You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ամերիաբանկի նոր ձեռքբերումները - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ասուլիսի ընթացքում Գ. Թառումյանը հանգամանալից ներկայացրեց վերջին օրերին Ամերիաբանկի երեք էական ձեռքբերումները և տնտեսության համար դրանց նշանակությունը.
• «Ամերիաբանկ» ՓԲԸ և DEG-ը (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) մայիսի 12-ին Լոնդոնում ստորագրել են 20 միլիոն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր, որը հնարավություն կտա ճկուն պայմաններով ֆինանսավորել Հայաստանի Հանրապետությունում գործող փոքր և միջին ձեռնարկությունները:
• Fitch միջազգային վարկանշային հեղինակավոր կազմակերպությունը վերահաստատել է Ամերիաբանկին շնորհած արտարժույթով երկարաժամկետ պարտավորություններ թողարկողի «B պլյուս» վարկանիշը` սահմանելով Կայուն հեռանկար մեկ տարի առաջ շնորհած Բացասական հեռանկարի (Long-term Issuer Default Rating (IDR)) փոխարեն:
• Վերակառուցման և Զարգացման Եվրոպական Բանկի (ՎԶԵԲ) կողմից Ամերիաբանկին շնորհվել է «Տարվա գործարք` էներգաարդյունավետություն» մրցանակը (“Deal of the Year – Energy Efficiency”)` 2015թ-ին Հայաստանում ջերմոցային ենթակառուցվածքի էներգաարդյունավետության բարելավման համար:

Новые достижения Америабанка - Новости | Америабанк
13 мая в головном офисе Америабанка состоялась пресс-конференция с участием Геворга Тарумяна, члена Совета директоров, заместителя генерального директора, финансового директора Америабанка.
В ходе пресс-конференции Г. Тарумян подробно представил три значимых достижения Америабанка за последние дни и их значение для экономики.
• ЗАО "Америабанк" и DEG (Deutsche Investitions-und Entwicklungsgesellschaft mbH) 12 мая в Лондоне подписали кредитное соглашение на сумму 20 млн. долларов США, которое предоставит возможность финансирования малых и средних предприятий, действующих в Республике Армения, на гибких условиях.
• Престижная международная рейтинговая организация Fitch подтвердила присвоенный Америабанку рейтинг эмитента долгосрочных обязательств в иностранной валюте «В плюс», установив прогноз «Стабильный» вместо присвоенного прогноза «Негативный» (долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (РДЭ)) год назад.
• Америабанк был награжден премией Европейского банка реконструкции и развития (ЕБРР) «Сделка года - Энергоэффективность» за повышение энергоэффективности тепличной инфраструктуры в Армении в 2015 году.