You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Բանկային համակարգը վարկավորման հարցում որոշակի զգուշավորություն է ցուցաբերում. Արտակ Հանեսյան - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Բանկային համակարգը վարկավորման հարցում որոշակի զգուշավորություն է ցուցաբերում. Արտակ Հանեսյան
Բանկային համակարգն այս փուլում վարկավորման հարցում որոշակի զգուշավորություն է ցուցաբերում, այսօր հրավիրված ասուլիսում ասաց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը՝ պատասխանելով լրագրողների հարցին:
«Հիմնականում այս զգուշավորությունը կապված է վարկառուների վարկունակության գնահատումների հետ: Տրամաբանական է, որ արտարժութային վարկերի սպասարկումն էլ ավելի դժվարանում է այս փոխարժեքային տատանումներով պայմանավորված: Բայց միաժամանակ, ոչ միայն մեր բանկի կողմից, այլ ես համոզված եմ, նաև մյուս բանկերի կողմից հատուկ ծրագրեր են մշակվում, թե ինչպես կարելի է մեղմել այդ երևույթները հենց ֆիզիկական անձ հանդիսացող հաճախորդների համար, ովքեր սպասարկվում են արտարժույթով արտահայտված վարկերով: Մեր մասնագետների գնահատականով՝ տարբեր վարկերի ժամկետները մի փոքր երկարացնելու պարագայում, այնպիսի իրավիճակ ստեղծելով, որպեսզի վարկառուն մարի ՀՀ դրամով արտահայտված նույն գումարը, ինչը որ նա մարում էր մինչև կուրսի փոփոխությունը, կարող է բերել վարկառուների կողմից վարկային բեռը սպասարկելու մեղմացմանը»,- ասաց Հանեսյանը:
Նրա խոսքով՝ բանկերն այսօր ավելի խիստ են վերաբերվում վարկունակության գնահատականներին՝ զսպելով հետագա հնարավոր ռիսկերը: Ինչ վերաբերում է ընդհանրապես վարկավորման ծավալներին, Արտակ Հանեսյանն ասաց, որ Ամերիաբանկի անունից կարող է հայտարարել՝ իրենք չեն դադարեցրել վարկավորումը, շարունակում են: Այս տարի նախատեսված է Ամերիաբանկի վարկային ներդրումների աճ, ոչ այն չափով, ինչքան նախորդ տարի է եղել, բայց, այնուամենայնիվ, աճ նախատեսվում է:
Արտակ Հանեսյանը լրագրողների հարցին ի պատասխան անդրադարձավ նաև Կենտրոնական բանկի կողմից վերաֆինանսավորման տոկոսադրույքի բարձրացման քաղաքականությանը: Հարցին, թե դա ի՞նչ ազդեցություն կունենա վարկերի տոկոսադրույքների վրա, Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրենը պատասխանեց.
«Իհարկե, դա անդրադարձ ունեցել է: Իհարկե, ես կարծում եմ, որ դա ժամանակավոր երևույթ է, ինքը երկար ժամանակ նման մակարդակի վրա չի կարող պահպանվել, բայց ազդեցություն ունեցել է: Բանկերն արտարժույթով ներգրավված միջոցների դիմաց պահուստավորումն իրանականացնում են դրամով և արդեն բարձրացված տոկոսադրույքով, որն, իհարկե, արտարժութային ավանդների ինքնարժեքի վրա ազդեցություն ունեցել է դեպի ավելացում: Այսինքն՝ այն տոկոսադրույքները, որոնք նշվում են հրապարակային՝ որպես ներգրավվման տոկոսադրույք, իրականում ավելի բարձր են բանկի վրա նստում ի հաշվի այլ գործոնների»:
Ըստ Արտակ Հանեսյանի՝ ինքնըստինքյան նաև վարկերի տոկոսադրույքները պետք է բարձրանան, որպեսզի բանկերը կարողանան իրենց մինիմալ էֆեկտիվության մակարդակը պահպանել: «Ուստի մենք մոտ ապագայում կնկատենք նաև արտարժույթով արտահայտված վարկերի տոկոսադրույքների փոքր-ինչ բարձրացում: Բայց մյուս կողմից դրամով արտահայտված վարկերի տոկոսադրույքների շատ քիչ բարձրացման հետևանքով ավանդների տոկոսադրույքները համեմատության մեջ ավելի շատ են բարձրացել: Հիմա դրամով արտահայտված ավանդների տոկոսադրույքները՝ թե կարճաժամկետ, թե երկարաժամկետ, համեմատած նախորդ տարվա նույն ժամանակահատվածի հետ, բավական բարձրացել են՝ եթե չեմ սխալվում մոտ 4-5 տոկոս առնվազն: Դա փակում է դրամային վարկավորման տոկոսադրույքների հնարավոր թանկացումները»,- նշեց Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրենը:

The banking system shows some caution in lending. Artak Hanesyan
"Basically, this caution is related to borrowers' creditworthiness assessments. Logically, servicing foreign currency loans becomes even more difficult due to these exchange rate fluctuations. But at the same time, not only by our bank, but I'm sure, by other banks, special programs are being developed on how to mitigate these phenomena for individual customers who are served with loans denominated in foreign currency. According to our experts, in the case of slightly extending the terms of various loans, creating such a situation that the borrower repays the same amount expressed in AMD, which he was repaying before the exchange rate change, can lead to easing the borrowers' burden of servicing the loan," Hanesyan said.
According to him, banks today treat creditworthiness assessments more strictly, restraining possible future risks. As for the volume of lending in general, Artak Hanesyan said that on behalf of Ameriabank, he can state that they have not stopped lending, they continue. This year, Ameriabank's credit investments are expected to increase, not as much as last year, but growth is planned nonetheless.
In response to the journalists' question, Artak Hanesyan also referred to the policy of raising the refinancing rate by the Central Bank. When asked what effect this will have on loan interest rates, the CEO of Ameriabank answered:
"Of course, it was reflected. Of course, I think that it is a temporary phenomenon, it cannot be maintained at such a level for a long time, but it had an impact. Banks are Iranianizing the reserves in drams against funds raised in foreign currency and with an already increased interest rate, which, of course, had an effect on the cost of foreign currency deposits to increase. In other words, the interest rates that are publicly stated as the borrowing rate are actually higher on the bank due to other factors."
According to Artak Hanesyan, the interest rates of loans should also increase automatically so that banks can maintain their minimum effectiveness level. "Therefore, in the near future we will also notice a slight increase in the interest rates of foreign currency denominated loans. But on the other hand, due to very little increase in dram-denominated loan interest rates, deposit interest rates have increased comparatively more. Now, the interest rates of deposits expressed in drams, both short-term and long-term, compared to the same period last year, have increased quite a bit, if I'm not mistaken, at least 4-5 percent. This closes the possible increase in the interest rates of dram lending," said the General Director of Ameriabank.