Նման վարկանիշի վերահաստատումը խոսում է Բանկի ընդունելի ֆինանսական ցուցանիշների, իրացվելիության զգալի պաշարի, վերաֆինանսավորման կառավարելի ռիսկերի և բարձր հեղինակության մասին: “Fitch” –ը կարևորել է այն հանգամանքը, որ չնայաց ՀՀ բանկային համակարգում առկա բարձր մրցակցությանը, Ամերիաբանկը գրավել է հաստատուն դիրքեր շուկայում` պահպանելով առաջատարի դիրքը վարկավորման ոլորտում (մասնաբաժինը շուկայում` 14,8%), առևտրի ֆինանսավորման, հաճախորդների նկատմամբ ունեցած պարտավորությունների գծով (մասնաբաժինը շուկայում`15%):
Վարկանիշի հեռանկարը վերանայելով Կայուն` “Fitch”-ն ակնկալում է, որ Ամերիաբանկը կպահպանի իր կայուն դիրքը` դիմակայելով արտաքին բարդ միջավայրի ճնշումներին: Բացի այդ, Բանկն ունի նաև եկամտաբերության բավարար մակարդակ և կապիտալի զգալի պաշար` 2015թ-ի դեկտեմբերին ՎԶԵԲ-ից ներգրաված 30 մլն ԱՄՆ դոլար միջոցների հաշվին:
“Fitch”-ի կողմից Կայուն հեռանկարով «B պլյուս» վարկանիշի ստացումը կնպաստի միջազգային ասպարեզում Ամերիաբանկի ճանաչելիության և Բանկի հանդեպ ունեցած վստահության մակարդակի բարձրացմանը, Հայաստանում օտարերկրյա ներդրողների հետ գործընկերական հարաբերությունների ընդլայնմանը:

Рейтинговое агентство Fitch присвоило Америабанку рейтинг «В плюс» со стабильным прогнозом. - Новости | Америабанк
Рейтинговое агентство Fitch присвоило Америабанку рейтинг «В плюс» со стабильным прогнозом.
12 май, 2016 | Пресс релизы, Все | Return|
Престижная международная рейтинговая организация «Fitch» подтвердила присвоенный Америабанку рейтинг «В плюс» эмитента долгосрочных обязательств в иностранной валюте, установив вместо прогноза «Негативный» прогноз «Стабильный» (долгосрочный рейтинг дефолта эмитента (РДЭ)). ) предоставлено год назад.
Подтверждение такого рейтинга говорит о приемлемых финансовых показателях Банка, значительных запасах ликвидности, управляемых рисках рефинансирования и высокой репутации. "Fitch" подчеркнул тот факт, что, несмотря на высокую конкуренцию в банковской системе РА, Америабанк занял стабильное положение на рынке, сохранив лидирующие позиции в секторе кредитования (доля рынка: 14,8%), торгового финансирования, обязательств перед клиентами (доля рынка: 15%).
Пересматривая прогноз рейтинга на "Стабильный", "Fitch" ожидает, что Америабанк сохранит свои стабильные позиции, сопротивляясь давлению сложной внешней среды. Кроме того, Банк также имеет достаточный уровень рентабельности и значительный резерв капитала за счет 30 миллионов долларов США, взятых взаймы у ЕБРР в декабре 2015 года.
Рейтинг Fitch «В плюс» со стабильным прогнозом будет способствовать повышению узнаваемости Америабанка на международной арене и уровня доверия к Банку, расширению партнерских отношений с иностранными инвесторами в Армении.