Ամերիաբանկը ճանաչվել է լավագույն բանկը Հայաստանում 2024թ.՝ ըստ Global Finance ամսագրի - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը ճանաչվել է լավագույն բանկը Հայաստանում 2024թ.՝ ըստ Global Finance ամսագրի
Ամերիաբանկը ճանաչվել է Հայաստանի լավագույն բանկը Global Finance ամսագրի «Աշխարհի լավագույն բանկեր» 31-րդ տարեկան մրցանակաբաշխության արդյունքներով: Հաղթող բանկերն ընտրվել են շուրջ 150 երկրից ու տարածքից` հիմնվելով այնպիսի չափանիշների վրա, ինչպիսիք են ակտիվների աճը, եկամտաբերությունը, աշխարհագրական ծածկույթը, ռազմավարական գործընկերությունները, բիզնեսի զարգացումն ու նորարարությունը, ինչպես նաև հաշվի առնելով ֆինանսական շուկաների ու վարկանիշային գործակալությունների վերլուծաբանների, բանկային խորհրդատուների և ֆինանսական ոլորտում ներգրավված այլ մասնագետների կարծիքները:
Ըստ Global Finance-ի, մրցանակակիր բանկերն աչքի են ընկել բարդ շուկայական պայմաններում իրենց հաճախորդների կարիքներին հոգատարությամբ արձագանքելու և լավ արդյունքներ արձանագրելու կարողությամբ։ Ըստ պարբերականի, արագ փոփոխվող տոկոսադրույքների պայմաններում հաղթող կազմակերպությունները կարողացել են խելամտորեն կառավարել իրենց ակտիվներն ու պարտավորությունները:
«Բանկային համակարգը կրկին անցումային շրջանում է գտնվում։ Գեներատիվ արհեստական բանականության տարածումը հեղաշրջելու է ամբողջ ոլորտը»,- նշել է Global Finance ամսագրի հրատարակիչ և գլխավոր խմբագիր Ջոզեֆ Դ. Ջիարապուտոն: ««Լավագույն բանկ» մրցանակը շնորհվում է այն ֆինանսական հաստատություններին, որոնք մշտապես փոփոխվող պայմաններում առաջարկում են ծառայությունների ամենալայն շրջանակը, ինչպես նաև ապահովում են երկարաժամկետ հուսալիություն ու տեխնոլոգիական նորարարություն»:
«Մեզ համար մեծ պատիվ է ևս մեկ անգամ ճանաչվել Հայաստանի լավագույն բանկը։ Այս ձեռքբերումը վկայում է մեր թիմի՝ բիզնեսի բոլոր ուղղություններով գերազանց արդյունքներ ապահովելու հանձնառության մասին։ Այն նաև ընդգծում է տեխնոլոգիական նորարարությունների զարգացմանն ուղղված մեր ջանքերը, որոնք մեզ թույլ են տալիս արագորեն հարմարվել փոփոխվող միջավայրին և, ամենակարևորը, արձագանքել մեր հաճախորդների ընդլայնվող կարիքներին: Շնորհակալություն եմ հայտնում Global Finance-ին այս հեղինակավոր մրցանակի համար։ «Լավագույն բանկ» մրցանակը նոր խթան կհանդիսանա հաճախորդների սպասարկման ոլորտում գերազանցության հասնելու ճանապարհին», - նշել է Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ-գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը:
Նշենք, որ «Հայաստանի լավագույն բանկը» մրցանակին Ամերիաբանկն արժանանում է 10-րդ անգամ և չորրորդ տարին անընդմեջ։

Ameriabank named the Best Bank in Armenia for 2024 by Global Finance magazine - News | Ameriabank
Ameriabank has been named the Best Bank in Armenia by Global Finance magazine in its 31st annual awards for the World’s Best Banks. Winners have been chosen in nearly 150 countries, territories and districts in the world with consideration of criteria such as growth in assets, profitability, geographic reach, strategic relationships, new business development and innovation in products as well as the opinions of equity analysts, credit rating analysts, banking consultants and others involved in the industry.
According to Global Finance, the winners of this year’s awards are those banks that carefully addressed their customers’ needs in difficult markets and accomplished strong results while laying the foundations for future success. Winning organizations managed their assets and liabilities in a savvy way in light of the fast-changing interest rate scenarios.
Banking has reached another watershed moment with the debut of generative artificial intelligence, which promises to rewrite the industry playbook,” said Joseph D. Giarraputo, founder and editorial director of Global Finance. “In this ever-changing environment, the Best Bank Awards recognize the financial institutions that offer the broadest range of services, long-term reliability, and technological innovation.”
"We are honored to receive the Best Bank Award for another year. This recognition reflects our team's dedication to delivering strong results across all business directions. It also highlights our focus on technological innovation, allowing us to adapt swiftly to the changing environment and, most importantly, to the growing needs of our customers. I would like to extend my gratitude to Global Finance for this prestigious award and stress that it will reinforce our commitment to excellence and innovation in serving our customers," Artak Hanesyan, CEO at Ameriabank, commented.
To note, Ameriabank has been awarded the Best Bank of Armenia for the tenth time and the fourth consecutive year.