Հայաստանում արդեն 16 տարի է, ինչ բանկային դեֆոլտներ չկան - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Այն մասին, թե ինչով է ՀՀ բանկային համակարգը տարբերվում ՌԴ բանկային համակարգից, որ տեխնոլոգիաներն են հանդիսանում ՀՀ բանկային համակարգի շարժիչ ուժը, և թե շուկայի կոնսոլիդացման հետ կապված ինչ ծրագրեր ունի Ամերիաբանկը, «Банковское обозрение» ամսագրին տրված հարցազրույցում պատմել է Ամերիաբանկի Ակտիվների, պարտավորությունների և կապիտալի կառավարման վարչության ղեկավար Հովհաննես Խաչատրյանը:
— Ինչո՞վ է ՀՀ բանկային համակարգը տարբերվում ՌԴ բանկային համակարգից:
— Առաջին տարբերությունն այն է, որ ՀՀ բանկային համակարգում չկան պետական բանկեր, այն ամբողջությամբ մասնավոր է: Այդ պատճառով առկա է թեժ մրցակցություն:  Շուկայում կան միջազգային բանկեր («Էյչ-Էս-Բի-Սի», «ՎՏԲ», «Կրեդիտ Ագրիկոլ» և այլն), որոնց հետ տեղական բանկերն արդյունավետ կերպով մրցակցում են: Դրանց թվում է Ամերիաբանկը, որը մասնավոր բանկ է և արդեն մի քանի տարի շարունակ առաջատար դիրքեր է գրավում շուկայում:
Երկրորդ տարբերությունն այն է, որ Հայաստանում շատ ավելի խիստ է կարգավորումը, ինչի շնորհիվ վերջին 16 տարվա ընթացքում բանկային դեֆոլտի դեպքեր չեն գրանցվել: 90-ականների վերջը և 2000-ականների սկիզբը կարելի է բնորոշել որպես «մաքրման» շրջան, ինչի արդյունքում կարգավորումն էլ ավելի խստացվեց:
Մեր շուկան ռուսականից ավելի լիբերալ է, օրինակ` չկա արժույթի հսկողություն: Բանկերի կողմից խոշոր կառավարական ենթակառուցվածքային ծրագրերի ֆինանսավորման բացակայությունը կարելի է դիտարկել թե´ որպես դրական, և թե´ որպես բացասական կողմ: Այսինքն այս առումով, բանկերն ավելի պաշտպանված են ռիսկերից:
Տեխնոլոգիական զարգացման տեսանկյունից ռուսական բանկային համակարգի առաջատարներն ավելի զարգացած են: Այս առումով մենք նրանցից շատ սովորելու բան ունենք: Սա թերևս բացատրվում է զանազան նորարարությունների նկատմամբ երկրի ղեկավարության, ինչպես նաև, առանձին դեպքերում, տարբեր բանկերի ղեկավարների առավել պահպանողական  մոտեցմամբ:
— Ձևավորվե՞լ են արդյոք հատուկ հարաբերություններ ՀՀ և ՌԴ բանկային համակարգերի միջև:
— Մենք շատ լավ հարաբերություններ ունենք ՌԴ բանկերի մեր գործընկերների հետ: Չնայած այն հանգամանքին, որ մեր երկրների տնտեսությունները փոխինտեգրված են, ես չէի ասի, որ ՀՀ և ՌԴ բանկային համակարգերը սերտ փոխազդեցության մեջ են: ՎՏԲ բանկի ներկայությունը հայաստանյան շուկայում փոքր է, այն հիմնականում ներառում է մանրածախ հատվածը:
Տվյալների կառավարման կենտրոնը նախագծելիս` մենք խնդրել ենք նախատեսել պահուստային տարածք ևս 3-4 տարվա աճի հեռանկարով:
— Հաջորդ հարցը վերաբերում է տեխնոլոգիաներին: Այս տարի Softline ընկերությունը Ամերիաբանկի համար կառուցեց տվյալների մշակման կենտրոն: Ինչպիսի՞ բանկային ծառայությունների համար է այն նախատեսված:
— Այսօր բանկային համակարգը արմատական փոփոխությունների է ենթարկվում: Արդեն իսկ պարզ է, որ բանկերը չեն սահմանափակվելու զուտ ֆինանսական ծառայությունների վաճառքով: Օրինակ` ռուսական Սբերբանկն արդեն իսկ ներկայացել է շուկայում որպես մի հարթակ, որի միջոցով հաճախորդը մեկ պատուհանի սկզբունքով կարող է օգտվել հսկայական թվով ծառայություններից: Բանկի խնդիրն է հաճախորդին առաջարկել այնպիսի ծառայություններ, որոնք վերջինս ամենայն հավանականությամբ կգնի: Այս նպատակով կիրառվում են բիզնես-վերլուծություններ, արհեստական ինտելեկտ և ուրիշ հարակից տեխնոլոգիաներ ու մոտեցումներ: Բանկերի մոտ հսկայածավալ տվյալներ են կուտակվել: Մենք տեսնում և հասկանում ենք այդ տվյալների արագ և բարդ կերպով մշակման անհրաժեշտությունը, քանի որ գիտակցում ենք, թե ապագայում ինչ է լինելու: Իհարկե, առաջին հերթին դա վերաբերում է մանրածախ պրոդուկտներին, առցանց վարկավորմանը, մոբայլ բանկինգի և այլ հեռահար ուղիների ոլորտում առավել առաջադեմ լուծումներին: Այս պահին կարևոր է կարողանալ աշխատել առկա տվյալների հետ և հարստացնել դրանք` օգտագործելով տարբեր աղբյուրներից ստացվող տեղեկությունները: Այս ամենն իր հերթին տվյալների հետ աշխատանքի նոր պահանջներ է ստեղծում, դրանց մշակման համար նախատեսված հավելվածների, ինչպես նաև հաշվողական և ցանցային սարքավորումների արտադրողականության  համար:
Տվյալների մեծ ծավալը կարելի է օգտագործել նաև մարքեթինգային որոշումների, և վարկային սահմանաչափերի սահմանման համար: Այս տեխնոլոգիաների միջոցով կարելի է կատարելագործել նաև սքորինգային քարտերը: Տվյալների մշակման նոր կենտրոնի բացման արդյունքում ձևավորված ենթակառուցվածքը թույլ կտա իրականացնել այս ամենը: Այս նախագիծը պատվիրելիս` մենք խորհրդատուին խնդրել էինք տեղադրվող սարքավորումների, կենտրոնի ինժեներական ապահովման, ինչպես նաև ցանցի թողունակության համար նախատեսել պահուստային տարածք և հնարավորություններ ևս 3-4 տարվա աճի հեռանկարով:
—  Հիմա վարկի վերաբերյալ որոշումների կայացումն արդեն ավտոմատացվա՞ծ է:
— Մասնակիորեն: Որոշ  պրոդուկտների գծով որոշումների կայացման գործընթացն ամբողջովին ավտոմատացված է: Մենք ցանկանում ենք թվով ավելի շատ որոշումներ կայացնել ավտոմատացված եղանակով և այդ եղանակը կիրառել ոչ միայն ֆիզիկական անձանց, այլ ՓՄՁ-ների նկատմամբ: Մեր գործընկերների (այդ թվում ռուս գործընկերների) փորձը ցույց է տալիս, որ սքորինգի կատարյալ ալգորիթմերը ոչ միայն բացառում են մարդկային գործոնը (ավտոմատացման գործընթացի շրջանակներում դա ակնհայտ է), այլև նվազեցնում են բանկի ռիսկերը:
—  Կարելի՞ է արդյոք տեղեկատվական տեխնոլոգիաները համարել մրցակցության կարևոր գործոն:
— Մրցակցության կարևորագույն տարր մեր շուկայում դրանք դեռևս չեն համարվում: Այս ամենի հետ մեկտեղ, հաճախորդները, ելնելով իրենց պահանջներից և առօրյա սովորություններից, իրենք են թելադրում մեզ իրենց պայմանները: Եթե նախկինում անհրաժեշտ էր ջանքեր գործադրել, որպեսզի նրանք սկսեին օգտվել որոշակի տեխնոլոգիաներից, այսօր արդեն նրանք են պահանջում նորարարություններ, քանի որ հաճախորդների բազան առավել երիտասարդ և տեխնոլոգիական առումով առավել գրագետ է: Հաճախորդների` հատկապես աճող սերնդի համար այս բոլոր բջջային հավելվածները, առցանց բանկային ծառայությունները, անձնական փոխանցումները բանկային ծառայությունների պարտադիր մաս են կազմում: Ընդ որում, հայկական բանկերը դեռևս հիմնականում աշխատում են սպասարկման հին մեխանիզմներով: Որոշ բանկեր չեն էլ շտապում նոր տեխնոլոգիաներ ձեռք բերել: Սա վերաբերում է հատկապես փոքր բանկերին, որոնց համար նման որոշում կայացնելը շատ բարդ է, թանկ: Միշտ, չէ, որ նման ծախսերն իրենց արդարացնում են: Սակայն ապագան ամեն դեպքում նոր տեխնոլոգիաներինն է, և մի գեղեցիկ օր, երբ դրանք այլևս անփոխարինելի կդառնան, հետ մնացող բանկերին չի հաջողվի մեկ օրում ձեռք բերել և ներդնել նորագույն տեխնոլոգիաների ողջ տեսականին: Բանկային ոլորտի տեղեկատվական տեխնոլոգիաները պետք է անընդհատ կատարելագործել և հաճախորդների հետ միասին հասնել այնպիսի մակարդակի, որն ըստ կանխատեսումների կարող է գրանցվել 10 տարի հետո:
Ինչ վերաբերում է իրավաբանական անձանց կողմից հեռահար ծառայությունների  օգտագործմանը, Հայաստանում դեռևս մասնագիտացված հարմար որոշումներ չկան:
— Ամերիաբանկի կապիտալում բաժնեմասնակցություն ունի Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ): Որևէ կերպ զգացվո՞ւմ է արդյոք ՎԶԵԲ-ի ազդեցությունը:
— ՎԶԵԲ-ից բացի մեր Բանկի կապիտալում 2018թ-ի փետրվարից բաժնեմասնակցություն ունի նաև Ասիական զարգացման բանկը (ԱԶԲ): Այս կազմակերպությունները հսկայական նշանակություն ունեն տեղական (օրինակ` հայկական) ֆինանսական շուկաների համար, քանի որ սահմանում են գործունեության բարձր չափանիշներ, որոնց անհրաժեշտ է համապատասխանել ոչ միայն վարկավորվելու, այլ լավագույն դեպքերում կանոնադրական կապիտալում բաժնեմասնակցություն ունենալու համար: Սահմանված բարձր չափանիշները վերաբերում են ռիսկերի կառավարմանը, ղեկավարության և ֆինանսական հաշվետվություններին, կորպորատիվ և սոցիալական պատասխանատվությանը: Նույնիսկ եթե նրանք ուղղակիորեն մեզ չեն սովորեցնում, թե ինչպես համապատասխանել այդ չափանիշներին, դրանց համապատասխանելու համար մենք ինքներս պարզապես անընդհատ կատարելագործվում ենք` հաշվի առնելով վերջիններիս պահանջները: Քանի որ մեր Բանկը նախատեսում է մոտ ապագայում առաջնային հրապարակային տեղաբաշխում կատարել և դուրս գալ միջազգային հարթակներ, սա թափանցիկության և կանոնակարգվածության հենց այն աստիճանն է, որով մենք սովոր ենք աշխատել նշված կազմակերպությունների հետ: Երբեմն նրանք կազմակերպում են տեղեկատվության փոխանակում այլ բանկերի (ՎԶԵԲ-ի գործընկերների) հետ: Մենք հաճախ հյուրեր ենք ունենում ռուսական, միջինասիական և այլ բանկերից, իսկ մեր մասնագետներն իրենց հերթին պատասխան այցեր են կատարում նշված ֆինանսական կազմակերպություններ: Մեզ ամեն ինչ հետաքրքիր է, մենք անընդհատ սովորում ենք, իսկ ՎԶԵԲ-ը և ԱԶԲ-ն թույլ են տալիս փորձի փոխանակում անել:
— Նախատեսո՞ւմ է արդյոք Ամերիաբանկը ներկայություն ապահովել այլ երկրներում:
— Մենք երբեք չենք թաքցրել ռուսական և վրացական շուկաներ դուրս գալու մեր հավակնությունները: Եղել են իրական փորձեր, որոնք դժբախտաբար կամ բարեբախտաբար հաջողությամբ չեն պսակվել, և մենք մեր ուժերը կենտրոնացրել ենք Հայաստանում: Դա տվել է իր արդյունքը. մենք արդեն տարիներ շարունակ առաջատար դիրքեր ենք գրավում  կորպորատիվ հատվածում` շուկայում մեկ երրորդ մասնաբաժնով: Այժմ մենք առաջատար դիրքեր ենք սկսում գրավել նաև ՓՄՁ և մանրածախ վարկավորման հատվածներում: Հարկ է նշել, որ Հայաստանի շուկայի հնարավորությունները բավականին սահմանափակ են: Մյուս կողմից մեր երկրի տնտեսությունը համեմատաբար կայուն է և միջնաժամկետ ու երկարաժամկետ առումով առավել կանխատեսելի: Սակայն ոչինչ չի բացառվում: Այն բանից հետո, երբ ՀՀ  բանկային հատվածում կոնսոլիդացիայի գործընթացը ավարտվի, ընդ որում ավարտվի հօգուտ մեզ, կարող է տեղի ունենալ ռեսուրսների վերաբաշխում, և կսկսվի արտաքին շուկաներ դուրս գալու գործընթացը: Մենք թերևս շուտով կվերադառնանք այս հարցին:
— Ռուսաստանում բանկերը հաճախ են դուրս գալիս այլ շուկաներ, այդ թվում ոչ բանկային: Ամերիաբանկն այս ուղղությամբ որևէ քայլեր ձեռնարկո՞ւմ է:
— Մենք ֆինանսական կառույց ենք, մեր կարողություններն ու ուժեղ կողմերը կենտրոնացած են ֆինանսական ոլորտում: Այս պահին մենք այլ ոլորտներում մեզ փորձելու որևէ մտադրությունն չունենք: Սակայն տեսականորեն ես չեմ բացառում  որևէ այլ ոչ բանկային շուկա մուտք գործելու փորձերը: Սակայն ամեն դեպքում մենք չենք ուղղելու մեր ռեսուրսները մի ոլորտի, որից գլուխ չենք հանում: Գոյություն ունեն ֆինանսական և որոշ ոչ ֆինանսական կազմակերպությունների միջև համագործակցության տեսակներ, որոնք դիտարկվում են որպես սիներգիաներ (օրինակ` հեռահաղորդակցման ոլորտում): Այս պարագայում միաձուլումը պարտադիր չէ, կարող է լինել սերտ համագործակցություն: Բայց այժմ մենք դեռևս պայքարում ենք ֆինանսական ոլորտում բացարձակ առաջատարի կոչման համար:
— Որքա՞ն է ներկա պահին հեռահար ծառայությունների օգտագործման տոկոսը: Սպասարկման ո՞ր տարբերակն է գերակայում` այցելությունները բա՞նկ, թե՞ առցանց սպասարկումը:
— Բանկի հաճախորդների մեկ երրորդն ակտիվորեն օգտվում է մեր բջջային հավելվածից կամ ինտերնետ բանկինգից, մի մասը` (25%) բավականին ակտիվորեն գործարքներ կատարելու նպատակով, մյուս մասը` պարզապես հաշիվներին հետևելու և տեղեկանքներ ստանալու համար: Սակայն այս ցուցանիշը շատ արագ աճում է: Ինչ վերաբերում է իրավաբանական անձանց կողմից հեռահար ծառայությունների  օգտագործմանը, Հայաստանում դեռևս մասնագիտացված հարմար որոշումներ չկան: Մեծ ընկերությունների համար այս հարցը կրիտիկական չէ, սակայն զգալի թվով փոքր և միջին ձեռնարկությունների շրջանում հեռահար ծառայությունների նկատմամբ պահանջարկ կա, և մենք պետք է կարողանանք կարճ ժամկետում բավարարել այդ պահանջարկը:

Банковских дефолтов в Армении не было 16 лет - Новости | Америабанк
О том, чем банковская система РА отличается от банковской системы России, о том, что технологии являются движущей силой банковской системы РА и какие планы у Америабанка по консолидации рынка, в интервью «Банковскому обозрению» рассказал управляющий активами, пассивами и капиталом Америабанка. Оганес Хачатрян, начальник отдела управления.
— Чем банковская система РА отличается от банковской системы России?
— Первое отличие состоит в том, что в банковской системе РА нет государственных банков, она полностью частная. Из-за этого существует жесткая конкуренция. На рынке присутствуют международные банки («HBS», «ВТБ», «Кредит Агриколь» и др.), с которыми эффективно конкурируют местные банки. Среди них Америабанк, который является частным банком и уже несколько лет лидирует на рынке.
Второе отличие заключается в том, что в Армении регулирование намного жестче, благодаря чему за последние 16 лет не было случаев дефолта банков. Конец 1990-х – начало 2000-х годов можно охарактеризовать как период «чисток», в результате которых регулирование стало еще более жестким.
Наш рынок более либерален, чем российский, например, нет валютного контроля. Отсутствие банковского финансирования крупных государственных инфраструктурных проектов можно рассматривать как как положительный, так и отрицательный аспект. Иными словами, в этом смысле банки более защищены от рисков.
С точки зрения технологического развития лидеры российской банковской системы более продвинуты. В этом отношении нам есть чему у них поучиться. Возможно, это объясняется более консервативным подходом руководства страны к различным новшествам, а также, в отдельных случаях, руководителей различных банков.
— Сложились ли особые отношения между банковскими системами РА и РФ?
— У нас очень хорошие отношения с нашими партнерами в российских банках. Несмотря на то, что экономики наших стран взаимосвязаны, я бы не сказал, что банковские системы РА и РФ находятся в тесном взаимодействии. Присутствие Банка ВТБ на рынке Армении невелико, в основном это розничный сектор.
При проектировании центра управления данными мы просили резервное пространство с перспективой роста еще на 3-4 года.
— Следующий вопрос касается технологий. В этом году компания Softline построила центр обработки данных для Америабанка. Для каких банковских услуг он предназначен?
— Сегодня в банковской системе происходят радикальные изменения. Уже сейчас ясно, что банки не будут ограничиваться продажей только финансовых услуг. Например, российский Сбербанк уже появился на рынке как платформа, через которую клиент может пользоваться огромным количеством услуг в режиме «одного окна». Задача банка — предложить клиенту такие услуги, которые последний, скорее всего, купит. Для этого используются бизнес-аналитика, искусственный интеллект и другие сопутствующие технологии и подходы. Банки накопили огромное количество данных. Мы видим и понимаем необходимость быстрой и сложной обработки этих данных, поскольку понимаем, что нас ждет в будущем. Конечно, в первую очередь это относится к самым передовым решениям в сфере розничных продуктов, онлайн-кредитования, мобильного банкинга и других дистанционных каналов. На этом этапе важно уметь работать с существующими данными и обогащать их, используя информацию из разных источников. Все это, в свою очередь, создает новые требования к работе с данными, к приложениям, предназначенным для их обработки, а также к производительности вычислительного и сетевого оборудования.
Большие данные также можно использовать для принятия маркетинговых решений и установления кредитных лимитов. С помощью этих технологий также можно улучшить системы показателей. Инфраструктура, созданная в результате открытия нового центра обработки данных, позволит все это осуществить. При вводе этого проекта в эксплуатацию мы попросили консультанта предоставить свободное пространство и мощность для установленного оборудования, инженерного центра и пропускной способности сети с перспективой роста еще на 3-4 года.
— Сейчас принятие кредитных решений автоматизировано?
- Частично. Процесс принятия решений по некоторым продуктам полностью автоматизирован. Мы хотим принимать больше решений автоматизированным способом и применять этот метод не только к отдельным лицам, но и к МСП. Опыт наших партнеров (в том числе российских) показывает, что совершенные алгоритмы скоринга не только исключают человеческий фактор (это очевидно в процессе автоматизации), но и снижают риски банка.
— Можно ли считать информационные технологии важным фактором конкуренции?
— Они до сих пор не считаются важным элементом конкуренции на нашем рынке. При этом заказчики диктуют нам свои условия, исходя из своих требований и повседневных привычек. Если раньше нужно было приложить усилия, чтобы заставить их начать пользоваться определенными технологиями, то сегодня они уже требуют инноваций, потому что клиентская база моложе и технологически грамотнее. Все эти мобильные приложения, сервисы онлайн-банкинга, личные переводы являются обязательной частью банковских услуг для клиентов, особенно подрастающего поколения. Более того, армянские банки до сих пор в основном работают со старыми механизмами обслуживания. Некоторые банки не спешат осваивать новые технологии. Особенно это касается небольших банков, для которых принятие такого решения очень сложно и дорого. Такие расходы не всегда оправданы. Однако будущее в любом случае за новыми технологиями, и в один прекрасный день, когда они перестанут быть незаменимыми, отстающие банки не смогут за один день приобрести и внедрить весь спектр новейших технологий. Информационные технологии банковского сектора должны постоянно совершенствоваться и вместе с клиентами выйти на уровень, который можно будет зарегистрировать через 10 лет.
Что касается использования дистанционных услуг юридическими лицами, то в Армении до сих пор нет специализированных соответствующих решений.
— Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) имеет долю в капитале Америабанка. Чувствуется ли как-то влияние ЕБРР?
— Помимо ЕБРР, Азиатский банк развития (АБР) также имеет долю в капитале нашего банка с февраля 2018 года. Эти организации имеют большое значение для местных (например, армянских) финансовых рынков, поскольку задают высокие стандарты деятельности, которым необходимо соответствовать не только для получения кредита, но и в лучшем случае для участия в уставном капитале. Установленные высокие стандарты касаются управления рисками, управленческой и финансовой отчетности, а также корпоративной и социальной ответственности. Даже если они напрямую не учат нас тому, как соответствовать этим стандартам, мы просто постоянно совершенствуемся, чтобы соответствовать их требованиям. Так как наш Банк планирует в ближайшее время провести первичное публичное размещение и выйти на международные площадки, это тот уровень прозрачности и регламентации, к которому мы привыкли работать с указанными организациями. Иногда они организуют обмен информацией с другими банками (партнерами ЕБРР). У нас часто бывают гости из российских, среднеазиатских и других банков, а наши специалисты, в свою очередь, совершают ответные визиты в указанные финансовые организации. Нам все интересно, мы постоянно учимся, а ЕБРР и АБР позволяют обмениваться опытом.
— Планирует ли Америабанк открывать присутствие в других странах?
— Мы никогда не скрывали своих амбиций выйти на российский и грузинский рынки. Были реальные попытки, которые, к сожалению или к счастью, не увенчались успехом, и мы сосредоточили свои усилия в Армении. Это дало свой результат. мы лидируем в корпоративном секторе в течение многих лет с долей рынка в одну треть. Теперь мы начинаем занимать лидирующие позиции и в секторе кредитования малого и среднего бизнеса, и в сфере розничного кредитования. Следует отметить, что возможности армянского рынка достаточно ограничены. С другой стороны, экономика нашей страны относительно стабильна и более предсказуема в среднесрочной и долгосрочной перспективе. Впрочем, ничего не исключено. После того, как процесс консолидации в банковском секторе РА завершится и завершится в нашу пользу, может произойти перераспределение ресурсов и начнется процесс выхода на внешние рынки. Возможно, мы скоро вернемся к этому вопросу.
— Банки в России часто выходят на другие рынки, в том числе небанковские. Предпринимает ли Америабанк какие-то шаги в этом направлении?
— Мы финансовая организация, наши возможности и силы сосредоточены в финансовой сфере. На данный момент у нас нет намерения пробовать свои силы в других областях. Однако теоретически я не исключаю попыток выхода на любой другой небанковский рынок. Однако в любом случае мы не будем направлять наши ресурсы в область, с которой не справимся. Существуют виды сотрудничества финансовых и некоторых нефинансовых организаций, которые рассматриваются как синергии (например, в сфере телекоммуникаций). В этом случае слияние не обязательно, может быть тесное сотрудничество. Но сейчас мы по-прежнему боремся за звание абсолютного лидера в финансовом секторе.
— Каков процент использования удаленных сервисов на данный момент? Какой вариант обслуживания предпочтительнее: визиты в банк или онлайн-сервис?
— Треть клиентов банка активно пользуются нашим мобильным приложением или интернет-банкингом, часть (25%) достаточно активно для совершения операций, другая часть просто для контроля счетов и получения информации. Однако этот показатель очень быстро растет. Что касается использования дистанционных услуг юридическими лицами, то в Армении до сих пор нет специализированных соответствующих решений. Для крупных компаний этот вопрос не критичен, но спрос на удаленные услуги есть у значительного количества малых и средних предприятий, и мы должны быть в состоянии удовлетворить этот спрос в короткие сроки.