Ջրբաշյան. Հայաստանի բանկային համակարգը պատրաստ չէ նորարարական զարգացման
ԴԻԼԻՋԱՆ, 13 նոյեմբերի. /ԱՌԿԱ/. Հայաստանի ժամանակակից բանկային համակարգը պատրաստ չէ տեխնոլոգիական զարգացման, հայտարարեց «Ամերիա» ընկերությունների խմբի զարգացման գծով տնօրեն Տիգրան Ջրբաշյանը Դիլիջանում մեկնարկած Բիզնես–նորարարությունների 3–րդ միջազգային համաժողովի շրջանակում։
«Բանկային ոլորտի նորարարական զարգացման համար հարկավոր են մեծ ֆինանսներ շուկայի անհրաժեշտ ծավալի բացակայության պայմաններում», – ասաց նա։
Փորձագետը կարծում է, որ բանկային համակարգը լուրջ փոփոխությունների եզրին է։
«2017 թ.–ին դուք կունենաք «քաղցած», տեխնոլոգիապես թերզարգացած բանկային համակարգ, որը մրցակցության մեջ է մտել համաշխարհային խոշոր դերակատարների հետ, և այն ստիպված կլինի ավելի մեծ ներդրումներ կատարել տեխնոլոգիական զարգացման մեջ», – նշեց նա։
Ջրբաշյանը նաև ավելացրեց, որ ժամանակակից տեխնոլոգիաները հանգեցնում են նրան, որ ամենատարբեր ոլորտներում ավանդաբար գործող միջնորդության ծառայությունները կորցնում են իրենց ակտուալությունը։ Օրինակ, Uber–ի նման ծառայությունը (iPhone–ով կամ Android–ով գործող հավելվածի միջոցով անձնական վարորդ պատվիրելու ծառայություն) փոխարինում է ավանդական տաքսի ծառայությանը։
Նա նաև նշեց, որ ֆինանսական ոլորտում տեղի է ունենում ֆինանսական ռեսուրսների հասանելիության ժողովրդավարացում, և ֆինանսական միջնորդության գոյություն ունեցող ինստիտուտներն ուբերնիզացվում են (միջնորդների վերացում)։
«Ոչ միայն աշխարհում, այլ նաև Հայաստանում, մեծ թափ է հավաքում «քրաուդ լենդինգ» ֆենոմենը, որը թույլ է տալիս, շրջանցելով ավանդական ֆինանսական ինստիտուտները, վարկավորել կամ վարկ ստանալ», – ասաց Ջրբաշյանը։
Բիզնես–նորարարությունների 3–րդ միջազգային համաժողովը մեկնարկել է նոյեմբերի 13–ին Դիլիջանում։ Համաժողովին մասնակցում են տեղական և օտարերկրացի գործարարներ, բիզնես–միավորումների և ասոցիացիաների, պետական կառավարման մարմինների, խորհրդատվական ընկերությունների, կրթական հաստատությունների ներկայացուցիչներ, դիվանագետներ։
Միջոցառումն անցկացվում է Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանի բարձր հովանու ներքո։ Համաժողովի գլխավոր հովանավորն է BetConstruct ընկերությունը։
Բիզնես–նորարարությունների առաջին միջազգային համաժողովն անցկացվել է Դիլիջանում 2013 թ.–ի նոյեմբերի 29–ից դեկտեմբերի 1–ը։

Jrbashyan. Armenia's banking system is not ready for innovative development - News | Ameriabank
DILIJAN, November 13. /AVAILABLE/. Armenia's modern banking system is not ready for technological development, stated Tigran Jrbashyan, development director of Ameria group of companies, within the framework of the 3rd International Business-Innovation Forum in Dilijan.
"For the innovative development of the banking sector, large finances are needed in the absence of the necessary volume of the market," he said.
The expert believes that the banking system is on the verge of serious changes.
"In 2017, you will have a 'hungry', technologically underdeveloped banking system that has entered into competition with major global players, and it will have to invest more in technological development," he noted.
Jrbashyan also added that modern technologies lead to the fact that mediation services traditionally operating in various fields lose their relevance. For example, a service like Uber (a service for ordering a personal driver through an iPhone or Android application) replaces a traditional taxi service.
He also mentioned that access to financial resources is being democratized in the financial sector, and the existing institutions of financial intermediation are being urbanized (elimination of intermediaries).
"Not only in the world, but also in Armenia, the "crowd lending" phenomenon is gaining momentum, which allows bypassing traditional financial institutions to lend or receive a loan," said Jrbashyan.
The 3rd international business-innovation conference started on November 13 in Dilijan. The conference is attended by local and foreign businessmen, representatives of business unions and associations, state administration bodies, consulting companies, educational institutions, diplomats.
The event is held under the patronage of the Prime Minister of Armenia, Hovik Abrahamyan. The main sponsor of the conference is the BetConstruct company.
The first international business-innovation conference was held in Dilijan from November 29 to December 1, 2013.