Ամենախոշոր արևային կայանի կառուցման ֆինանսավորումը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
FRV-ն, ՄՖԿ-ի, ՎԶԵԲ-ի և Ամերիաբանկի հետ հաջողությամբ ավարտեց ՀՀ-ում արդյունաբերական նշանակության ամենախոշոր արևային կայանի կառուցման ֆինանսավորումը
• 55 ՄՎտ հզորությամբ «Մասրիկ-1» արևային կայանը կարտադրի այնքան մաքուր էներգիա, որքան պահանջվում է ավելի քան 20,000 տուն էլէկտրաէներգիայով ապահովելու համար և թույլ կտա խուսափել տարեկան 40,000տ ածխածնի արտանետումից:
• Ծրագրի շրջանակներում «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերության հետ կնքվել է էլեկտրաէներգիայի գնման պայմանագիր, որի համաձայն արտադրված էլեկտրաէներգիան կմատակարարվի համայնքին` զգալի օգուտ բերելով վերջինիս:
• ՄՖԿ-ն և ՎԶԵԲ-ը կաջակցեն ծրագրի իրականացմանը` տրամադրելով առաջնակարգ վարկեր և ներդրումային դրամաշնորհ, որը ԵՄ-ից կնեգրավի ՎԶԵԲ-ը:
• Ամերիաբանկը կաջակցի ծրագրի իրականացմանը` տրամադրելով ԱԱՀ-ի ֆինանսավորում:
• «Մասրիկ-1» արևային կայանը ներկայումս արդյունաբերական մասշտաբի ամենամեծ արևային կայանն է Հայաստանում:
Fotowatio Renewable Ventures (FRV) ընկերությունը, որը հանդիսանում է Abdul Latif Jameel Energy ընկերության անդամ և աշխարհում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի ծրագրեր իրականացնող առաջատար, հաջողությամբ ավարտել է Հայաստանում արդյունաբերական մասշտաբի ամենամեծ արևային կայանի կառուցման ֆինանսավորման գործարքը: Գեղարքունիքի մարզի Մեծ Մասրիկ համայնքում կառուցվող 55 ՄՎտ հզորությամբ «Մասրիկ-1» արևային կայանն իր տեսակով առաջին է Հայաստանում: Այն թույլ կտա զգալիորեն ընդլայնել Հայաստանում վերականգնվող էներգիայի արտադրության ծավալը`միևնույն ժամանակ նվազեցնելով երկրի կախվածությունը հանածո վառելիքից:
2018 թ-ին FRV-ն և Տարածքային կառավարման ու ենթակառուցվածքների նախարարությունը կնքեցին կառավարության աջակցության ծրագիր` Վերականգնվող էներգետիկայի և էներգախնայողության (R2E2) հիմնադրամի (ՀՀ կառավարության կողմից լիազորված ԾԻԳ) աջակցությամբ արևային էլեկտրակայանի նախագծման, ֆինանսավորման, կառուցման, տիրապետման և շահագործման նպատակով:
«Մասրիկ-1» կայանը կարտադրի տարեկան ավելի քան 128 գիգավատ/ժամ էլեկտրաէներգիա՝ 1 ՄՎտ/ժամի դիմաց 41,9 ԱՄՆ դոլար մրցունակ սակագնով: Արտադրված էլեկտրաէներգիան պայմանագրի համաձայն կվաճառվի «Հայաստանի էլեկտրական ցանցեր» ընկերությանը, որը պատասխանատու է Հայաստանում էլեկտրաէներգիայի մատակարարման համար: Կայանը կարող է արտադրել այնքան էներգիա, որքան պահանջվում է Հայաստանի ավելի քան 20,000 տնային տնտեսություն էլէկտրաէներգիայով ապահովելու համար: Ծրագիրը թույլ կտա նաև տարեկան մոտ 40,000 տոննայի չափով կրճատել ածխածնի արտանետումը:
Ծրագրի իրականացմանն աջակցում են Համաշխարհային բանկի խմբի անդամ Միջազգային ֆինանսական կորպորացիան (ՄՖԿ), Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) և Եվրամիությունը (ԵՄ), որոնք ծրագրի իրականացման տարբեր փուլերում կտրամադրեն մինչև 38․4 միլիոն ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում: Ամերիաբանկը կաջակցի ծրագրի իրականացմանը` տրամադրելով ԱԱՀ-ի ֆինանսավորում:
«Հայաստանը մեծ ներուժ ունի, երբ խոսքը վերականգնվող, մասնավորապես՝ արևային էներգիայի արտադրման ոլորտի զարգացման մասին է»,-ասել է FRV ընկերության գործառնությունների գծով տնօրեն Տրիստան Իգուերոն․ «Տվյալ տարածաշրջանում մեր առաջին արևային կայանի նախագծի ֆինանսավորման գործարքի կնքումը կարևոր նշանակություն ունի FRV-ի համար, քանի որ դա մեզ հնարավորություն է ընձեռում ընդլայնելու մեր գործունեության աշխարհագրությունը: Այս ծրագրի միջոցով մենք կնպաստենք երկրի կայուն տնտեսական աճին` ապահովելով լրացուցիչ եկամտի աղբյուր և ստեղծելով նոր աշխատատեղեր, ինչը նպաստելու է ավելի հեռանկարային ապագայի կերտմանը»:
Ամերիաբանկի տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը կարևորել է նախագծի իրագործումը` նշելով, որ Բանկը առանձնակի ուշադրություն է դարձնում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում իրականացվող ծրագրերին․ «Մենք աջակցում ենք Հայաստանում միջազգային ընկերությունների գործունեությանը և մեզ համար այս նախագիծն առանձնանում և կարևորվում է առաջին հերթին մեր երկրի տնտեսության զարգացման, էկոլոգիական խնդիրների լուծման, նոր աշխատատեղերի ստեղծման, մեր քաղաքացիների կյանքի որակի բարելավման տեսանկյունից։ Կարևորելով անկախ և անվտանգ էներգետիկ համակարգ ձևավորելու հեռանկարը` Ամերիաբանկը ուրախ է աջակցելու արդյունաբերական մասշտաբի ամենամեծ արևային էլեկտրակայանի կառուցմանը»։ Ա․ Հանեսյանը նշել է, որ Ամերիաբանկը մշտապես ակտիվ աշխատանքներ է իրականացրել էներգետիկայի ոլորտում, մասնավորապես՝ ՀԷԿ-երի ֆինանսավորման, ինչպես նաև արևային կայանների կառուցման ուղղություններով. ««Մասրիկ-1» արևային կայանի կառուցումը հերթական հավակնոտ և մեր երկրի համար առանցքային նշանակություն ունեցող ծրագրերից մեկն է, որը, վստահ եմ, մեր գործընկերների հետ միասին հաջողությամբ ավարտին ենք հասցնելու»։
«Abdul Latif Jameel Energy ընկերությունը FRV ընկերության միջոցով իրականացնում է Հայաստանում արդյունաբերական մասշտաբի ամենամեծ արևային կայանի կառուցումը, ինչը վկայում է վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի զարգացման ուղղությամբ մեր ջանքերի մասին: «Մասրիկ» արևային կայանի կառուցման ֆինանսավորման պայմանագրի կնքումը ևս մեկ քայլ է մեր նպատակների իրականացման ճանապարհին: Հպարտ ենք, որ աջակցում ենք Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի կայացմանը», - նշել է Abdul Latif Jameel ընկերության նախագահի տեղակալ և փոխտնօրեն Ֆադի Ջամիլը:
FRV ընկերության մասին
FRV-ն հանդիսանում է Abdul Latif Jameel Energy ընկերության անդամ և աշխարհում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի առաջատար: Հավատարիմ մնալով էներգետիկայի կայուն զարգացման ոլորտում աշխարհի առաջատար ընկերությունը դառնալու ձգտմանը` FRV-ն արդյունաբերական մասշտաբի ֆոտովոլտայիկ կայաններ արտադրող ընկերությունից դարձավ վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում անկախ էներգաարտադրող ընկերություն: Մեր նպատակն է վերափոխվել և դառնալ կանաչ տեխնոլոգիաների/էներգետիկ հարթակի առաջատարը, այդ իսկ պատճառով որդեգրել ենք արագ աճի ռազմավարություն, որը նախատեսում ենք իրականացնել ծրագրերից ստացվող եկամտի, բաժնետերերի ներդրումների, ինչպես նաև բաժնետոմսերի մինորիտար փաթեթի և ուղղակի վաճառքի միջոցով ակտիվների ռոտացիայի հաշվին: Այս նպատակով ընկերությունը նախատեսում է ավելի քան 1.5 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ներդրում կատարել հիմնական միջոցներում` ապահովելով ընկերության ընդհանուր հաշվարկային հզորության կրկնակի աճ (2020թ. 2 ԳՎտ-ից մինչև 4 ԳՎտ 2024թ.):
Abdul Latif Jameel Energy ընկերության մասին
Abdul Latif Jameel Energy ընկերությունը ստեղծվել 2012 թ-ին և այսօր համարվում է էլեկտրաէներգիա արտադրող առաջատար և անկախ ընկերություն, որը բարձրակարգ ծառայություններ է մատուցում վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտում: Ընկերությունը ծրագրեր է իրականացնում աշխարհի 16 երկրներում և ունի վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի ծրագրերի` այդ թվում ֆոտովոլտային էլեկտրակայանների, հողմակայանների, թափոնների վերամշակման էներգետիկ ծրագրերի իրականացման հարուստ փորձ: Ընկերությունն առաջարկում է բնապահպանական լուծումներ մասնավորապես աղազերծման, ջրի և կեղտաջրերի մաքրման ոլորտներում: Լրացուցիչ տեղեկությունների համար խնդրում ենք այցելել www.alj.com/energy կամ կապ հաստատել մեր հաղորդակցության թիմի հետ` media@alj.ae հասցեով կամ +971 4 448 0906 հեռախոսահամարով:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Financing the construction of the largest solar plant - News | Ameriabank
25 Mar, 2021 | Press release, All | Return|
• The 55 MW Masrik-1 solar plant will produce enough clean energy to power more than 20,000 homes and avoid 40,000 tons of carbon emissions annually.
• Within the framework of the project, an electricity purchase agreement was signed with the "Armenia Electric Networks" company, according to which the produced electricity will be supplied to the community, bringing a significant benefit to the latter.
• The IFC and the EBRD will support the implementation of the project by providing prime loans and an investment grant from the EU to the EBRD.
• Ameriabank will support the implementation of the project by providing VAT financing.
• "Masrik-1" solar plant is currently the largest industrial-scale solar plant in Armenia.
Fotowatio Renewable Ventures (FRV), a member of Abdul Latif Jameel Energy and a leading developer of renewable energy projects in the world, has successfully completed the financing transaction for the construction of the largest industrial-scale solar plant in Armenia. The 55 MW "Masrik-1" solar plant being built in Mets Masrik community of Gegharkunik marz is the first of its kind in Armenia. It will allow to significantly expand the volume of renewable energy production in Armenia, while reducing the country's dependence on fossil fuels.
In 2018, FRV and the Ministry of Regional Management and Infrastructure signed a government assistance program for the design, financing, construction, ownership and operation of a solar power plant with the support of the Renewable Energy and Energy Savings (R2E2) Fund (RA Government-authorized PII).
The Masrik-1 plant will produce more than 128 gigawatt hours of electricity per year at a competitive tariff of USD 41.9 per MWh. According to the contract, the produced electricity will be sold to the "Electric Networks of Armenia" company, which is responsible for electricity supply in Armenia. The plant can produce enough energy to power more than 20,000 households in Armenia. The project will also reduce carbon emissions by around 40,000 tonnes per year.
The implementation of the project is supported by the International Finance Corporation (IFC), a member of the World Bank Group, the European Bank for Reconstruction and Development (EBRD) and the European Union (EU), which will provide up to 38.4 million US dollars in financing at various stages of the project implementation. Ameriabank will support the implementation of the project by providing VAT financing.
"Armenia has great potential when it comes to the development of the renewable, particularly solar energy production sector," said Tristan Higuero, director of operations at FRV. "Concluding the financing deal for our first solar plant project in this region is important for FRV, as it gives us the opportunity to expand the geography of our operations. Through this program, we will contribute to the sustainable economic growth of the country, providing an additional source of income and creating new jobs, which will contribute to building a more promising future."
Artak Hanesyan, the chairman-general director of Ameriabank's directorate, highlighted the importance of the project's implementation, noting that the Bank pays special attention to projects implemented in the field of renewable energy. "We support the activities of international companies in Armenia, and for us this project stands out and is important, first of all, from the point of view of the development of our country's economy, solving ecological problems, creating new jobs, and improving the quality of life of our citizens. Emphasizing the prospect of creating an independent and secure energy system, Ameriabank is happy to support the construction of the largest industrial-scale solar power plant. A. Hanesyan noted that Ameriabank has always carried out active work in the field of energy, particularly in the directions of financing HPPs and building solar plants. "The construction of the "Masrik-1" solar plant is one of the ambitious and key projects for our country, which I am sure we will successfully complete together with our partners."
"Abdul Latif Jameel Energy company, through FRV company, is implementing the construction of the largest industrial-scale solar plant in Armenia, which is evidence of our efforts in the direction of the development of the renewable energy sector. The signing of the financing contract for the construction of the Masrik solar plant is another step towards the realization of our goals. We are proud to support the establishment of the renewable energy sector in Armenia," said Abdul Latif Jameel Deputy Chairman and Deputy Director Fadi Jamil.
About FRV company
FRV is a member of Abdul Latif Jameel Energy and a global leader in renewable energy. Adhering to the aspiration to become the world's leading company in the field of sustainable energy development, FRV has transformed from a company producing industrial-scale photovoltaic plants to an independent power producer in the field of renewable energy. Our goal is to transform and become a leader in the green technology/energy platform, which is why we have adopted a rapid growth strategy, which we plan to achieve through asset rotation through project revenue, shareholder investment, minority stake and direct sales. For this purpose, the company plans to invest more than 1.5 billion USD in fixed assets, ensuring a doubling of the company's total computing capacity (from 2 GW in 2020 to 4 GW in 2024).
About Abdul Latif Jameel Energy Company
Abdul Latif Jameel Energy was established in 2012 and today is considered a leading and independent power generation company that provides high-quality services in the field of renewable energy. The company implements projects in 16 countries of the world and has rich experience in the implementation of projects in the field of renewable energy, including photovoltaic power plants, wind farms, energy projects for waste processing. The company offers environmental solutions particularly in the fields of desalination, water and wastewater treatment. For more information, please visit www.alj.com/energy or contact our communications team at media@alj.ae or +971 4 448 0906.