Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: “Fitch” –ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայաց ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը, Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 14,8%), առևտրի ֆինանսավորման, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների գծով (մասնաբաժինը շուկայում`15%):
Վարկանիշի հեռանկարը վերանայելով Կայուն` “Fitch”-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշումներին: Բացի այդ, Բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015թ-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված 30 մլն ԱՄՆ դոլար միջոցների հաշվին:
“Fitch”-ի կողմից Կայուն հեռանկարով «B պլյուս» վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և Բանկի հանդեպ ունեցած վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:

You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ameriabank was given a "B plus" rating with a Stable outlook by the Fitch rating agency - News | Ameriabank
Reaffirmation of such a rating speaks of the Bank's acceptable financial indicators, significant liquidity reserves, manageable refinancing risks and high reputation. "Fitch" highlighted the fact that, despite the high competition in the RA banking system, Ameriabank has taken a stable position in the market, maintaining the leading position in the lending sector (market share: 14.8%), trade financing, obligations to customers ( market share: 15%).
Revising the rating outlook to Stable, "Fitch" expects that Ameriabank will maintain its stable position, resisting the pressures of the difficult external environment. In addition, the Bank also has a sufficient level of profitability and a significant capital reserve due to the 30 million US dollars borrowed from the EBRD in December 2015.
Fitch's "B plus" rating with a stable outlook will contribute to increasing the recognition of Ameriabank in the international arena and the level of trust in the Bank, and the expansion of partnership relations with foreign investors in Armenia.