Ամերիաբանկը 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր է կնքել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ - Նորություններ | Ամերիաբանկ
Ամերիաբանկը 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր է կնքել Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի հետ
Ամերիաբանկն ու Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկը (ՎԶԵԲ) 20 մլն ԱՄՆ դոլարի վարկային պայմանագիր են ստորագրել, որից 12.5 մլն ԱՄՆ դոլարը՝ Կանաչ տնտեսության ֆինանսավորման (GEFF) ծրագրի շրջանակներում: Ամերիաբանկը Հայաստանում Վերակառուցման և զարգացման եվրոպական բանկի առաջին գործընկերն է, որն այս ծրագրի շրջանակներում ստացել է վարկ:
Վարկն ուղղվելու է փոքր և միջին ձեռնարկությունների կողմից վերականգնվող էներգետիկայի, ինչպես նաև էկոլոգիապես մաքուր տեխնոլոգիաների ներդրմանն ու կիրառմանը:
Նշենք, որ «Կանաչ տնտեսության» ֆինանսավորման մեխանիզմն օգնում է ձեռնարկություններին ներդնել կլիմայի փոփոխության հարմարեցման և մեղմացման տեխնոլոգիաներ, որոնք նպաստում են արտադրողականության բարձրացմանը և ծախսերի նվազեցմանը:

Америабанк подписал кредитное соглашение на сумму 20 млн долларов США с Европейским банком реконструкции и развития
Америабанк и Европейский банк реконструкции и развития (ЕБРР) подписали кредитное соглашение на сумму 20 млн долларов США, из которых 12,5 млн долларов США – в рамках программы финансирования зеленой экономики (GEFF). Америабанк является первым партнером Европейского банка реконструкции и развития в Армении, получившим кредит в рамках этой программы.
Кредит будет направлен на внедрение и использование возобновляемых источников энергии и экологически чистых технологий малыми и средними предприятиями.
Следует отметить, что механизм финансирования «Зеленая экономика» помогает предприятиям внедрять технологии адаптации и смягчения последствий изменения климата, которые способствуют повышению производительности и снижению затрат.