Ամերիա ընկերությունների խմբի իրավաբանական խորհրդատվական ծառայությունների ղեկավար
Դժվար հարց եք տալիս: Իմ ընտանիքում ոչ ոք իրավագիտությամբ չէր զբաղվում, այնպես որ՝ ընտանեկան ավանդույթ չէր, այլ սոսկ իմ որոշումը, որն, ի դեպ, ես ընդունեցի՝ հետևելով բացառության կանոնին: Հայրս ինժեներ-շինարար էր և ամեն ինչ անում էր՝ ինձ էլ ճարտարագիտության ոլորտին ծանոթացնելու համար: Եկավ մի պահ, սակայն, երբ նա հասկացավ, որ իմ հումանիտար ունակություններն ավելի ուժեղ են, քան մաթեմատիկականը, և նա ինձ սատարեց, երբ ընտրեցի իրավագիտության ասպարեզը և այդ ասպարեզում հաջողության հասա:
Որո՞նք են այն հմտությունները, որ Ձեզ պես առաջնակարգ իրավաբանը պետք է ունենա: Կա՞ն արդյոք որևէ անձնական հատկություններ, որոնց շնորհիվ Դուք հասաք այն ամենին, ինչ հիմա ունեք:
Շնորհակալ եմ գնահատանքի համար: Շուկայում այսօր շատ իրավաբաններ կան, և ես նրանցից մեկն եմ՝ միգուցե հաջողակ այս կամ այն բնագավառում, որովհետև մարդիկ որպես կանոն մասնագիտանում են որոշակի ոլորտներում: Կարծում եմ՝ ամենամեծ և կարևոր հատկությունները, անկախ մասնագիտությունց, հետևյալն են՝ շարունակական զարգացում և ինքնակատարելագործում, իրավիճակի լայն ըմբռնում և ոչ ստանդարտ մտածելակեպ: Սրանք են այն հիմնական հատկությունները, որոնք ես ձեռք եմ բերել հատկապես արևմտյան կրթական հաստատություններում սովորելու շնորհրվ: Ցավոք, Հայաստանում այսօր ըմբռնումը հիմնվում է «այո»-յի կամ «ոչ»-ի կանոնի վրա, այսինքն՝ կամ կարող ես անել ինչ-որ բան, կամ չես կարող: Մարդիկ ջանք չեն գործադրում՝ կանոնը տարբեր տեսանկյուններից ուսումնասիրելու, դրա մասին բազմակողմանի պատկերացում կազմելու համար, իսկ դա թույլ կտար կանոնը կիրառել որպես նորարարական լուծում: Ես համոզված եմ, որ այս ունակությունը շատ կարևոր է հայկական շուկայի համար, և հենց սա է, որ Ամերիայի հաջողության գաղտնիքն է՝ մենք գտնում ենք այնպիսի լուծումներ, որոնք ուրիշները չեն գտնում և անգամ չէն էլ փորձում գտնել:
Որո՞նք են այն հաղթաթղթերը կամ առանձնահատկությունները, որոնց շնորհիվ «Ամերիա» ընկերությունների խումբը դարձել է շուկայի առաջատարներից մեկը:
Բացի ոչ ստանդարտ մտածելակերպից և նորարարական լուծումներից, Ամերիան միշտ հաճախորդի կողքին է, միշտ հաճախորդի հետ և աշխատում է հաճախորդի համար: Ամեն ինչի հիմքում սպասարկումն է, ավելին՝ սպասարկումը պետք է իրականացվի ամենաբարձր մակարդակով, և սա պարտադիր պահանջ է. եթե խմբի որևէ անդամ չի համապատասխանում Ամերիայի արժեքներին և սկզբունքներին, որոնց կենտրոնում հաճախորդն է, մենք չենք ընդունում այդ մարդու ծառայությունները: Ամերիայում մենք մշտապես համապատասխանում ենք որակի ամենաբարձր չափանիշներին:
«Ամերիա» իրավաբանական ծառայությունը մատուցում է իրավաբանական խորհրդատվություն տնտեսության ամենատարբեր ճյուղերում: Ըստ Ձեզ՝ ո՞րն է ամենադժվար ճյուղն առկա իրավական դաշտի տեսանկյունից:
Ես շեշտը կդնեի ոչ թե տնտեսության ճյուղերի, այլ Հայաստանում առկա կամ բացակա իրավական ակտերի, հայեցակարգերի վրա: Մասնավորապես, մենք կարիք ունենք՝ զարգացնելու բաժնետիրական ոլորտը կարգավորող օրենսդրությունը, որպեսզի կարողանանք տեղը տեղին բաժնետիրական պայմանագրեր կնքել: Օրինակ՝ կան բաժնետերերին վերաբերող բազմաթիվ հարցեր, որոնք չեն կարգավորվում ՀՀ գործող օրենսդրությամբ, փոխարենն ստիպված ենք դրանք կարգավորել պայմանագրային մակարդակով: Մեկ այլ թեժ հարց է պետական և մասնավոր հատվածների գործընկերությունը, որը զարգացնելու հրատապ կարիք ունենք, և որը որոշիչ դեր կարող է խաղալ օտարերկրյա ներդրումների տեսանկյունից: Ի դեպ, այս ոլորտում «Ամերիան» զգալի ներդրում ունի:
Ձեր շահած բազմաթիվ գործերից որո՞նք են, որոնցով առանձնակի հպարտանում եք:
Ես չէի օգտագործի «շահել» բառը, ավելի շուտ՝ այդ գործերում «Ամերիա»-ն ուներ ներդրում և բարեհաջող կերպով ավարտեց գործարքը: Անձամբ ինձ և իմ թիմի համար, կարծում եմ, ամենակարևոր գործարքը «Կոնտուր Գլոբալ»-ի մուտքն էր Հայաստան: Սա նշանակալի արևմտյան ներդրում էր, որը բազմազանություն բերեց ՀՀ էներգետիկ ոլորտ: Գործարքն ինքնին շատ բարդ էր և դինամիկ, բոլոր փուլերում մենք շարունակ համագործակցում էինք այլ իրավաբանների և միջազգային փորձագետների հետ: Մինչև նախապատրաստեցինք գործարքը, հասանք նախնական պայմանավորվածության, և վերջապես կնքեցինք, անցավ մի քանի տարի, որոնց ընթացքում մեր գիտելիքի պաշարն անհամեմատելիորեն հարստացավ:
Դուք կանգնած էիք ՀՀ արժեթղթերի շուկայի ձևավորման ակունքներում: Ինչպե՞ս կգնահատեք 90-ականներից մինչ օրս արձանագրված առաջընթացը և այսօրվա մարտահրավերները:
Այո, այս ոլորտում մենք աշխատել ենք ԱՄՆ ՄԶԳ նախաձեռնության շրջանակներում: Ես աշխատում էի մրցույթը շահած ընկերության հետ: Այդուհանդերձ, դեռ աճելու շատ տեղ ունենք, քանի որ, ցավոք, արժեթղթերի շուկան այնքան ակտիվ չէ, որքան կցանկանայինք: Անշուշտ, օրենսդրական դաշտը զարգացել է՝ պարզեցվել են կանոնները, կանոնակարգվել են ընթացակարգերը, դաշտը դառել է ավելի ընկալելի: Շուկայում ունենք ցուցակված մի շարք ընկերություններ, շրջանառվում են պարտատոմսեր: Մյուս կողմից, կարծում եմ, որ արժեթղթերի շուկան զարգացնելու համար պետք է նախ զարգանա Հայաստանի տնտեսությունը: Ներկա պահին շուկան չափազանց փոքր է, և կարծում եմ՝ այս ոլորտի կայացման գործում պետք է զգալի դեր ունենան նաև տարածաշրջանային ընկերությունները:
ՀՀ կառավարությունն առաջարկում է փոփոխել Ներդրումների մասին օրենքը: Ըստ Ձեզ՝ այդ փոփոխությունները կարո՞ղ են նպաստել օտարերկրյա ներդրումների աճին, և ի՞նչ ընդհանուր ազդեցություն կունենան երկրի տնտեսության վրա:
ՀՀ ներդրումային դաշտի օրենսդրությունը մշակվել էր անկախության առաջին տարիներին: Հիմնական օրենքներից մեկը՝օտարերկրյա ներդրումների պաշտպանության մասին օրենքը, վաղուց փոխվել է: Այն ներառում է օտարերկրյա ներդրողների համար նպաստավոր պայմաններ սահմանելու մասին դրույթ, որով բացառվում է օրենսդրության անբարենպաստ փոփոխությունների կիրառումը ներդրողների նկատմամբ որոշակի ժամանակահատվածի ընթացքում: Ուստի հիմա առաջարկվող ցանկացած նոր փոփոխություն պետք է հիմնվի օրենքի պատմության վրա և հաշվի առնի օրենսդրական դաշտի բոլոր մյուս փոփոխությունները, որպեսզի հնարավոր լինի ներդրողների համար մեկ միասնական գործիքում սահմանել հստակ կանոններ, որոնց միջոցով ներդրողը կարող է վերլուծել շուկան և որոշել՝ մուտք գործել տվյալ շուկա, թե ոչ: Այդ նպատակով իրականացվող փոփոխությունները, կարծում եմ, կարող են նպաստել հետագայում ներդրումների աճին:
Ի՞նչ ազդեցություն կարող են ունենալ ՀՀ սահմանադրության փոփոխությունները կորպորատիվ կառավարման և գործարար միջավայրի վրա:
Մենք հիմա անցնում ենք երկրի սահմանադրական կառավարման նոր համակարգի: Իմ կարծիքով՝ սա իրականում չի ազդի բիզնեսի վրա, քանի որ սրանք տարբեր ոլորտներ են: Կորպորատիվ կառավարումը մասնավոր ինստիտուցիոնալ զարգացման մաս է, մինչդեռ սահմանադրական բարեփոխումները ենթադրում են երկրի կառավարման նախագահական համակարգից անցում դեպի խորհրդարանային համակարգ: Իհարկե, եթե համեմատենք, կտեսնենք, որ վերջին երկուսն ավելի սերտորեն են փոխկապակցված և ավելի մոտ են միմյանց: Կարծում եմ՝ կորպորատիվ կառավարման և գործարար միջավայրի փոփոխություններն առհասարակ կապ չունեն սահմանադրության հետ, այլ բխում են օրենքների գործնական կիրարկումից, իսկ մեր օրենքներն իմ կարծիքով բավականին ժամանակակից են և արտացոլում են այսօրվա գործարար աշխարհի բոլոր միտումները: Մեզ հիմա անհրաժեշտ է բարելավել գործող օրենքների կիրառման և պահպանման մոդելները:
Ձեր տիկինը նույնպես իրավաբան է: Ունե՞ք արդյոք «ամուսնական գաղտնիք» կամ ուղեցույց, որի միջոցով կարողանում եք զարգացնել և բարձր մակարդակի վրա պահել ձեր հարաբերությունները:
Հետաքրքիր հարց է: Ես ու կինս որևէ պայմանագիր չենք կնքել, ինչպես իրավաբաններն են ասում՝ «նախաամուսնական պայմանագիր»: Մի անգամ մի օտարերկրացի հաճախորդ ինձ խնդրեց աջակցել իր նախաամուսնական պայմանագրի կնքման հարցում: Ինքը գերմանացի էր, կինը՝ հայաստանցի: Նրա այն հարցին, թե արդյոք նախաամուսնական պայմանագրեր կազմելու փորձ ունեմ, պատասխանեցի «այո», իսկ այն հարցին, թե քանի պայմանագիր եմ կազմել՝ «զրո»: Նա զարմացավ և հարցրեց, թե ինչպես եմ զբաղվելու այդ գործով: Իրականում Հայաստանում չկա նախաամուսնական պայմանագրերով զբաղվող իրավաբան, այս ոլորտը Հայաստանում գրեթե գոյություն չունի: Բացի դրանից, ընտանիքում կան չգրված կանոններ, որոնք առաջնորդում են մեզ: Մեր ընտանիքում հիմնական կանոնն այն է, որ ես ու կինս չենք վիճում իրավական հարցերի շուրջ և հարգում ենք միմյանց կարծիքը: Մենք ի ցույց չենք հանում մեր ուժեղ կողմերը՝ մենք հավասար ենք: Հարաբերություններում որոշիչ դեր խաղացող մեկ այլ կարևոր գործոն է այն, որ մենք չենք միջամտում միմյանց գործերին և չենք բացահայտում մեր հաճախորդներին վերաբերող տեղեկությունները, քանի որ շուկան փոքր է, և հնարավոր է շահերի բախում: Ընդհանուր առմամբ, որոշ դեպքերում ես գաղափար անգամ չունեմ իմ կնոջ ընթացիկ գործերի մասին, ոչ էլ նա՝ իմ գործերի մասին: Մենք ընդամենը քննարկում ենք ընդհանուր գաղափարներ՝ որպես տվյալ ոլորտի փորձագետներ: Մենք ընդունում ենք միմյանց դիրքը, անգամ եթե համամիտ չենք:
Ձեր խորհուրդը երիտասարդներին՝ ինչպե՞ս ինքնակատարելագործվել և աճել:
Ժամանակի սղության պատճառով ես, ցավոք, էլ չեմ դասավանդում: Դասավանդելն ինձ համար մատաղ սերնդի հետ շփվելու հիմնական շարժիչ ուժերից մեկն էր, որն օգնում էր ինձ միշտ հաղորդակից լինել թարմ գաղափարներին և պատրաստ՝ պատասխանելու ամենադժվար հարցերին: Իմ խորհուրդը, հատկապես այսօրվա գլոբալացվող աշխարհում, որը չունի սահմաններ, և որտեղ կան սովորելու և կրթվելու անվերջ հնարավորություններ, հետևյալն է՝ լինել նորարար մտածող, չդադարել զարգանալ և լսել ձեր հաճախորդին՝ միաժամանակ հետևելով ձեր մասնագիտության կանոններին և սկզբունքներին:

24 июл, 2017 | Интервью, Все | Return|
Вы задаете сложный вопрос. Никто в моей семье не занимался юриспруденцией, так что это не было семейной традицией, просто мое решение, которое я, кстати, принял в порядке исключения. Мой отец был инженером-строителем и делал все, чтобы познакомить меня с инженерным делом. Однако наступил момент, когда он понял, что мои гуманитарные способности сильнее моих математических способностей, и поддержал меня, когда я выбрал юриспруденцию и преуспел в ней.
Какими навыками должен обладать такой лучший юрист, как вы? Есть ли какие-то личные качества, которые сделали вас тем, кто вы есть сегодня?
Спасибо за высокую оценку. Сегодня на рынке много юристов, и я один из них, возможно, успешный в той или иной области, потому что люди склонны специализироваться в определенных областях. Самыми большими и важными качествами, вне зависимости от профессии, я считаю: постоянное развитие и самосовершенствование, широкое понимание ситуации и нестандартный образ мышления. Это основные качества, которые я приобрел, особенно обучаясь в западных учебных заведениях. К сожалению, понимание в Армении сегодня основано на правиле «да» или «нет», то есть либо ты можешь что-то сделать, либо нет. Люди не прилагают усилий к тому, чтобы изучить правило с разных сторон, сформировать многогранное представление о нем, которое позволило бы применять правило как инновационное решение. Я убежден, что эта способность очень важна для армянского рынка, и в этом секрет успеха «Америи»: мы находим решения, которые другие не находят и даже не пытаются найти.
Какие козыри или особенности, благодаря которым группа компаний «Америя» стала одним из лидеров рынка?
Помимо нестандартного мышления и инновационных решений, Америя всегда на стороне заказчика, всегда с заказчиком и работает для заказчика. В основе всего сервис, причем сервис должен быть выполнен на высшем уровне, а это обязательное требование; если какой-либо член команды не соответствует клиентоориентированным ценностям и принципам Ameria, мы не принимаем услуги этого человека. В Америи мы всегда соблюдаем самые высокие стандарты качества.
Юридическая служба «Америя» оказывает юридические консультации в различных отраслях экономики. Какая отрасль, на ваш взгляд, самая сложная с точки зрения существующей законодательной базы?
Я бы акцентировал внимание не на отраслях экономики, а на существующих или отсутствующих правовых актах и ​​понятиях в Армении. В частности, нам необходимо разработать законодательство, регулирующее долевой сектор, чтобы мы могли заключать соответствующие договоры долевого участия. Например, есть много вопросов, связанных с акционерами, которые не регулируются действующим законодательством РА, вместо этого мы должны регулировать их на договорном уровне. Еще один актуальный вопрос – это партнерство между государственным и частным секторами, которое нам крайне необходимо развивать и которое может сыграть решающую роль с точки зрения иностранных инвестиций. Кстати, у "Америи" есть весомый вклад в этой области.
Какими из множества выигранных дел вы особенно гордитесь?
Я бы не стал использовать слово «выиграть», скорее, «Америя» была заинтересована в этих делах и успешно завершила сделку. Лично для меня и моей команды самой важной сделкой я считаю вхождение «Контур Глобал» в Армению. Это была значительная западная инвестиция, которая привнесла разнообразие в энергетический сектор РА. Сама сделка была очень сложной и динамичной, на всех этапах мы постоянно сотрудничали с другими юристами и международными экспертами. Прежде чем мы подготовили сделку, достигли предварительного соглашения и, наконец, закрыли ее, прошло несколько лет, за которые наша база знаний несравнимо выросла.
Вы стояли у истоков формирования рынка ценных бумаг РА. Как бы вы оценили прогресс, достигнутый с 90-х годов, и вызовы сегодняшнего дня?
Да, мы работали в этом направлении в рамках инициативы USAID. Я работал с компанией, которая выиграла конкурс. Однако нам еще есть куда расти, потому что, к сожалению, фондовый рынок не так активен, как хотелось бы. Конечно, законодательное поле развилось: упростились правила, регламентировались процедуры, поле стало более понятным. У нас есть ряд компаний, котирующихся на рынке, в обращении находятся облигации. С другой стороны, я считаю, что для развития рынка ценных бумаг в первую очередь должна развиваться экономика Армении. На данный момент рынок слишком мал, и я думаю, что региональные компании также должны сыграть значительную роль в становлении этой отрасли.
Правительство РА предлагает внести изменения в Закон об инвестициях. На ваш взгляд, могут ли эти изменения способствовать росту иностранных инвестиций и каково будет общее влияние на экономику страны?
Законодательство РА в сфере инвестиций было разработано в первые годы независимости. Один из ключевых законов, Закон о защите иностранных инвестиций, давно изменился. Он включает положение об установлении благоприятных условий для иностранных инвесторов, что исключает применение неблагоприятных изменений законодательства к инвесторам в течение определенного периода времени. Поэтому любые новые изменения, предлагаемые сейчас, должны основываться на истории закона и учитывать все остальные изменения в законодательной базе, чтобы можно было установить четкие правила для инвесторов в едином инструменте, с помощью которого инвестор может анализировать рынок и принять решение о выходе на данный рынок или нет. : Считаю, что проводимые с этой целью изменения могут способствовать росту инвестиций в будущем.
Какое влияние могут оказать поправки в конституцию РА на корпоративное управление и бизнес-среду?
Сейчас мы переходим к новой конституционной системе правления в стране. На мой взгляд, на бизнес это особо не повлияет, так как это разные отрасли. Корпоративное управление является частью развития частных институтов, а конституционные реформы предполагают переход от президентской системы правления к парламентской. Конечно, если мы сравним, то увидим, что последние два родственнее и ближе друг к другу. Я думаю, что изменения в корпоративном управлении и бизнес-среде вообще не имеют ничего общего с конституцией, а происходят от практической реализации законов, а наши законы, на мой взгляд, достаточно современные и отражают все тенденции современного делового мира. Теперь нам необходимо улучшить правоприменение и модели правоприменения существующих законов.
Ваша дама тоже юрист. Есть ли у вас «брачный секрет» или руководство, которое поможет вам развивать и поддерживать ваши отношения?
Это интересный вопрос. Мы с женой не заключали никакого договора, как его называют юристы, «брачного договора». Однажды иностранный клиент попросил меня помочь в составлении его брачного договора. Он был немцем, его жена была армянкой. На его вопрос о том, есть ли у меня опыт составления брачных договоров, я ответила «да», а на вопрос, сколько у меня составлено договоров, ответила «ноль». Он удивился и спросил, как я разберусь с этим вопросом. На самом деле в Армении нет юриста, занимающегося брачными договорами, этой сферы в Армении почти нет. Кроме того, в семье есть неписаные правила, которыми мы руководствуемся. Главное правило в нашей семье – мы с женой не спорим по юридическим вопросам и уважаем мнение друг друга. Мы не выставляем напоказ свои сильные стороны, мы равны. Еще одним важным фактором, играющим решающую роль в отношениях, является то, что мы не вмешиваемся в дела друг друга и не разглашаем информацию о наших клиентах, потому что рынок небольшой и возможен конфликт интересов. Я вообще в некоторых случаях понятия не имею о текущих делах жены, а она о моих. Мы просто обсуждаем общие идеи как эксперты в этой области. Мы принимаем позицию друг друга, даже если мы не согласны.
Ваш совет молодежи: как самосовершенствоваться и расти?
К сожалению, из-за нехватки времени я тоже не преподаю. Преподавание было для меня одной из главных движущих сил в общении с подрастающим поколением, помогая мне всегда быть на связи со свежими идеями и быть готовым ответить на самые сложные вопросы. Мой совет, особенно в сегодняшнем глобализированном мире, где нет границ и бесконечных возможностей учиться и обучаться, — быть новаторским мыслителем, продолжать развиваться и слушать своего клиента, следуя правилам и принципам своей профессии.