«Արեք առաջին քայլը: Եկեք Հայաստան ու հաճելիորեն կզարմանաք: Հետո կարող եք որոշել հետագա քայլերը, բայց ձեր որոշումը կլինի հիմնավորված» - Նորություններ | Ամերիաբանկ
«Արեք առաջին քայլը: Եկեք Հայաստան ու հաճելիորեն կզարմանաք: Հետո կարող եք որոշել հետագա քայլերը, բայց ձեր որոշումը կլինի հիմնավորված»
Միգուցե այս պատճառով է, որ Արտյոմի պատկերացումները հայրենադարձության մասին մի փոքր այլ են: «Ես սովորաբար չեմ պլանավորում ապագան: Երբ բավականաչափ հասուն էի ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու համար, ինքս ինձ հարց էի տալիս` ի՞նչն է ամենալավն ինձ համար տվյալ պահին: Օրինակ, երբ ժամանակը եկավ, հասկացա, որ բարձրագույն կրթություն ստանալու համար Հայաստանը շատ լավ ընտրություն է»:
Արտյոմն ավարտեց Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական համալսարանի բակալավրիատն ու մագիստրատուրան, այնուհետև տեղափոխվեց ԱՄՆ` ուսումը շարունակելու Նյու-Յորք նահանգի Ռոչեսթըր քաղաքում: Նրա գործնական մոտեցման շնորհիվ Հայաստանում բացվեց առաջին աութսորսինգային ընկերություններից մեկը, որտեղ Արտյոմն աշխատեց 2005-2010թթ.: Հետո կյանքի ու աշխատանքի բերմամբ Արտյոմը տեղափոխվեց Ղազախստան, որտեղ համագործակցում էր պետական համակարգի հետ, ղեկավարում էլեկտրոնային կառավարման կենտրոնը: Ղազախստանից հետո Արտյոմը մի քանի տարի բնակվեց Բոստոնում, բայց որտեղ էլ նա լիներ, պահպանում էր կապն արմատների հետ: «Ամեն անգամ, երբ տեղափոխվում էի նոր քաղաք, առաջին բանը հայկական եկեղեցի փնտրելն էր, հայ համայնքի հետ կապ հաստատելը, ու տվյալ քաղաքում բնակվելու ընթացքում գրեթե միշտ շփվում էի հայրենակիցներիս հետ: Օրինակ, Ռոչեսթըրի պես քաղաքում, որտեղ համայնքը փոքր է, քեզ նայում են որպես մի մարդու, որ կարող է պատմել Հայաստանի մասին»:
Ամերիաբանկի մասին Արտյոմը լսել էր դեռ Բոստոնում: Չնայած, որ արդեն որոշել էր ընտանիքի հետ Հայաստան տեղափոխվել, աշխատանք դեռ չէր փնտրում: Ամեն ինչ եղավ հանպատրաստից, բայց երբ աշխատանքի անցավ Ամերիաբանկում, գործն ընկավ բնական հունի մեջ. Արտյոմը հասկացավ, որ Ամերիաբանկն իր համար ճիշտ կազմակերպությունն է, և ինքն էլ կարող է օգուտ բերել բանկին:
Այժմ Արտյոմը Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրենն է: Նախքան նրա գալը բանկում ո՛չ նման դեպարտամենտ կար, ո՛չ հաստիք: Արտյոմը կառուցեց բաժինը զրոյից` ի մի բերելով տարբեր ստորաբաժանումներով մեկ ցրված գործառույթները: Նրա գալով Ամերիաբանկում հիմնվեց ինովացիաների և թվայնացման միասնական կենտրոնացված դեպարտամենտ: Սա աննախադեպ քայլ է Հայաստանում` զրոյից ստեղծել ինքնաբավ, ավտոնոմ ֆինանսատեխնոլոգիակական կենտրոն: Ավելին, այդ կենտրոնը սահմանափակված չէ ավտոմատացման ներքին գործընթացներով, այլ ակտիվորեն փնտրում է շուկան հեղափոխող նոր պրոդուկտներ ու ծառայություններ, ինչն ինքնին շատ հետաքրքրիր ու մոտիվացնող է:
«Ընդհանուր առմամբ, շատ գոհ եմ աշխատանքիցս, ու մեծ մասամբ դա գործընկերներիս շնորհիվ է: Այստեղ բոլորը հավատում են, որ միասին կարող ենքշատ բան փոխել: Հենց սա էլ կուզեի շեշտել, ու հրավիրել սփյուռքի մեր հայրենակիցների, առհասարակ բոլոր մարդկանց ուշադրությունը սրա վրա` որքան հնարավորություններ կան Հայաստանում, Ամերիաբանկում: Իմ օրինակը նման մասշտաբով աշխատելու մի հնարավորություն է, բայց Հայաստանն այսօր կարիք ունի մարդկանց, որ կզբաղեցնեն նման պատասխանատու պաշտոններ»:
Արտյոմի խոսքով` աշխատանքը պետք է օգուտ բերի ոչ միայն իրեն և բանկին, այլև երկրին, պետությանը: «Այսօր Ամերիաբանկը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի համար բարիք ստեղծելու գործում, ու ես ուզում եմ իմ ներդրումն ունենալ»:
Աշխատանքից դուրս Արտյոմն ակտիվորեն զբաղվում է ընտանիքով ու երեք զավակներով: Նրա խոսքով` Հայաստանը շատ լավ երկիր է` երեխաներին մեծացնելու համար, իսկ այն հնարավորությունները, որ երեխաներն ունեն այստեղ, Հայաստանի մեծ առավելություններից մեկն են: «Հայաստանում ապրելը լավ է: Այնքան նոր բան է ստեղծվում, այնքան հնարավորություն կա` ինչ-որ բան փոխելու, անհամեմատ ավելի շատ, քան այլուր»:
Եթե ցանկանում եք անձնական հաջողության հասնել և օգտակար լինել երկրին, Հայաստանից լավ վայր չկա: Այստեղ ինչ անում ես, անում ես քո երկրի ու ժողովրդի համար: Այլ երկրներում, օրինակ, ԱՄՆ-ում, ինչ բարձունքների էլ հասնես, չկա բավարարվածության, արժեք ստեղծելու զգացումը:Բոլոր նրանց, ովքեր մտածում են Հայաստան տեղափոխվելու մասին, Արտյոմը խորհուրդ է տալիս նախ անձամբ այցելել Հայաստան, տեղում ծանոթանալ երկրին:Մեր դարում հնարավոր է գտնել ցանկացած տեղեկություն, բայց տեղում ամեն ինչ տեսնելն ուրիշ է: Բոլորը միշտ հիանում են Հայաստանի համեղ սնունդով ու գեղատեսիլ բնությամբ, բայց դա ամենը չէ, կան բաներ, որ պարզապես աննկարագրելի են: Ահա այդ յուրահատուկ, աննկարագրելի հատկանիշներն են` միջավայրը, հյուրասիրությունը, որ ձգում են մարդկանց:
«Արեք առաջին քայլը: Եկեք Հայաստան ու հաճելիորեն կզարմանաք: Հետո կարող եք որոշել հետագա քայլերը, բայց ձեր որոշումը կլինի հիմնավորված»:

Возможно, именно поэтому представления Артема о репатриации несколько иные. «Обычно я не планирую будущее. Когда я стал достаточно зрелым, чтобы принимать собственные решения, я спросил себя, что лучше для меня в данный момент. Например, когда пришло время, я понял, что Армения — очень хороший выбор для получения высшего образования».
Артем получил степень бакалавра и магистра в Национальном инженерном университете Армении, затем переехал в Соединенные Штаты, чтобы продолжить обучение в Рочестере, штат Нью-Йорк. Благодаря его практическому подходу в Армении была открыта одна из первых аутсорсинговых компаний, где Артем работал в 2005-2010 гг. Потом по жизни и по работе Артем переехал в Казахстан, где сотрудничал с госсистемой, руководил центром электронного управления. После Казахстана Артем несколько лет жил в Бостоне, но, где бы он ни был, сохранял связь со своими корнями. «Каждый раз, переезжая в новый город, я первым делом искал армянскую церковь, налаживал контакт с армянской общиной, а во время пребывания в этом городе почти всегда общался со своими соотечественниками. Например, в таком городе, как Рочестер, где община небольшая, на тебя смотрят как на человека, который может рассказать об Армении».
Артем услышал об Америабанке еще в Бостоне. Хотя он уже решил переехать в Армению со своей семьей, работу пока не искал. Все произошло внезапно, но когда он устроился на работу в Америабанк, все встало на свои места. Артем понял, что Америабанк — подходящая организация для него, и что он сам может принести пользу банку.
Сейчас Артем — директор по инновациям и цифровизации Америабанка. До его прихода в банке не было такого отдела или должности. Артем построил отдел с нуля, объединив функции, разбросанные по разным отделам. С его приходом в Америабанке был создан единый централизованный отдел инноваций и цифровизации. Это беспрецедентный шаг в Армении по созданию с нуля самодостаточного, автономного финансового и технологического центра. Причем этот центр не ограничивается внутренними процессами автоматизации, а активно ищет новые продукты и услуги, революционизирующие рынок, что само по себе очень интересно и мотивирует.
«В целом я очень доволен своей работой, и во многом это заслуга моих коллег. Все здесь верят, что вместе мы можем многое изменить. Именно это я хотел бы подчеркнуть и обратить внимание наших соотечественников в Диаспоре, вообще всех людей, на то, как много возможностей есть в Армении, в Америабанке. Мой пример — это возможность работать в таком масштабе, но Армении сегодня нужны люди, которые займут такие ответственные должности».
По словам Артема, работа должна приносить пользу не только ему и банку, но и стране, государству. «Сегодня Америабанк играет важную роль в создании добра для Армении, и я хочу внести свой вклад».
Вне работы Артем активно занимается семьей и тремя детьми. По его словам, Армения очень хорошая страна для воспитания детей, и те возможности, которые здесь есть у детей, являются одним из больших преимуществ Армении. «Жить в Армении хорошо. Столько нового создается, столько возможностей что-то изменить, гораздо больше, чем где бы то ни было».
Если вы хотите добиться личного успеха и быть полезным стране, нет лучшего места, чем Армения. То, что ты делаешь здесь, ты делаешь для своей страны и народа. В других странах, например, в США, как бы высоко ты ни достиг, нет чувства удовлетворения, создания ценности.Всем, кто думает о переезде в Армению, Артем советует посетить Армению лично, познакомиться страна на месте.В наш век любую информацию можно найти,а вот увидеть все на месте другое. Все всегда восхищаются вкусной едой и красивой природой Армении, но это еще не все, есть вещи, которые просто неописуемые. Вот те неповторимые, неописуемые черты - обстановка, гостеприимство - которые привлекают людей.
"Сделай первый шаг. Приезжайте в Армению, и вы будете приятно удивлены. Тогда вы сможете определиться с дальнейшими шагами, но ваше решение будет оправдано».