You need to enable JavaScript in order to use the AI chatbot tool powered by ChatBot «Կցանկանայի, որ որդիս ապրեր խաղաղ ու ապահով կյանքով, տնտեսապես զարգացած ու քաղաքականապես կայուն Հայաստանում» - Նորություններ | Ամերիաբանկ
«Կցանկանայի, որ որդիս ապրեր խաղաղ ու ապահով կյանքով, տնտեսապես զարգացած ու քաղաքականապես կայուն Հայաստանում»
«Իմ ընտանիքում բոլորը մաթեմատիկոսներ ու ինժեներներ են, որոնք ծանոթներ ունեին Սիլիկոնի հովտում, տեղի հայ համայնքում: Ցավոք, իմ տարիքի ոչ ոք չկար, առաջին 6-7 ամսվա ընթացքում առհասարակ հնարավորություն չեմ ունեցել` շփվելու իմ տարիքի երիտասարդ հայերի հետ: Հայաստանցի հայի համար ինտեգրվելը շատ դժվար էր, սփյուռքահայությունը սովոր չէր տեսնել ԱՄՆ տեղափոխվող հայաստանցիների, ես ինձ օտար էր զգում: Անգամ հայկական եկեղեցի այցելելը չէր օգնում: Երբ խոսում էի մաքուր հայերեն, մարդիկ զարմանում էին, որովհետև սովոր չէին լսել հայերեն, միմյանց հետ խոսում էին անգլերեն, իսկ հայերեն` միայն նեղ ընտանեկան միջավայրում, ծնողների հետ»:
Միգուցե, մտածում էր Սուրենը, Լոս Անջելեսում ավելի հեշտ կլինի ինտեգրվել հայ համայնքին, բայց երբ վերջապես տեղափոխվեց, ԱՄՆ-ում ապրել էր արդեն 8 տարի ու գիտեր, որ սփյուռքն իր տեղը չէ: Ըստ Սուրենի` միգուցե հենց դա է պատճառը, որ միշտ ցանկանում էր վերադառնալ Հայաստան:
«Եթե հենց սկզբից Լոս Անջելես գնացած լինեի, միգուցե այնտեղ էլ մնայի: Ինչ խոսք, ես երախտապարտ եմ, որ նախ բնակություն հաստատեցինք Սան Խոսեում, որովհետև հենց այդտեղ ես առաջին անգամ զգացի, որ իմ տեղն ԱՄՆ-ն չէ»:
Ավարտելով Կալիֆոռնիայի Սանտա-Բարբարայի համալսարանը և Փեփըրդին համալսարանի մագիստրատուրայի գործարար կառավարման բաժինը` Սուրենը 2 տարի աշխատեց որպես բյուջեի վերլուծաբան: ԱՄՆ-ում 10 տարի բնակվելուց հետո` 2009 թվականին, նա կարճ ժամանակով վերադարձավ Հայաստան և այստեղ բիզնես-վերլուծաբանի աշխատանք գտավ, որը նրա համար ճանապարհ հարթեց դեպի ավելի բարդ ու հետաքրքիր աշխատանք Ուկրաինայում, որտեղ էլ նա 18 ամիս աշխատեց Դոյչե Բանկի զարգացման կենտրոնում: Դա օգնեց նրան ստանալ իր երազանքի աշխատանքը Նյու Յորքում:
«Նյու Յորք տեղափոխվելիս ես տարիքով ավելի մեծ էի ու կարիքը չէի զգում` մշտապես ակտիվորեն ներգրավված լինելու հայկական սփյուռքում, ինչպես 17 տարեկանում, երբ դեռ նոր էինք տեղափոխվել ԱՄՆ: Այժմ ավելի հասուն մարդ էի, գիտեի, թե ինչ է ինձ հարկավոր: Նյու Յորքն ունի շատ ուժեղ հայ համայնք, բայց մարդիկ իրար հետ շատ չեն շփվում, որովհետև քաղաքը մեծ է, մարդիկ իրարից հեռու են ապրում: Մանհեթընում կա մեծ հայկական եկեղեցի, բայց ոչ բոլորն են գալիս կիրակնօրյա պատարագին: Նյու Յորքում ես աշխատում էի որպես ՏՏ բիզնես-վերլուծաբան և նախագծերի ղեկավար, մինչև առաջարկ ստացա Ամերիաբանկից»:
Ըստ Սուրենի, կյանքը Նյու Յորքում շատ դժվար է: Դինամիկ անցուդարձն ու աշխատանքը խլում են ողջ ժամանակը, իսկ այն, որ հայկական սփյուռքը ցրված է քաղաքով մեկ, նաև դժվարացնում է կողակից գտնելը: Բացի դրանից, 2008 թվականին Սուրենի ծնողները վերադարձել էին Հայաստան, և նա շատ էր կարոտում նրանց, ուստի որոշեց ինքն էլ վերադառնալ Հայաստան և ամեն ինչ սկսել նորից:
«Ծնողներս սկսեցին համոզել ինձ, որ վերադառնամ, ասում էին, որ եթե աշխատանք գտնեմ, ամեն ինչ լավ կլինի, ուստի Նյու Յորքում երեք ու կես տարի աշխատելուց հետո ես դիմեցի Ամերիաբանկ և ստացա աշխատանքի առաջարկ: Անկեղծ ասած, շատ էի կասկածում, որովհետև գոհ էի իմ այն ժամանակվա աշխատանքից, իսկ տեղափոխությունը նշանակում էր, որ պիտի հրաժարվեի մեծ հնարավորություններից, բայց ես Ամերիաբանկի մասին շատ լավ բաներ էի լսել և ի վերջո որոշեցի ռիսկի դիմել: Շատ երախտապարտ եմ, որ որոշումս իրեն արդարացրեց»:
Ներկայումս Սուրենն աշխատում է Ամերիաբանկում որպես նախագծերի ավագ ղեկավար (Ինովացիաների և թվային լուծումների դեպարտամենտ): Նրան են վստահվում ամբողջ կազմակերպության մակարդակով իրականացվող նախագծերը: Օրական Սուրենն ունենում է 2-5 գործնական հանդիպում, անընդհատ վերանայում և կատարելագործում է նախագծերն ըստ ներկայացվող պահանջների: Սուրենը շատ գոհ է իր նոր աշխատանքից, կազմակերպության միջավայրից և ասում, որ աշխատանքն Ամերիաբանկում իրեն ստիպում է միշտ, ամեն օր ձգտել դեպի կատարելությունը: Ըստ նրա` աշխատակիցների մասնագիտական աճն ու զարգացումն Ամերիաբանկում առաջին տեղում են, իսկ ամենաշատը նրան դուր է գալիս այն, որ Ամերիաբանկում ղեկավարությունը միշտ աջակցում է աշխատակիցներին, իսկ ինքն աշխատանքն ամեն օր հնարավորություն է տալիս` նոր մարտահրավերներ հաղթահարելու:
«Մենք ձանձրանալու ժամանակ չունենք: Ամեն օր նոր գաղափարներ, նոր մարտահրավերներ: Ամերիաբանկում ես իրականացնում եմ CRM-նախագծեր ամբողջ բանկի մակարդակով: ԱՄՆ-ում նման նախագծերը սովորաբար իրականացնում են խոշոր խորհրդատու ընկերություններ, իսկ այստեղ ես հնարավորություն ունեմ` ինքս ղեկավարելու դրանք իմ անգնահատելի գործընկերների աջակցությամբ»:
Սուրենի աշխատանքը Հայաստանում շրջադարձային եղավ նրա կյանքի համար:
«Ամերիաբանկում աշխատելու առաջին մի քանի շաբաթվա ընթացքում իմ աշխատատեղը գտնվում էր մարքեթինգի և PR-ի թիմերի հարևանությամբ: Ավելի կոնկրետ` ես նստում էի իմ ապագա կողակցի կողքին: Իմ` Հայաստանում մնալու որոշման մեջ հսկայական դեր խաղաց ամուսնությունս»:
Սուրենի համար Հայաստանում աշխատելու ամենամեծ մարտահրավերներից մեկն այն էր, որ հնարավոր չէր առավոտյան ժամն 9:00-ին հանդիպում նշանակել: Այժմ` 3 տարի անց, նա արդեն սովոր է դրան և բացահայտել է հայրենիքում ապրելու բազում առավելությունները` կարող է աշխատանքի գնալ ոտքով, ընկերների հետ հանդիպել ցանկացած ժամանակ` թեկուզ ընդամենը 20 րոպե առաջ նրանց տեղեկացնելով, վստահ լինել, որ կարող է պահպանել հայկական ինքնությունը: Ամեն օր Սուրենի համար նոր բացվող էջ է` լի նոր բացահայտումներով ու մարտահրավերներով:
«Ապագայի համար միայն մեկ ցանկություն ունեմ: Կցանկանայի, որ որդիս ապրեր խաղաղ ու ապահով կյանքով, տնտեսապես զարգացած ու քաղաքականապես կայուն Հայաստանում»:

"Everyone in my family are mathematicians and engineers who had acquaintances in Silicon Valley, in the local Armenian community. Unfortunately, there was no one my age, during the first 6-7 months I had no chance to communicate with young Armenians of my age. It was very difficult for an Armenian from Armenia to integrate, Diaspora Armenians were not used to seeing Armenians moving to the USA, I felt like a stranger. Even visiting an Armenian church did not help. When I spoke pure Armenian, people were surprised because they were not used to hearing Armenian, they spoke English to each other, and Armenian only in a narrow family environment, with their parents."
Maybe, Suren thought, it would be easier to integrate into the Armenian community in Los Angeles, but when he finally moved, he had already lived in the US for 8 years and knew that the diaspora was not his place. According to Suren, maybe that is the reason why he always wanted to return to Armenia.
"If I had gone to Los Angeles from the very beginning, maybe I would have stayed there. Honestly, I'm grateful that we settled in San Jose first, because that's where I first felt that I didn't belong in the US."
After graduating from the University of California, Santa Barbara and an MBA from Pepperdine University, Suren worked as a budget analyst for 2 years. After living in the USA for 10 years, in 2009, he returned to Armenia for a short time and found a job as a business analyst here, which paved the way for him to a more complex and interesting job in Ukraine, where he worked for 18 months in the development center of Deutsche Bank. It helped him land his dream job in New York.
"When I moved to New York, I was older and I didn't feel the need to be constantly actively involved in the Armenian Diaspora, as I was when I was 17, when we had just moved to the USA. Now I was a more mature person, I knew what I needed. New York has a very strong Armenian community, but people don't interact much with each other because the city is big, people live far from each other. There is a large Armenian church in Manhattan, but not everyone comes to Sunday services. I was working as an IT business analyst and project manager in New York until I got an offer from Ameriabank."
According to Suren, life in New York is very difficult. Dynamic commuting and work take up all the time, and the fact that the Armenian diaspora is scattered throughout the city also makes it difficult to find a spouse. In addition, in 2008, Suren's parents had returned to Armenia and he missed them very much, so he decided to return to Armenia himself and start all over again.
"My parents started to convince me to come back, they said that if I find a job, everything will be fine, so after working in New York for three and a half years, I applied to Ameriabank and got a job offer. To be honest, I was very doubtful because I was happy with my current job and the move meant I would have to give up a great opportunity, but I had heard so many good things about Ameriabank and finally decided to take the risk. I am very grateful that my decision justified itself."
Suren currently works at Ameriabank as a Senior Project Manager (Innovation and Digital Solutions Department). He is entrusted with projects implemented at the level of the entire organization. Suren has 2-5 business meetings a day, constantly reviews and improves projects according to the requirements. Suren is very satisfied with his new job, the environment of the organization and says that working at Ameriabank forces him to strive for perfection every day. According to him, the professional growth and development of employees are in the first place at Ameriabank, and what he likes the most is that the management always supports employees at Ameriabank, and the work itself provides an opportunity to overcome new challenges every day.
"We don't have time to be bored. Every day new ideas, new challenges. At Ameriabank, I implement CRM-projects at the level of the entire bank. In the US, such projects are usually implemented by large consulting firms, but here I have the opportunity to manage them myself with the support of my invaluable colleagues."
Suren's work in Armenia was a turning point in his life.
“During the first few weeks of working at Ameriabank, my workplace was located next to the marketing and PR teams. More specifically, I was sitting next to my future spouse. My marriage played a huge role in my decision to stay in Armenia."
For Suren, one of the biggest challenges of working in Armenia was not being able to schedule a 9:00 a.m. meeting. Now, 3 years later, he is already used to it and has discovered the many advantages of living in his homeland: he can go to work on foot, meet his friends at any time, even if only 20 minutes before, he can be sure that he can preserve his Armenian identity. Every day is a new opening page for Suren, full of new discoveries and challenges.
"I have only one wish for the future. I would like my son to live a peaceful and safe life in an economically developed and politically stable Armenia."