Moody's-ը բարելավել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով «կայուն», վերահաստատել է Ba3 վարկանիշը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Moody's-ը բարելավել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով «կայուն», վերահաստատել է Ba3 վարկանիշը
Moody’s վարկանիշային գործակալությունը Ամերիաբանկի վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) b1-ից բարձրացրել է bа3` վերահաստատելով երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը, և վերանայել է վերջինիս հեռանկարը` սահմանելով «կայուն»` նախկին «բացասականի» փոխարեն:
Բարձրացել են նաև բանկի կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ վարկանիշը (CRR)` Ba3-ից դառնալով Ba2, և գնահատականը` Ba3(cr)-ից դառնալով Ba2(cr):
Այս բարելավումները պայմանավորված են մի շարք գործոններով, մասնավորապես, համաճարակի պայմաններում բանկի ակտիվների որակի կայունությամբ` կապիտալի համարժեքության և եկամտաբերության ցուցանիշների կտրուկ բարելավմանը զուգահեռ:
Moody’s-ը նշում է նաև, որ Ամերիաբանկը շարունակում է ապահովել կայուն ցուցանիշներ, ինչի մասին է վկայում նյութական ակտիվների շատ բարձր եկամտաբերությունը՝ 3.6% 2022թ. և 3.5% (տարեկանացված) 2023 թ. 1-ին եռամսյակի ընթացքում։ Բանկը միաժամանակ  ապահովել է բարձր եկամուտ նախքան պահուստավորումը, վարկավորման ցածր արժեք և ծախսերի արդյունավետության լավ ցուցանիշներ. 2023թ. 1-ին եռամսյակում ծախսերի և եկամուտների հարաբերակցությունը կազմել է 45%:
Ըստ Moody's-ի, 2021-2022թթ. հետհամաճարակային շրջանում Ամերիաբանկն էապես բարելավել է իր ակտիվների որակը: Խնդրահարույց վարկերի տեսակարար կշիռը 2023թ. 1-ին եռամսյակի դրությամբ կազմել է 2.5%՝ նվազելով 2020թ. վերջում գրանցած 4.2%-ից։ 2023թ. 1-ին եռամսյակի արդյունքներով խնդրահարույց վարկերի ծածկույթը պահուստներով գնահատվում է կայուն և կազմում է 80%:
Վերջին տարիներին բարձր շահութաբերության և վարկային պորտֆելի չափավոր աճի պայմաններում էապես բարելավվել է նաև Ամերիաբանկի կապիտալի բուֆերը:
Ամերիաբանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի կանխատեսումը «կայուն» է և  արտացոլում է Moody’s-ի տեսակետը, ըստ որի առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում բանկը պահպանելու է բարձր ցուցանիշներ։
Ամերիաբանկի վարկանիշի կանխատեսման բարելավումը հաջորդել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի կանխատեսման վերանայմանը`«բացասականից» «կայուն»:

Moody's пересмотрело прогноз по Америабанку на «стабильный», подтвердив рейтинг на уровне Ba3 - Новости | Америабанк
Moody's пересмотрело прогноз по Америабанку на «стабильный», подтвердив рейтинг на уровне Ba3
29 июн, 2023 | Пресс релизы, Все | Return|
Рейтинговое агентство отметило, что Америабанк продолжает демонстрировать высокие показатели, о чем свидетельствует очень высокая рентабельность материальных активов, которая составила 3.6% в 2022 г. и 3.5% (в годовом исчислении) в 1-м кв. 2023 г. Наряду с этим, банк зафиксировал высокую прибыль до отчислений в резервы, более низкую стоимость кредитов и высокую эффективность затрат. Так, соотношение затрат к доходам в 1-м кв. 2023 г. составило 45%.
Согласно агентству Moody's, после пандемии Америабанк также существенно улучшил качество активов в 2021-2022 гг. Доля проблемных кредитов снизилась до 2.5% по состоянию на 1-й кв. 2023 г. с 4.2% на конец 2020 г. По данным 1-ого кв. 2023 г. уровень покрытия проблемных кредитов резервами остается высоким и составляет 80%.
Буфер капитала Америабанка существенно увеличился за последние годы на фоне высокой рентабельности и умеренного роста кредитного портфеля.
Пересмотру прогноза по рейтингу Америабанка предшествовало изменение прогноза по суверенному рейтингу с «негативного» на «стабильный».
Америабанк является ведущим финансово-технологическим учреждением Армении с объемом активов свыше 1 триллиона драмов РА и играет важную роль в экономике страны. В ходе цифровой трансформации банк запустил ряд инновационных решений и платформ, выходящих за рамки исключительно банковских потребностей его разнообразной клиентской базы, тем самым создавая динамично развивающуюся среду финансовых технологий.
Америабанк первым в Армении создал экосистемы как для бизнеса, так и для физических лиц, работающие по принципу «одного окна» с доступом к целому ряду банковских и небанковских услуг, среди которых - Estate.ameriabank.am, Automarket.ameriabank.am, Business.ameriabank.am.
Являясь клиентоориентированной компанией, банк стремится стать надежной и безопасной средой для финансовых технологий, предлагающей комплексные решения для улучшения качества жизни.