Ամերիաբանկը 2014թ. ամրապնդել է առաջատար դիրքերը ՀՀ բանկային համակարգում - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը 2014թ. ամրապնդել է առաջատար դիրքերը ՀՀ բանկային համակարգում
Ամերիաբանկի հաշվետու տարվա գործունեության արդյունքները վկայում են, որ Բանկը Հայաստանի բանկային համակարգում զբաղեցնում է առաջատարի դիրքը մի շարք կարևոր ցուցանիշների, մասնավորապես, ակտիվների, պարտավորությունների, վարկային ներդրումների, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների և շահույթի մասով:
Բանկի ակտիվները 2014թ.-ին աճել են 27%-ով և 31.12.14թ. դրությամբ կազմել շուրջ 400 մլրդ ՀՀ դրամ, ընդ որում, ընդհանուր բանկային համակարգում ակտիվների աճը կազմել է ընդամենը 16%, իսկ Բանկի պարտավորություններն աճել են ավելի, քան 29%-ով` կազմելով 357,4 մլրդ ՀՀ դրամ, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորություններն աճել են շուրջ 23%-ով և տարեվերջի դրությամբ կազմել 208,7 մլրդ ՀՀ դրամ: Խոշոր աճ է գրանցվել վարկային ներդրումների մասով. տարեկան աճը կազմել է շուրջ 63% այն դեպքում, երբ ընդհանուր համակարգում աճը կազմել է ընդամենը 21%: Վարկային ներդրումների կազմում ՓՄՁ վարկերի պորտֆելն աճել է ավելի, քան 73%-ով, իսկ սպառողական վարկերի պարտֆելը` 2,6 անգամ:
Ամերիաբանկի զուտ շահույթը 31.12.14թ. դրությամբ կազմել է 7,1 մլրդ ՀՀ դրամ, որի մասնաբաժինը շուկայում կազմում է 26%:
Հաշվետու տարում աճել են նաև ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդները, ինչը վկայում է Ամերիաբանկի կայուն զարգացման և Բանկի նկատմամբ հանրության մեծ վստահության մասին: Ֆիզիկական անձանց ժամկետային ավանդները նախորդ տարվա համեմատությամբ 2014թ.-ին աճել են 27%-ով և տարեվերջին կազմել ավելի, քան 86 մլրդ ՀՀ դրամ:
2014թ. Ամերիաբանկը և Նիդերլանդների զարգացման բանկը (FMO) կնքեցին 20 մլն ԱՄՆ դոլարի փոխարկելի ստորադաս փոխառության պայմանագիր: ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ էր, որ հայկական բանկը փոխարկելի ստորադաս փոխառություն ներգրավեց միջազգային ֆինանսական կազմակերպությունից:
Նշենք նաև, որ Ամերիաբանկը 2014թ. արժանացել է Euromoney 2014 Գերազանցության մրցանակին` որպես Տարվա լավագույն բանկ Հայաստանում, իսկ Global Finance հեղինակավոր ամսագրի կողմից արժանացել է երեք մրցանակի` 2014թ. Տարվա լավագույն բանկ, 2014թ. Տարվա լավագույն բանկ առևտրի ֆինանսավորման ոլորտում, 2014թ. Տարվա լավագույն բանկ արտարժութային գործառնությունների գծով: Բանկն արժանացել է նաև մի շարք այլ մրցանակների միջազգային կառույցների և հեղինակավոր բանկերի կողմից:

Ameriabank in 2014 strengthened the leading positions in the RA banking system - News | Ameriabank
The bank's assets increased by 27% in 2014 and on 31.12.14 amounted to about 400 billion AMD, moreover, the growth of assets in the general banking system was only 16%, and the Bank's liabilities increased by more than 29%, amounting to 357.4 billion AMD, the liabilities to customers increased by about by 23% and by the end of the year made 208.7 billion AMD. A big increase was registered in terms of credit investments. the annual growth was around 63% while the overall system growth was only 21%. As part of credit investments, the portfolio of SME loans grew by more than 73%, and the portfolio of consumer loans grew by 2.6 times.
Ameriabank's net profit on 31.12.14 as of now it was 7.1 billion AMD, the market share of which is 26%.
In the reporting year, term deposits of individuals also increased, which indicates the stable development of Ameriabank and the public's high trust in the Bank. In 2014, term deposits of natural persons increased by 27% compared to the previous year and amounted to more than 86 billion AMD at the end of the year.
2014 Ameriabank and the Netherlands Development Bank (FMO) signed a USD 20 million convertible subordinated loan agreement. It was the first time in the history of the RA banking system that an Armenian bank attracted a convertible subordinated loan from an international financial organization.
It should also be noted that Ameriabank in 2014 was awarded the Euromoney 2014 Excellence Award as the best bank of the year in Armenia, and was awarded three awards by the prestigious Global Finance magazine: 2014 The best bank of the year, 2014 The best bank of the year in the field of trade financing, 2014. The best bank of the year in terms of foreign exchange operations. The bank has also received a number of other awards from international institutions and prestigious banks.