Տեղի ունեցավ Team Telecom Armenia-ի IPO-ն ազդարարող միջոցառումը. Բաժնետոմսերի տեղաբաշխողն է Ամերիաբանկը - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Տեղի ունեցավ Team Telecom Armenia-ի IPO-ն ազդարարող միջոցառումը. Բաժնետոմսերի տեղաբաշխողն է Ամերիաբանկը
Team Telecom Armenia-ն պաշտոնական միջոցառմամբ ազդարարեց բաժնետոմսերի առաջնային հրապարակային տեղաբաշխման (IPO) մեկնարկը։ Այս ռազմավարական որոշումը ընկերությանը թույլ է տալու ավելի մեծ ներդրումներ անելու ենթակառուցվածքների զարգացման ուղղությամբ, ամրապնդելու դերակատարումը շուկայում, խրախուսելու բաց և թափանցիկ գործելաոճը բիզնես ոլորտում:
8 միլիարդ 240 միլիոն դրամ ընդհանուր արժողությամբ 40 միլիոն բաժնետոմսի տեղաբաշխումն իրականացնելու է Ամերիաբանկը։ Տեղաբաշխումից հետո Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերը կցուցակվեն Հայաստանի արժեթղթերի բորսայում՝ ավելի ամրապնդելով ընկերության տեսանելիությունը և վարկանիշը: Բաժնետոմսերի հրապարակային առաջարկի մանրամասներին կարելի է ծանոթանալ այստեղ:
Team Telecom Armenia-ի գլխավոր տնօրեն Հայկ Եսայանը բացման խոսքում շնորհակալություն հայտնեց բոլոր հյուրերին այդ կարևոր օրն իրենց հետ անցկացնելու և հաջողությունները կիսելու համար.
«Առաջնային հրապարակային առաջարկը փաստում է, որ մենք նվիրված ենք թափանցիկ գործելաոճին, աճին ու հեռահաղորդակցության ոլորտի զարգացմանը: IPO-ն ոչ միայն կուժեղացնի մեր ենթակառուցվածքները և ներկայությունը շուկայում, այլև հնարավորություն կտա ներդրողներին միանալու մեզ այս հետաքրքիր ճանապարհորդության ընթացքում: Հայաստանի տելեկոմ ոլորտի ապագան այսուհետ ձևավորելու ենք Team-ի բաժնետերերի հետ միասին»։
Ամերիաբանկի Տնօրինության նախագահ - Գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանն իր ելույթում նշեց, որ սա իրապես հանրային տեղաբաշխում է, քանի որ Team-ի բաժնետեր կարող է դառնալ յուրաքանչյուրը օնլայն և ավտոմատացված եղանակով.
«Ամերիաբանկի համար մեծ պատիվ է առանցքային դերակատարում ունենալ Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերի հրապարակային տեղաբաշխման գործընթացում, որն իրապես համարում ենք պատմական իրադարձություն հայկական կապիտալի շուկայի համար։ Կարող եմ փաստել, որ ձևավորվում է ներդրողների բավականին դիվերսիֆիկացված և երկար ցանկ, ինչն ակտիվ երկրորդային շուկա ունենալու հիմնական գրավականն է»:
Team Telecom Armenia-ի բաժնետոմսերը հասանելի են Ամերիաբանկի MyAmeria հավելվածի MyInvest հարթակում, որը ներդրողներին հնարավորություն է տալիս առցանց գնելու բաժնետոմսեր, մշտական հասանելիություն ունենալու ներդրումային պորտֆելին և վերջինիս վերաբերյալ ստանալու մանրամասն տեղեկություն։
Ներգրավված միջոցները Team Telecom Armenia-ն ուղղելու է Հայաստանի ողջ տարածքում օպտիկամանրաթելային NGN ցանցի ընդլայնմանը, 5G բջջային ցանցի գործարկմանը և միջազգային նոր կապուղիների ակտիվացմանը։ Աշխատելով թվային տեխնոլոգիաների ոլորտում՝ ընկերությունը նաև մեծ ուշադրություն է դարձնելու ժամանակակից թվային գործիքների ու լուծումների ներդրմանը և այլ հավակնոտ ծրագրերի իրականացմանը։
Պաշտոնական միջոցառմանը ներկա էին Ֆինանսների նախարար Վահե Հովհաննիսյանը, Կենտրոնական բանկի փոխնախագահ Արմեն Նուրբեկյանը, Հայաստանում հավատարմագրված դեսպաններ, միջազգային կառույցների ներկայացուցիրներ և այլ պաշտոնատար անձինք, ինչպես նաև Team Telecom Armenia-ի գործընկերները, պոտենցիալ բաժնետերերն ու թիմակիցները։

Состоялось мероприятие, посвященное IPO компании Тим Телеком Армения. Организатором размещения акций является Америабанк - Новости | Америабанк
23июн
Состоялось мероприятие, посвященное IPO компании Тим Телеком Армения. Организатором размещения акций является Америабанк
23 июн, 2023 | Пресс релизы, Все | Return|
На официальном мероприятии компания Team Telecom Armenia объявила о начале первичного публичного предложения акций (IPO). Это стратегическое решение позволит компании инвестировать больше средств в развитие инфраструктуры, укрепить свою роль на рынке, поощрять открытость и прозрачность в бизнесе.
Америабанк разместит 40 миллионов акций на общую сумму 8 миллиардов 240 миллионов драмов РА. После размещения акции будут котироваться на Армянской фондовой бирже, тем самым еще более укрепив узнаваемость и репутацию компании. Подробно с условиями первичного публичного предложения акций можно ознакомиться здесь.
Генеральный директор Тим Телеком Армения Айк Есаян в своей вступительной речи поблагодарил всех гостей за то, что они проводили этот важный день с ними, разделяя успехи.
«Первичное публичное размещение акций свидетельствует о нашей приверженности прозрачной практике, росту и развитию сферы телекоммуникаций. IPO не только укрепит нашу инфраструктуру и присутствие на рынке, но и предоставит инвесторам возможность разделить с нами это захватывающее путешествие. Отныне мы будем формировать будущее телекоммуникационного сектора Армении вместе с акционерами Тим.»
Председатель Директората-генеральный директор Америабанка Артак Анесян отметил в своей речи, что это действительно публичное размещение, поскольку акционером Тим может стать каждый, онлайн и автоматически:
«Для Америабанка большая честь сыграть ключевую роль в процессе публичного размещения акций Тим Телеком Армения, которoe мы действительно считаем историческим событием для армянского рынка капитала. Могу констатировать, что формируется достаточно диверсифицированный и длинный список инвесторов, что является главным залогом наличия активного вторичного рынка».
Акции Тим Телеком Армения можно приобрести также на платформе MyInvest приложения Америабанка MyAmeria, которая предлагает инвесторам возможность покупать акции онлайн, иметь постоянный доступ к инвестиционному портфелю и получать подробную информацию о нем.
Привлеченные средства Тим Телеком Армения направит на расширение оптоволоконной сети NGN по всей Армении, запуск мобильной сети 5G и активацию новых международных каналов. Работая в сфере цифровых технологий, компания также будет уделять большое внимание внедрению современных цифровых инструментов и решений и реализации других амбициозных проектов.
На официальном мероприятии присутствовали министр финансов Ваге Ованнисян, заместитель председателя Центрального банка Армен Нурбекян, аккредитованные в Армении послы, представители международных организаций и другие официальные лица, а также партнеры, потенциальные акционеры и сотрудники Тим Телеком Армения.