Առավել նպաստավոր դիրքում կհայտնվեն այն բանկերը, որոնք պատրաստ կլինեն աշխատել նոր պայմաններում - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Առավել նպաստավոր դիրքում կհայտնվեն այն բանկերը, որոնք պատրաստ կլինեն աշխատել նոր պայմաններում
Նախորդ հինգ տարիներին Ամերիաբանկի հիմնական ֆինանսական ցուցանիշները առաջանցիկ աճի տեմպ են ցուցաբերել, որը միջինում կազմել է տարեկան 20%: Մի քանի ամիս առաջ դուք նշել էիք, որ բանկի ՓՄՁ պորտֆելը հինգ տարում եռապատկվել է: Արդյո՞ք 2019 թվականը նույնքան հաջող էր բանկի համար:
2019 թվականը շատ հաջող տարի էր Ամերիաբանկի համար: Մենք պահպանել ենք առաջատար դիրքերը և հիմնական ֆինանսական ցուցանիշներով առաջինն ենք հայկական բանկերի մեջ: Մեր հաջողությունները գնահատել են  նաև միջազգային կառույցները. 2019թ. Ամերիաբանկն արժանացավ Euromoney «Գերազանցության մրցանակին» որպես Հայաստանի լավագույն բանկ,  ճանաչվեց Հայաստանի 2019թ. «Տարվա լավագույն բանկ» The Banker հեղինակավոր ամսագրի կողմից, իսկ Moody’s վարկանիշային գործակալությունը բարձրացրել է Ամերիաբանկի վարկանիշը երկու չափանիշներով:
Բիզնեսի մանրածախ վարկավորման ոլորտում նույնպես մենք գրանցեցինք գերազանց արդյունքներ` տարեվերջին արձանագրելով ՓՄՁ վարկավորման պորտֆելի աճ 51%-ով: Բնականաբար, մենք չենք պատրաստվում բավարարվել ձեռք բերված արդյունքներով: Եթե հիշում եք, 2018թ. Ամերիաբանկը ներդրեց սքորինգային համակարգ, որը գործում է մինչև 10 մլն ՀՀ դրամ անգրավ ՓՄՁ վարկերի տրամադրման ժամանակ: 2019թ. վերջում մենք հանդես եկանք նոր առաջարկով. այժմ սքորինգային համակարգը կիրառվում է նաև ավելի խոշոր` մինչև 20 մլն ՀՀ դրամ բիզնես-վարկերի հաստատման համար, որի համար վարկային մասնագետը լրացուցիչ տեղեկություններ է մուտքագրում համակարգ: Սա եզակի և շատ արդիական պրոդուկտ է ոչ միայն Հայաստանում, այլև տարածաշրջանում: Այս պրոդուկտի առանձնահատկությունը կայանում է նրանում, որ  գրավով ապահովվածությունը պահանջվում է միայն 10 մլն ՀՀ դրամը գերազանցող գումարի համար: Սա շատ կարևոր գործոն է` ՓՄՁ-ների համար վարկերի հասանելիությունն ապահովելու հարցում: Մենք մշտական կապի մեջ ենք փոքր և միջին ձեռնարկատերերի հետ և լավ գիտենք, թե որքան լուրջ է նրանց համար գրավի ապահովման խնդիրը: Այդ իսկ պատճառով մենք փորձեցինք լուծում տալ այս խնդրին: Այս պրոդուկտի մեկ այլ կարևոր առանձնահատկությունն այն է, որ համակարգն ավտոմատացված է, և որոշումները կայացվում են շատ արագ: Դա ձեռնարկատերերին հնարավորություն է ընձեռում սեղմ ժամկետներում ստանալ մեծ գումար` առանց խոշոր գրավի: Այս պրոդուկտի նկատմամբ պահանջարկի մասին խոսում են թվերը. 3 ամսվա ընթացքում ՓՄՁ սքորինգային վարկերի պորտֆելն աճել է 66% ով, իսկ սքորինգի հիման վրա տրամադրվող վարկերը  կազմել են ընդհանուր մանրածախ բիզնես վարկերի  տրամադրումների  քանակի շուրջ 60%:
Ի՞նչ է այսօր կատարվում փոքր և միջին բիզնեսի հետ: Ի՞նչ միջոցներ եք պատրաստ ձեռնարկել ներկայիս պայմաններում ՓՄԲ-ին աջակցելու համար:
Հիմա բարդ ժամանակաշրջան է ՓՄՁ-ների համար: Նրանք ոչ միայն պետք է գոյատևեն ճգնաժամի պայմաններում, այլև սովորեն զարգանալ առցանց ծառայությունների գերակայության աշխարհում: Կարող եմ ասել, որ մենք միշտ կանգնած ենք եղել  և կշարունակենք մնալ մեր հաճախորդների կողքին, պատրաստ ենք տրամադրել անհրաժեշտ աջակցություն և նրանց հետ միասին հաղթահարել ճգնաժամի հետևանքները: Ամերիաբանկն առաջինը հայկական բանկերից հայտարարեց «վարկային արձակուրդի» մասին: Մենք փորձեցինք գործընթացը կազմակերպել` օգտագործելով հեռավար սպասարկման մեր բոլոր ուղիները, որպեսզի բացառենք հաճախորդների կողմից բանկ այցելելու անհրաժեշտությունը:
Կցանկանայի նշել, որ այժմ մենք նաև շատ ակտիվ համագործակցում ենք  ՀՀ կառավարության հետ` կորոնավիրուսի տնտեսական հետևանքների չեզոքացման միջոցառումների ծրագրի շրջանակներում: Այս ծրագրի ներքո մենք նպատակային վարկեր ենք տրամադրում փոքր և միջին բիզնեսին աշխատավարձերի, հարկերի վճարման և այլ ծախսերի իրականացման համար: Ներկայիս իրավիճակում պակաս կարևոր չէ նաև այն գործոնը, որ գործընթացը գրեթե ամբողջությամբ իրականացվում է առցանց:
Ինչպե՞ս է զարգանում ՓՄԲ օնլայն-վարկավորման հարթակը: Որքա՞ն պահանջված է այն: Արդյո՞ք կորոնավիրուսի տարածման պայմաններում առցանց ծառայությունների պահանջարկը փոխվել է:
Այդ հարթակը նախկինում ևս պահանջարկ ուներ, իսկ հիմա, բնականաբար, պահանջարկը զգալիորեն աճել է: Հարթակը հաճախորդին հնարավորություն է տալիս առցանց ներկայացնել հայտը` կցելով բոլոր անհրաժեշտ փաստաթղթերը, առցանց ստանալ հայտի պատասխանը և վարկի հաստատման դեպքում ստանալ գումարը հաշվին: Ավելի խոշոր վարկերի դեպքում մեր մասնագետները կապ են հաստատում հաճախորդի հետ հեռախոսով, իսկ գործընթացի մնացած մասը` փաստաթղթերի ներկայացումը, պատասխանի ստացումը, իրականացվում է առցանց: Օնլայն վարկավորման հարթակը շատ կարևոր աշխատանքային գործիք է մեզ համար, և մենք կշարունակենք զարգացնել այն: Ընդհանուր առմամբ, առցանց ծառայությունների պահանջարկը մեծացել է: Մարդիկ աշխատում են զերծ մնալ առանց խիստ անհրաժեշտության բանկ այցելելուց, և մենք համամիտ ենք նրանց հետ: Մենք վերանայել ենք առցանց ծառայությունների սակագները, իսկ մի շարք ծառայությունների համար սահմանել ենք անվճար միամսյակ։ Ուրախալի է, որ բանկը վաղուց պատրաստ էր նման ձևաչափով աշխատանքի և առցանց տարբերակով բոլոր խնդիրների լուծմանը:
2019թ. մայիսին դուք նշել էիք, որ շուրջ երկու տարի աշխատում եք Agile մեթոդով` կարճ սպրինտներով: Արդյո՞ք այս միտումը պահպանվել է: Ինչու՞մն է կայանում ձեր Agile փիլիսոփայությունը, և ինչու՞ եք համարում, որ ձեր բիզնեսին այս աշխատելաոճն է համապատասխանում:
Մենք շարունակում ենք աշխատել Agile մեթոդով, համաձայն որի տարբեր ստորաբաժանումների աշխատակիցները կենտրոնանում են մեկ խնդրի վրա և կարճ սպրինտների ընթացքում ներկայացնում որակյալ լուծումներ: Մեր ինովացիաների դեպարտամենտը համակարգում է ամբողջ գործընթացը` համագործակցելով բիզնես-ստորաբաժանումների հետ: Այսպիսով, մենք սեղմ ժամկետներում ստանում ենք այնպիսի լուծումներ, որոնք մեզ թույլ են տալիս ապահովել լավագույն արդյունքները: Մենք մի շարք բանկային պրոդուկտներ մշակեցինք այս ձևաչափով և կշարունակենք աշխատել Agile ձևաչափով` հաշվի առնելով դրա բարձր արդյունավետությունը: Մենք սակավաթիվ հայկական բանկերից ենք, որոնք իրենց աշխատանքում կիրառում են այս մոտեցումը:
Ձեր կարծիքով, արդյո՞ք հայկական շուկայում կպահպանվի մրցակցությունը բանկերի միջև ՓՄՁ հատվածի համար:
Այո, կարծում եմ, այդ մրցակցությունը կպահպանվի նախ և առաջ փոքր և միջին բիզնեսի աջակցությանն ուղղված` ՀՀ կառավարության միջոցառումների շնորհիվ: Եվ այստեղ առավել նպաստավոր դիրքում կլինեն այն բանկերը, որոնք պատրաստ են աշխատել նոր պայմաններում: Ամերիաբանկի համար իր գործունեության զգալի մասի տեղափոխումն առցանց հարթակ սթրեսային չէր, քանի որ առաջին տարին չէ, որ մենք բազում առցանց լուծումներ և հեռավար բանկային ծառայությունների ամբողջական տեսականի ենք առաջարկում մեր հաճախորդներին: Կցանկանայի նշել, որ դեռևս 2018թ., երբ մենք նոր էինք ներդնում ՓՄՁ վարկերի սքորինգի համակարգը, մեզանից բացի շուկայում չկար ոչ մի բանկ (թերևս հիմա նույնպես չկա), որտեղ վարկավորման գործընթացն ամբողջությամբ ավտոմատացված կլիներ` թույլ տալով հաճախորդին օրվա ցանկացած պահի առցանց ներկայացնել հայտը և ստանալ վարկը հաշված րոպեների ընթացքում: Դա մեծ առավելություն է մեզ համար, մենք օգտագործում ենք այն, ընդլայնում և զարգացնում: Ներկայումս մենք աշխատանքներ ենք տանում ՓՄԲ էկոհամակարգի մշակման ուղղությամբ, որն օգտակար կլինի մեր բազմաթիվ հաճախորդների համար: Մենք մշակում ենք այնպիսի լուծումներ և ծառայություններ, որոնք թույլ կտան ամբողջությամբ լուծել ՓՄԲ բոլոր խնդիրները` բիզնեսի հիմնադրումից սկսած մինչև վարկավորումը:
ՓՄԲ վերաբերող ո՞ր հիմնական միտումները կառանձնացնեիք համաշխարհային բանկային գործունեությունում: Ո՞ր ուղղություններն են, որ, ձեր կարծիքով, առավել դինամիկ կզարգանան 2020թ.:
2020թ. ամբողջ աշխարհը և բոլոր բանկերը շատ արագ շարժվում են դեպի թվայնացում: Այս միտումը նկատելի էր նախկինում ևս, սակայն համաճարակը խթանեց բոլոր հնարավոր գործընթացների ավելի արագ անցումն առցանց հարթակ: Մեր ռազմավարությամբ նախատեսված է երկու կարևոր ուղենիշ` թվայնացում և դիվերսիֆիկացում, այդ իսկ պատճառով մեր գործունեության հիմքում բոլոր հիմնական գործընթացների ավտոմատացումն է և բոլոր հասանելի առցանց ուղիների օգտագործումը: Այս առումով, մենք ամուր կանգնած ենք ոտքերի վրա և ունենք  անհրաժեշտ բոլոր լուծումները: Ինչպես նշեցի, 2020-2021թթ. մենք կաշխատենք ՓՄԲ էկոհամակարգի, ինչպես նաև բոլոր ներքին գործընթացների ավտոմատացման ուղղությամբ:

In the previous five years, Ameriabank's main financial indicators showed a progressive growth rate, which averaged 20% per year. A few months ago, you mentioned that the bank's SME portfolio has tripled in five years. Was 2019 as successful for the bank?
2019 was a very successful year for Ameriabank. We have maintained leading positions and are the first among Armenian banks in terms of key financial indicators. Our successes were also appreciated by international organizations. 2019 Ameriabank won the Euromoney "Excellence Award" as the best bank in Armenia, was recognized as the Bank of Armenia 2019. "The best bank of the year" by the prestigious magazine The Banker, and Moody's rating agency raised Ameriabank's rating by two criteria.
In the field of retail business lending, we also recorded excellent results, recording a 51% increase in the SME lending portfolio at the end of the year. Naturally, we are not going to be satisfied with the results achieved. If you remember, in 2018 Ameriabank implemented a scoring system that works when issuing unsecured SME loans up to 10 million AMD. 2019 in the end we came up with a new proposal. now the scoring system is also used for the approval of larger business loans up to 20 million AMD, for which the credit specialist enters additional information into the system. This is a unique and very modern product not only in Armenia, but also in the region. The peculiarity of this product is that collateral security is required only for the amount exceeding 10 million AMD. This is a very important factor in ensuring access to credit for SMEs. We are in constant contact with small and medium-sized entrepreneurs, and we know very well how serious the issue of securing collateral is for them. That's why we tried to solve this problem. Another important feature of this product is that the system is automated and decisions are made very quickly. It gives entrepreneurs the opportunity to get a lot of money in a short period of time without large collateral. The numbers speak for the demand for this product. Within 3 months, the portfolio of SME scoring loans increased by 66%, and loans based on scoring made up about 60% of the total number of retail business loans.
What is happening to small and medium businesses today? What measures are you prepared to take to support PMB under the current conditions?
Now is a difficult time for SMEs. They must not only survive the crisis, but also learn to thrive in a world dominated by online services. I can say that we have always stood and will continue to stand by our clients, ready to provide the necessary support and overcome the consequences of the crisis together with them. Ameriabank was the first among the Armenian banks to announce a "credit holiday". We tried to organize the process using all our remote service channels to eliminate the need for customers to visit the bank.
I would like to note that now we are also very actively cooperating with the RA government within the framework of measures to neutralize the economic consequences of the coronavirus. Under this program, we provide targeted loans to small and medium-sized businesses to cover salaries, tax payments and other expenses. In the current situation, the fact that the process is almost completely carried out online is no less important.
How is the SME online lending platform developing? How in demand is it? Has the demand for online services changed due to the spread of the coronavirus?
That platform was also in demand before, and now, of course, the demand has increased significantly. The platform enables the client to submit an application online by attaching all the necessary documents, receive an online response to the application and receive the money in the account if the loan is approved. In the case of larger loans, our specialists contact the client by phone, and the rest of the process - submission of documents, receiving an answer - is carried out online. The online lending platform is a very important working tool for us and we will continue to develop it. In general, the demand for online services has increased. People are trying to avoid going to the bank unless absolutely necessary, and we agree with them. We have revised the rates of online services, and we have set a free month for a number of services. It is good that the bank was ready to work in this format and to solve all problems online.
2019 In May, you mentioned that you have been working with the Agile method with short sprints for about two years. Has this trend continued? What is your Agile philosophy and why do you think this way of working fits your business?
We continue to work with the Agile method, according to which employees from different departments focus on a single problem and deliver quality solutions during short sprints. Our innovation department coordinates the entire process in cooperation with business units. Thus, we get solutions in a short period of time that allow us to provide the best results. We developed a number of banking products in this format and will continue to work in the Agile format, given its high efficiency. We are one of the few Armenian banks that use this approach in their work.
In your opinion, will the competition among banks for the SME sector be preserved in the Armenian market?
Yes, I think that competition will be preserved, primarily due to the measures of the RA government aimed at supporting small and medium businesses. And here the banks that are ready to work in the new conditions will be in the most favorable position. For Ameriabank, moving a significant part of its operations to the online platform was not stressful, as it is not the first year that we have offered many online solutions and a full range of remote banking services to our customers. I would like to note that back in 2018, when we were just introducing the SME loan scoring system, there was no other bank in the market apart from us (perhaps there is none now) where the lending process was fully automated, allowing the client to submit an application online at any time of the day and receive loan within minutes. It is a great advantage for us, we use it, expand and develop it. We are currently working on developing a PMB ecosystem that will benefit many of our customers. We develop solutions and services that will allow you to fully solve all SME problems, from business establishment to lending.
What key trends in global banking would you identify for SMEs? What directions do you think will develop most dynamically in 2020?
2020 the whole world and all the banks are moving towards digitization very fast. This trend was noticeable in the past as well, but the epidemic stimulated the faster transition of all possible processes to the online platform. Our strategy envisages two important milestones: digitization and diversification, therefore, the basis of our activity is the automation of all key processes and the use of all available online channels. In this regard, we stand firmly on our feet and have all the necessary solutions. As I mentioned, in 2020-2021 we will work towards automating the PMB ecosystem as well as all internal processes.