Ամերիաբանկն ու ՔՈԱՖ-ը համատեղում են ջանքերը՝ ի նպաստ Լոռու մարզում մեղվաբուծության զարգացման - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկն ու ՔՈԱՖ-ը համատեղում են ջանքերը՝ ի նպաստ Լոռու մարզում մեղվաբուծության զարգացման
ԵՐԵՎԱՆ — «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամը (ՔՈԱՖ) և Ամերիաբանկը ներկայացնում են «Հավաքելով բնության բարիքները» համատեղ ծրագիրը, որն իրագործվելու է ՔՈԱՖ-ի «Մեղվաբուծությունը՝ տնտեսական զարգացման շարժիչ ուժ» նախագծի շրջանակում։
Ծրագրի առաքելությունն է խթանել մեղվաբուծությունը Հայաստանի Լոռու մարզում, զարգացնել մեղվաբույծների գործնական հմտությունները և բարելավել մեղվաբուծության արժեշղթայի որակը։ Ներառելով կրթական, տնտեսական և սոցիալական բաղադրիչներ՝ այն նախատեսված է 50 շահառուի համար։ Նորարարական դասընթացներին զուգահեռ շահառուներին կտրամադրվեն նաև մեղվափեթակներ և մեղվաընտանիքներ՝ հետագայում սեփական բիզնես նախաձեռնելու նպատակով։ Ծրագրի առանցքային նպատակներից է շահառուների շրջանակում ընդգրկել նաև ԼՂ-ից բռնի տեղահանված` ՔՈԱՖ ՍՄԱՐԹ կենտրոնի ագրոտեխնոլոգիայի ծրագրի ուսանողներին, որոնք նոր են սկսել բացահայտել ոլորտը։
«Ամերիաբանկը կարևորում է ձեռներեցության դերը մեր երկրի, հատկապես մարզերի տնտեսական հզորացման գործում և մեծ նշանակություն է տալիս ռեսուրսաարդյունավետ և էկոլոգիապես կայուն ոլորտների զարգացմանը: Գյուղական համայնքներում մեղվաբուծությանն աջակցելով՝ մեր նպատակը մարզերում ձեռներեցության զարգացմանը զուգահեռ մարդկանց կյանքի որակը բարելավելն է` նրանց տալով կայուն արտադրություն հիմնելու և հեռանկարային աշխատանք ունենալու հնարավորություն», – ընդգծելով նման նախագծերին աջակցելու կարևորությունը՝ ասում է Ամերիաբանկի Մարքեթինգի և հաղորդակցության գծով տնօրեն Ռեբեկա Հակոբյանը։
Անդրադառնալով ՔՈԱՖ-ի և Ամերիաբանկի երկարամյա արդյունավետ համագործակցությանը՝ «Հայաստանի մանուկներ» հիմնադրամի զարգացման գծով փոխնախագահ Հայկ Բոյաջյանն ասում է՝ «Ամերիաբանկը ՔՈԱՖ-ի վստահելի գործընկերներից է և աջակցում է մեր տարբեր ծրագրերին։ Մեղվաբուծության աճի խթանմանը նպաստող այս ծրագրի շրջանակում նման համագործակցությունը կարևոր է, քանի որ դրա արդյունքում մարզի պոտենցիալը կբարձրանա։ Գաղտնիք չէ, որ մեղվաբուծությունն առհասարակ կենսական նշանակություն ունեցող ոլորտ է։ Ուստի զարգացնելով այն՝ մենք կարող ենք խթանել ոչ միայն տեղական կենսաբազմազանության պահպանումը, այլև գյուղական բնակավայրերում զբաղվածության ապահովումն ու կայուն եկամուտների ձևավորումը»։
Հիշեցնենք, որ մեղվաբուծությունը ՔՈԱՖ-ի համար նոր ոլորտ չէ, և 2022 թվականին հիմնադրամի մեկնարկած «Մեղվաբուծությունը՝ տնտեսական զարգացման շարժիչ ուժ» նախագծի շրջանակում Լոռու ՍՄԱՐԹ կենտրոնին կից հիմնվել է «Մեղվաբուծական կենտրոն»։ Այն հագեցած է մեղվաբուծության համար անհրաժեշտ բոլոր սարքավորումներով և պարագաներով, ինչը մեղվաբույծներին հնարավորություն է տալիս ստանալ և շուկայում ներկայացնել բարձր որակի արտադրանք։

Америабанк и КОАФ объединяют усилия с целью содействия развитию пчеловодства в Лорийской области
ЕРЕВАН — Фонд «Дети Армении» (КОАФ) и Америабанк представляют совместную программу «Собирая блага природы», которая будет реализована в рамках проекта КОАФ «Пчеловодство как движущая сила экономического развития».
Миссией программы является содействие пчеловодству в Лорийской области Армении, развитие практических навыков пчеловодов и улучшение качества производственно-сбытовой цепи в отрасли пчеловодства. Программа, состоящая из образовательного, экономического и социального компонента, предназначена для 50 бенефициаров. Помимо участия в инновационных курсах, бенефициарам также будут предоставлены ульи и пчелиные семьи для создания собственного бизнеса в будущем. Одной из ключевых целей программы является включение в число бенефициаров студентов агротехнологической программы СМАРТ-центра КОАФ, насильственно выселенных из Арцаха, которые делают первые шаги в oтрасли пчеловодства.
«Америабанк придает большое значение роли предпринимательства в экономическом развитии нашей страны, в особенности ее регионов. Мы придаем не меньшее значение ресурсоэффективным и экологически устойчивым отраслям. Содействуя развитию пчеловодства в сельских общинах, мы ставим перед собой цель, помимо развития предпринимательства, улучшить качество жизни людей, дав им возможность создать собственное стабильное производство и перспективную работу», – отметила директор по маркетингу и коммуникациям ЗАО «Америабанк» Ребекка Акопян, подчеркивая важность содействия реализации подобных проектов.
Говоря о многолетнем плодотворном сотрудничестве между КОАФ и Америабанком, Айк Бояджян, вице-президент по развитию фонда «Дети Армении», отмечает: «Америабанк является одним из надежных партнеров КОАФ и оказывает содействие в реализации различных наших программ. Такое сотрудничество в рамках данной программы содействия развитию пчеловодства важно, поскольку в результате реализации программы потенциал региона возрастет. Не секрет, что пчеловодство является жизненно важной отраслью. Поэтому, развивая его, мы можем способствовать не только сохранению местного биоразнообразия, но и обеспечению занятости и получению стабильных доходов в сельских населенных пунктах».
Отрасль пчеловодства уже знакома КОАФ. 2022 году фонд успешно запустил проект «Пчеловодство как движущая сила экономического развития», в рамках которого при Лорийском СМАРТ-центре был создан «Центр пчеловодства». Центр оснащен всем необходимым оборудованием и принадлежностями, давая возможность пчеловодам производить и выводить на рынок качественную продукцию.