экономики страны, банковского сектора и общества.
Марк Дэвис, глава ереванского офиса Европейского банка реконструкции и развития, сказал: «Мы рады стать акционером Америабанка и рассматриваем эту возможность как еще один шаг к укреплению местного банковского сектора. Улучшение доступа к финансированию является важнейшим фактором, позволяющим местным компаниям реализовать свой потенциал. В качестве акционера ЕБРР будет поддерживать развитие Америабанка, уделяя особое внимание корпоративному управлению.
«Мы высоко ценим этот новый уровень сотрудничества с ЕБРР. Это большая поддержка для Америабанка в продвижении к глобальным рынкам капитала в соответствии с нашими стратегическими целями и устремлениями. Уверен, что наши совместные усилия будут способствовать росту банковского сектора Армении и экономики нашей страны», - сказал председатель Совета директоров Америабанка Андрей Мкртчян.
1992 г. С начала своей деятельности в Армении ЕБРР инвестировал более 1,04 млн евро в 148 проектов в финансовом и корпоративном секторах, а также в инфраструктурном и энергетическом секторах Армении. 88 процентов инвестиций были сделаны в частном секторе.