2015թ. «Տարվա լավագույն բանկն» Ամերիաբանկն է
Դեկտեմբերի 2-ին Լոնդոնում կայացավ «Financial Times» հեղինակավոր կազմակերպության «The Banker» ամսագրի մրցանակաբաշխությունը, որի ընթացքում Հայաստանի 2015թ. «Տարվա լավագույն բանկ» ճանաչվեց Ամերիաբանկը:
«The Banker»-ի մրցանակաբաշխությունն աշխարհում հանդիսանում է բանկային գործունեության զարգացման ամենաբարձր գնահատականը, և այն անցկացվում է արդեն 16-րդ տարին անընդմեջ:
Ինչպես նշում են մրցույթի կազմակերպիչները, «Տարվա լավագույն բանկ» տիտղոսն Ամերիաբանկին շնորհվել է մի շարք չափանիշներով, դրանց թվում նաև բանկի կողմից առաջարկվող նորարարական «խելացի» լուծումներն են, որոնք էականորեն խնայում են հաճախորդի ժամանակը: Կարևորվել է նաև այն հանգամանքը, որ Ամերիաբանկը սերտորեն համագործակցում է այնպիսի միջազգային խոշոր կառույցների հետ, ինչպիսիք են Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկը, Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերությունը` վերջինիս հետ կնքելով փոխարկելի ստորադաս փոխառության պայմանագիր, որը ՀՀ բանկային համակարգի պատմության մեջ առաջին անգամ էր իրականացվում:
Ամերիաբանկի գլխավոր տնօրեն Արտակ Հանեսյանը նշում է. «Ամերիաբանկն ամրապնդել է իր առաջատարի դիրքերը մի շարք առանցքային ֆինանսական ցուցանիշներով: Մեր հաջողության հիմնական բանալին Բանկի` հաճախորդին միտված քաղաքականությունն է. մատուցվող ծառայությունների որակ, արհեստավարժ անձնակազմ, շարունակական ինովացիաներ, բալանսավորված ռիսկերի կառավարում: Այս հատկանիշներով է, որ մենք վաստակել ենք մեր հաճախորդների վստահությունը: Առանձնահատուկ ուշադրության է արժանի նաև CR2 ընկերության հետ կնքած հեռահար բազմաֆունկցիոնալ բանկային ծառայությունների նոր համակարգի ներդրման պայմանագիրը: Ինչը նշանակում է, որ 2016թ.-ին հեռահար բանկային ծառայություններից օգտվելու համար լիովին նոր հնարավորություններ կստեղծվեն, դա էլ իր հերթին կնպաստի առհասարակ հեռահար բանկային սպասարկման մշակույթի զարգացմանը Հայաստանում»:
Մրցանակաբաշխության ժամանակ Ամերիաբանկին շնորհվեց հավաստագիր և մրցանակ` Բրենդեն Բրեքենի արձանիկի տեսքով, որը եղել է “The Banker” ամսագրի հիմնադիրն ու խմբագիրը, իսկ 1945-1958թթ.` “Financial Times”-ի նախագահը:

2015 «Лучший банк года» — Америабанк
2 декабря в Лондоне состоялась церемония награждения журнала "The Banker" престижной организации "Financial Times", в ходе которой Америабанк был признан «Лучшим банком года».
Премия «Банкир» является высшей оценкой развития банковского дела в мире и проводится уже 16-й год подряд.
По словам организаторов конкурса, звание «Лучший банк года» было присвоено Америабанку по ряду критериев, в том числе за инновационные «умные» решения, предлагаемые банком, которые значительно экономят время клиента. Также был отмечен тот факт, что Америабанк тесно сотрудничает с такими крупными международными структурами, как Европейский банк реконструкции и развития, Нидерландская финансовая компания развития, подписав с последней договор о субординированном конвертируемом кредите, который был реализован впервые в истории Банковская система РА.
отмечает генеральный директор Америабанка Артак Анесян. «Америабанк укрепил свои лидирующие позиции по ряду ключевых финансовых показателей. Главный залог нашего успеха – клиентоориентированная политика Банка. качество предоставляемых услуг, профессиональный персонал, постоянные инновации, сбалансированное управление рисками. Именно этими качествами мы заслужили доверие наших клиентов. Отдельного внимания заслуживает договор на внедрение новой системы дистанционного многофункционального банковского обслуживания, заключенный с компанией CR2. А это значит, что в 2016 году будут созданы совершенно новые возможности для использования дистанционных банковских услуг, что в свою очередь будет способствовать развитию культуры дистанционного банковского обслуживания в Армении в целом».
В ходе церемонии награждения Америабанк был награжден грамотой и премией в виде статуэтки Брендена Брэкена, основателя и редактора журнала «The Banker», президента «Financial Times» с 1945 по 1958 годы.