Հեղինակավոր Moody's միջազգային վարկանշային գործակալությունն Ամերիաբանկին շնորհել է հետևյալ վարկանիշները.
- ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշ,
- արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշ,
- կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ Ba3 վարկանիշ:
Արտարժույթով երկարաժամկետ ավանդների B2 վարկանիշը հայկական բանկերի համար առավելագույն հնարավոր վարկանիշն է` սահմանափակված է Հայաստանի Հանրապետության արտարժույթով ավանդների առավելագույն շեմով: Վարկանիշն ունի կայուն հեռանկար:
Վարկանշման հիմնավորումները
Ամերիաբանկին շնորհված ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշն արտացոլում է.
- բանկի դիվերսիֆիկացված բիզնես ուղղությունները և ամուր դիրքերը տեղական շուկայում
- ակտիվների բարելավված որակը և հնարավոր կորուստների կլանման կարողությունը` շնորհիվ կապիտալի պատշաճ բուֆերների, բարձր շահութաբերության և խնդրահարույց վարկերի բավարար ծածկույթի,
- իրացվելիության բավարար մակարդակը և միջոցների ներգրավման դիվերսիֆիկացված աղբյուրները: Միաժամանակ, Ամերիաբանկի վարկանիշը սահմանափակված է Հայաստանի մակրոտնտեսական ցուցանիշներով և արտարժույթով վարկերի էական տեսակարար կշռով:
Ըստ Moody's-ի՝ Ամերիաբանկի ակտիվների որակը կանխատեսելի ապագայում ընդհանուր առմամբ կայուն կմնա՝ հաշվի առնելով տնտեսական պայմանների բարելավումն ու Moody's-ի սպասումները, որ 2018-2019թթ. ազգային արժույթը կլինի կայուն:
Վարկանիշները սահմանելիս` Moody's-ը հիմք է ընդունել մի շարք կարևոր ցուցանիշներ: Մասնավորապես, նվազել է չաշխատող վարկերի տեսակարար կշիռն ընդհանուր վարկային պորտֆելում: 31.03.2018 դրությամբ այդ ցուցանիշը կազմել է 3.9%՝ 2017թ. տարեվերջի 4.1%-ի համեմատ, խնդրահարույց վարկերի ծածկման գործակիցը 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 87%՝ 2017թ. տարեվերջի 57%-ի համեմատ: Միաժամանակ, տարեվերջին արտարժութային վարկերի տեսակարար կշիռը եղել է բարձր՝ 82%, ինչը բերում է ակտիվների որակի զգայունությանը փոխարժեքային տատանումների նկատմամբ: Սակայն մյուս կողմից, այդ վարկառուների էական մասն արտահանողներ են, որոնք ապահովում են արտարժութային հասույթ, որն էլ մասամբ նվազեցնում է փոխարժեքային տատանումներից բխող վարկային ռիսկը:
Moody's-ը կարևորել է նաև այն համգամանքը, որ Ամերիաբանկն ունի դիվերսիֆիկացված բաժնետիրական կառուցվածք և անհրաժեշտության դեպքում կարող է ներգրավել լրացուցիչ կապիտալ: Մասնավորապես, Ասիական Զարգացման Բանկի ներդրման շնորհիվ 2018 թ. Բանկի սեփական կապիտալը համալրվել է 30 միլիոն ԱՄՆ դոլարով: Կապիտալի համարժեքության նորմատիվային ցուցանիշը 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել է 14.05%, իսկ Բազել I-ի պահանջներին համապատասխան՝ շուրջ 19%: 2018թ. առաջին եռամսյակում բանկի զուտ շահույթը կազմել է 2.56 մլրդ ՀՀ դրամ (56% աճ՝ 2017թ. նույն ժամանակահատվածի համեմատ): Արդյունքում` ակտիվների միջին եկամտաբերությունը տարեկան կտրվածքով կազմել է 1.5%, եկամտաբերությունն ըստ կապիտալի ՝ 13.4%:
Moody's-ն ակնկալում է, որ կանխատեսելի ապագայում` մոտակա 12-18 ամսում Բանկի եկամտաբերության աճի միտումը կպահպանվի՝ շնորհիվ այն բանի, որ Բանկի վարկային ռազմավարությունը կենտրոնացած կլինի ավելի եկամտաբեր մանրածախ բանկային գործառնությունների զարգացման վրա:
Moody's-ը նշել է նաև, որ Բանկի իրացվելիության ցուցանիշները և միջոցների նեգրավումը մոտակա 12-18 ամսում կլինեն կայուն՝ շնորհիվ լավ դիվերսիֆիկացված պարտավորությունների, իրացվելի ակտիվների մեծ պաշարի և այլընտրանքային իրացվելիության աղբյուրների (օրինակ՝ միջազգային ֆինանսական կազմակերպություններից ստացվող միջոցների): Moody's-ը կարևորում է նաև, որ հաճախորդների միջոցները Բանկի պարտավորությունների շուրջ 64% են, որոնց կեսը մանրածախ ավանդներ են: Բանկն ունի իրացվելիության բավարար պաշար՝ կազմված դրամական միջոցներից և պետական արժեթղթերից, որոնք 2018թ. առաջին եռամսյակում կազմել են ընդհանուր ակտիվների ավելի քան 22%-ը:
Ամերիաբանկի ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների գլոբալ B1 վարկանիշը (GLC) ներառում է Moody's-ի գնահատականն առ այն, որ անհրաժեշտության դեպքում պետական աջակցության հավանականությունը բարձր է՝ շնորհիվ այն հանգամանքի, որ Ամերիաբանկը հանդիսանում է համակարգային կարևորության բանկ, ունի հաճախորդների մեծ բազա և շուկայի մեծ մասնաբաժին (17% ըստ հաճախորդներին տված վակերի, 13% ըստ հաճախորդների ավանդների): Մյուս կողմից, այս աջակցությունն ազգային արժույթով գլոբալ վարկանիշի բարձրացում չի ենթադրում, քանի որ բանկի վարկունակության բազային գնահատականն (BCA) արդեն իսկ հավասար է Հայաստանի B1 վարկանիշին:
Վարկանիշի դրական հեռանկար
Բանկի ազգային արժույթով երկարաժամկետ ավանդների B1 վարկանիշն ունի դրական հեռանկար, ինչը համընկնում է ՀՀ պետական պարտքի B1 վարկանիշի դրական հեռանկարի հետ:

Престижное международное рейтинговое агентство Moody's присвоило Америабанку следующие рейтинги.
Рейтинг долгосрочных депозитов в национальной валюте B1 имеет позитивный прогноз, основанный на позитивном прогнозе рейтинга государственного долга B1.
Рейтинг долгосрочных депозитов в иностранной валюте B2 – это максимально возможный рейтинг для банков Армении, ограниченный максимальным порогом депозитов в иностранной валюте Республики Армения. Рейтинг имеет стабильный прогноз.
Обоснование рейтинга
Рейтинг долгосрочных депозитов в национальной валюте, присвоенный Америабанку, отражает:
диверсифицированные направления деятельности банка и сильные позиции на местном рынке
улучшенное качество активов и способность поглощать потенциальные убытки благодаря адекватным резервам капитала, высокой прибыльности и адекватному покрытию проблемных кредитов;
достаточный уровень ликвидности и диверсифицированные источники привлечения средств. В то же время рейтинг Америабанка ограничен макроэкономическими показателями Армении и значительной долей кредитов в иностранной валюте.
По мнению Moody's, качество активов Америабанка в обозримом будущем останется в целом стабильным, учитывая улучшение экономических условий и ожидания Moody's, что в 2018-2019 гг. национальная валюта будет стабильной.
При присвоении рейтингов агентство Moody's исходило из ряда важных показателей. В частности, снизилась доля проблемных кредитов в общем кредитном портфеле. По состоянию на 31.03.2018 г. данный показатель составил 3,9% по сравнению с 2017 г. по сравнению с 4,1% на конец года коэффициент покрытия проблемных кредитов в 2018 г. в первом квартале составила 87%, в 2017 г. по сравнению с 57% на конец года. При этом доля кредитов в иностранной валюте на конец года была высокой и составляла 82%, что обуславливает чувствительность качества активов к колебаниям обменного курса. Но с другой стороны, значительную часть этих заемщиков составляют экспортеры, обеспечивающие валютную выручку, что частично снижает кредитный риск, возникающий при колебаниях валютного курса.
Агентство Moody's также подчеркнуло тот факт, что Америабанк имеет диверсифицированную структуру акционеров и при необходимости может привлечь дополнительный капитал. В частности, благодаря инвестициям Азиатского банка развития в 2018 г. Собственный капитал банка пополнен на 30 млн долларов США. Нормативный показатель достаточности капитала в 2018 году. в первом квартале было 14,05%, а в соответствии с требованиями Базеля I - около 19%. 2018 в первом квартале чистая прибыль банка составила 2,56 млрд драмов (увеличение на 56% по сравнению с аналогичным периодом 2017 года). В результате среднегодовая рентабельность активов составила 1,5%, рентабельность капитала – 13,4%.
Moody's ожидает, что тенденция роста прибыльности Банка сохранится в обозримом будущем, в ближайшие 12-18 месяцев, в связи с тем, что кредитная стратегия Банка будет направлена на развитие более доходных розничных банковских операций.
Moody's также отметило, что ликвидность и долговая нагрузка банка будут стабильными в течение следующих 12-18 месяцев благодаря хорошо диверсифицированным обязательствам, большому пулу ликвидных активов и альтернативным источникам ликвидности (таким как средства международных финансовых организаций). Moody's также отмечает, что средства клиентов составляют около 64% пассивов Банка, половина из которых приходится на депозиты физических лиц. Банк имеет достаточный резерв ликвидности, состоящий из денежных средств и государственных ценных бумаг, который в 2018 году приходилось более 22% от общих активов в первом квартале.
Глобальный рейтинг долгосрочных депозитов Америабанка в национальной валюте B1 (GLC) включает оценку Moody's о том, что вероятность государственной поддержки в случае необходимости высока в связи с тем, что Америабанк является системно значимым банком с большой клиентской базой и большой долей рынка (17% по данным на кредиты клиентам, 13% по депозитам клиентов). С другой стороны, эта поддержка не предполагает повышения глобального рейтинга в национальной валюте, так как базовый кредитный рейтинг (BCA) банка уже равен рейтингу Армении B1.
Позитивный прогноз по рейтингу
Рейтинг долгосрочных депозитов банка в национальной валюте В1 имеет позитивный прогноз, который совпадает с позитивным прогнозом рейтинга В1 государственного долга РА.