Fitch-ն Ամերիաբանկի 15 մլն ԱՄՆ դոլարի չապահովված պարտատոմսերին շնորհել է «B+» վարկանիշ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Fitch-ն Ամերիաբանկի 15 մլն ԱՄՆ դոլարի չապահովված պարտատոմսերին շնորհել է «B+» վարկանիշ
Fitch միջազգային վարկանշային գործակալությունն Ամերիաբանկի 15 մլն ԱՄՆ դոլարի չապահովված պարտատոմսերին շնորհել է երկարաժամկետ «B+» և ակտիվների վերադարձելիության «RR4» վարկանիշներ:
Պարտատոմսերի մարման ժամկետը 2018թ. հուլիս ամիսն է. արժեկտրոնային տոկոսադրույքը սահմանված է տարեկան 6,75 %:
Ամերիաբանկի պարտատոմսերի վարկանիշը հավասարեցված է թողարկողի` Ամերիաբանկի երկարաժամկետ վարկանիշին, քանի որ այն ուղղակի, չապահովված և ոչ պայմանական պարտավորություն է: Իսկ Բանկի ակտիվների վերադարձելիության «RR4» վարկանիշն արտացոլում է միջնաժամկետ հեռանկարում վճարունակության որակը:
Վարկանիշները շնորհելիս հաշվի են առնվել նաև Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշները, չնայած գործառնական միջավայրի զսպված ճնշմանը, հնարավոր վնասների ծածկման մեծ կարողությունը, իրացվելիության բավարար մակարդակի առկայությունը և ներքին շուկայում Բանկի ամուր դիրքերը:
Գործակալությունը նշում է, որ Բանկի վարկունակությունը մեծապես կախված է երկրի տնտեսական ցուցանիշներից և ազգային արժույթի կայունությունից: Հետևաբար, երկրում տնտեսական իրավիճակի փոփոխության հետևանքով Fitch-ի կողմից շնորհված վարկանիշները կարող են փոփոխվել: Իսկ երկրի տնտեսական հեռանկարի բարելավումը կնպաստի Բանկի վարկանիշային որակի բարձրացմանը:

25 Jul, 2016 | Announcements, All | Return|
The maturity date of the bonds is 2018. it is the month of July. the coupon rate is set at 6.75% per annum.
Ameriabank's bond rating is aligned with the long-term rating of the issuer, Ameriabank, as it is a direct, unsecured and non-contingent obligation. And the "RR4" rating of the Bank's asset recovery reflects the quality of solvency in the medium term.
While assigning the ratings, the Bank's acceptable financial indicators, despite the restrained pressure of the operating environment, the high ability to cover possible losses, the presence of a sufficient level of liquidity and the Bank's strong positions in the domestic market were also taken into account.
The agency notes that the Bank's creditworthiness largely depends on the country's economic indicators and the stability of the national currency. Therefore, as a result of changes in the economic situation in the country, the ratings awarded by Fitch may change. And the improvement of the economic perspective of the country will contribute to the increase of the rating quality of the Bank.