You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ինչպե՞ս պետք է կատարել վարկերի և ապառիկ ֆինանսավորման գծով մարումները վարկային արձակուրդի ավարտից հետո - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ինչպե՞ս պետք է կատարել վարկերի և ապառիկ ֆինանսավորման գծով մարումները վարկային արձակուրդի ավարտից հետո
Ինչպես գիտեք, կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու և Բանկի մասնաճյուղերում մարդկանց կուտակումներից խուսափելու նպատակով Ամերիաբանկը որոշում էր կայացրել  ֆիզիկական անձ  և անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող իր բոլոր հաճախորդներին ս.թ. մարտի 13-ից մինչև մայիսի 31-ը ներառյալ տրամադրել «վարկային արձակուրդից» օգտվելու հնարավորություն: Մասնավորապես, վարկային արձակուրդի շրջանակում  մենք հաճախորդներին հնարավորություն էինք ընձեռել այդ ժամանակահատվածի մարումները կատարել վարկային արձակուրդի ավարտից հետո` առանց հավելյալ տոկոսագումարների, տուժանքների կամ լրացուցիչ վճարների։ Վարկային արձակուրդից օգտվելու կարգը և պայմանները մանրամասն ներկայացվել են «վարկային արձակուրդի» վերաբերյալ համապատասխան հրապարակային հայտարարությամբ:
Եթե օգտվել եք վարկային արձակուրդից, ապա կարող եք  վարկային արձակուրդի ընթացքում Ձեր պայմանագրի գծով  չվճարված  վճարային պարտավորության գումարը` Ձեր իսկ նախընտրությամբ, վճարել միանվագ կամ մաս առ մաս` ըստ ստորև ներկայացված պայմանների:
Նշենք, որ եթե մինչ հունիս ամսվա Ձեր համապատասխան պարտավորության առաջիկա մարման օրը Դուք ամբողջությամբ չմարեք վարկային արձակուրդի շրջանում չվճարված վճարային պարտավորությունները, ապա դա կդիտարկվի որպես վճարումները մաս առ մաս կատարելու նախընտրություն:
Եվ այսպես, եթե Դուք ունեք մարման ժամանակացույցով վարկ, վարկային քարտ կամ օվերդրաֆտ, որի ներքո օգտվել եք վարկային արձակուրդից և նախընտրում եք  մաս առ մաս վճարման տարբերակը, Ձեզ համար կգործեն հետևյալ պայմանները.
Չվճարված գումարի վճարման եղանակ և պայմաններ
Չվճարված գումարի մարումները հնարավորինս հարմարավետ դարձնելու համար մենք Ձեզ հնարավորություն ենք ընձեռում մարումները կատարել հավասարաչափ վճարումներով առաջիկա 7ամիսների ընթացքում (հունիս-դեկտեմբեր)` սկսած հունիս ամսվա՝ Ձեր սկզբնական պայմանագրով սահմանված մարման օրվանից։
Համաձայն մեր նախնական հայտարարության՝ սահմանված ժամկետում չվճարված գումարը մարելու դեպքում  դրանց նկատմամբ լրացուցիչ գումարներ չեն հաշվարկվի։
Միանվագ կարգով կամ նշված ժամկետներում մարումները չիրականացնելու դեպքում գումարները կդիտարկվեն ժամկետանց և կկիրառվեն Ձեր պայմանագրով նախատեսված տույժերը, տուգանքները և պատասխանատվության այլ պայմանները:
Մարման ժամանակույց
Մենք Ձեզ համար հասանելի կդարձնենք վարկային արձակուրդի շրջանում չվճարված գումարների մարումների առանձին ժամանակացույց և մարման համար նախատեսված վարկային առանձին կոդ` ապահովելով, որ այս ժամանակահատվածի մարումների մանրամասն հաշվարկները և չափերը Ձեզ համար լինեն հասկանալի և պարզ:
Վարկային կոդ
Վարկային արձակուրդի շրջանում չվճարված վարկային պարտավորությունների մարման համար անհրաժեշտ կլինի կիրառել հատուկ այդ գումարների մարման նպատակով Բանկի կողմից Ձեզ ուղարկվելիք վարկային կոդը:
Վարկերի այլ մարումներ
Վարկային պայմանագրով սահմանված մյուս բոլոր վճարումները, որոնք կապված չեն վարկային արձակուրդի հետ, պետք է շարունակվեն կատարվել մինչ այդ Ձեր պայմանագրով համաձայնեցված գործող կարգով /ներառյալ` վարկային պայմանագրում նշված վարկային կոդով/, չափով և պայմաններով:
ԱՔՌԱ վարկային զեկույցում չվճարված գումարի արտացոլում
Ձեր ֆինանսական պարտավորություններն արտացոլող «ԱՔՌԱ» վարկային զեկույցում վարկային արձակուրդի ընթացքում վճարված վարկային պարտավորության գումարները կներկայացվեն առանձին տողով, և Դուք հնարավորություն կունենաք հետևելու նաև այդ գումարների մարման ընթացքին: Այս գումարները չեն համարվում առանձին վարկային պայմանագրից բխող ինքնուրույն պարտավորություններ, պարզապես արտացոլվում են առանձնացված։
Վարկի քաղվածքում գումարների արտացոլում, չմարված պարտավորությունների գծով առանձին քաղվածքների ստացում
Վարկային պայմանագրի շրջանակում Ձեզ ուղարկվող մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսների քաղվածքներում արտացոլված է մարում Ձեր կողմից չմարված` վարկային արձակուրդից օգտված գումարների չափով: Վարկային արձակուրդի պարտավորության չափը և այլ անհրաժեշտ տեղեկությունները կարտացոլվեն պայմանագրում նշված պարբերականությամբ ուղարկվող առանձին քաղվածքներում, որում ներկայացված կլինեն նաև Ձեր հետագա պարտավորության մարումները:
Եթե Դուք օգտվում եք ապառիկ ֆինանսավորման ծառայությունից, Ձեզ համար կգործեն հետևյալ պայմանները.
Վարկային արձակուրդի շրջանում չվճարված ամբողջ գումարը միանվագ չվճարելու դեպքում Դուք կարող եք այն մարել Ձեր ընթացիկ մարումներին զուգահեռ, ամսական հավասարաչափ վճարումներով պայմանագրի մնացած ամբողջ ժամանակահատվածում` սկսած հունիս ամսվանից:
Պայմանագրի վերջնաժամկետի լրացումից հետո մարում
Եթե Ձեր պայմանագրի վերջնաժամկետը լրացել է վարկային արձակուրդի ժամանակահատվածում` մարտի 13-ից մայիսի 31-ը, և Դուք օգտվել եք վարկային արձակուրդից, ապա չվճարված գումարները կարող եք վճարել հավասարաչափ՝ սկսած հունիս ամսվանից 7 ամիս ժամկետում: Մանրամասներին  կարող եք ծանոթանալ մարման ժամանակացույցով վարկ, վարկային քարտ կամ օվերդրաֆտները նկարագրող աղյուսակում:
Պարտքի չափի վերաբերյալ տեղեկությունների ստացում
Ձեր պարտքի գումարը կկարողանաք ստուգել վճարային տերմինալների միջոցով՝ սկսած հունիսի 1-ից: Նոր վարկային կոդ և առանձնացված ժամանակացույց չի կիրառվի:
Վարկային արձակուրդի գումարների միանվագ ամբողջական մարման պարագայում ևս վարկային կամ ապառիկ ֆինանսավորման պայմանագրի շրջանակում Ձեզ ուղարկվող մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսների քաղվածքներում արտացոլված է մարում Ձեր կողմից չմարված` վարկային արձակուրդից օգտված գումարների չափով, ինչը սակայն չի ազատում այդ գումարը վճարելու պարտավորությունից, և այն կարող եք իրականացնել վերը նկարագրված կարգով` Ձեզ համար առավել հարմարավետ տարբերակով:
Մարման ժամանակացույցերը, Ձեր նախընտրությամբ, կարող եք ստանալ Բանկի մասնաճյուղերում, էլեկտրոնային կապի միջոցներով, Ինտերնետ բանկինգ համակարգով /առկայության դեպքում/:
Վարկային արձակուրդի ընթացքում վարկային պայմանագրերի (բացառությամբ` ապառիկ ֆինանսավորման) ներքո չվճարված գումարների վճարման համար ստեղծված վարկային կոդը, ինչպես նաև վարկային և ապառիկ ֆինանսավորման ներքո մարման ենթակա գումարների վերաբերյալ Դուք կծանուցվեք կարճ հաղորդագրությամբ կամ էլեկտրոնային փոստով` Ձեր կողմից Բանկին տրամադրված կոնտակտային տվյալներով։
Կարևորելով մեր հաճախորդների և թիմակիցների առողջությունն ու անվտանգությունը՝ հորդորում ենք Ձեզ օգտվել Բանկի հեռավար սպասարկման ծառայություններից և 24/7 Կոնտակտ կենտրոնից` զանգահարելով +374 10 561111:

How should I make repayments on loans and installment financing after the end of the loan holiday? - News | Ameriabank
How should I make repayments on loans and installment financing after the end of the loan holiday?
26 May, 2020 | Announcements, All | Return|
As you know, in order to prevent the spread of the coronavirus and to avoid the accumulation of people in the Bank's branches, Ameriabank made a decision to all its customers who are individuals and sole proprietors. from March 13 to May 31, inclusive, to provide an opportunity to use a "credit holiday". In particular, within the framework of the credit holiday, we gave customers the opportunity to make repayments for that period after the end of the credit holiday without additional interest charges, penalties or additional fees. The procedure and conditions for using the credit leave are presented in detail in the relevant public statement on "credit leave".
If you have used a credit holiday, you can pay the amount of unpaid payment obligation under your contract during the credit holiday, at your own choice, in one lump sum or in installments according to the conditions presented below.
It should be noted that if you do not fully pay off the unpaid payment obligations during the credit holiday by the upcoming repayment date of your respective obligation in June, then this will be considered as a preference for making the payments in installments.
And so, if you have a loan with a repayment schedule, a credit card or an overdraft under which you have used a credit holiday and you prefer the installment payment option, the following conditions will apply to you:
Method and terms of payment of outstanding amount
To make repayments of the unpaid amount as convenient as possible, we offer you the opportunity to make repayments in equal installments over the next 7 months (June-December), starting from the repayment date specified in your original contract in June.
According to our initial statement, in case of repayment of the unpaid amount within the specified period, additional amounts will not be calculated for them.
Failure to make repayments in a lump sum or within the specified time periods will result in the amounts being considered overdue and the penalties, fines and other liability conditions stipulated in your contract will be applied.
Repayment schedule
We will make available to you a separate repayment schedule for unpaid amounts during the credit holiday period and a separate credit code intended for repayment, ensuring that the detailed calculations and amounts of repayments for this period are understandable and simple for you.
Credit code
In order to repay unpaid loan obligations during the credit holiday, it will be necessary to apply the credit code sent to you by the Bank specifically for the purpose of repayment of these amounts.
Other loan repayments
All other payments defined by the credit agreement, which are not related to the credit holiday, must continue to be made in the current order/including the credit code specified in the credit agreement/, in the amount and under the conditions agreed upon by your agreement.
Reflecting the unpaid amount on the ACRA credit report
In the "ACRA" credit report reflecting your financial obligations, the amounts of the credit obligation paid during the credit holiday will be presented in a separate line, and you will have the opportunity to follow the repayment process of these amounts as well. These amounts are not considered independent obligations arising from a separate credit agreement, they are simply reflected separately.
Reflecting amounts in the loan statement, receiving separate statements for outstanding obligations
In the March, April and May statements sent to you within the framework of the credit agreement, repayment is reflected in the amount of the amounts that you have not repaid, using the credit holiday. The amount of the loan holiday obligation and other necessary information will be reflected in the separate statements sent at the intervals specified in the contract, which will also show the repayments of your further obligation.
If you use the credit financing service, the following conditions will apply to you:
If you do not pay the entire unpaid amount during the loan holiday, you can pay it off in parallel with your current repayments, in equal monthly payments throughout the rest of the contract, starting in June.
Redemption after contract expiration
If your contract expired during the credit holiday period from March 13 to May 31, and you used the credit holiday, you can pay the outstanding amounts in equal installments over a period of 7 months from June. Details can be found in the table describing loans, credit cards or overdrafts with a repayment schedule.
Obtaining information on the amount of debt
You will be able to check the amount of your debt through payment terminals starting from June 1. A new credit code and separate schedule will not apply.
In the case of a one-time complete repayment of the credit holiday amounts, also within the framework of the credit or installment financing agreement, the March, April and May statements sent to you reflect repayment in the amount of the amounts you have not repaid, in the amount of the credit holiday, but this does not release you from the obligation to pay that amount, and you can carry it out. in the order described above, in the most convenient way for you.
You can get the repayment schedules, according to your preference, at the Bank's branches, by means of electronic communication, through the Internet banking system /if available/.
During the credit holiday, you will be notified about the credit code created for the payment of unpaid amounts under credit agreements (except for installment financing), as well as the amounts to be repaid under credit and installment financing by a short message or e-mail with the contact information provided by you to the Bank.
Emphasizing the health and safety of our customers and teammates, we urge you to use the Bank's remote support services and 24/7 Contact Center by calling +374 10 561111.