Moody's-ը բարելավել է Ամերիաբանկի հեռանկարը` սահմանելով «կայուն», վերահաստատել է Ba3 վարկանիշը
Moody’s վարկանիշային գործակալությունը Ամերիաբանկի վարկունակության բազային գնահատականը (BCA) b1-ից բարձրացրել է bа3` վերահաստատելով երկարաժամկետ ավանդների Ba3 վարկանիշը, և վերանայել է վերջինիս հեռանկարը` սահմանելով «կայուն»` նախկին «բացասականի» փոխարեն:
Բարձրացել են նաև բանկի կոնտրագենտի ռիսկի երկարաժամկետ վարկանիշը (CRR)` Ba3-ից դառնալով Ba2, և գնահատականը` Ba3(cr)-ից դառնալով Ba2(cr):
Այս բարելավումները պայմանավորված են մի շարք գործոններով, մասնավորապես, համաճարակի պայմաններում բանկի ակտիվների որակի կայունությամբ` կապիտալի համարժեքության և եկամտաբերության ցուցանիշների կտրուկ բարելավմանը զուգահեռ:
Moody’s-ը նշում է նաև, որ Ամերիաբանկը շարունակում է ապահովել կայուն ցուցանիշներ, ինչի մասին է վկայում նյութական ակտիվների շատ բարձր եկամտաբերությունը՝ 3.6% 2022թ. և 3.5% (տարեկանացված) 2023 թ. 1-ին եռամսյակի ընթացքում։ Բանկը միաժամանակ  ապահովել է բարձր եկամուտ նախքան պահուստավորումը, վարկավորման ցածր արժեք և ծախսերի արդյունավետության լավ ցուցանիշներ. 2023թ. 1-ին եռամսյակում ծախսերի և եկամուտների հարաբերակցությունը կազմել է 45%:
Ըստ Moody's-ի, 2021-2022թթ. հետհամաճարակային շրջանում Ամերիաբանկն էապես բարելավել է իր ակտիվների որակը: Խնդրահարույց վարկերի տեսակարար կշիռը 2023թ. 1-ին եռամսյակի դրությամբ կազմել է 2.5%՝ նվազելով 2020թ. վերջում գրանցած 4.2%-ից։ 2023թ. 1-ին եռամսյակի արդյունքներով խնդրահարույց վարկերի ծածկույթը պահուստներով գնահատվում է կայուն և կազմում է 80%:
Վերջին տարիներին բարձր շահութաբերության և վարկային պորտֆելի չափավոր աճի պայմաններում էապես բարելավվել է նաև Ամերիաբանկի կապիտալի բուֆերը:
Ամերիաբանկի երկարաժամկետ ավանդների վարկանիշի կանխատեսումը «կայուն» է և  արտացոլում է Moody’s-ի տեսակետը, ըստ որի առաջիկա 12-18 ամիսների ընթացքում բանկը պահպանելու է բարձր ցուցանիշներ։
Ամերիաբանկի վարկանիշի կանխատեսման բարելավումը հաջորդել է Հայաստանի սուվերեն վարկանիշի կանխատեսման վերանայմանը`«բացասականից» «կայուն»:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Moody's changes Ameriabank's outlook to stable; affirms Ba3 rating - News | Ameriabank
29 Jun, 2023 | Press release, All | Return|
The rating agency notes that Ameriabank continues to demonstrate robust performance as reflected in a very high return on tangible assets of 3.6% in 2022 and 3.5% (annualized) during the first quarter of 2023. This was supported by strong pre-provision income, lower credit costs and robust cost efficiency with a cost to income ratio of 45% in Q1 2023.
According to Moody's, Ameriabank also materially improved its asset quality in 2021-2022 following the pandemic. The share of non-performing loans (NPL) decreased to 2.5% as of Q1 2023 from 4.2% at the end of 2020. NPL coverage by reserves remains robust at 80% as of Q1 2023.
Ameriabank's capital buffer has materially strengthened over the recent years amid strong profitability and modest loan book growth.
The outlook on Ameriabank's long-term deposit ratings is stable, reflecting Moody’s view that the bank will maintain its sound fundamentals over the next 12-18 months. Ameriabank rating outlook update follows the sovereign rating outlook change from negative to stable.
Ameria was the first in Armenia to create ecosystems for both businesses and individuals, which give one-window access to a range of banking and non-banking services, among them -MyHome.am, MyCar.am, Business.ameriabank.am.