You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ինչպե՞ս պետք է կատարել վարկերի և ապառիկ ֆինանսավորման գծով մարումները վարկային արձակուրդի ավարտից հետո - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ինչպե՞ս պետք է կատարել վարկերի և ապառիկ ֆինանսավորման գծով մարումները վարկային արձակուրդի ավարտից հետո
Ինչպես գիտեք, կորոնավիրուսի տարածումը կանխարգելելու և Բանկի մասնաճյուղերում մարդկանց կուտակումներից խուսափելու նպատակով Ամերիաբանկը որոշում էր կայացրել  ֆիզիկական անձ  և անհատ ձեռնարկատեր հանդիսացող իր բոլոր հաճախորդներին ս.թ. մարտի 13-ից մինչև մայիսի 31-ը ներառյալ տրամադրել «վարկային արձակուրդից» օգտվելու հնարավորություն: Մասնավորապես, վարկային արձակուրդի շրջանակում  մենք հաճախորդներին հնարավորություն էինք ընձեռել այդ ժամանակահատվածի մարումները կատարել վարկային արձակուրդի ավարտից հետո` առանց հավելյալ տոկոսագումարների, տուժանքների կամ լրացուցիչ վճարների։ Վարկային արձակուրդից օգտվելու կարգը և պայմանները մանրամասն ներկայացվել են «վարկային արձակուրդի» վերաբերյալ համապատասխան հրապարակային հայտարարությամբ:
Եթե օգտվել եք վարկային արձակուրդից, ապա կարող եք  վարկային արձակուրդի ընթացքում Ձեր պայմանագրի գծով  չվճարված  վճարային պարտավորության գումարը` Ձեր իսկ նախընտրությամբ, վճարել միանվագ կամ մաս առ մաս` ըստ ստորև ներկայացված պայմանների:
Նշենք, որ եթե մինչ հունիս ամսվա Ձեր համապատասխան պարտավորության առաջիկա մարման օրը Դուք ամբողջությամբ չմարեք վարկային արձակուրդի շրջանում չվճարված վճարային պարտավորությունները, ապա դա կդիտարկվի որպես վճարումները մաս առ մաս կատարելու նախընտրություն:
Եվ այսպես, եթե Դուք ունեք մարման ժամանակացույցով վարկ, վարկային քարտ կամ օվերդրաֆտ, որի ներքո օգտվել եք վարկային արձակուրդից և նախընտրում եք  մաս առ մաս վճարման տարբերակը, Ձեզ համար կգործեն հետևյալ պայմանները.
Չվճարված գումարի վճարման եղանակ և պայմաններ
Չվճարված գումարի մարումները հնարավորինս հարմարավետ դարձնելու համար մենք Ձեզ հնարավորություն ենք ընձեռում մարումները կատարել հավասարաչափ վճարումներով առաջիկա 7ամիսների ընթացքում (հունիս-դեկտեմբեր)` սկսած հունիս ամսվա՝ Ձեր սկզբնական պայմանագրով սահմանված մարման օրվանից։
Համաձայն մեր նախնական հայտարարության՝ սահմանված ժամկետում չվճարված գումարը մարելու դեպքում  դրանց նկատմամբ լրացուցիչ գումարներ չեն հաշվարկվի։
Միանվագ կարգով կամ նշված ժամկետներում մարումները չիրականացնելու դեպքում գումարները կդիտարկվեն ժամկետանց և կկիրառվեն Ձեր պայմանագրով նախատեսված տույժերը, տուգանքները և պատասխանատվության այլ պայմանները:
Մարման ժամանակույց
Մենք Ձեզ համար հասանելի կդարձնենք վարկային արձակուրդի շրջանում չվճարված գումարների մարումների առանձին ժամանակացույց և մարման համար նախատեսված վարկային առանձին կոդ` ապահովելով, որ այս ժամանակահատվածի մարումների մանրամասն հաշվարկները և չափերը Ձեզ համար լինեն հասկանալի և պարզ:
Վարկային կոդ
Վարկային արձակուրդի շրջանում չվճարված վարկային պարտավորությունների մարման համար անհրաժեշտ կլինի կիրառել հատուկ այդ գումարների մարման նպատակով Բանկի կողմից Ձեզ ուղարկվելիք վարկային կոդը:
Վարկերի այլ մարումներ
Վարկային պայմանագրով սահմանված մյուս բոլոր վճարումները, որոնք կապված չեն վարկային արձակուրդի հետ, պետք է շարունակվեն կատարվել մինչ այդ Ձեր պայմանագրով համաձայնեցված գործող կարգով /ներառյալ` վարկային պայմանագրում նշված վարկային կոդով/, չափով և պայմաններով:
ԱՔՌԱ վարկային զեկույցում չվճարված գումարի արտացոլում
Ձեր ֆինանսական պարտավորություններն արտացոլող «ԱՔՌԱ» վարկային զեկույցում վարկային արձակուրդի ընթացքում վճարված վարկային պարտավորության գումարները կներկայացվեն առանձին տողով, և Դուք հնարավորություն կունենաք հետևելու նաև այդ գումարների մարման ընթացքին: Այս գումարները չեն համարվում առանձին վարկային պայմանագրից բխող ինքնուրույն պարտավորություններ, պարզապես արտացոլվում են առանձնացված։
Վարկի քաղվածքում գումարների արտացոլում, չմարված պարտավորությունների գծով առանձին քաղվածքների ստացում
Վարկային պայմանագրի շրջանակում Ձեզ ուղարկվող մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսների քաղվածքներում արտացոլված է մարում Ձեր կողմից չմարված` վարկային արձակուրդից օգտված գումարների չափով: Վարկային արձակուրդի պարտավորության չափը և այլ անհրաժեշտ տեղեկությունները կարտացոլվեն պայմանագրում նշված պարբերականությամբ ուղարկվող առանձին քաղվածքներում, որում ներկայացված կլինեն նաև Ձեր հետագա պարտավորության մարումները:
Եթե Դուք օգտվում եք ապառիկ ֆինանսավորման ծառայությունից, Ձեզ համար կգործեն հետևյալ պայմանները.
Վարկային արձակուրդի շրջանում չվճարված ամբողջ գումարը միանվագ չվճարելու դեպքում Դուք կարող եք այն մարել Ձեր ընթացիկ մարումներին զուգահեռ, ամսական հավասարաչափ վճարումներով պայմանագրի մնացած ամբողջ ժամանակահատվածում` սկսած հունիս ամսվանից:
Պայմանագրի վերջնաժամկետի լրացումից հետո մարում
Եթե Ձեր պայմանագրի վերջնաժամկետը լրացել է վարկային արձակուրդի ժամանակահատվածում` մարտի 13-ից մայիսի 31-ը, և Դուք օգտվել եք վարկային արձակուրդից, ապա չվճարված գումարները կարող եք վճարել հավասարաչափ՝ սկսած հունիս ամսվանից 7 ամիս ժամկետում: Մանրամասներին  կարող եք ծանոթանալ մարման ժամանակացույցով վարկ, վարկային քարտ կամ օվերդրաֆտները նկարագրող աղյուսակում:
Պարտքի չափի վերաբերյալ տեղեկությունների ստացում
Ձեր պարտքի գումարը կկարողանաք ստուգել վճարային տերմինալների միջոցով՝ սկսած հունիսի 1-ից: Նոր վարկային կոդ և առանձնացված ժամանակացույց չի կիրառվի:
Վարկային արձակուրդի գումարների միանվագ ամբողջական մարման պարագայում ևս վարկային կամ ապառիկ ֆինանսավորման պայմանագրի շրջանակում Ձեզ ուղարկվող մարտ, ապրիլ և մայիս ամիսների քաղվածքներում արտացոլված է մարում Ձեր կողմից չմարված` վարկային արձակուրդից օգտված գումարների չափով, ինչը սակայն չի ազատում այդ գումարը վճարելու պարտավորությունից, և այն կարող եք իրականացնել վերը նկարագրված կարգով` Ձեզ համար առավել հարմարավետ տարբերակով:
Մարման ժամանակացույցերը, Ձեր նախընտրությամբ, կարող եք ստանալ Բանկի մասնաճյուղերում, էլեկտրոնային կապի միջոցներով, Ինտերնետ բանկինգ համակարգով /առկայության դեպքում/:
Վարկային արձակուրդի ընթացքում վարկային պայմանագրերի (բացառությամբ` ապառիկ ֆինանսավորման) ներքո չվճարված գումարների վճարման համար ստեղծված վարկային կոդը, ինչպես նաև վարկային և ապառիկ ֆինանսավորման ներքո մարման ենթակա գումարների վերաբերյալ Դուք կծանուցվեք կարճ հաղորդագրությամբ կամ էլեկտրոնային փոստով` Ձեր կողմից Բանկին տրամադրված կոնտակտային տվյալներով։
Կարևորելով մեր հաճախորդների և թիմակիցների առողջությունն ու անվտանգությունը՝ հորդորում ենք Ձեզ օգտվել Բանկի հեռավար սպասարկման ծառայություններից և 24/7 Կոնտակտ կենտրոնից` զանգահարելով +374 10 561111:

Как известно, в целях предотвращения распространения коронавируса и во избежание скопления людей в отделениях банка, Америабанк принял решение в отношении всех своих клиентов, являющихся физическими лицами и индивидуальными предпринимателями. с 13 марта по 31 мая включительно предоставить возможность воспользоваться «кредитными каникулами». В частности, в рамках кредитных каникул мы предоставили клиентам возможность погасить кредит за этот период после окончания кредитных каникул без начисления процентов, штрафов и дополнительных комиссий. Порядок и условия использования кредитного отпуска подробно изложены в соответствующем публичном сообщении о «кредитном отпуске».
Если вы воспользовались кредитными каникулами, вы можете оплатить сумму невыплаченного платежного обязательства по вашему договору в течение кредитных каникул по своему выбору единовременно или в рассрочку в соответствии с условиями, представленными ниже.
Следует отметить, что если вы не полностью погасите невыплаченные платежные обязательства во время кредитных каникул к предстоящей дате погашения вашего соответствующего обязательства в июне, то это будет рассматриваться как предпочтение для осуществления платежей в рассрочку.
И так, если у вас есть кредит с графиком погашения, кредитная карта или овердрафт, по которому вы воспользовались кредитными каникулами и предпочитаете вариант оплаты в рассрочку, к вам будут применяться следующие условия:
Способ и условия оплаты неуплаченной суммы
Чтобы сделать погашение невыплаченной суммы максимально удобным, мы предлагаем вам возможность производить погашение равными частями в течение следующих 7 месяцев (июнь-декабрь), начиная с даты погашения, указанной в вашем первоначальном договоре в июне.
Согласно нашему первоначальному заявлению, в случае погашения неуплаченной суммы в указанный срок, дополнительные суммы по ним начисляться не будут.
Невыплата единовременной суммы или в течение указанных периодов времени приведет к тому, что суммы будут считаться просроченными, и к ним будут применены пени, штрафы и другие условия ответственности, предусмотренные в вашем договоре.
График погашения
Мы предоставим вам отдельный график погашения неуплаченных сумм в период кредитных каникул и отдельный кредитный код, предназначенный для погашения, гарантируя, что подробные расчеты и суммы погашений за этот период будут понятны и просты для вас.
Кредитный код
Для погашения непогашенных кредитных обязательств во время кредитных каникул необходимо будет применить кредитный код, высланный Вам Банком специально для целей погашения этих сумм.
Другие выплаты по кредиту
Все другие платежи, определенные кредитным договором, не связанные с кредитными каникулами, должны продолжать осуществляться в текущем порядке /включая кредитный код, указанный в кредитном договоре/, в размере и на условиях, согласованных с вашим соглашение.
Отражение невыплаченной суммы в кредитном отчете АКРА
В кредитном отчете «АКРА», отражающем ваши финансовые обязательства, суммы кредитного обязательства, выплаченные в период кредитных каникул, будут представлены отдельной строкой, и у вас будет возможность проследить процесс погашения и этих сумм. Эти суммы не считаются самостоятельными обязательствами, вытекающими из отдельного кредитного договора, они просто отражаются отдельно.
Отражение сумм в выписке по кредиту, получение отдельных выписок по непогашенным обязательствам
В выписках за март, апрель и май, направленных вам в рамках кредитного договора, погашение отражается в размере сумм, которые вы не погасили, используя кредитные каникулы. Сумма обязательств по кредитным каникулам и другая необходимая информация будут отражены в отдельных выписках, рассылаемых с периодичностью, указанной в договоре, в которых также будут показаны погашения ваших дальнейших обязательств.
Если вы воспользуетесь услугой кредитного финансирования, к вам будут применяться следующие условия:
Если вы не выплатите всю невыплаченную сумму во время кредитных каникул, вы можете погасить ее параллельно с вашими текущими платежами равными ежемесячными платежами в течение оставшейся части договора, начиная с июня.
Выкуп после истечения контракта
Если срок действия вашего контракта истек в период кредитных каникул с 13 марта по 31 мая, и вы воспользовались кредитными каникулами, вы можете оплатить оставшуюся сумму равными долями в течение 7 месяцев, начиная с июня. Подробности можно найти в таблице, описывающей кредиты, кредитные карты или овердрафты с графиком погашения.
Получение информации о сумме задолженности
Проверить сумму своего долга через платежные терминалы можно будет с 1 июня. Новый кредитный код и отдельное расписание применяться не будут.
В случае единовременного полного погашения сумм кредитных каникул, в том числе в рамках кредитного договора или договора финансирования в рассрочку, высланные вам выписки за март, апрель и май отражают погашение в размере непогашенных вами сумм. , в размере кредитного отпуска, но это не освобождает вас от обязанности по уплате этой суммы, и вы можете осуществить ее в порядке, описанном выше, наиболее удобным для вас способом.
Графики погашения Вы можете получить по своему усмотрению в отделениях Банка, посредством электронной связи, через систему Интернет-банкинга /при наличии/.
Во время кредитных каникул вы будете уведомлены о кредитном коде, созданном для выплаты неуплаченных сумм по кредитным договорам (кроме рассрочки), а также о суммах, подлежащих погашению по кредиту и рассрочке, коротким сообщением или электронным письмом. почту с контактной информацией, которую вы предоставили Банку.
Обращая особое внимание на здоровье и безопасность наших клиентов и сотрудников, мы призываем вас воспользоваться услугами удаленной поддержки Банка и круглосуточным контакт-центром по телефону +374 10 561111.