Խելացի լուծումների կիրառումը ֆինանսական ընկերություններում. Ամերիաբանկը` Silicon Mountains 2022-ի գործընկեր - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Խելացի լուծումների կիրառումը ֆինանսական ընկերություններում. Ամերիաբանկը` Silicon Mountains 2022-ի գործընկեր
Երևանում կայացավ Silicon Mountains 2022 միջազգային տեխնոլոգիական 4-րդ գագաթնաժողովը, որը համախմբել էր ֆինանսական ու տեխնոլոգիական ընկերությունների ներկայացուցիչներին և այս անգամ նվիրված էր տնտեսության տարբեր ճյուղերում խելացի լուծումների կիրառմանը:
Միջոցառման կազմակերպիչ Տեղեկատվական և հաղորդակցության տեխնոլոգիաների գործատուների միության տնօրեն Էդուարդ Մուսայելյանը ողջույնի իր խոսքում վստահեցրեց, որ քննարկումների ընթացքում չեն խոսելու տեխնիկական լեզվով, այլ գնահատելու են ներկան և խոսելու են ապագայի մասին. «Մեր պանելային քննարկումներին մասնակցություն ունեցող բիզնեսի ներկայացուցիչների հետ քննարկելու ենք, թե բիզնեսին ինչ առավելություններ է տալիս խելացի լուծումների կիրառումը, և  որոնք են զարգացման հեռանկարները»:
Միջոցառման ընթացքում կայացավ 4 պանելային քննարկում` նվիրված  խելացի կառավարմանը, խելացի տնտեսությանը, խելացի բանկային համակարգին ու խելացի ենթակառուցվածքներին։
Միջոցառման գործընկեր Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը «Խելացի բանկային համակարգ» խորագրով քննարկմանն անդրադարձավ նաև Ամերիաբանկի թվային փոխակերպման ուղուն, որը սկսվել է դեռ 2018թ.-ից.
«Սա երկար ճանապարհ է, որը ունի սկիզբ, բայց չունի վերջ: Այն ունի մշտական ընթացք, որի պարագայում, տարբեր իրավիճակային փոփոխություններից ելնելով, կազմակերպությունները նույնպես փոփոխվում են»,- նշեց նա` հավելելով, որ նաև այդ փոփոխությունների շնորհիվ է, որ այս տարի Ամերիաբանկը միանգամից երեք հեղինակավոր պարբերականների` «Global Finance» -ի, Euromoney -ի և Financial Times -ի The Banker -ի կողմից ճանաչվել է տարվա լավագույն բանկը Հայաստանում:
Պանելային քննարկումների մասնակիցները կիսվեցին իրենց փորձով ու տեսլականով, ինչպես նաև ներկայացրին համաշխարհային միտումները թվայնացման ոլորտում, Հայաստանի տեղն ու դերը այդ զարգացումներում և այլն:
Կարևորելով նման հանդիպումների դերը` ՏՀՏ գործատուների միության նախագահ Արմեն Բալդրյանը նշեց, որ քննարկումների արդյունքում ձևավորված  տեսակետը փաթեթային առաջարկի տեսքով ներկայացվելու է ՀՀ Կառավարությանը, մասնավոր հատվածին և բոլոր շահագրգիռ կողմերին:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Use of Smart Solutions at Financial Companies: Ameriabank Partners Silicon Mountains 2022 - News | Ameriabank
14 Dec, 2022 | Press release, All | Return|
Eduard Musayelyan, Executive Director at the Union of Employers of Information and Communication Technologies, the event planner, assured in his welcome speech that they would not use technical terminology during discussions to assess the present and talk about the future: “Together with business sector representatives participating in our panel discussions, we will consider the advantages offered to businesses by smart solutions and the prospects for development.”
Four panel discussions were held during the event - on smart governance, smart economy, smart banking, and smart infrastructure.
When discussing smart banking, Artak Hanesyan, CEO of Ameriabank, partner of the event, touched upon the digital transformation path of Ameriabank that started back in 2018:
“It’s a long journey that has a start but no end. It’s a continuous process, in which companies also go through transformation to react to various situational changes,”  said Artak Hanesyan and added that owing to those changes, among other factors, Ameriabank was recognized as the best bank in Armenia by 3 prestigious magazines during the current year - Global Finance, Euromoney and the Banker Magazine of the Financial Times.
The participants of the panel discussion shared their experience and vision, as well as spoke of the global trends in digitization, the place and role of Armenia in those development processes, etc.
Emphasizing the impact of such meetings, Armen Baldryan, Chairman of the UEICT, stated that the notion developed as a result of the discussions would be presented to the RA Government, the private sector and all stakeholders, as a package offer.