«Արեք առաջին քայլը: Եկեք Հայաստան ու հաճելիորեն կզարմանաք: Հետո կարող եք որոշել հետագա քայլերը, բայց ձեր որոշումը կլինի հիմնավորված» - Նորություններ | Ամերիաբանկ
«Արեք առաջին քայլը: Եկեք Հայաստան ու հաճելիորեն կզարմանաք: Հետո կարող եք որոշել հետագա քայլերը, բայց ձեր որոշումը կլինի հիմնավորված»
Միգուցե այս պատճառով է, որ Արտյոմի պատկերացումները հայրենադարձության մասին մի փոքր այլ են: «Ես սովորաբար չեմ պլանավորում ապագան: Երբ բավականաչափ հասուն էի ինքնուրույն որոշումներ կայացնելու համար, ինքս ինձ հարց էի տալիս` ի՞նչն է ամենալավն ինձ համար տվյալ պահին: Օրինակ, երբ ժամանակը եկավ, հասկացա, որ բարձրագույն կրթություն ստանալու համար Հայաստանը շատ լավ ընտրություն է»:
Արտյոմն ավարտեց Հայաստանի ազգային ճարտարագիտական համալսարանի բակալավրիատն ու մագիստրատուրան, այնուհետև տեղափոխվեց ԱՄՆ` ուսումը շարունակելու Նյու-Յորք նահանգի Ռոչեսթըր քաղաքում: Նրա գործնական մոտեցման շնորհիվ Հայաստանում բացվեց առաջին աութսորսինգային ընկերություններից մեկը, որտեղ Արտյոմն աշխատեց 2005-2010թթ.: Հետո կյանքի ու աշխատանքի բերմամբ Արտյոմը տեղափոխվեց Ղազախստան, որտեղ համագործակցում էր պետական համակարգի հետ, ղեկավարում էլեկտրոնային կառավարման կենտրոնը: Ղազախստանից հետո Արտյոմը մի քանի տարի բնակվեց Բոստոնում, բայց որտեղ էլ նա լիներ, պահպանում էր կապն արմատների հետ: «Ամեն անգամ, երբ տեղափոխվում էի նոր քաղաք, առաջին բանը հայկական եկեղեցի փնտրելն էր, հայ համայնքի հետ կապ հաստատելը, ու տվյալ քաղաքում բնակվելու ընթացքում գրեթե միշտ շփվում էի հայրենակիցներիս հետ: Օրինակ, Ռոչեսթըրի պես քաղաքում, որտեղ համայնքը փոքր է, քեզ նայում են որպես մի մարդու, որ կարող է պատմել Հայաստանի մասին»:
Ամերիաբանկի մասին Արտյոմը լսել էր դեռ Բոստոնում: Չնայած, որ արդեն որոշել էր ընտանիքի հետ Հայաստան տեղափոխվել, աշխատանք դեռ չէր փնտրում: Ամեն ինչ եղավ հանպատրաստից, բայց երբ աշխատանքի անցավ Ամերիաբանկում, գործն ընկավ բնական հունի մեջ. Արտյոմը հասկացավ, որ Ամերիաբանկն իր համար ճիշտ կազմակերպությունն է, և ինքն էլ կարող է օգուտ բերել բանկին:
Այժմ Արտյոմը Ամերիաբանկի Ինովացիաների և թվայնացման գծով տնօրենն է: Նախքան նրա գալը բանկում ո՛չ նման դեպարտամենտ կար, ո՛չ հաստիք: Արտյոմը կառուցեց բաժինը զրոյից` ի մի բերելով տարբեր ստորաբաժանումներով մեկ ցրված գործառույթները: Նրա գալով Ամերիաբանկում հիմնվեց ինովացիաների և թվայնացման միասնական կենտրոնացված դեպարտամենտ: Սա աննախադեպ քայլ է Հայաստանում` զրոյից ստեղծել ինքնաբավ, ավտոնոմ ֆինանսատեխնոլոգիակական կենտրոն: Ավելին, այդ կենտրոնը սահմանափակված չէ ավտոմատացման ներքին գործընթացներով, այլ ակտիվորեն փնտրում է շուկան հեղափոխող նոր պրոդուկտներ ու ծառայություններ, ինչն ինքնին շատ հետաքրքրիր ու մոտիվացնող է:
«Ընդհանուր առմամբ, շատ գոհ եմ աշխատանքիցս, ու մեծ մասամբ դա գործընկերներիս շնորհիվ է: Այստեղ բոլորը հավատում են, որ միասին կարող ենքշատ բան փոխել: Հենց սա էլ կուզեի շեշտել, ու հրավիրել սփյուռքի մեր հայրենակիցների, առհասարակ բոլոր մարդկանց ուշադրությունը սրա վրա` որքան հնարավորություններ կան Հայաստանում, Ամերիաբանկում: Իմ օրինակը նման մասշտաբով աշխատելու մի հնարավորություն է, բայց Հայաստանն այսօր կարիք ունի մարդկանց, որ կզբաղեցնեն նման պատասխանատու պաշտոններ»:
Արտյոմի խոսքով` աշխատանքը պետք է օգուտ բերի ոչ միայն իրեն և բանկին, այլև երկրին, պետությանը: «Այսօր Ամերիաբանկը կարևոր դեր է խաղում Հայաստանի համար բարիք ստեղծելու գործում, ու ես ուզում եմ իմ ներդրումն ունենալ»:
Աշխատանքից դուրս Արտյոմն ակտիվորեն զբաղվում է ընտանիքով ու երեք զավակներով: Նրա խոսքով` Հայաստանը շատ լավ երկիր է` երեխաներին մեծացնելու համար, իսկ այն հնարավորությունները, որ երեխաներն ունեն այստեղ, Հայաստանի մեծ առավելություններից մեկն են: «Հայաստանում ապրելը լավ է: Այնքան նոր բան է ստեղծվում, այնքան հնարավորություն կա` ինչ-որ բան փոխելու, անհամեմատ ավելի շատ, քան այլուր»:
Եթե ցանկանում եք անձնական հաջողության հասնել և օգտակար լինել երկրին, Հայաստանից լավ վայր չկա: Այստեղ ինչ անում ես, անում ես քո երկրի ու ժողովրդի համար: Այլ երկրներում, օրինակ, ԱՄՆ-ում, ինչ բարձունքների էլ հասնես, չկա բավարարվածության, արժեք ստեղծելու զգացումը:Բոլոր նրանց, ովքեր մտածում են Հայաստան տեղափոխվելու մասին, Արտյոմը խորհուրդ է տալիս նախ անձամբ այցելել Հայաստան, տեղում ծանոթանալ երկրին:Մեր դարում հնարավոր է գտնել ցանկացած տեղեկություն, բայց տեղում ամեն ինչ տեսնելն ուրիշ է: Բոլորը միշտ հիանում են Հայաստանի համեղ սնունդով ու գեղատեսիլ բնությամբ, բայց դա ամենը չէ, կան բաներ, որ պարզապես աննկարագրելի են: Ահա այդ յուրահատուկ, աննկարագրելի հատկանիշներն են` միջավայրը, հյուրասիրությունը, որ ձգում են մարդկանց:
«Արեք առաջին քայլը: Եկեք Հայաստան ու հաճելիորեն կզարմանաք: Հետո կարող եք որոշել հետագա քայլերը, բայց ձեր որոշումը կլինի հիմնավորված»:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot "Take the first step. Come to Armenia and you will be pleasantly surprised. Then you can decide on further steps, but your decision will be justified." - News | Ameriabank
"Take the first step. Come to Armenia and you will be pleasantly surprised. Then you can decide on further steps, but your decision will be justified."
01 Apr, 2020 | Announcements, All | Return|
Perhaps it is for this reason that Artyom's ideas about repatriation are a little different. “I don't usually plan for the future. When I was mature enough to make my own decisions, I asked myself what was best for me at the time. For example, when the time came, I realized that Armenia is a very good choice for getting higher education."
Artyom completed his bachelor's and master's degrees at the National Engineering University of Armenia, then moved to the United States to continue his studies in Rochester, New York. Thanks to his practical approach, one of the first outsourcing companies was opened in Armenia, where Artyom worked in 2005-2010. Then, with life and work, Artyom moved to Kazakhstan, where he cooperated with the state system, managed the electronic management center. After Kazakhstan, Artyom lived in Boston for several years, but wherever he was, he kept in touch with his roots. "Every time I moved to a new city, the first thing I did was to look for an Armenian church, establish contact with the Armenian community, and during my stay in that city I almost always communicated with my compatriots. For example, in a city like Rochester, where the community is small, they look at you as a person who can tell about Armenia."
Artyom heard about Ameriabank back in Boston. Although he had already decided to move to Armenia with his family, he was not looking for a job yet. Everything happened suddenly, but when he got a job at Ameriabank, things fell into place. Artyom realized that Ameriabank was the right organization for him, and that he himself could benefit the bank.
Now Artyom is the Innovation and Digitization Director of Ameriabank. Before he came, there was no such department or position in the bank. Artyom built the department from scratch, bringing together functions scattered across different departments. With his arrival, a single centralized department of innovation and digitization was established at Ameriabank. This is an unprecedented step in Armenia to create a self-sufficient, autonomous financial and technological center from scratch. Moreover, this center is not limited to the internal processes of automation, but is actively looking for new products and services that revolutionize the market, which in itself is very interesting and motivating.
"In general, I am very satisfied with my work, and for the most part it is thanks to my colleagues. Everyone here believes that together we can change a lot. This is exactly what I would like to emphasize and draw the attention of our compatriots in the Diaspora, in general to all people, to this: how many opportunities there are in Armenia, in Ameriabank. My example is an opportunity to work on such a scale, but Armenia today needs people who will occupy such responsible positions."
According to Artyom, the work should benefit not only him and the bank, but also the country, the state. "Today, Ameriabank plays an important role in creating good for Armenia, and I want to make my contribution."
Outside of work, Artyom is actively involved with his family and three children. According to him, Armenia is a very good country for raising children, and the opportunities that children have here are one of the great advantages of Armenia. "Living in Armenia is good. So much new things are being created, there is so much opportunity to change something, far more than anywhere else."
If you want to achieve personal success and be useful to the country, there is no better place than Armenia. What you do here, you do for your country and people. In other countries, for example, in the USA, no matter how high you reach, there is no feeling of satisfaction, of creating value. Artyom advises all those who are thinking about moving to Armenia to visit Armenia in person, to get to know the country on the spot. In our age, it is possible to find any information, but seeing everything on the ground is different. Everyone always admires Armenia's delicious food and beautiful nature, but that's not all, there are things that are simply indescribable. Here are those unique, indescribable features - the environment, the hospitality - that attract people.