You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ասիական Զարգացման Բանկը բաժնեմասնակցություն է ձեռք բերում Ամերիաբանկում` Հայաստանում ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունն ընդլայնելու նպատակով - Նորություններ | Ամերիաբանկ
07Մյս
Հայաստան, Երևան (07 մայիսի, 2018թ.). Ասիական Զարգացման Բանկը (ԱԶԲ) և «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն կնքել են 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարի բաժնեմասնակցության ձեռքբերման պայմանագիր՝ ՀՀ բանկային համակարգն ամրապնդելու և երկրում ֆինանսական ծառայությունների հասանելիությունն ընդլայնելու նպատակով: Սա ԱԶԲ-ի կողմից Հայաստանում բաժնեմասնակցության ձեռքբերման առաջին գործարքն է: ԱԶԲ-ն նաև հաստատել է Ամերիաբանկին մինչև 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկի տրամադրումը:
Նշված նշանակալի գործարքի համար խթան է հանդիսացել Ամերիաբանկի դերը Հայաստանի տնտեսության և բանկային համակարգի զարգացման գործում, վերջին տաս տարիների ընթացքում բանկի գործունեության արդյունավետության մասին վկայող կայուն ցուցանիշները, ինչպես նաև հասարակության կենսամակարդակը բարձրացնելու ուղղությամբ բանկի կողմից գործադրվող ակտիվ ջանքերը: Ամերիաբանկը բոլոր հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով գլխավորում է ՀՀ բանկային համակարգի առաջատարների ցանկը: Բանկը հանիսանում է նաև Հայաստանի ամենախոշոր վարկատուն: 2018թ-ի առաջին եռամսյակի դրությամբ բանկի ակտիվները կազմել են 1.4 մլրդ ԱՄՆ դոլար:
«Մենք բարձր ենք գնահատումգործընկերական հարաբերությունների այս նոր մակարդակը, որոնք վկայում են Ամերիաբանկի հանդեպ ԱԶԲ-ի խորը վստահության մասին: Այս նախաձեռնությունը բանկի ռազմավարական նպատակների և երկարաժամկետ ծրագրերի իրականացման համար լրացուցիչ խթան կհանդիսանա, ինչպես նաև մեծապես կնպաստի մոտ ապագայում կապիտալի միջազգային շուկաներին հասանելիության ընդլայնմանը: Վստահ եմ, որ մեր համատեղ ջանքերը թույլ կտան զարգացնել Հայաստանի բանկային համակարգը և նպաստել ընդհանուր առմամբ երկրի տնտեսական աճին և հատկապես ՓՄՁ հատվածի զարգացմանը», - նշել է Ամերիաբանկի Տնօրենների Խորհրդի նախագահ Անդրեյ Մկրտչյանը:
Հայաստանում ֆինանսական միջոցների հասանելիությունը լուրջ խնդիր է, հատկապես ՓՄՁ-ների և միկրո ձեռնարկությունների համար՝ չնայած Հայաստանի տնտեսության մեջ դրանց զգալի դերակատարմանը: ՓՄՁ-ները երկրի ձեռնարկությունների գերակշիռ մասն են կազմում, մինչդեռ ՀՆԱ-ում և զբաղվածության ցուցանիշներում վերջիններիս տեսակարար կշիռը փոքր է (համապատասխանաբար 43% և 41.7%):
Հայաստանի բանկային համակարգի ամրապնդումը թույլ կտա մատչելի ֆինանսավորում  ապահովել ՓՄՁ-ների համար և զարգացնել մասնավոր ֆինանսական ծառայությունները՝ ընդլայնելով ՓՄՁ-ներին սպասարկելու համար Ամերիաբանկի ֆինանսական հնարավորությունները: Մասնավորապես, նշված ծրագիրը թույլ կտա Ամերիաբանկին կայուն ֆինանսավորում տրամադրել ՓՄՁ-ներին՝ այսպիսով նպաստելով վերջիններիս կողմից նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը և ՀՀ տնտեսության աճին ու դիվերսիֆիկացմանը:
Ֆինանսավորման փաթեթի շրջանակներում ԱԶԲ-ն նախատեսում է նաև Ամերիաբանկին տրամադրել տեխնիկական աջակցության դրամաշնորհ՝ թվային բանկային տեխնոլոգիաների, ՏՏ համակարգերի և ռիսկերի կառավարման ոլորտներին աջակցելու նպատակով:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Asian Development Bank acquires stake in Ameriabank to expand access to financial services in Armenia - News | Ameriabank
Asian Development Bank acquires stake in Ameriabank to expand access to financial services in Armenia
07 May, 2018 | Press release, All | Return|
The contract was signed by ADB Armenia Office Director Shane Rosenthal and Ameriabank Board of Directors Chairman Andrey Mkrtchyan during the contract signing ceremony held in Yerevan.
"We are happy to invest in Ameriabank. "Cooperating with the dynamic team of Ameriabank, we will support the expansion of credit volumes for small and medium enterprises, thus contributing to the growth and development of Armenia," said Mr. Rosenthal.
Ameriabank's role in the development of Armenia's economy and banking system, stable indicators of the effectiveness of the bank's activities over the last ten years, as well as the bank's active efforts to raise the standard of living of the society were the impetus for the said significant transaction. Ameriabank leads the list of leaders of the RA banking system by all main financial indicators. The bank is also the largest lender in Armenia. As of the first quarter of 2018, the bank's assets amounted to 1.4 billion USD.
"We highly appreciate this new level of partnership relations, which testify to ADB's deep trust in Ameriabank. This initiative will provide an additional incentive for the implementation of the bank's strategic goals and long-term plans, and will also greatly contribute to the expansion of access to international capital markets in the near future. I am sure that our joint efforts will allow to develop the banking system of Armenia and contribute to the economic growth of the country in general and the development of the SME sector in particular," said Andrey Mkrtchyan, Chairman of the Board of Directors of Ameriabank.
Access to finance in Armenia is a serious problem, especially for SMEs and micro-enterprises, despite their significant role in the Armenian economy. SMEs make up the majority of the country's enterprises, while their share in GDP and employment indicators is small (43% and 41.7%, respectively).
Strengthening the banking system of Armenia will allow providing affordable financing for SMEs and developing private financial services, expanding Ameriabank's financial capabilities to serve SMEs. In particular, the mentioned program will allow Ameriabank to provide sustainable financing to SMEs, thus contributing to the creation of new jobs by the latter and the growth and diversification of the RA economy.
As part of the financing package, ADB also plans to provide Ameriabank with a technical assistance grant to support digital banking technologies, IT systems and risk management.
The Asian Development Bank, headquartered in Manila, aims to reduce poverty in Asia and the Pacific through inclusive economic growth, environmentally sustainable growth, and regional integration. ADB was founded in 1966 and has 67 members, 48 ​​of which are from the Asian region.