Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն ասաց. «Երկարաժամկետ վարկային այս համաձայնագիրը Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) և Հայաստանում ֆինանսական հաստատության միջև երբևէ ստորագրված խոշորագույն գործարքն է։ Այն առանձնանում է ոչ միայն իր ծավալով, այլև նպատակով, այն է՝ աջակցել բիզնես նախաձեռնություններին և ծառայություններին, որոնք դիմակայում են կլիմայի փոփոխությամբ պայմանավորված մարտահրավերներին, ընդլայնում են կին ձեռներեցների հնարավորությունները ու նպաստում Հայաստանի կայուն ապագայի ձևավորմանը»։
Նա ավելացրեց․ «Մեծապես գնահատում ենք Միջազգային ֆինանսական կորպորացիայի (IFC) հետ մեր տասնամյա համագործակցությունը և Հայաստանում բիզնեսների և մարդկանց համար հնարավորություններ ստեղծելու մեր ընդհանուր հանձնառությունը»։
IFC-ն նպատակ ունի վերացնել ենթակառուցվածքների բացերը Հայաստանում և նվազեցնել ածխածնի հետքը՝ էլեկտրաէներգիայի վերականգնվող աղբյուրներում և կլիմայական փոփոխություններին ադապտացման ուղղությամբ ներդրումներ կատարելու միջոցով: Բացի այդ, IFC-ն աշխատանքներ է կատարում ՄՓՄՁ-ների համար ֆինանսավորման հասանելիությունը բարելավելու ուղղությամբ և ֆինանսական հաստատությունների հետ համատեղ աջակցում է ավելի կանաչ տնտեսության զարգացմանը:
«Այս գործընկերությունը կայուն զարգացմանն ուղղված մասնավոր ներդրումները խթանելու IFC-ի ռազմավարության մասն է կազմում», - ասաց Մարսելո Կաստելյանոսը՝ Եվրոպայում Ֆինանսական հաստատությունների խմբի IFC-ի տարածաշրջանային ավագ ղեկավարը: «Կլիմայական ֆինանսավորման առաջատար Ամերիաբանկն այս նպատակներն առաջխաղացնելու իմաստով ռազմավարական գործընկեր է հանդիսանում։ Երկարաժամկետ ֆինանսավորում տրամադրելով՝ նպատակ ունենք ցուցադրել կլիմայական ֆինանսական պրոդուկտների կենսունակությունը և խթանել դրանց տարածումը և մասշտաբավորումը Հայաստանի ֆինանսական հատվածում»։
Հանդիսանալով Հայաստանի տնտեսության ամենախոշոր վարկատուն՝ Ամերիաբանկն ունի 1.1 տրիլիոն ՀՀ դրամի ընդհանուր համախառն վարկային պորտֆել, որի կազմում ՓՄՁ-ներին բաժին ընկնող համախառն պորտֆելը 2024թ. սեպտեմբերին կազմել է 252  միլիարդ ՀՀ դրամ` գրանցելով տպավորիչ 25% աճ նախորդ տարվա համեմատ և 21.6% եռամյա համակցված տարեկան աճի տեմպ (CAGR): Վերջին երեք տարվա ընթացքում Ամերիաբանկի ՓՄՁ հաճախորդների թիվն աճել է 45%-ով և այս պահին կազմում է շուկայի 25%-ը:
2009թ.-ից ի վեր բանկը միջազգային ֆինանսական հաստատությունների և խոշոր ներդրողների աջակցությամբ էներգաարդյունավետության և վերականգնվող էներգիայի նախագծերի ֆինանսավորմանն է ուղղել ավելի քան 250 մլն ԱՄՆ դոլար: Մինչ օրս Ամերիաբանկը տարբեր միջազգային ֆինանսական հաստատություններից ներգրավել է 1.4 մլրդ ԱՄՆ դոլարի ֆինանսավորում և այդ միջոցներն ուղղել է Հայաստանի համար կենսական կարևորություն ունեցող տնտեսական ոլորտների զարգացմանը։

200 миллионов долларов США Америабанку от IFC – крупнейшая сделка IFC, когда-либо заключенная с финансовым учреждением в Армении - Новости | Америабанк
14 янв, 2025 | Пресс релизы | Return|
Генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил: «Это долгосрочное кредитное соглашение является крупнейшим в своем роде, когда-либо подписанным между IFC и финансовым учреждением в Армении. Помимо масштаба, соглашение выделяется своей целью: поддержка бизнес-инициатив и услуг, решающих проблемы изменения климата, расширяющих возможности женщин-предпринимателей и способствующих устойчивому будущему Армении».
Он добавил: «Мы высоко ценим многолетнее партнерство с IFC и нашу общую приверженность созданию возможностей для бизнеса и людей в Армении».
В Армении IFC стремится устранить пробелы в инфраструктуре и сократить выбросы углерода за счет инвестиций в возобновляемые источники энергии и адаптации к изменению климата. Кроме этого, IFC работает над улучшением доступа к финансированию для ММСП и способствует развитию более зеленой экономики совместно с финансовыми учреждениями.
«Это партнерство является частью стратегии IFC по стимулированию частных инвестиций в устойчивое развитие», – отметил Марсело Кастельянос, старший региональный отраслевой менеджер IFC по Группе финансовых учреждений в Европе. «Америабанк, лидер в области климатического финансирования, является стратегическим партнером в плане достижения этих целей. Предоставляя долгосрочное финансирование, мы стремимся продемонстрировать жизнеспособность продуктов климатического финансирования и вдохновить людей на их максимальное распространение и масштабирование в финансовом секторе Армении».
Являясь крупнейшим кредитором экономики Армении, Америабанк достиг уровня общего валового кредитного портфеля в размере 1.1 трлн драмов РА, включая валовой портфель МСП в 252 млд драмов РА по состоянию на сентябрь 2024г. При этом кредитный портфель МСП зарегистрировал внушительный рост на 25% по сравнению с предыдущим годом и трехлетний совокупный среднегодовой темп роста в 21.6%. За последние три года количество МСП клиентов Америабанка увеличилось на 45%, и на данный момент доля банка на рынке по этому показателю составляет 25%.
С 2009г. при поддержке международных финансовых институтов и инвесторов банк профинансировал проекты в области энергоэффективности и возобновляемых источников энергии на сумму более 250 млн долларов США. На сегодняшний день Америабанк привлек финансирование на общую сумму 1.4 млрд долларов США от различных международных финансовых институтов и направил эти средства в наиболее важные секторы экономики Армении.