Այսօր Ամերիաբանկում տեղի ունեցավ հանդիպում ԱՊՀ մի շարք երկրների (Բելոռուսիա, Կազախստան, Վրաստան, Ուզբեկստան) լրագրողների և «Սոֆթլայն» ընկերության ներկայացուցիչների միջև: Հանդիպման ժամանակ լրագրողներին ներկայացվեցին Ամերիաբանկի Տվյալների մշակման կենտրոնի տեխնիկական հնարավորությունները: Լրագրողները ծանոթացան նաև Բանկի գործունեությանն ու պատմությանը, ունեցան շրջայց «Կամար» բիզնես կենտրոնում և Բանկի գլխամասային գրասենյակում:
Հանդիպման ժամանակ ներկայացվեց նոր շենք տեղափոխվելու կապակցությամբ Ամերիաբանկում տվյալների մշակման նոր կենտրոնի ստեղծման անհրաժեշտությունը, որը կհամապատասխաներ անվտանգության և անխափանության ժամանակակից պահանջներին, թույլ կտար ապահովել բանկի բոլոր գործառնությունների իրականացումը և կունենար ընդլայնման հնարավորություն:
Հայտարարված մրցույթի արդյունքների հիման վրա ընտրվեց «Սոֆթլայն» ընկերությունը, որն ունի նմանատիպ օբյեկտների կառուցման համար անհրաժեշտ փորձը և բոլոր մասնագիտական կարողությունները:
«Սոֆթլայն» ընկերությունը նախագծեց տվյալների մշակման կենտրոնի ինժեներական համակարգերը և իրականացրեց շինմոնտաժային բոլոր աշխատանքները: Առաջին փուլը՝ նախագծումը, կատարվեց ամենասեղմ ժամկետում, և բոլոր տեխնիկական լուծումները պատվիրատուի հետ համաձայնեցնելուց հետո սկսվեց շինարարության փուլը, որն ավարտվեց 2017թ. դեկտեմբերին:
Նոր շենքում տեղադրված են տվյալների մշակման կենտրոնի համար անհրաժեշտ բոլոր ինժեներական համակարգերը, որոնք համապատասխանում են հակահրդեհային պաշտպանության եվրոպական ISO չափանիշներին և անվտանգության 3-րդ մակարդակի (Tier3) պահանջներին:
«Մենք վաղուց ենք համագործակցում Ամերիաբանկի հետ, և մեզ համար մեծ պատիվ ու պատասխանատվություն է Հայաստանում նման մեծ տեխնոլոգիական ծրագրի իրագործումը: Մեր նախկին համատեղ փորձի շնորհիվ Սոֆթլայնի ու Ամերիաբանկի մասնագետները ծրագիրն իրականացրին սահմանված ժամկետում և բարձր պրոֆեսիոնալ մակարդակով», – նշեց Հայաստանում «Սոֆթլայն» ընկերության վաճառքի գծով տնօրեն Կարինե Եղոյանը:
Ամերիաբանկի համար կառուցվեց տվյալների մշակման՝ բարձր տեխնոլոգիաներով հագեցած, ընդլայնման հնարավորություն ունեցող կենտրոն, որը կապահովի բանկի բոլոր գործընթացների անխափան և արդյունավետ իրականացումը:
«Մեր սպասումներն արդարացան՝ բանկի տվյալների մշակման կենտրոնի ենթակառուցվածքը ոչ միայն լիովին համապատասխանում է ժամանակակից պահանջներին, այլև ունի համապատասխան ռեզերվ ու նախատեսված է երկարաժամկետ զարգացման և ընդլայնման համար: «Սոֆթյալն» ընկերության մասնագետները ցուցաբերել են բարձր պրոֆեսիոնալ հմտություններ և ապացուցել, որ կարող են իրականացնել բարդ տեխնիկական ծրագրեր», – նշեց Ամերիաբանկի ՏՏ և ավտոմատացման վարչության ղեկավար Շավարշ Ոսկանյանը:
«Սոֆթլայն» ընկերության մասին
«Սոֆթլայն» ընկերությունը մշակում է բիզնեսի թվայնացման տեխնոլոգիական լուծումներ: Ընկերությունը տրամադրում է առաջադեմ, հուսալի տեխնոլոգիաներ ու կիբերանվտանգության միջոցներ և աշխարհի ամենատարբեր երկրներում գործող մի շարք կազմակերպությունների վստահված գործընկերն է: Մասնավորապես, ընկերությունը գործունեություն է ծավալում Արևելյան Եվրոպայում և Կենտրոնական Ասիայում, Լատինական Ամերիկայում ու Հարավ-Արևելյան Ասիայում՝ ընդհանուր առմամբ ավելի քան 50 երկրում: Համագործակցելով ՏՏ լուծումների գլոբալ մատակարարների հետ՝ Սոֆթլայնը կիրառում է լավագույն փորձը և շարունակաբար զարգացնում իր կարողությունները՝ աշխարհի 5 մայրցամաքներում մեծածավալ նախագծեր իրականացնելու համար: 2017թ. «Սոֆթլայն» ընկերությունների խմբի հասույթը կազմեց 1,19 մլրդ ԱՄՆ դոլար:

Сегодня в Америабанке состоялась встреча журналистов ряда стран СНГ (Беларуси, Казахстана, Грузии, Узбекистана) с представителями компании «Софтлайн». В ходе встречи журналистам были представлены технические возможности Центра обработки данных Америабанка. Журналисты также ознакомились с деятельностью и историей банка, осмотрели бизнес-центр «Камар» и головной офис банка.
В ходе встречи, в связи с переездом в новое здание, была представлена необходимость создания в Америабанке нового центра обработки данных, который отвечал бы современным требованиям безопасности и бесперебойности, позволил бы обеспечить выполнение всех операций банка. и будет иметь возможность расширения.
По результатам объявленного тендера была выбрана компания «Софтлайн», обладающая опытом и всеми профессиональными возможностями, необходимыми для строительства подобных объектов.
Компания «Софтлайн» спроектировала инженерные системы центра обработки данных и выполнила все строительные работы. Первый этап, проектирование, был выполнен в кратчайшие сроки, а после согласования всех технических решений с заказчиком начался этап строительства, который завершился в 2017 году. в декабре.
В новом здании имеются все необходимые для центра обработки данных инженерные системы, соответствующие европейским стандартам пожарной безопасности ISO и требованиям безопасности Tier 3.
«Мы давно сотрудничаем с Америабанком, и для нас большая честь и ответственность реализовать такой крупный технологический проект в Армении. Благодаря нашему предыдущему совместному опыту, специалисты Softline и Америабанка реализовали проект в оговоренные сроки и на высоком профессиональном уровне», - сказала Карине Егоян, директор по продажам компании «Софтлайн» в Армении.
Для Америабанка построен центр обработки данных, оснащенный высокими технологиями, с возможностью расширения, что обеспечит бесперебойную и эффективную реализацию всех процессов банка.
«Наши ожидания оправдались: инфраструктура центра обработки данных банка не только полностью отвечает современным требованиям, но и имеет соответствующий резерв и рассчитана на долгосрочное развитие и расширение. Специалисты компании «Софтялн» показали высокие профессиональные навыки и доказали, что могут реализовывать сложные технические программы», - отметил начальник управления информационных технологий и автоматизации Америабанка Шаварш Восканян.
О компании «Софтлайн»
Компания «Софтлайн» разрабатывает технологические решения для цифровизации бизнеса. Компания предоставляет передовые, надежные технологии и средства кибербезопасности и является надежным партнером ряда организаций, работающих в разных странах мира. В частности, компания работает в Восточной Европе и Центральной Азии, Латинской Америке и Юго-Восточной Азии, всего более 50 стран. Сотрудничая с глобальными поставщиками ИТ-решений, Softline применяет лучшие практики и постоянно развивает свои возможности для реализации масштабных проектов на 5 континентах. 2017 Выручка группы компаний «Софтлайн» составила 1,19 млрд долларов США.