You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot Ամերիաբանկը 40 մլն եվրոյի վարկային պայմանագիր է կնքել Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության (FMO) հետ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը 40 մլն եվրոյի վարկային պայմանագիր է կնքել Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերության (FMO) հետ
«Ամերիաբանկ» ՓԲԸ-ն և FMO-ն 40 մլն եվրոյի վարկային պայմանագիր են կնքել: 5 տարի ժամկետով տրամադրվող այս վարկային գործիքն ուղղվելու է Հայաստանում վերականգնվող էներգետիկայի և էներգաարդյունավետության ծրագրերի, ինչպես նաև երիտասարդ և կին ձեռներեցների գործունեության ֆինանսավորմանը:
«Սա ևս մեկ նշանավոր ձեռքբերում է մեր գործընկեր FMO-ի հետ երկարամյա հարաբերություններում: Վերականգնվող էներգետիկայի ֆինանսավորումը կշարունակի նպաստել մաքուր էներգիայի արտադրության ոլորտի կայուն զարգացմանը` միաժամանակ ապահովելով ձեռնարկությունների և բնակչության կողմից Հայաստանի էներգետիկ պաշարների արդյունավետ սպառումը», - նշել է Ամերիաբանկի Կորպորատիվ ֆինանսների բաժնի ղեկավար Արա Սարգսյանը:
Ամերիաբանկի և FMO-ի հետ հարաբերությունների սկիզբը դրվել է դեռևս 2009թ-ին, երբ FMO-ն առաջին անգամ Ամերիաբանկին տրամադրեց վարկ` Հայաստանում ՓՄՁ-ների և վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի նախագծերի ֆինանսավորման նպատակով:
«FMO-ն հպարտ է, որ կարողացել է ամուր և արդյունավետ հարաբերություններ կառուցել Ամերիաբանկի հետ և աջակցել Հայաստանի տնտեսության զարգացմանը: Այս վարկային գործիքը կնպաստի Ամերաբանկի հետագա աճին, վերականգնվող էներգետիկայի ոլորտի զարգացմանը, ինչպես նաև երիտասարդ և կին ձեռներեցների կողմից ղեկավարվող ընկերություններում նոր աշխատատեղերի ստեղծմանը», - նշել է FMO-ի ներդրումների գծով տնօրեն Լինդա Բրոյքհուզենը:
FMO loan agreement    signing FMO loan agreement
Նիդերլանդների զարգացման ֆինանսական ընկերությունը (FMO) երկրի միջազգային զարգացման բանկն է: Որպես առաջատար ներդրող՝ FMO-ն աջակցում է զարգացող երկրներում կայուն մասնավոր հատվածի աճին՝ ֆինանսավորելով հավակնոտ նախագծեր և բիզնեսներ: Համոզված լինելով, որ ուժեղ մասնավոր հատվածը նպաստում է սոցիալական և տնտեսական զարգացմանը՝ արդեն ավելի քան 45 տարի է, ինչ FMO-ն ֆինանսավորում է ձեռներեցներին՝ օգնելու նրանց իրագործել իրենց ներուժը և բարելավել կյանքի որակը: Մասնավորապես, FMO-ն շեշտում է երեք ոլորտ, որոնք մեծ կշիռ ունեն տնտեսության զարգացման տեսանկյունից՝ ֆինանսական հաստատություններ, էներգետիկա և գյուղատնտեսություն/սննդի արդյունաբերություն: Ավելի քան 82 երկրներում 9.2 մլրդ եվրոյի ներդրումային պորտֆելով՝ FMO-ն այսօրվա դրությամբ զարգացման խոշորագույն երկկողմանի բանկերից մեկն է աշխարհում:

Америабанк подписал кредитное соглашение на сумму 40 млн евро с Нидерландской финансовой компанией развития (FMO) - Новости | Америабанк
Америабанк подписал кредитное соглашение на сумму 40 млн евро с Нидерландской финансовой компанией развития (FMO)
03 окт, 2018 | Пресс релизы, Все | Return|
ЗАО «Америабанк» и FMO подписали кредитный договор на сумму 40 млн евро. Этот кредитный инструмент, предоставленный сроком на 5 лет, будет направлен на финансирование проектов возобновляемой энергетики и энергоэффективности в Армении, а также деятельности молодых и женщин-предпринимателей.
«Это еще одно важное достижение в наших давних отношениях с нашим партнером FMO. Финансирование возобновляемой энергетики будет и впредь способствовать устойчивому развитию сектора производства чистой энергии, обеспечивая при этом эффективное потребление энергоресурсов Армении предприятиями и населением», - сказал начальник отдела корпоративных финансов Америабанка Ара Саркисян.
Отношения между Америабанком и FMO восходят к 2009 году, когда FMO впервые предоставило кредит Америабанку для финансирования проектов малого и среднего бизнеса и возобновляемых источников энергии в Армении.
«FMO гордится тем, что смогла построить прочные и эффективные отношения с Америабанком и поддержать развитие экономики Армении. Эта кредитная линия будет способствовать дальнейшему росту Амерабанка, развитию сектора возобновляемой энергетики, а также созданию новых рабочих мест в компаниях, возглавляемых молодыми и женщинами-предпринимателями», — сказала Линда Брейкхейзен, директор по инвестициям FMO.
FMO loan agreement    signing FMO loan agreement
Нидерландская финансовая компания развития (FMO) является международным банком развития страны. Как ведущий инвестор, FMO поддерживает устойчивый рост частного сектора в развивающихся странах, финансируя амбициозные проекты и предприятия. Убежденное, что сильный частный сектор способствует социальному и экономическому развитию, FMO уже более 45 лет финансирует предпринимателей, чтобы помочь им реализовать свой потенциал и улучшить качество жизни. В частности, FMO выделяет три сектора, которые имеют большой вес с точки зрения экономического развития: финансовые институты, энергетика и сельское хозяйство/пищевая промышленность. Имея инвестиционный портфель в размере 9,2 млрд евро в более чем 82 странах, FMO в настоящее время является одним из крупнейших двусторонних банков развития в мире.