Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն ասաց. «Երկարաժամկետ վարկային այս համաձայնագիրը Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և Հայաստանում ֆինանսական հաստատության միջև երբևէ ստորագրված խոշորագույն գործարքն է։ Այն առանձնանում է ոչ միայն իր ծավալով, այլև նպատակով, այն է՝ աջակցել բիզնես նախաձեռնություններին և ծառայություններին, որոնք դիմակայում են կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված մարտահրավերներին, ընդլայնում են կին ձեռներեցների հնարավորությունները ու նպաստում Հայաստանի կայուն ապագայի ձևավորմանը»։
Նա ավելացրեց․ «Մեծապես գնահատում ենք Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ մեր տասնամյա համագործակցությունը և Հայաստանում բիզնեսների և մարդկանց համար հնարավորություններ ստեղծելու մեր ընդհանուր հանձնառությունը»։
IFC-ն նպատակ ունի վերացնել ենթակառուցվածքների բացերը Հայաստանում և նվազեցնել ածխածնի հետքը՝ էլեկտրաէներգիայի վերականգնվող աղբյուրներում և կլիմայական փոփոխություններին ադապտացման ուղղությամբ ներդրումներ կատարելու միջոցով: Բացի այդ, IFC-ն աշխատանքներ է կատարում ՄՓՄՁ-ների համար ֆինանսավորման հասանելիությունը բարելավելու ուղղությամբ և ֆինանսական հաստատությունների հետ համատեղ աջակցում է ավելի կանաչ տնտեսության զարգացմանը:
«Այս գործընկերությունը կայուն զարգացմանն ուղղված մասնավոր ներդրումները խթանելու IFC-ի ռազմավարության մասն է կազմում», - ասաց Մարսելո Կաստելյանոսը՝ Եվրոպայում Ֆինանսական հաստատությունների խմբի IFC-ի տարածաշրջանային ավագ ղեկավարը: «Կլիմայական ֆինանսավորման առաջատար Ամերիաբանկն այս նպատակներն առաջխաղացնելու իմաստով ռազմավարական գործընկեր է հանդիսանում։ Երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելով՝ նպատակ ունենք ցուցադրել կլիմայական ֆինանսական պրոդուկտների կենսունակությունը և խթանել դրանց տարածումը և մասշտաբավորումը Հայաստանի ֆինանսական հատվածում»։
Հանդիսանալով Հայաստանի տնտեսության ամենախոշոր վարկատուն՝ Ամերիաբանկն ունի 1.1 տրիլիոն ՀՀ դրամի ընդհանուր համախառն վարկային պորտֆել, որի կազմում ՓՄՁ-ներին բաժին ընկնող համախառն պորտֆելը 2024թ. սեպտեմբերին կազմել է 252  միլիարդ ՀՀ դրամ` գրանցելով տպավորիչ 25% աճ նախորդ տարվա համեմատ և 21.6% եռամյա համակցված տարեկան աճի տեմպ (CAGR): Վերջին երեք տարվա ընթացքում Ամերիաբանկի ՓՄՁ հաճախորդների թիվն աճել է 45%-ով և այս պահին կազմում է շուկայի 25%-ը:
2009թ.-ից ի վեր բանկը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և խոշոր ներդրողների աջակցությամբ էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի նախագծերի ֆինանսավորմանն է ուղղել ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլար: Մինչ օրս Ամերիաբանկը տարբեր միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ներգրավել է 1.4 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում և այդ միջոցներն ուղղել է Հայաստանի համար կենսական կարևորություն ունեցող տնտեսական ոլորտների զարգացմանը։

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ameriabank Raises $200 Million from IFC, Marking the Largest Transaction by IFC ever with a Financial Institution in Armenia - News | Ameriabank
14Jan
14 Jan, 2025 | Press release | Return|
Ameriabank has signed a $200 million long-term loan agreement with the International Finance Corporation (IFC) to support climate finance initiatives, micro, small, and medium enterprises (MSMEs), and women-owned MSMEs in Armenia. The agreement, the largest ever signed between IFC and a financial institution in Armenia, represents a significant milestone in advancing Armenia’s green transition, enhancing climate resilience, and aligning with both national and global climate goals. Half of the funding will be allocated to climate finance projects, a quarter to MSMEs, and another quarter to women-led MSMEs.
This partnership and transaction reflects Ameriabank's commitment to promoting sustainable development and driving transformative change, reinforced by its leading position as the financial institution with the largest loan portfolio in Armenia and its impressive green finance achievements.
Over the coming years, the investment is expected to generate thousands of jobs and significantly reduce annual greenhouse gas emissions by nearly 40,000 tons of CO2 equivalent.
Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, said: “This long-term loan agreement stands out as the largest of its kind ever signed between IFC and a financial institution in Armenia. Beyond its scale, the agreement is significant for its purpose: supporting business initiatives and services that address climate change challenges, empower women entrepreneurs, and contribute to a sustainable future for Armenia.
He added: “We deeply appreciate IFC’s decade-long partnership and our shared commitment to creating opportunities for businesses and people in Armenia.”
In Armenia, IFC aims to close infrastructure gaps and reduce carbon footprints through investments in renewables and climate adaptation. Additionally, IFC works to improve access to finance for MSMEs and supports the growth of a greener economy in partnership with financial institutions.
This partnership is part of IFC’s strategy to boost private investment in sustainable development,” said Marcelo Castellanos, IFC’s Senior Regional Manager for the Financial Institutions Group in Europe. “Ameriabank, a leader in climate financing, is a strategic partner in advancing these goals. By providing long-term funding, we aim to demonstrate the viability of climate finance products and inspire replication and scaling across Armenia’s financial sector.”
As the largest lender to Armenia’s economy, Ameriabank boasts a total gross loan portfolio of AMD 1,1 trillion, including an SME gross portfolio of AMD 252 billion as of September 2024. The latter reflects an impressive 25% growth from the previous year and a three-year CAGR of 21.6%. Over the past three years, the number of SME clients has increased by 45%, now representing a 25% share of the market.
Since 2009, the bank has financed energy efficiency and renewable energy projects worth over USD 250 million with the support of international financial institutions and impact investors. To date, Ameriabank has secured USD 1.4 billion in financing from various international financial institutions, directing these funds toward Armenia's vital economic sectors.